[بهترين روش جهت بتن ريزي ستون در صورت نبود پمپ !] ► بحث و گفتگو

م فاضل

عضو جدید
برای بتن ریزی ستونی به ابعاد 1*1*5 متر اگر پمپ هوایی و تاور کرین نباشه چه راهی رو پیشنهاد میدید که هم عملی باشه وهم دانه بندی جدا نشه و ضوابط آبا رعایت بشه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

bmd

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از ستون ریز استفاده کن

یا اینکه یه داربست به ارتفاع 2.5 متر کنار ستون ببند و بده کارگرا یه بار بتن رو تا روی اون و یه بار هم با بیل تا درون ستون بریزند و اگر دیدی برای ارتفاع پنج متری نظارت بهت ایراد مییگیره میتوی یه قیف درست کنی و بذاری در دهانه ستون.
در کل بهتره که از پمپ هوایی استفاده کنی

م فاضل

عضو جدید
سلام عزیز
با بتن ریز نمیشه چون دانه بندی به هم میخوره آیینامه میگه حداکثر از 1 متری میتونیم بتن رو بریززیم

• Like
واکنش ها: bmd

hoomanghaderie

عضو جدید
بتن ریزی ستون 1*1*5

بتن ریزی ستون 1*1*5

سلام.
به نظر من باید 3 طرف ستون رو تا ارتفاع 5 متر قالب بندی کرد.
برای وجه چهارم قالب بندی تا ارتفاع 1 متر انجام بشه.
یتن ریزی تا ارتفاع نزدیک به قالب (1 متر) انجام بشه.
قالب بعدی بسته بشه و به همین ترتیب .
البته من زیاد فکر نکردم.اگه با دقت فکر کنیم احتمالا" عملی تر هم میشه .
نظر دوستان چیه ؟

bmd

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
به نظر من باید 3 طرف ستون رو تا ارتفاع 5 متر قالب بندی کرد.
برای وجه چهارم قالب بندی تا ارتفاع 1 متر انجام بشه.
یتن ریزی تا ارتفاع نزدیک به قالب (1 متر) انجام بشه.
قالب بعدی بسته بشه و به همین ترتیب .
البته من زیاد فکر نکردم.اگه با دقت فکر کنیم احتمالا" عملی تر هم میشه .
نظر دوستان چیه ؟
سلام آیین نامه از آیات قرانی که هزار جور تفسیرش میکنند سر تر نیست که. در این مورد خاص هم هدف اینه که دانه بندی از هم جدا نشه. به نظر من در محیط بسته داخل ستون به خاطر نبودن فضای زیاد برای حرکت بتن تازه ،ناشی از ارتفاع زیاد، سگریگیشن به اون صورتی که مد نظر آیین نامه است اتفاق نمیفته
وقتی ایین نامه میگه از یک متر بیشتر نباشه این برای اینه که جدایی اتفاق نیفته . پس اگر بتونیم با استفاده از بتن با اسلامپ پایین و ریختن بتن در دقیقن وسط ستون به این نتیجه برسیم چه اشکالی داره که اون قسمتش رو هم نقض کنیم. گو اینکه میشه در بالای ستون یک قیف با یک لوله دراز در پایینش نصب کرد

م فاضل

عضو جدید
سلام.
اگه بتن توی دم مرحله ریخته بشه اتصال سرد بوجود میاد اگه از قیف هم استفاده کنیم بالا کشیدن قیف با لوله سر اون خیلی سخته

bmd

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
اگه بتن توی دم مرحله ریخته بشه اتصال سرد بوجود میاد اگه از قیف هم استفاده کنیم بالا کشیدن قیف با لوله سر اون خیلی سخته
اونوقت شاید بشه از لوله ای با دو اندازه مختلف استفاده کرده. یعنی از صفر تا 2.5 متر رو با یکیش بریزی بعد لوله رو عوض کنی و 2.5 تا 4 متر رو بریزی بعد بازش کنی
و در انتها هم با خود قیف بریزیم.
یا اینکه صبر کن ناظرا که رفتن فوری با بیل پرش کن:surprised:/شوخی:whistle:/

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بهترين روش جهت بتن ريزي ستون در صورت نبود پمپ !

بهترين روش جهت بتن ريزي ستون در صورت نبود پمپ !

با سلام خسته نباشيد خدمت تمامي دوستان عزيز در تالار عمران

امروز تو اينترنت يه سوالي به چشم من خورد ! سوال كرده بودن كه به نظره شما بهترين روش جهت بتن ريزي ستون در صورت نبود پمپ چيست؟ عده اي به اين سوال جواب داده بودن اما ميخواستم از دانش و علم شما هم برخوردار شيم به نظره شما چي ميتونه باشه..

reza2011

عضو جدید
با سلام خسته نباشيد خدمت تمامي دوستان عزيز در تالار عمران

امروز تو اينترنت يه سوالي به چشم من خورد ! سوال كرده بودن كه به نظره شما بهترين روش جهت بتن ريزي ستون در صورت نبود پمپ چيست؟ عده اي به اين سوال جواب داده بودن اما ميخواستم از دانش و علم شما هم برخوردار شيم به نظره شما چي ميتونه باشه..

يك دستگاهي هست به نام بتن ريز كه خيلي اصولي و فني مهندسي كار ميكنه ... بتن از طريق يك تسمه نقاله به داخل ستون ريخته ميشه ... البته عمدتا از بيل در كارگاههاي ساختماني براي ريختن بتن استفاده ميشه . خب صد البته كه ايرادهاي زيادي به اين روش وارده . ولي مثل ساير قسمت هاي ساختمان اكثر قريب به اتفاق سازندگان ساختمان الويت اصلي رو به مسائل اقتصادي ميدن ....

به هر صورت بندي در آيين نامه هست در ارتباط با سقوط بتن كه اگر اشتباه نكنم حداكثر ارتفاع مجاز براي سقوط بتن رو 1.2 متر يا 1.5 متر مشخص كرده . اگر از پمپ هم استفاده بشه به هر روي پمپ نميتونه داخل قالب بشه چون امكان گير كردن بين خاموت ها هست به خصوص وقتي كه از سنجاق هم در داخل خاموت ها استفاده شده باشه بنابر اين باز هم ارتفاع سقوط بالاي اين مقداري هست كه آيين نامه گفته .

در همون دستگاه بتن ريز نيز بتن از بالا با ارتفاعي بيش از 1.5 متر به داخل قالب ريخته ميشه .

يكي از دوستان قبلا كه اين بحث پيش اومد گفته بودن كه ميشه در نيمه ارتفاع ستون يك دريچه پيش بيني كرد و از اون قسمت بتن رو وارد كرد . اما در اين حالت فقط با بيل ميتوان بتن رو به داخل قالب انتقال داد . ولي براي پمپ و دستگاه بتن ريز كه برشمردم ارتفاع سقوط بتن از حد آيين نامه بيشتره ... كاريشم نميشه كرد و از نظر اجرايي راه ديگه اي رو من براش سراغ ندارم . شايد بقيه دوستان روش هاي جديدتري رو ديده باشن .

middbox

کاربر بیش فعال
يك دستگاهي هست به نام بتن ريز كه خيلي اصولي و فني مهندسي كار ميكنه ... بتن از طريق يك تسمه نقاله به داخل ستون ريخته ميشه ... البته عمدتا از بيل در كارگاههاي ساختماني براي ريختن بتن استفاده ميشه . خب صد البته كه ايرادهاي زيادي به اين روش وارده . ولي مثل ساير قسمت هاي ساختمان اكثر قريب به اتفاق سازندگان ساختمان الويت اصلي رو به مسائل اقتصادي ميدن ....

به هر صورت بندي در آيين نامه هست در ارتباط با سقوط بتن كه اگر اشتباه نكنم حداكثر ارتفاع مجاز براي سقوط بتن رو 1.2 متر يا 1.5 متر مشخص كرده . اگر از پمپ هم استفاده بشه به هر روي پمپ نميتونه داخل قالب بشه چون امكان گير كردن بين خاموت ها هست به خصوص وقتي كه از سنجاق هم در داخل خاموت ها استفاده شده باشه بنابر اين باز هم ارتفاع سقوط بالاي اين مقداري هست كه آيين نامه گفته .

در همون دستگاه بتن ريز نيز بتن از بالا با ارتفاعي بيش از 1.5 متر به داخل قالب ريخته ميشه .

يكي از دوستان قبلا كه اين بحث پيش اومد گفته بودن كه ميشه در نيمه ارتفاع ستون يك دريچه پيش بيني كرد و از اون قسمت بتن رو وارد كرد . اما در اين حالت فقط با بيل ميتوان بتن رو به داخل قالب انتقال داد . ولي براي پمپ و دستگاه بتن ريز كه برشمردم ارتفاع سقوط بتن از حد آيين نامه بيشتره ... كاريشم نميشه كرد و از نظر اجرايي راه ديگه اي رو من براش سراغ ندارم . شايد بقيه دوستان روش هاي جديدتري رو ديده باشن .

کاملا صحیح...

در هر صورت ارتفاع سقوط نباید بیش از 1.5 متر باشه... حالا شما هر جور بسته به خلاقیتت بتن ریزی کن....

دلیلشم اینه ، اگه ارتفاع بتنریزیتون زیاد باشه سنگدانه های بزرگتر با توجه به ارتفاع سقوطو ضربه پایین جمع میشن و این مورد باعث معیوب شدن بتن ریزیتون میشه ..

با تشکر از آقا رضا

reza2011

عضو جدید
آخرین ویرایش:

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
شاید بهترین روش همین دستگاهی باشه که مهندس رضا معرفی کردن
اما باز کردن دریچه توو ارتفاع 1.5 متری بهتره وقتی قیف و لوله ترمی نباشه و امکانات دیگه هم نباشه
خدا پدر مادر کسی که بیل رو اختراع کرده مورد رحمت و مغفرت قرار بده که لطف بزرگی در حق بشریت انجام داده ،وقتی هیچی نداری این بیل رو داریو کارو راه میندازه:D

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنونم از شما دوستان عزيز.

همان گونه كه دوستمون گفت این دستگاه بتن آماده را بالا برده و درون قالب ستون تخلیه می نماید. البته باید در استفاده از این دستگاه بند آیین نامه ای زیر رعایت شود:
طبق بند 9-7-4-10 مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران، در بتن ریزی ستون ها و دیوارها حداکثر ارتفاع سقوط آزاد بتن 120 سانتیمتر می باشد.

آخرین ویرایش:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار