بهترین کاری که میتونم بکنم؟

milad4274

عضو جدید
سلام دوستان
از دوستای با تجربه تر درخواست دارم به سوال من جواب بدن
من دانشجوی ترم 3 مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهانم
هنوز گرایش تعیین نشده اما گرایش مورد نظر من سیالات هستش
هنوز هیچ نرم افزاری بلد نیستم
اینطور که شنیدم بهترین راه یاد گرفتن یه نرم افزار کار با اون طی یک پروژه س
به خاطر همین دوست دارم یه پروژه ی تحقیقاتی و علمی انجام بدم اما موضوعی ندارم
میخوام بدونم کسی میتونه یه راه خوبی بهم پیشنهاد بده؟
ممنون:gol:

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
درود
بسنگی به این داره که به جه سمتی از مکانیک می خوای بری
خوب برای یادگیری کریر می تونی یک پروژه مسکونی تعریف کنی
برای نرم افزار های دیگه هم همین طور

iceman10

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من کلا مسیر زندگیتو عوض کن ! میلاد جان هنوزم دیر نیس ترم 3 که باشی یعنی حدودا 22 23 سالته هنوزم وقت داری که بری پیش پدرت شروع به کار کنی و این راه اشتباه رو نری !

mamad74

عضو جدید
به نظر من کلا مسیر زندگیتو عوض کن ! میلاد جان هنوزم دیر نیس ترم 3 که باشی یعنی حدودا 22 23 سالته هنوزم وقت داری که بری پیش پدرت شروع به کار کنی و این راه اشتباه رو نری !

منظورت چیه؟
واضح صحبت کن

sorena-2500

عضو جدید
سلام دوستان

سلام
ببین دوست عزیز نرم افزارای مهندسی مکانیک به سه دسته ی کلی تقسیم میشند ... cad - cam - cae

طراحی به کمک رایانه (CAD) :
معنای لغوی Computer Aided Design طراحی به کمک رایانه است. واژه CAD یعنی ابتدایی‌ترین مرحله برای ساخت یک قطعه و معرفی آن به یک رایانه است که این کار توسط یک اپراتور (کاربر) صورت می‌گیرد که با طراحی سه بعدی توسط نرم‌افزاری خاص خود انجام می‌شود و یا حتی توسط اسکن سه بعدی اجسام صورت می‌گیرد. اگر قطعه پیچیده باشد هر قسمت آن را جداگانه طراحی کرده و سپس اسمبل می‌کنند.

مهندسی به کمک رایانه (CAE) :
معنای لغوی Computer Aided Engineering مهندسی به کمک رایانه است. واژه CAE به این معنی است که تحلیل‌های استاتیکی، دینامیکی و حرارتی روی قطعات شبیه سازی شده در رایانه انجام می‌گیرد. در این مرحله توزیع تنش، تغییر مکان و در مواردی دما در حین عملکرد قطعه و مجموعه بدست می‌آید.

ساخت به کمک رایانه (CAM) :
معنای لغوی Computer Aided Manufacturing ساخت به کمک رایانه است. واژه CAM مرحله ای است که در آن روش ساخت مورد بررسی قرار می‌گیرد و توسط نرم‌افزارهای خاص کدهایی به نام جی کد G Cod به دستگاه می‌فهماند که چه مراحلی را برای ماشین‌کاری باید طی کند که شامل مراحل خشن کاری و اتمام کار(Finishing) است و توسط راهبردهای به خصوص صورت می‌گیرد.

باید ببینی به کدوم شاخه بیشتر علاقه مند هستی و همون رو پیگیری کنی ... هرکدوم از اینها نرم افزارهای بزرگی دارند و مثلا catia در هر سه شاخه خوب عمل کرده یا pro engineer
این مطلب میتونه برات مفید باشه :
http://fa.wikipedia.org/wiki/نرم‌افزارهای_رشته_مهندسی_مکانیک_شاخه_CAD_و_CAE
نکته ی دیگه اینکه باید مهارت هم داشته باشی تا فقط به صورت تئوری بلد نباشی مثلا میتونی کلاسای فنی حرفه ای مباحث مورد علاقه رو بگذرونی ...

به حرفای آدمایی که میگن کار نیست و فلان و ... هم زیاد توجه نکن چون بهترین موقع بهترین تصمیم رو گرفتی و مطمئن باش آینده ی خوبی داری
آرزوی موفقیت و پیروزی برای شما دوست عزیز

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سلام...خلاصه میکنم حرفامو....

اگه میخوای بیای سیالات....فلوئنت یا انسیس فلوئنت برای تحلیل و برای مدلسازی سالید ورک یا گمبیت...

برای مش زدن گمبیت ولی بهتره بری به سمت ورک بنچ بری و یاد بگیری که از سالید ورک بفرستی برای ورک بنچ...آموزش های خوبی در اینترنت و بازار وجود داره....هلپ هم خوبه...

مطمئن باش اگه بخوای بیای سیالات حتما همینا رو که گفتم باید انجام بدی....

موفق باشی....

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در ضمن هنوز واسه نرم افزار یکمی زوده....تو باید برای یادگیری این نرم افزار یه سری پیشنیاز ها رو بگذرونی...مثل سیالات 1 و 2 و انتقال حرارت و ترمودنیامیک.....

پس زیاد عجله نکن برای نرم افزار

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان

سلام، دوست عزیز ضمن تایید تمامی صحبت های amir-sky همچنین تبریک بهتون به خاطر تحصیل در سخت گیر ترین دانشگاه ایران (صنعتی اصفهان) و پیشی این دانشگاه به میزان قابل توجهی از دانشگاه تهران در رنکینگ جهانی باید عرض کنم که نرم افزار هایی گروه CAD (طراحی) در رشته مهندسی مکانیک معمولاً از SolidWorks استفاده میشه که یادگیریش با توجه به محیط ساده ای که داره راحته و می تونید در کنار دروسی مثل نقشه کشی نیم نگاهی هم به این نرم افزار داشته باشید. اما در مورد گروه CAE (تحلیلی) نیز قاعدتاً تا زمان پایان نامه می بایست منتظر بینامید چرا که چنان چه جامدات را انتخاب کرده باشید معمولاً ABAQUS را در حین انجام پروژه یاد خواهید گرفت و چنان چه سیالات باشید معمولاً Fluent.
در مورد گروه CAM هم باید عرض کنم ارتباطی چندانی به شاخه شما ندارد و بیشتر کاربرد ساخت و تولیدی دارد و البته نرم افزار هایی مثل CATIA هستند که سعی کردن دو گروه CAD و CAM و CAE را در یک نرم افزار جمع کنند اما متاسفانه در هر سه شاخه به پای نرم افزار های دیگه نمی رسن به همین خاطر پیشنهاد می کنم سمت نرم افزار های شیر شتر گاو پلنگی مثل CATIA نروید.
البته برخی دروس هم پروژه های درسی تعریف می کنند که به طور ناخودآگاه شما در آنها با یک نرم افزار مختصراً آشنا خواهید شد.
در نهایت پیشنهاد بنده هم همچون کاربر amir-sky بر این است که جز بحث نرم افزار SolidWorks که عرض کردم و می توانید با آن کار را شروع کنید، نرم افزار های دیگر را به زمان پایان نامه موکول بفرمایید.
البته نرم افزار های پرکاربرد برنامه نویسی مهندسی مکانیک یعنی Matlab هم هست که معمولاً فقط در مقطع ارشد و بالاتر کاربرد دارد و برای شما موضوعیت چندانی ندارد و پیشنهاد می کنم فعلاً همان SolidWorks را پیگیری کنید و به حرف افرادی مثل کاربری که از اون در زیر نقل قول آوردم هم اصلاً توجه نفرمایید که نهالی که شما می کارید درخت گردو است و پروش آن سخت و اگر چه دیر ثمر می دهد اما ارزش بیشتری دارد و نسل های بعدی نیز از آن بهره خواهند برد و این فرق دارد با انگور سه ساله ای که برخی به خاطر راحتی و سود های گذرا پرورش می دهند!

اما نکته پایانی که دوست دارم عرض کنم اینه که در یادگیری نرم افزار تعجیل نکنید چرا که آموزش واقعی نرم افزار معمولاً در زمان نیاز واقعی به آن و در حین کار انجام می شود و ربطی به گرفتن مدرک آن نرم افزار ندارد.

آقای iceman10 مکانیک با معماری خیلی فرق داره. مکانیک به زبان ریاضی حرف میزنه و معماری به زبان هنر و این دو تا اگر با هم تضاد نداشته باشن که به نظر من دارن با هم شباهتی ندارن. ابزار کار مهندس مکانیک در یک دستش آچار داره و در یک دست دیگش ماشین حساب اما یک معمار در یک دستش مداده و در دست دیگش کاغذ.

آخرین ویرایش:
بالا