بهينه سازي موتورخانه سنتي

mersad20

کاربر فعال
يه موتورخانه سنتي داريم كه در طول روز دائما مشعل روشن هست و كار ميكنه ترموستات مستغرق هم روي دماي 45 درجه تنظيمه و دماي رفت و برگشت هم 5 درجه اختلاف داره . ترموستات مستغرقشم روي خروجي نصبه و به مشعل فرمان ميده. ترموستات جداري هم نداره . دوستان پيشنهاد بديد براي بهينه سازي ه اقداماتي انجام بديم

anishtain4

عضو جدید
احتمالن مشعل اتمسفریک هست که در کل مصرف بیشتری داره و مدت زیادی روشن می مونه. دلیل دیگه می تونه کم بودن توان دیگ و مشعل باشه چون اختلاف دمای رفت و برگشت ۵ خیلی کمه

mersad20

کاربر فعال
يه نكته جالب كه من ديدم اين بود كه ترموستات ديگ روي 45درجه تنظيم شده و مشعل مدام كار ميكنه (بدون هيچ وقفه اي) دما سنج هاي كلكتور رفت و برگشت دماي آب رفت را 42 و برگشت را 40 نشون ميدن . اينجا يه سوال پيش مياد اگر بار حرارتي لازم نيست و اختلاف دماي رفت و برگشت خيلي نزديكه چرا پس دما آب به 45نميرسه كه مشعل خاموش بشه ؟

kaya

عضو جدید
يه نكته جالب كه من ديدم اين بود كه ترموستات ديگ روي 45درجه تنظيم شده و مشعل مدام كار ميكنه (بدون هيچ وقفه اي) دما سنج هاي كلكتور رفت و برگشت دماي آب رفت را 42 و برگشت را 40 نشون ميدن . اينجا يه سوال پيش مياد اگر بار حرارتي لازم نيست و اختلاف دماي رفت و برگشت خيلي نزديكه چرا پس دما آب به 45نميرسه كه مشعل خاموش بشه ؟

یا مشعل قدرت رسوندن آب به 45 درجه رو نداره یا دیگ کوچیکه یا سرعت جریان تو دیگ بیشتر از اونه که دمای آب به 45 برسه! البته من اصلا سابقه اجرایی ندارم و از دوستانی که کار کردن خواهش می کنم نظر بدن.

anishtain4

عضو جدید

شما همه ی مدارها رو ببند و فقط یه مسیر کوتاه، مثل مبدل منبع آب رو باز بزار که آب دیگ تو اون بچرخه، پمپ آبگرم رو هم خاموش کن که بار از آب نکشه. اینطوری دیگه هرچقدر هم ضعیف باشه باید بتونه دمای آب رو بالا ببره. اگه باز هم دمای آب بالا نرفت یعنی یه جایی نشتی اساسی داری و آب با دمای پایین داره از منبع انبساط پر میشه تو دیگت که نمیزاره دما بالا بره. اگه دما بالا رفت دونه دونه مدار های دیگه رو وارد کن ببین چطوری پیش میره؟ باید یه مدار رو پیدا کنی که داره کار رو خراب می کنه تا بعد تصمیم بگیری چیکارش کنی؟

• Like
واکنش ها: kaya
بالا