برنامه شما برای مدیریت مالی در زندگی مشترک چیه؟

EECi

مدیر بازنشسته
سلام
از دوستان خوبم می خوام در این بحث شرکت کنند
در زندگی مشترک در شرایطی که زوجین هر دو شاغل هستند و درامد دارند، چطور مدیریت مالی داشته باشیم؟
این مدیریت مالی باید به نحوی باشه که عزت نفس زن و مرد حفظ بشه( یعنی طرفین احساس نکن دارن مورد سو استفاده دیگری قرار می گیرن!) . حالا به نظرتون بهترین برنامه چی هست؟

:gol:

EECi

مدیر بازنشسته
خب... یک سوال دارم: اصلا لزومی به اشتغال زنان وجود داره؟ مثلا این مطلب رو در یکی از سایتا پیدا کردم چقدر با این مطلب موافق هستید؟

تنها مرد مسؤول تأمین هزینه خانواده است. اتکای مرد به درآمد زن، عوارض نامطلوبی را در پی دارد؛ ازجمله:1ـ گرایش به تنبلی و بیکاری،2ـ از دست دادن حق انتخاب و یک طرفه شدن زندگی،3ـ فشار روحی برای زن و از دست رفتن زود هنگام قوای او و... . بنابراین نبایستی به گونه‏ای رفتار کرد که مرد، از نظر درآمد متکی به زن شود. البته همراهی و همدلی اشکالی ندارد؛ولی نه بدان صورت که عارضه‏های یاد شده پدیدار شود. از جنبه دیگر، هر کس درباره درآمد خویش، مختار است که چگونه آن را مصرف نماید. شما نیز میتوانید بخشی ازدرآمد خود را به خانواده اختصاص داده و در صورت آمادگی همسرتان این مطلب را با کمال صداقت با ایشان درمیان بگذارید.

بنظر من این مطلب کمی بد بینانه هست نسبت به رفتار احتمالی مردان

sami1984

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم زندگی مشترک اسمش روی خودش است یعنی مشترک در همه چیز.درآمدها - تصمیم گیری ها - خریدها -کارهای منزل -تربیت بچه ها و ....................

صبا سخا

عضو جدید
به نظر من وقتی که کار کردن زن به زندگی کمک می کنه خوبه
اما در حالتی که کار کردن زن روی زندگی تاثیر منفی نگذاره
مثلا زن رو بی حوصله نکنه یا به روحیه و وظایف مادری و مدیریت خانه اون لطمه نزنه
به نظر من زن مختار تر از مرد در خرج کردنه در امدش هست
چون وظیفه مرد فراهم کردنه یه زندگیه معقول برای خانواده هست
و مرد باید قدر زن شاغلی که حاضره برای زندگی درامدش رو خرج کنه بدونه...

• Like
واکنش ها: EECi

EECi

مدیر بازنشسته
به نظرم زندگی مشترک اسمش روی خودش است یعنی مشترک در همه چیز.درآمدها - تصمیم گیری ها - خریدها -کارهای منزل -تربیت بچه ها و ....................

خب این مشترک بودن رو تعریف کنید ؟؟؟ بیشتر زنان جامعه ما برای خودشون کار می کنن...به نوعی تفریحی

EECi

مدیر بازنشسته
به نظر من وقتی که کار کردن زن به زندگی کمک می کنه خوبه
اما در حالتی که کار کردن زن روی زندگی تاثیر منفی نگذاره
مثلا زن رو بی حوصله نکنه یا به روحیه و وظایف مادری و مدیریت خانه اون لطمه نزنه
به نظر من زن مختار تر از مرد در خرج کردنه در امدش هست
چون وظیفه مرد فراهم کردنه یه زندگیه معقول برای خانواده هست
و مرد باید قدر زن شاغلی که حاضره برای زندگی درامدش رو خرج کنه بدونه...

اینی که گفتید من هم قبول دارم
ولی این جمله اخرتون یکم برام سوال برانگیز هست، ایا یک زن خونواده با کار کردن منتی برای خونوادش میزاره؟
یعنی کار کردن زن در بیرون یک اضافه کاری هست؟
نظرتون رو در مورد نوع هزینه کردن در زندگی مشترک بگید. مثلا شما در اینده ( یا حال!) مستقیما بخشی از هزینه ها رو متعهد میشید که پرداخت کنید ؟ یا ...؟؟

صبا سخا

عضو جدید
بله ولی بعضی وظایف بیشتر روی دوش یکی از طرفین سنگینی می کنه با توجه به روحیات خانم ها و اقایون

صبا سخا

عضو جدید
اینی که گفتید من هم قبول دارم
ولی این جمله اخرتون یکم برام سوال برانگیز هست، ایا یک زن خونواده با کار کردن منتی برای خونوادش میزاره؟
یعنی کار کردن زن در بیرون یک اضافه کاری هست؟
نظرتون رو در مورد نوع هزینه کردن در زندگی مشترک بگید. مثلا شما در اینده ( یا حال!) مستقیما بخشی از هزینه ها رو متعهد میشید که پرداخت کنید ؟ یا ...؟؟
بله حتما...
چون کار کردن زن دز بیرون حتما روی انجام وظایفش در خونه موثره اون انصافا باید بخشی از درامدش رو خرج کنه بی منت
من حاضرم برای مردی که قدرم رو بدونه(سو استفاده نکنه و ببخشیدا پر توقع نشه) از جون مایه بگذارم
پول که هیچه...

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته
بله حتما...
چون کار کردن زن دز بیرون حتما روی انجام وظایفش در خونه موثره اون انصافا باید یخشی ارز درامدش رو خرج کنه بی منت
من حاضرم برای مردی که قدرم رو بدونه(سو استفاده نکنه و ببخشیدا پر توقع نشه) از جون مایه بگذارم
پول که هیچه...

من هم معتقدم وظیفه مادری یک زن خیلی مهمتره ، چون هر چی باشه خونواده اولین جز جامعه هست و باید ارامش توش حاکم باشه ...
پر توفع بودن یعنی چه؟ یعنی اینکه شما تحت یه برنامه خاص قرار نگیرید برای پرداخت هزینه ها؟ یا اینکه ازاد باشید اگر بخواهید هزینه ای روپرداخت کنید یا نکنید؟ ( فکر کنم نکته اصلی همین جا باشه)

صبا سخا

عضو جدید
من هم معتقدم وظیفه مادری یک زن خیلی مهمتره ، چون هر چی باشه خونواده اولین جز جامعه هست و باید ارامش توش حاکم باشه ...
پر توفع بودن یعنی چه؟ یعنی اینکه شما تحت یه برنامه خاص قرار نگیرید برای پرداخت هزینه ها؟ یا اینکه ازاد باشید اگر بخواهید هزینه ای روپرداخت کنید یا نکنید؟ ( فکر کنم نکته اصلی همین جا باشه)
پر توقع نبودن یعنی دادن این حق به زن که واقعا زن اونطور که صلاح می دونه درامد رو خرج کنه ولی این به خود خانم هم ربط داره علاوه بر آقا
زن هم باید بدونه که باید منصفانه رفتار کنه و منطقی
لجبازیو این حرفا باید از هر دوطرف کنار گذاشته بشه
مادر بودن و همسر خوب بودن هر دو مهمن
ولی مادری مهم تره چون چند نسل آینده رو تحت تاثیر داره

• Like

EECi

مدیر بازنشسته
پر توقع نبودن یعنی دادن این حق به زن که واقعا زن اونطور که صلاح می دونه درامد رو خرج کنه ولی این به خود خانم هم ربط داره علاوه بر آقا
زن هم باید بدونه که باید منصفانه رفتار کنه و منطقی
لجبازیو این حرفا باید از هر دوطرف کنار گذاشته بشه
مادر بودن و همسر خوب بودن هر دو مهمن
ولی مادری مهم تره چون چند نسل آینده رو تحت تاثیر داره

پس بر می گردیم به این نکته که درامد زن ار برنامه اقتصادی خونواده جدا هست؟ مثلا مرد باید هزینه ها را به دوش بکشه ولی زن می تونه هر جور صلاح می دونه رفتار کنه؟

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
از نظر دین اسلام، درآمد و هزینه ها بر عهده مرد هست و تربیت و امور خانه بر عهده زن. حالا اگر زن، شغل و درآمدی هم داشته باشه، باز چیزی از وظایف مرد کم نمیشه چون درآمد زن، متعلق به خودشه و حتی حق نفقه اون بر عهده شوهر باقی می مونه (منبع). پس با این حساب، مدیریت مالی خونه بر عهده مرد گذاشته شده و به درآمد زن میشه فقط به شکل یک کمک خرج نگاه کرد که ممکن هست باشه یا نباشه.
در این شرایط، مرد به لحاظ وظیفه ای که به عهده اش گذاشته شده، احساس غرور می کنه و زن احساس آرامش و استقلال نسبی.

دیدن این سایت (وظایف زن و شوهر)، خالی از لطف نیست.

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته
سلام،
از نظر دین اسلام، درآمد و هزینه ها بر عهده مرد هست و تربیت و امور خانه بر عهده زن. حالا اگر زن، شغل و درآمدی هم داشته باشه، باز چیزی از وظایف مرد کم نمیشه چون درآمد زن، متعلق به خودشه و حتی حق نفقه اون بر عهده شوهر باقی می مونه (منبع). پس با این حساب، مدیریت مالی خونه بر عهده مرد گذاشته شده و به درآمد زن میشه فقط به شکل یک کمک خرج نگاه کرد که ممکن هست باشه یا نباشه.
در این شرایط، مرد به لحاظ وظیفه ای که به عهده اش گذاشته شده، احساس غرور می کنه و زن احساس آرامش و استقلال نسبی.

دیدن این سایت (وظایف زن و شوهر)، خالی از لطف نیست.
با تشکر از پستی که گذاشتید:gol:
من هم تا حدودی همان تفکراتی که گفتید را دارم ولی برام سوال بود که ایا واقعا این تفکراتم درست هست یا نه؟یجورایی این روشی که شما گفتید یک هدیه هست به مادر خونواده ، که مطمئنا باعث محبت بیشتر در خونواده می شود ... چون در درجه اول زندگی مشترک هست و هزینه ها باید تامین بشه ولی در مواردی که مرد از زن می خواد درامدش رو هر جور صلاح می دونه صرف بکنه، یه جور اعتماد و محبت هم ایجاد میشه...
بنظرم زن موجودی هست بسیار فداکار که اگر حتی درامدی داشته باشد و قرار نباشه اجباری در صرف هزینه های خونه داشته باشه ،درامدش رو به احتمال زیاد برای خونوادش صرف خواهد کرد.مثلا من یه دختری رو از فامیل میشناختم که پس اندازی داشت که خیلی قبلتر از ازدواجش شروع به جمع کردنش کرده بود ( شاغل هم نیست) الان که می خواد ازدواج کنه می خواد اون رو در اختیار همسرش قرار بده...

اگر اشتباه فکر می کنم بگید:redface:

----------------------------------------
از دوستان می خوام نحوه مدیریت در درامدشون رو در زندگی مجردی یا متاهلی بیان کنن

مثلا من یجایی خوندم بهترین مدل این هست که هر ماه 20 ٪ درامد رو پس انداز بشه ( برای سرمایه گذاری در سالهای بعد! ) و 10٪ صرف گردش و تفریح بشه . 30 ٪ صرف هزینه خوراک باشه و همینطور .... البته این برنامه از منبع ترجمه شده بود!( یعنی مربوط به کشور ما نمی شد)
شبیه همچین برنامه هایی در ذهن دارید، بگید :que:

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
با تشکر از پستی که گذاشتید:gol:
من هم تا حدودی همان تفکراتی که گفتید را دارم ولی برام سوال بود که ایا واقعا این تفکراتم درست هست یا نه؟یجورایی این روشی که شما گفتید یک هدیه هست به مادر خونواده ، که مطمئنا باعث محبت بیشتر در خونواده می شود ... چون در درجه اول زندگی مشترک هست و هزینه ها باید تامین بشه ولی در مواردی که مرد از زن می خواد درامدش رو هر جور صلاح می دونه صرف بکنه، یه جور اعتماد و محبت هم ایجاد میشه...
بنظرم زن موجودی هست بسیار فداکار که اگر حتی درامدی داشته باشد و قرار نباشه اجباری در صرف هزینه های خونه داشته باشه ،درامدش رو به احتمال زیاد برای خونوادش صرف خواهد کرد.مثلا من یه دختری رو از فامیل میشناختم که پس اندازی داشت که خیلی قبلتر از ازدواجش شروع به جمع کردنش کرده بود ( شاغل هم نیست) الان که می خواد ازدواج کنه می خواد اون رو در اختیار همسرش قرار بده...

اگر اشتباه فکر می کنم بگید:redface:

----------------------------------------
از دوستان می خوام نحوه مدیریت در درامدشون رو در زندگی مجردی یا متاهلی بیان کنن

مثلا من یجایی خوندم بهترین مدل این هست که هر ماه 20 ٪ درامد رو پس انداز بشه ( برای سرمایه گذاری در سالهای بعد! ) و 10٪ صرف گردش و تفریح بشه . 30 ٪ صرف هزینه خوراک باشه و همینطور .... البته این برنامه از منبع ترجمه شده بود!( یعنی مربوط به کشور ما نمی شد)
شبیه همچین برنامه هایی در ذهن دارید، بگید :que:

این که گفته شده، مدیریت مالی به عهده مرد و تربیت امور خانه بر عهده زن، فقط برای مشخص شدن مرزهاست وگرنه در عمل این که مرد در کارهای خونه و تربیت بچه ها هیچ نقشی نداشته باشه و همه کارها رو بر عهده زن بگذاره، اول از همه باعث لطمه خوردن به روابط موجود توی خونه میشه. حدیث هم در مورد ترغیب مردها به کمک در امور خونه الی ماشاء الله زیاده. وقتی هم که زن درآمدی داره و از حق خودش می گذره و درآمد خودش رو در اختیار شوهر قرار میده (اگر شوهر آدم درست و حسابی باشه)، احترام و علاقه زن در نگاه شوهر چند برابر میشه.

------------------------------------------------

در مورد مدلی که نوشتید، من آمار مالی میدم، ببینید جور در میاد یا نه؟ برای یک زندگی دو نفره، هزینه خورد و خوراک، تقریباً ماهی 300 هزار تومن، هزینه مسکن، شما بگیر تقریباً ماهی 400 هزار تومن، تقریباً هر ماه حدود 200 هزار تومن هم هزینه های پیش بینی نشده مثل خرید لباس (البته اگر هر 5-6 ماه یکبار برید خرید لباس تا هزینه اش در طول سال تقسیم بشه وگرنه اگر هر ماه برید خرید لباس که خیلی پولدارید!) یا هزینه ماشین یا ...، شد چقدر؟ 900 هزار تومن. اگر صفر کیلومتر رفته باشید سر کار، استخدام پیمانی هم باشید (تو سیستم دولتی)، ماهی 900 تا یک ملیون حقوق می گیرید.

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته

در مورد مدلی که نوشتید، من آمار مالی میدم، ببینید جور در میاد یا نه؟ برای یک زندگی دو نفره، هزینه خورد و خوراک، تقریباً ماهی 300 هزار تومن، هزینه مسکن، شما بگیر تقریباً ماهی 400 هزار تومن، تقریباً هر ماه حدود 200 هزار تومن هم هزینه های پیش بینی نشده مثل خرید لباس (البته اگر هر 5-6 ماه یکبار برید خرید لباس تا هزینه اش در طول سال تقسیم بشه وگرنه اگر هر ماه برید خرید لباس که خیلی پولدارید!) یا هزینه ماشین یا ...، شد چقدر؟ 900 هزار تومن. اگر صفر کیلومتر رفته باشید سر کار، استخدام پیمانی هم باشید (تو سیستم دولتی)، ماهی 900 تا یک ملیون حقوق می گیرید.

فعلا که خبری نیست :redface: نه شرایطش هست و نه ادمش:biggrin:
بسیار خوب توضیح دادید... در مقاله ای میخوندم که هر خونواده باید 2 تا صندوق داشته باشه... یکی برای این هست که بعدا در جایی سرمایه گذاری کنید ... دومی هم برای این هست که اگر یک مشکل ناگهانی پیش بیاد ، ازش استفاده بشه...

از دوستان دیگر هم درخواست دارم بیان برنامه هاشون رو بنویسن

صبا سخا

عضو جدید
پس بر می گردیم به این نکته که درامد زن ار برنامه اقتصادی خونواده جدا هست؟ مثلا مرد باید هزینه ها را به دوش بکشه ولی زن می تونه هر جور صلاح می دونه رفتار کنه؟
تقریبا بله
درامد زن جدا باسد باشه اما باز هم ربط به خوده اون افراد داره(زن و شوهر منظورمه)
باید دید که آیا زن واقعا صلاح رو تو چی می بینه...آیا اصلا صلاح رو تشخیص می ده یا نه... و مرد قدر این کار کردن و هزینه کردن درامد زن رو می دونه یا نه...
به نظر من انها مهمن و می تونن در نوع رفتار کردن بسیار موثر باشن
در مورد نحوه هزینه و پس انداز من خیلی تا حالا فکر و بررسی کردم:
گاهی آدمها بیش از حد قناعت کردن رو خوب می دونن و تا حد زیادی درامدشون رو پس انداز می کنن و فکر می کنن این درسته
روزهاشون رو سخت می گزرونن تا بعد ها راحت باشن اما حواسشون نیست شاید بعدی وجود نداشته باشه
به نظر من هزینه کردن در حد نیاز باید انجام بشه...نیازها نباید نادیده گرفته بشه...زیاد قناعت کردن اصلا راه درستی نیست ...ممکنه تا حدی رشد مالی رو در پی داشته باشه اما این رشد توسعه نیست...صرفا رشده...
نمی دونم منظورم رو از توسعه متوجه میشین یا نه...
بعد از تامین نیازها که مادی (غذای نسبتا خوب,خونه و لباس متناسب با شخصیت افراد) و معنوی(سفر و کلا تفریحات) هستن
می شه به پس انداز فکر کرد
چون ازدواج کردند که زندگی کنند و از زندگی لذت ببرند
غذا خوردن در خانه ی نسبتا خوب بودن و خوب لباس پوشیدن همگی نیاز هاییه که با تامین مناسبش انسان می تونه لذت ببره
نباید اینها رو نادیده گرفت به بهانه پس انداز چون اثراتی داره که با 100 برار اون پس اندازی که به دست می اد قابل جبران نیست
اگه جوونای عادی این زمونه بخوان بی پشتوانه پدر و مادر ازدواج کنن به نظر من باید بعد از تامین این نیازها زود پس انداز رو شروع کنن
گاهی به جای پس انداز کیفیت مخارجی که نام بردن رو بالا می برن که این هم خوب نیست...
عذر می خوام از پست طولانی
حتی باور کنین نظرم رو خلاصه کردم این شد!:redface:

• Like

EECi

مدیر بازنشسته
باید دید که آیا زن واقعا صلاح رو تو چی می بینه...آیا اصلا صلاح رو تشخیص می ده یا نه... و مرد قدر این کار کردن و هزینه کردن درامد زن رو می دونه یا نه...
سلام. مطمئنا این تشخیص صلاح باید قبل ازدواج در افراد بوجود بیاد
نباید دید به اعضای خونواده مثل معامله کردن باشه. هر کدام از اعضای خونواده برای رسیدن به اهداف زندگی می تونن کار کنن . در خونواده هیچ کس برای انجام کاری منت نمیزاره چون اساس خونواده یک اساس معنوی هست . درست نیست بگیم مرد قدر این درامد رو می دونه یا نه...

در مورد نحوه هزینه و پس انداز من خیلی تا حالا فکر و بررسی کردم:
گاهی آدمها بیش از حد قناعت کردن رو خوب می دونن و تا حد زیادی درامدشون رو پس انداز می کنن و فکر می کنن این درسته
روزهاشون رو سخت می گزرونن تا بعد ها راحت باشن اما حواسشون نیست شاید بعدی وجود نداشته باشه
به نظر من هزینه کردن در حد نیاز باید انجام بشه...نیازها نباید نادیده گرفته بشه...زیاد قناعت کردن اصلا راه درستی نیست ...ممکنه تا حدی رشد مالی رو در پی داشته باشه اما این رشد توسعه نیست...صرفا رشده...
نمی دونم منظورم رو از توسعه متوجه میشین یا نه...
بعد از تامین نیازها که مادی (غذای نسبتا خوب,خونه و لباس متناسب با شخصیت افراد) و معنوی(سفر و کلا تفریحات) هستن
می شه به پس انداز فکر کرد
چون ازدواج کردند که زندگی کنند و از زندگی لذت ببرند
غذا خوردن در خانه ی نسبتا خوب بودن و خوب لباس پوشیدن همگی نیاز هاییه که با تامین مناسبش انسان می تونه لذت ببره
نباید اینها رو نادیده گرفت به بهانه پس انداز چون اثراتی داره که با 100 برار اون پس اندازی که به دست می اد قابل جبران نیست
ببینید قناعت کردن همیشه و همه جا خوب بوده. قناعت با خساست فرق داره .
همه کار هایی که گفتید باید موازی با هم انجام بگیرند. بنظر من این درست نیست که بگیم اول تمام هزینه های زندگی مثل پوشاک و... تامین بشه. بعد اگر پولی موند پس انداز بشه. همه این کار ها باید موازی باشه. باید برنامه ریزی دقیق باشه. مثلا 20٪ پس انداز، 30٪ خوراک و 15٪ تفریح ، و درصد های مربوط به پوشاک و... .
اگه جوونای عادی این زمونه بخوان بی پشتوانه پدر و مادر ازدواج کنن به نظر من باید بعد از تامین این نیازها زود پس انداز رو شروع کنن
گاهی به جای پس انداز کیفیت مخارجی که نام بردن رو بالا می برن که این هم خوب نیست...
عذر می خوام از پست طولانی
حتی باور کنین نظرم رو خلاصه کردم این شد!:redface:
در هر حال ادم باید رو پایه خودش بایسته... از همون اول.. حالا اگر شرایط مالیش جور نبود بهتره به ازدواج فکر نکنه... پدر و مادر وظیفه ندارن زندگی شخصی فرزندان رو تامین کنند.

1trust

عضو جدید
من چندان اعتقادی ندارم که دغدغه مالی میتونه دلیل مناسبی واسه ازدواج نکردن باشه چندین نمونش رو هم تو نزدیکانم دیدم که تو دوران مجردیش پس اندازی نکرده بود اما تو فاصله ی کم عقد تا عروسی خیلی خوب تونست هزینه هاشو در بیاره.
البته یه وقت منظور منو اشتباه نگیرید نمیگم آدم همینکه تصمیم به ازدواج گرفت همه چی هلو بیا برو توگلو میشه! همین بنده خدا که میگم چندماه فول تایم کارکرد یعنی آدم انگیزه که داشته باشه همه کار میکنه و خداوند هو الرزاق هست و خودش گفته که اگر از ترس نداری ازدواج نمی کنید بدونید که به روزیتان برکت می دهم.
به نظر من چیزی که واسه ازدواج ضروری هست بلوغ جسمی روان و روحی هست، جسمی که واضحه، روح و روان هم اینه که آدم از لحاظ شخصیتی آمادگی ازدواجو داشته باشه و عقل معاشو اینجور چیزا...

EECi

مدیر بازنشسته
من چندان اعتقادی ندارم که دغدغه مالی میتونه دلیل مناسبی واسه ازدواج نکردن باشه چندین نمونش رو هم تو نزدیکانم دیدم که تو دوران مجردیش پس اندازی نکرده بود اما تو فاصله ی کم عقد تا عروسی خیلی خوب تونست هزینه هاشو در بیاره.
البته یه وقت منظور منو اشتباه نگیرید نمیگم آدم همینکه تصمیم به ازدواج گرفت همه چی هلو بیا برو توگلو میشه! همین بنده خدا که میگم چندماه فول تایم کارکرد یعنی آدم انگیزه که داشته باشه همه کار میکنه و خداوند هو الرزاق هست و خودش گفته که اگر از ترس نداری ازدواج نمی کنید بدونید که به روزیتان برکت می دهم.
به نظر من چیزی که واسه ازدواج ضروری هست بلوغ جسمی روان و روحی هست، جسمی که واضحه، روح و روان هم اینه که آدم از لحاظ شخصیتی آمادگی ازدواجو داشته باشه و عقل معاشو اینجور چیزا...

البته بحث سر این نبود که شما گفتید ، ولی اگر بخوام در این مورد نظرمو بگم باید بگم مهم ترین مساله این هست که فرد در هنگام ازدواج زمینه درامد زایی رو داشته باشه... یعنی لیاقت پول در اوردن رو داشته باشه، سوادش رو داشته باشه...
ولی اگر فرد بدون هیچ زمینه ای و با اوج تنبلی بخواد ازدواج بکنه عملا خودش رو به چاه انداخته...
ولی در کل بنظر من برای یک زندگی کم دغدغه باید برنامه ریخت و براش تلاش کرد... از دوران مجردی باید کار کرد و زندگی کردن در جامعه رو یاد گرفت...

صبا سخا

عضو جدید
1.
بله اما همه خوب نیستن و صلاح رو نمی فهمن و این عمدتا بعد ازدواج رو میشه متاسفانه
اگه دو طرف از ته دل فقط واسه هم زندگی رو بخوان و خورده شیشه نداشته باشن
منت گذاشتن معنی نداره
البته با کسی که خورده شیشه داره هم نمی شه زندگی کرد چه برسه منت گذاشت اما حد اقل اینه که نمی شه نادیده گرفت
2.

من قبول ندارم
چون کاملا و واقعا بررسی کردم این نیاز ها باید متناسب با شان هر آدمی تامین بشه و قناعت بی موقع باعث مشکلات بدتری می شه
من خودم بسیار اهل قناعتم و خوب نیست می خوام خودمو اصلاح کنم
این سهم بندی شما هم بستگی داره که مجموع درامد چقدره مثلا اگه 30 در صد می شه300 هزار تومان می شه با 300 هزار تومان به طور معقول واقعا 2 نفر غذای مناسب بخورن در ماه؟

3.

من نگفتم پدر مادر وظیفه دارن اما نمی گم هم وظیفه ندارن بالاخره بچه به دنیا آوردن مسئولیت داره باید تا حدی بچه رو برسونن...
بچه هم باید از خودش لیاقت و ... نشون بده
الان هم اوضاع اقتصادی از دلایلیه که باعث شده ازدواج کم بشه
و کسی که بتونه دغدغه مالی نداشته باشه بدون کمک پدر و مادر خیلی کمه
من خودم تو محیط کار کاملا درگیرم با این موضوع

R.N.Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر من اگه انتخابها درست باشه و زن ومرد در یک سطح مالی مشابه قرارداشته باشن (البته اگه مرد 1ریزه بالاتر باشه مشکلات مالی کمتری پیش میاد) توقعات مالی مشابه تری دارند و میتونن برنامه ریزی بهتری برای مسائل مالی داشته باشن
درسته که مرد باید سکان دار اقتصاد خانواده باشه ولی با این وضعیت اقتصادی نا مطلوب و مشکلات کاری که توی کشور بیداد میکنه کدوم پسری میتونه به تنهایی و در یک سن مناسب با شر وشور جوونی ازدواج کنه، من خودم بارها به این موضوع فکر کردم که اگه من پسر بودم با این درآمدی که داشتم میتونستم با دختر مورد علاقه ام ازدواج کنم و همیشه جواب منفی بود
به نظر من با توجه به صحبت های دوستان درسته که زن وظیفه ای در مقابل درآمد خانواده نداره ولی اگه کار نکنه و پولش رو توی زندگیش نذاره و در برنامه های مالی نقش پر رنگی نداشته باشه شرایط خیلی سخت میشه و زندگیهای که 1موتوره میچرخند همیشه کم و کسری داره

• Like

EECi

مدیر بازنشسته
1.
بله اما همه خوب نیستن و صلاح رو نمی فهمن و این عمدتا بعد ازدواج رو میشه متاسفانه
اگه دو طرف از ته دل فقط واسه هم زندگی رو بخوان و خورده شیشه نداشته باشن
منت گذاشتن معنی نداره
البته با کسی که خورده شیشه داره هم نمی شه زندگی کرد چه برسه منت گذاشت اما حد اقل اینه که نمی شه نادیده گرفت
خب خواهر من ، من هم به همین دلیل معتقدم تا زمانی که فرد به بلوغ فکری نرسیده نباید ازدواج کنه...
اصولا باید افراد رو و عاداتشون رو با توجه به عرف جامعه شناخت( منظورم دوستی های امروزی نیست) اینکه دیدشون به زندگی چطور هست و ...
در مورد این که گفتید" اگه دو طرف از ته دل فقط واسه هم زندگی رو بخوان و خورده شیشه نداشته باشن
منت گذاشتن معنی نداره
" منظور من هم همین بود...اگر عشق معنوی بین زن و مرد حاکم باشه اصلا بحث منت ، پیش نمیاد...
من قبول ندارم
چون کاملا و واقعا بررسی کردم این نیاز ها باید متناسب با شان هر آدمی تامین بشه و قناعت بی موقع باعث مشکلات بدتری می شه
من خودم بسیار اهل قناعتم و خوب نیست می خوام خودمو اصلاح کنم
این سهم بندی شما هم بستگی داره که مجموع درامد چقدره مثلا اگه 30 در صد می شه300 هزار تومان می شه با 300 هزار تومان به طور معقول واقعا 2 نفر غذای مناسب بخورن در ماه؟
ببینید خیلی مواقع در امد ها اونطوری که شما فرمودید نیست... کمتر از اینهاست ... برای خیلی ها 300 هزار تومان برای غذا خیلی مرفه انه هست برای بعضی ها هم خیلی کم....
قناعت در هر حال خوبه... تعریف شما از قناعت چیه؟
3.

من نگفتم پدر مادر وظیفه دارن اما نمی گم هم وظیفه ندارن بالاخره بچه به دنیا آوردن مسئولیت داره باید تا حدی بچه رو برسونن...
بچه هم باید از خودش لیاقت و ... نشون بده
الان هم اوضاع اقتصادی از دلایلیه که باعث شده ازدواج کم بشه
و کسی که بتونه دغدغه مالی نداشته باشه بدون کمک پدر و مادر خیلی کمه
من خودم تو محیط کار کاملا درگیرم با این موضوع

دقیقا همین طوره مشکل مالی مهم ترین مشکل هست... ولی خدا هم بزرگ هست و مطمئنا کسی که تلاش بکنه نتیجه میگیره. ولی من بشخصه هیچ انتظاری از پدر و مادر زحمتکشم ندارم.
باز هم میگم پدر و مادر هیچ وظیفه ای در قبال تامین زندگی شخصی فرزندشون ندارن.
حالا اگر کاری بکنند وظیفشون نیست .. لطفشون هست

1trust

عضو جدید
البته بحث سر این نبود که شما گفتید ، ولی اگر بخوام در این مورد نظرمو بگم باید بگم مهم ترین مساله این هست که فرد در هنگام ازدواج زمینه درامد زایی رو داشته باشه... یعنی لیاقت پول در اوردن رو داشته باشه، سوادش رو داشته باشه...
ولی اگر فرد بدون هیچ زمینه ای و با اوج تنبلی بخواد ازدواج بکنه عملا خودش رو به چاه انداخته...
ولی در کل بنظر من برای یک زندگی کم دغدغه باید برنامه ریخت و براش تلاش کرد... از دوران مجردی باید کار کرد و زندگی کردن در جامعه رو یاد گرفت...[/QUO

ببخشید احتمالامن منظور شما رو خوب متوجه نشده بودم. نظرتون منطقی هست واینکه نشون میده آدم با برنامه ای هستید امیدوارم در برنامه ریزیهای زندگی مشترکتون موفق باشید:gol:

• Like
بالا