بهینه سازی انرژی

MRNK

عضو جدید
ا- استفاده از سيستم هيت ريكاوري : بدين صورت كه بوسيله يك مبدل كه اگر صفحه اي باشه خيلي بهتره كه در مسير كانال هواي اگزاست قرار ميگيره و در فصل تابستان هواي تازه را پيش سرمايش و در زمستان پيش گرم مي كند.
2- استفاده از سيستم ايس بانك : مي توان به جاي استفاده مداوم از چيلر در مكانهايي كه پيك بار دارند و همچنين تعرفه برق در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت مي باشد از سيستم يخ سازي در ساعات ارزاني برق و استفاده از يخ در ساعات پيك استفاده كرد.اينكار ظرفيت چيلر را خيلي پايينتر مياره و امكان استفاده از چيلر تراكمي كه COP بالاتري داره را فراهم مي كنه.
3- استفاده از پمپ هاي دور متغير و به تبع آن شيرهاي دو راهه موتوري و عدم استفاده از شير سه راهه موتوري.
4- استفاده از سيستم آبگرم خورشيدي و همچنين پنل هاي فتو ولتائيك كه البته سيستم برق فعلا هزينه زيادي داره و از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نيست.
5- انجام محاسبات سرمايش و گرمايش به صورت دقيق و همچنين بكارگيري پيمانكاران مجرب.
6- استفاده از سيستم BMS

Plantur

عضو جدید
سلام دوستان . مدتی هست دنبال یه سیستم جدیدی برای اندازه گیری انرژِی سرمایش و گرمایش در ساختمان ها هستم . خودم محصولات کمستراپKamstrup رو دیدم که واقعا جدید و بی نظیره http://www.inenop.com/
میخواستم از دوستان یه مشورتی بگیرم که از این سیستم جدید تر موجود هست یا نه !؟

سلام دوست عزیز . من با این سیستم آشنایی دارم . جدیدترین و بهترینش همینی هست که گفتید . شرکت بهینه سازی هوشمند انرژی(همون لینکی که دادید) نمایندگی محصولات دانمارکی کمستراپ رو داره .

• محاسبه مصرف انرژی سرمایشی و گرمایشی برای هر واحد مجتمع های مسکونی و مراکز تجاری
  • صدور قبض مصرف انرژی برای هر واحد مجزا
  • آنالیز مصرف انرژی برای کل ساختمان و هر واحد مجزا
  • کاهش هزینه های مصرف انرژی
    کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری تجهیزات
    افزایش راندمان کل سیستم مرکزی

• تنظیم مناسب دمای آسایش (در تابستان 23-24 و در زمستان 20-21)

مدیریت میزان هوای تازه مورد نیاز

توجه به نرخ نفوذ هوای بیرون

مدیریت دمای تهویه، زمانی که ساکنین خارج از منزل می باشند.

تعمیرات و تنظیمات به موقع سیستم جهت بالا نگهداشتن راندمان

[FONT=&quot]پیدا کردن به موقع خرابی ها جهت جلوگیری از هدررفت انرژی[/FONT]

این شرکت تو چند نقطه شیراز و تهران در حال اجرای سیستم های کمستراپ kamstrup هست که به نسبت سیستم های هوشمند دیگه امکانات خیلی بهتری داره .

hamecheedoon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من پستها رو خوندم مفید بود ممنون از دوستان
بحث گرما که متنوع ولی مشخص هست و بحث عایق بندی هم جدا
اما در بحث تولید سرما درسته که چندین نوع دستگاه توضیح داده شد اما همگی اساسا به همون دو حالت قدیمی برمیگردن اولی سیستم کولر آبی و تبخیر آب و دوم سیستمهایی که با وجود تفاوت ظاهری در اساس از روش کولر گازی استفاده میکنن(میعان و تبخیر یگ گاز در چرخه). یک نوع تولید سرما هم در یخچالهای نفتی قدیمی بود.

یک کولر آبی در هوای گرم و خشک تا حدود 10 برابر کولر گازی کمتر مصرف میکنه(300 وات در مقابل 3000 وات)
خروجی کولر آبی حول و حوش 10 درجه سردتر از هوای ورودی هست ولی کولر گازی سردتره

من به خیلی از علوم مختلف علاقه دارم و معمولا روی هر چیزی فکر میکنم و در مورد بالا بردن بازدهی سرمایشی چند حالت جدید به ذهنم رسیده و ضمنا یک دستگاه تولید سرما هم طراحی کرده و ساختم که به درد سرمایش اماکن نمیخوره و کاربرد دیگه ای داره و اگه بگم چجوری بدون مصرف انرژی کار میکنه کسی باور نخواهد کرد

حالا میخواستم بدونم در دنیا روشی برای تولید سرما وجود داره که متفاوت باشه و ربطی به اون دو نوع اصلی نداشته باشه؟

btu

عضو جدید
خبری خوب دوستان عزیز
مقاله "تهویه بر اساس مقدار نیاز بر پایه مقدار دی اکسید کربن اندازه گیری شده" که در مورد تنظیم مقدار تهویه مورد نیاز بر اساس تعداد افراد حاضر در محل و سیستم اکونومایزر می باشد را هم اکنون از لینک زیر می توانید دانلود کنید.

http://btu-co.com/articles

behzaddehghan

عضو جدید
سلام
من پستها رو خوندم مفید بود ممنون از دوستان
بحث گرما که متنوع ولی مشخص هست و بحث عایق بندی هم جدا
اما در بحث تولید سرما درسته که چندین نوع دستگاه توضیح داده شد اما همگی اساسا به همون دو حالت قدیمی برمیگردن اولی سیستم کولر آبی و تبخیر آب و دوم سیستمهایی که با وجود تفاوت ظاهری در اساس از روش کولر گازی استفاده میکنن(میعان و تبخیر یگ گاز در چرخه). یک نوع تولید سرما هم در یخچالهای نفتی قدیمی بود.

یک کولر آبی در هوای گرم و خشک تا حدود 10 برابر کولر گازی کمتر مصرف میکنه(300 وات در مقابل 3000 وات)
خروجی کولر آبی حول و حوش 10 درجه سردتر از هوای ورودی هست ولی کولر گازی سردتره

من به خیلی از علوم مختلف علاقه دارم و معمولا روی هر چیزی فکر میکنم و در مورد بالا بردن بازدهی سرمایشی چند حالت جدید به ذهنم رسیده و ضمنا یک دستگاه تولید سرما هم طراحی کرده و ساختم که به درد سرمایش اماکن نمیخوره و کاربرد دیگه ای داره و اگه بگم چجوری بدون مصرف انرژی کار میکنه کسی باور نخواهد کرد

حالا میخواستم بدونم در دنیا روشی برای تولید سرما وجود داره که متفاوت باشه و ربطی به اون دو نوع اصلی نداشته باشه؟

در امريكا از امواج براي سرد كردن استفاده مي كنند
البته بيشترين استفاده اش در فضاپيما است

behzaddehghan

عضو جدید
نه
با امواج صوت باعث سرد كردن يا گرم كردن محيط ميشن
مثلا اگه به خوان از مبرد براي سرد كردن در فضا پيما استفاده كنند به علت اين كه خارج از جو زمين نيروي گرانشي وجود ندارد ،مبرد به خوبي عمل نمي كند يا بايد شرايطي را براش مهيا كرد تا به خوبي كار كنه
اين مقاله را يكي از بچه ها به عنوان پروژه به استاد ارائه داد
حالا من اگه مقاله اش را گير آوردم حتما ميزارم

sadeghxmas

عضو
باسلام
دوست ما اشاره خیلی خوبی به سیستم های هوشمند کرد که میتواند در مصرف بهینه انرژی تاثیری بسزایی داشته باشد و من میتونم به شما کتاب کنترل تهویه مطبوع با هر سیستم تاسیساتی که مصرف بالایی در انرژی دارد را کنترل کنه که این کتاب از شرکت هانی ول امریکا انتشار یافته

Control_System_Fundamentals-1.jpg
دانلود این کتاب
http://www.iranmechanic2.blogfa.com/post/20

BEKco

عضو جدید
سلام رفقا.جدیدا از کنترل هوشمند زیاد شنیدیم و شرکت هایی هم به تولید تجهیزاتش مشغولند.ولی به نظر شما سیستمی که با روشن وخاموش کردن پمپ سیرکولاتور سعی به کنترل دمای ابگرم سیستم حرارت مرکزی داره میتونه موفق عمل کنه؟فرض میگیریم دمای هوای خارج بالا رفته و سیستم هوشمند با خاموش کردن پمپ پروسه گرمایش اب رو متوقف میکنه تا دمای سیستم رو با تنظیمات خودش ست کنه ولی این غیر ممکنه چون سنسور کنترل دما که روی لوله اصلی رفت و برگشت ساختمان نصب شده عملا ابی از لوله ای که روش نصبه بخاطر خاموش بودن پمپ عبور نمیکنه که بخواد دماش رو اندازه بگیره!حالا وقتی که دمای خود لوله و اب راکد توی اون انقدر سرد بشه که کنترل فرمان روشن شدن پمپ رو بده فرض کنیم.1باره حجم بالای اب با دمای پایین باید گرم شه!اولین اتفاقی که میفته اینه که دمای دیگ به زیر نقطه شبنم محصولات احتراق میره که برای دیگ به شدت مضره.دوم اینکه به سیستم دایما شوک وارد میشه.سوم اینکه همه از این وضع ناراضی میشن و عملا صرفه جویی صورت نمیگیره.حالا چه باید کرد؟وجود کنترل هوشمند خیلی عالیه ولی به تنهایی برای این کار کافی نیست.انشالله بعدا راجع به راهکار هاش صحبت میکنیم.

با سلام
مطالب شما نشان میدهد نیازمند اطلاعات ریز یا دیتا در مورد سیستم هوشمند میباشید . مادامیکه این اطلاعات را ندیده اید نمیتوانید درباره سیستم هوشمند نظر بدهید . هیچ یک از مطالبتان درباره سیستم هوشمند صحیح نیست. نه درباره نحوه عملکرد که چه چیزی کنترل میشود و نه درباره نحوه کنترل که چگونه کنترل میشود . یه سرچی بکنید مطالبی در اینباره پیدا میکنید .
البته در طراحی سیستم هوشمند شرکتهای فعال باید حداکثر دقت را نسبت به پایین بودن تنش یا نوسانات دما بنمایند.

محمدباوی

عضو جدید
باسلام.
من هم بعنوان عضو بسیار کوچکی از خانواده بزرگ و سرافراز تاسیسات،یه سری اطلاعات جمع آوری و دسته بندی کردم و اونهارو توی وبلاگم گذاشتم،خوشحال میشم که تشریف بیارید و با نظرات سازنده دوستان آشنا بشیم. http://mbtasisat.blogfa.com

sara@@@

عضو جدید
سلام دوستان!
بحثمون تو این تاپیک پیرامون انرژی- ممیزی انرژی و راهکارهای استفاده بهینه از انرژی و ملاحضاتی که باید در هنگام طراحی سیستمهامون رعایت کنیم تا حداقل پرت انرژی رو داشته باشیم هستش.از طراحی تاسیسات و موتورخانه گرفته تا سامانه های تولید انرژی و قدرت. بنظر شما باید چی کار کرد؟ تا باحداقل مصرف انرژی حداکثر بهره وری رو بدست آورد؟

منتظر نظرهاتون هستم![/QUOE]

سلام یه چند تا نرم افزار محاسباتی در زمینه ممیزی و بهینه سازی انرژی هست که شاید کارامدباشه
1-ایکویست(نرم افزار انالیز انرژی ساختمان)
2-نرم افزار محاسباتی بارهای حرارتی و برودتی
3-نرم افزارBEAT) (building energy audit tool)
4-نرم افزار ESAM
5-نرمافزار سما

sara@@@

عضو جدید
سلام دوستان!
بحثمون تو این تاپیک پیرامون انرژی- ممیزی انرژی و راهکارهای استفاده بهینه از انرژی و ملاحضاتی که باید در هنگام طراحی سیستمهامون رعایت کنیم تا حداقل پرت انرژی رو داشته باشیم هستش.از طراحی تاسیسات و موتورخانه گرفته تا سامانه های تولید انرژی و قدرت. بنظر شما باید چی کار کرد؟ تا باحداقل مصرف انرژی حداکثر بهره وری رو بدست آورد؟

منتظر نظرهاتون هستم!

سلام یه چند تا نرم افزار محاسباتی در زمینه ممیزی و بهینه سازی انرژی هست که شاید کارامدباشه
1-ایکویست(نرم افزار انالیز انرژی ساختمان)
2-نرم افزار محاسباتی بارهای حرارتی و برودتی
3-نرم افزارBEAT) (building energy audit tool)
4-نرم افزار ESAM
5-نرمافزار سما

mohammad.izadi45

عضو جدید
سلام
اگه خواستی تو این زمینه بیشتر بدونید(passive cooling , passive heating) بچه های معماری درسی دارن بنام تنظیم شرایط محیط که جزوه اقای ایزدی تو سایت دانشگاه عرفان مقداری توضیح داده

ا.حبیب زاده

عضو جدید
طرح های مختلف صرفه جویی
روشهایی وجود دارند كه مصرف انرژی را در ساختمان بالا می‌برند و در نتیجه موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شوند كه مهمترین این روشها به قرار زیر هستند:
۱- استفاده از انواع عایقهای حرارتی در جداره‌های ساختمان.
۲- استفاده از پنجره های مناسب از نظر انرژی و حفظ آن.
۳- استفاده از سایه طبیعی و مصنوعی برای جلوگیری از تابش مستقیم خورشید در فصل گرما.
۴- بهره برداری از انرژی تابشی خورشید در فصل زمستان.
۵- استفاده از سیستمهای حرارتی سانترال.
۶- استفاده از پمپهای حرارتی.
۷- استفاده مستقیم از سوختهای فسیلی به جای برق حاصله از آنها در صورت الزام به استفاده از اینگونه سوختها.
۸- استفاده از رنگهای مناسب از نظر جذب حرارت در ساختمان.
۹- استفاده از بادشكنها.
۱۰- تقسیم بندی داخل ساختمان از نظر حرارتی.
۱۱- ساختمان سازی با توجه به شكل و جهت مناسب برای قرارگرفتن ساختمانها.
۱۲- استفاده از نور طبیعی برای روشنایی ساختمان و بهره جستن از طرح روشنایی داخلی.
۱۳- بكاربردن و تلفیق برخی روشهای سنتی حفظ انرژی با سیستم‌های مدرن ساختمان سازی.
۱۴- بالابردن راندمان موتورهای الكتریكی و سایر وسایل برقی مصرفی در ساختمانها.
۱۵- رعایت استانداردهای ساختمان‌سازی، لوله كشی و نصب تاسیسات سرمایشی و گرمایشی.
۱۶- ذخیره كردن انرژی در شرایطی كه نیاز به آن نیست.
۱۷- استفاده از برخی روشهای ابتكاری و ساده نظیر روش پشت بامهای استخری.
۱۸- برای هر منطقه و هر اقلیم جغرافیایی متناسب با خصوصیات آب و هوایی محل ساختمان سازی شود.
۱۹- استفاده از منابع جدید انرژی كه در صرفه جویی انرژی های فسیلی موثر هستند شامل موارد زیر است: انرژی باد، انرژی خورشید، انرژی بیوگاز، انرژی درون زمین، انرژی جزر و مد دریاها و امواج، انرژی حرارتی دریاها، انرژی آب رودخانه ها، انرژی هسته ای و انرژی سوختهایی نظیر هیدروژن.

meyboty

عضو جدید
سرمایش ارزان، از تجارت تا واقعیت با نگاهی بر چیلر جذبی

با حضور افتخار آمیز اساتید ارجمند:

دکتر وحید وکیل الرعایا از دانشگاه تکنولوژی سیدنی (مشاهده رزومه)
دکتر محمد حسن جلال الدین ابیانه از دانشگاه تهران جنوب (مشاهده رزومه)

با حمایت ویژه تهویه ویونا و شرکت اسوه عمران انرژی
وعده ما 25 دیماه 92 - باغ دربند

محل برگزاری سمینار: میدان تجریش - خ فناخسرو -نرسیده به دوراهی دربند - باغ دربند

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سرمایش ارزان، از تجارت تا واقعیت با نگاهی بر چیلر جذبی

با حضور افتخار آمیز اساتید ارجمند:

دکتر وحید وکیل الرعایا از دانشگاه تکنولوژی سیدنی (مشاهده رزومه)
دکتر محمد حسن جلال الدین ابیانه از دانشگاه تهران جنوب (مشاهده رزومه)

با حمایت ویژه تهویه ویونا و شرکت اسوه عمران انرژی
وعده ما 25 دیماه 92 - باغ دربند

محل برگزاری سمینار: میدان تجریش - خ فناخسرو -نرسیده به دوراهی دربند - باغ دربند
ممنون از اطلاع رسانیتون
پستتون رو در قسمت تابلو اعلانات تالار مکانیک نقل قول گرفتم که در صفحه ی اول تالار باشه
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/454086-تابلو-اعلانات-تالار-مکانیک/page3

علیرضا23

عضو جدید
سلام. تو یه خبری اومده که در روسیه آب گرم کن در منازل وجود نداره و آب گرم مصرفی در تمام شهر با لوله ها به منازل انتقال پیدا می کنه. واقعا چنین چیزی ممکنه؟!!
اینم لینک خبر:http://www.sabainfo.ir/fa/news/23836

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
سلام. تو یه خبری اومده که در روسیه آب گرم کن در منازل وجود نداره و آب گرم مصرفی در تمام شهر با لوله ها به منازل انتقال پیدا می کنه. واقعا چنین چیزی ممکنه؟!!
سلام
چرا ممکن نباشه؟؟
شهر به چند قسمت تقسیم شده و کانالهای ادمرو انرژی هم به همه خیابونا رفته
وهر موتورخانه مرکزی بخشی از شهررو برای سیستم گرمایش و سرمایش و آب سرد و گرم مصرفی ساپورت میکنه و حتی در سیستم سرمایش و گرمایش کنتورهای انرژی میزان مصرف هر مشترک رو با توجه به دبی آب و اختلاف دمای رفت و برگشت نشون میده

maghsodlo

عضو جدید
در سیستمهای جدید آب پشت وسیله گرم میشه مثلا" آب گرم مصرفی در پشت شیر آب گرم یا دوش توسط المنت گرم میشه برای وسایل گرمایشی مثا رادیاتور همینتور

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من در مورد روشهای مدیریت انرژی در سیستم های تبرید تراکمی صنعتی میخام تحقیق کنم
لطفا اگر کسی مطلبی داره که بتونه کمکم کنه بسیار ممنون میشم

بهينه سازي مصرف انرژي در يك ساختمان تجاري- اداري در شهر تهران با انتخاب مناسب چيلر و برج خنك كن به منظور سرمايش مركزي.

تاسیسات تبرید صنعتی طراحی با هدف بهره وری انرژی

a53k

عضو جدید
برای موتورخانه ها استاندارد جدید تصویب شده است که بهمعاینه فنی متورخانه می پردازه در مبحث 22 مقررات ملی ساختمان به آن پرداخته شده است. رعایت ضوابط استاندارد می تونه صرفهجویی داشته باشه.
از آدرس زیر می تونید متن استاندارد ISIRI 16000 را دانلود کنید
http://behsa.ir/index.php/component/booklibrary/187/view/54/استانداردها/7/isiri-16000

سلام
1-طراحي معماري و انتخاب مصالح با توجه به اقليم وکاربري ساختمان
2-عايق کاري جداره هاي خارجي ساختمان
3-انتخاب سيستم تاسيسات مکانيکي با توجه به کاربري ساختمان و شرايط آبو هوايي منطقه
4-استفاده از انرژيهاي تجديد پذير مثل خورشيد و باد و زمين گرمايي و...
5-نصب سيستمهاي کنترل هوشمند بر روي تاسيسات ساختمان
6-يادآوري نکات لازم در بهينه سازي با نصب نوشته در مکانهاي مختلف جهت فرهنگسازي
7-استفاده از لباسهاي متناسب هر فصل
.
.
.

با سلام.بله چنين سيستم متمرکز با کنترل هوشمند و جريمه مازاد مصرف و...وجود داره. تو بعضي از کشورهاي اروپايي سردسير از سيستمهاي مرکزي و کنترل دما استفاده ميشه و شهرها تغذيه انرژي ميشن وتا يه محدوده دمايي به شما انرژي ميدن که در حد استاندارده و بايد با لباس مناسب و رعايت بعضي موارد خودتونو تطبيق بديد.

mersad20

کاربر فعال
دوستان کسی مقایسه علمی بین سیستم اینورتر و غیر اینورتر در کولرهای گازی داشته در صد سیو انرژی را محاسبه کرده ؟

HHassanzadeh

عضو جدید
کارگاه آموزشی مرکز بهینه سازی انرژی نئون نروژ برگزار می کند:
طراحی و بهینه سازی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی (HVAC) ساختمان
13-15 آبان
اطلاعات بیشتر در:
http://www.neon-no.com/fa/

BEKco

عضو جدید
صرفنظر از نوع گاز استفاده شده و نوع کمپرسور ، استفاده از اینورتر بهینه سازی کمتر از 5 درصد انجام میدهد . اینورتر برق راکتیو را حذف میکند و برای همین جریان کمتری میکشد و چنانچه برق راکتیو در ساختمانی محاسبه نشود ( در کنتور های 25 آمپر محاسبه نمیشود ) اسپیلت اینورتر کاهش کمتر از 5 دردصد دارد .
اینورتر استارت را حذف میکند و این هم محاسبات کاهش مصرف ناشی از استارت

1. اینورتر : اگر کمپرسور هر ساعت 5 بار استارت شود و در هر استارت 5 ثانیه 3 برابر بار نامی جریان بکشد مصرف اضافه بار لحظه استارت در هر ساعت محاسبه میشود :
5*3*5=75
یعنی میزان اضافه مصرف کمپرسور در هر ساعت 75 ثانیه است .
پس تاثیر استارت کمپرسور در افزایش مصرف 3 درصد است . اگر مصرف سیم کشی رو برای بار راکتیو نیز در نظر بگیریم این رقم حداکثر به 5 درصد میرسد .
بنابراین هرچند اینورتر تکنولوژی خوبی است که هم در مصرف و هم در کاهش استهلاک تاثیر دارد ( از طریق حذف استارت اولیه ) اما تاثیر قابل توجهی در کاهش مصرف ندارد . ( ناگفته نماند تعمیرکاران اسپیلت میگویند استهلاک اسپیلت اینورتر بیشتر از بدون اینورتر است( چون مدار اینورتراشکال دارد و کیفیت قطعات قدرت اینورتر ها پایین است ) )

بالا