بحث میکنیـــــم ...!

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
سحر جان میشه بگی اسم اون مگس و اون کنه چیه؟
با توجه به اینکه توی طبیعت دست بالا دست زیاده و ممکنه مورچه حریف فیل هم بشه پس مطمئنا پتانسیلش هست!
اما من کنه شکارگر مگس تابحال نشنیدم!
کنه بسته به جثه و نحوه زندگیش میتونه پارازیت مگس بشه ... یا پارازیت لارو مگس باشه یا نهایت حالت شکارگری رو رو تخم مگس داشته باشه (یعنی از تخم تغذیه کنه)
مگس ها اندازه های مختلف دارن و زندگی های مختلف
کنه ها هم همینطور
کنه میتونه رو مگس حالت فورتیک داشته باشه و بعدش وارد مرحله انگلی بشه نه پرداتوری ...

بخاطر همین اگر اون کنه و مگس رو معرفی کنی خیلی بهتر میشه توضیح داد و بحث کرد
مرسی.
اجازه؟
فورتیک یعنی چی؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اجازه مام دست شوماست!

حالت سواری گرفتن موجودات از سایر موجودات برای جابجا شدن رو میگن فورتیک
توی کنه ها کنه پاهاش مجهز به اندام بادکش مانند میشه و میچسبه به حشرات دیگه و جابجا میشه!

(من مثلا خسته بودم)

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس جنسیت رو ژنتیک تعیین میکنه نه شرایط محیطی!

این توضیحات مربوط به کل حشرات میشه: (برای اطلاعات عمومی)

شرایط محیطی چطور میتونه روی زندگی حشرات تاثیر بزاره؟
شرایط محیطی (خوب یا بد) نتیجه اون میشه پیامهایی برای حشره و مغز حشره اونو تجزیه و تحلیل میکنه
بعد نتیجه تجزیه و تحلیل میشه ترشح یه سری هورمون در بدن که نتیجه ترشح هورمون هم میشه واکنش حشره!

حالا این واکنش میتونه فرار از دشمن باشه ... حمایت از نوزاد باشه یا حتی دیاپوز حشره باشه ...
چندتا حشره شناس هم اومدن روی ترشح هورمونها روی تعیین جنسیت کار کردن اما به نتیجه مطلوبی نرسیدن ... فقط یک هورمون کشف شده بنام آندروژنیک که احتمال دادن تاثیری روی تغییر و تعیین جنسیت داشته باشه اونم فقط تو کرم شب تاب ...

دیاپوز چیه؟

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرم کاهش جمعیت تاثیر چندانی روی تقارن زمانی مراحل رشدی گندم و سن نداشته باشه، موضوع چیز دیگس!
خب برای اینکه این مسئله کامل روشن بشه لازمه که اول از مراحل رشد گندم و بعدش هم از بیولوژی و تا حدودی اتولوژی سن آگاهی داشته باشیم. بعدشم بریم سراغ این زنبور بلا گرفته!
کم کم همینا رو توضیح بده شاید به یه جایی رسیدیم!! :D
نمیدونم بقیه گیاهپزشکای باشگاه کجان! از بقیه رشته ها هم اگه کسی شرکت کنه مایه مسرت ما خواهد بود...
میدونیم که خسارت عمده سن تو دوتا مرحله هست، یکی سن مادر که بعد از زمستان گذرانی به سمت مزارع ریزش میکنه، دوم پوره هایی که از تخمگذاری این مادر زحمتکش حاصل میشن... خب اینا چجوری به گندم خسارت میزنن؟ چی میشه اگه ریزش یا پوره یه کمی عقب جلو بشه؟
اتولوژی آفت سن چیه؟

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز

دیاپوز یک نوع خواب در حشرات است یعنی یکسری حشرات حتی وقتی همه چی عالیه و سرایط مناسب قبل از اینکه شرایط بد بشه وعالیت هاشون متوقف میکنند وبه حالی از خواب میرن به نام همین دیاپوز !!!

و اما
سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام !! دلم برای همتون به خصوص بحث هامون تنگ شده بود خیلی !!

عاشق این جمله ام پس میگم : چقدر وجود همچین تایپیکی آقای مدیر حس میشد !! دی : دستتون درد نکنه !!

ولی من فقط بحث اولی راجب جفت گیری و بقا نسل زنبور ها اینا را خواندم !!!
اقا اجازه !!! با این یکی حرفتون مخالفم !!!

فیتو : یعنی خودش (بر اساس ترشحات هورمونی ناشی از عوامل خارجی) میتونه انتخاب کنه که نر بزاد یا ماده؟ صرفنظر از اینکه جفتگیری کرده باشه یا نه؟!
داداش حمید : بله بله

یعنی چی خودش !! این که اصل توارث و احتمال قانون ژنتیک زیر سوال برده !!! این چیزی که گفتین از خودتون گفتین یا از رو کتاب ؟؟ منبع داره اصلا؟؟

Sorin Z

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیاپوز یک نوع خواب در حشرات است یعنی یکسری حشرات حتی وقتی همه چی عالیه و سرایط مناسب قبل از اینکه شرایط بد بشه وعالیت هاشون متوقف میکنند وبه حالی از خواب میرن به نام همین دیاپوز !!!

و اما
سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام !! دلم برای همتون به خصوص بحث هامون تنگ شده بود خیلی !!

عاشق این جمله ام پس میگم : چقدر وجود همچین تایپیکی آقای مدیر حس میشد !! دی : دستتون درد نکنه !!

فیتو : یعنی خودش (بر اساس ترشحات هورمونی ناشی از عوامل خارجی) میتونه انتخاب کنه که نر بزاد یا ماده؟ صرفنظر از اینکه جفتگیری کرده باشه یا نه؟!

یعنی چی خودش !! این که اصل توارث و احتمال قانون ژنتیک زیر سوال برده !!! این چیزی که گفتین از خودتون گفتین یا از رو کتاب ؟؟ منبع داره اصلا؟؟

اینجوری که من متوجه شدم از بحثا.... این خودش در واقع به اراده خود زنبورا نیست!!! این یعنی همون شرایط محیطی که باعث ارسال پیام به مغز و تجزیه و تحلیل و ترشح هورمونی که باعث این انتخاب میشه...یعنی یه اختیار اجباری...
درست گفتم؟:redface:

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجوری که من متوجه شدم از بحثا.... این خودش در واقع به اراده خود زنبورا نیست!!! این یعنی همون شرایط محیطی که باعث ارسال پیام به مغز و تجزیه و تحلیل و ترشح هورمونی که باعث این انتخاب میشه...یعنی یه اختیار اجباری...

خوب معلومه عزیز دلم :D پس توقع داشتی زنبوره راجب این موضوع فکر بکنه و ببینه چی به صلاحشه ؟! :biggrin:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
مطمئنا باید تاریخ مصرف داشته باشه اما طبیعتا زنبور ملکه توی کیسه ذخیره اسپرم با موادی از اونا نگهداری میکنه تا برای مدتی سالم و زنده بمونن
اما تاریخ انقضاش رو نمیدونم! :D (شاید چندین ماه باشه)

در مورد این مسئله لازمه اینو بگم که حشراتی که چندین بار جفتگیری میکنن شاید فقط چند هفته یا حداکثر یکی دو ماه سلولهای اسپرم ذخیره شده در اسپرماتکای ماده زنده و فعال بمونه، اما بعضی حشره ها که فقط یه بار جفتگیری میکنن لازمه که برای تمام مدت زندگانیشون که با تخمریزی هم همراهه اسپرم تازه و زنده داشته باشن! مثلا مگس تسه تسه شش ماه بعد از اینکه جفتگیری کرد تخمریزی میکنه و بنابراین مدت زمان حفظ اسپرمهای نری که تو اسپرماتکا ذخیره کرده به چندین ماه میرسه. در مورد زنبور عسل هم میدونیم که فقط یه بار جفتگیری میکنه و بعدش میشینه کنار هی تخم میذاره هی تخم میذاره هی تخم میذاره ... ممکنه تا ده سال این تخمگذاری ادامه داشته باشه! برای من جای سواله که آیا واقعا ده سال سلول جنسی نر تو بدن ملکه زنده و فعال میمونه؟!

Phyto

مدیر تالار
بازم میگم با کاهش جمعیت!

اگر هم فاصله بندازه زمانی که پوره یا سن بخواد از دانه تغذیه کنه باید دانه رشد خودش رو کرده باشه ... (هنوز یه ابهامی تو ذهنم هست)
من به نظرم میاد یه نکته دیگه ای بجز کاهش جمعیت تو این قضیه مستتره! تو ذهن منم ابهام هست!

یه کمی بحثمون گسترده شد. با این وضع معلوم نیس کی به سوال من برسیم! :D

دیاپوز یه چیزیه تو همون مایه هایی که الهام گفت. درواقع یکی از انواع استراحت در حشرات هست که یه جورایی فعالیتهای حیاتی حشره مثل تغذیه و تولید مثل متوقف میشه. مکانیزمش هم ریشه در تغییرات هورمونی داره (سلولهای عصبی ترشحی مغز دیگه ترشح نمی کنن!) انواع مختلفی هم داره مثلا دیاپوز اختیاری و اجباری داریم. در دیاپوز اجباری حشره بخواد نخواد باید توی مرحله ای از زندگیش بخوابه تا بتونه ادامه حیات داشته باشه، اما تو دیاپوز اختیاری بسته به شرایط خارجی میتونه بخوابه میتونه هم بخوره!

اتولوژی آفت سن چیه؟
اتولوژی یعنی رفتارشناسی. حشرات (مثل سن گندم که مورد بحث ماست) ممکنه بنا به شرایط مختلف رفتارهای متفاوتی از خودشون نشون بدن!

و اما

علیک سلام
امیدوارم با وجود همچین تاپیکی بیشتر ببینیمت

من از همینه حشره ها خوشم میاد که همه چیزو زیر سوال میبرن!!! اینا مدارک و منابع علمی داره،میگردم اگه پیدا کردم خبرت میکنم!

یه جورایی به اراده خود زنبورا هم هست البته، یه کمی هوش و شعور دارن بعضی حشره ها بخصوص حشراتی که زندگیهای اجتماعی پیشرفته دارن مثل مورچه ها و زنبورها

حالا حمید جونم میاد درباره همه اینا بیشتر توضیح میده :)

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان توضیح دادن ...

اتولوژی آفت سن چیه؟
دوستان توضیح دادن ...

و اما

این خودش به این معنی نیست که هرچی عضقش بکشه ...
بازم دوستان توضیح دادن
دقیقا این محیطه که میگه حشره چکار کنه ... حشره هم درکش از محیط بالاست ... یعنی همه موجودات درکشون از محیطشون بالاست بجز انسان.
چیزی زیر سوال نرفته ... اگر موضوع برات مبهمه یه بار دیگه پست ها رو بخون!
خیلی از حشرات هستند که دخترزایی دارند ...
منبع؟
اگر قرار باشه ما بیایم از رو کتابا حرف بزنیم پس تاپیک رو تعطیلش کنیم بهتره
بحث تنها چیزیه که توی دانشگاها مخصوصا رشته ما صورت نمیگیره ... کسی قرار نیست اینجا دیکته بگه بقیه بنویسن
ما کتاب میخونیم
مقاله میخونیم
موضوعات رو درک میکنیم ... بعد بحث میکنیم

درسته بله ...

خوب معلومه عزیز دلم :D پس توقع داشتی زنبوره راجب این موضوع فکر بکنه و ببینه چی به صلاحشه ؟! :biggrin:
:surprised:

در مورد این مسئله لازمه اینو بگم که حشراتی که چندین بار جفتگیری میکنن شاید فقط چند هفته یا حداکثر یکی دو ماه سلولهای اسپرم ذخیره شده در اسپرماتکای ماده زنده و فعال بمونه، اما بعضی حشره ها که فقط یه بار جفتگیری میکنن لازمه که برای تمام مدت زندگانیشون که با تخمریزی هم همراهه اسپرم تازه و زنده داشته باشن! مثلا مگس تسه تسه شش ماه بعد از اینکه جفتگیری کرد تخمریزی میکنه و بنابراین مدت زمان حفظ اسپرمهای نری که تو اسپرماتکا ذخیره کرده به چندین ماه میرسه. در مورد زنبور عسل هم میدونیم که فقط یه بار جفتگیری میکنه و بعدش میشینه کنار هی تخم میذاره هی تخم میذاره هی تخم میذاره ... ممکنه تا ده سال این تخمگذاری ادامه داشته باشه! برای من جای سواله که آیا واقعا ده سال سلول جنسی نر تو بدن ملکه زنده و فعال میمونه؟!

بله درسته ...
اگر اندازه گیری کرده باشن ... حتما زنده میمونه دیگه ...
بیخود نیست ما سوره ای تحت عنوان زنبور توی قرآن داریم.
من خودم 10 سال رو نشنیده بودم فقط شنیده بودم امکان داره تا چند سال هم نیازی به جفتگیری نداشته باشه ....

من به نظرم میاد یه نکته دیگه ای بجز کاهش جمعیت تو این قضیه مستتره! تو ذهن منم ابهام هست!
یه کمی بحثمون گسترده شد. با این وضع معلوم نیس کی به سوال من برسیم! :D

پس تو ذهن شمام ابهامه! ابهام من در ابهام شما! ابهام به توان 2
نیاز به فرصت هست!

دیاپوز یه چیزیه تو همون مایه هایی که الهام گفت. درواقع یکی از انواع استراحت در حشرات هست که یه جورایی فعالیتهای حیاتی حشره مثل تغذیه و تولید مثل متوقف میشه. مکانیزمش هم ریشه در تغییرات هورمونی داره (سلولهای عصبی ترشحی مغز دیگه ترشح نمی کنن!) انواع مختلفی هم داره مثلا دیاپوز اختیاری و اجباری داریم. در دیاپوز اجباری حشره بخواد نخواد باید توی مرحله ای از زندگیش بخوابه تا بتونه ادامه حیات داشته باشه، اما تو دیاپوز اختیاری بسته به شرایط خارجی میتونه بخوابه میتونه هم بخوره!

احسنت!
نکته دیاپوز همینه
اجباری بودن یا اختیاری بودن
عزیزانی که میخوان زیست شناسی حشرات رو بهتر درک کنن داشتن دیاپوز اجباری یا اختیاری که رابطه ای هم با دما داره رو باید برای هر حشره تعیین کنن
البته هنوز خیلی از حشرات دیاپوزشون مشخص نشده از چه نوعیه!

اتولوژی یعنی رفتارشناسی. حشرات (مثل سن گندم که مورد بحث ماست) ممکنه بنا به شرایط مختلف رفتارهای متفاوتی از خودشون نشون بدن!

علیک سلام
امیدوارم با وجود همچین تاپیکی بیشتر ببینیمت

من از همینه حشره ها خوشم میاد که همه چیزو زیر سوال میبرن!!! اینا مدارک و منابع علمی داره،میگردم اگه پیدا کردم خبرت میکنم!

یه جورایی به اراده خود زنبورا هم هست البته، یه کمی هوش و شعور دارن بعضی حشره ها بخصوص حشراتی که زندگیهای اجتماعی پیشرفته دارن مثل مورچه ها و زنبورها

حالا حمید جونم میاد درباره همه اینا بیشتر توضیح میده :)

من تازه زسیدم خونه 24 ساعته هیچی نخوردم!
:D

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خودت باید بهتر بدونی که :surprised:
تو 5 مرحله تولید اسپور توی زنگها
بجز 3 مرحله
یه مرحله یورودینیومه که تولید یورودوسپور میکنه که 2 هسته ای و دیکاریونه
یه مرحله هم تلیومه که تولید تلیوسپور میکنه که در ابتداش 2 هسته ای n+n بعد دیپلوئید میشه ...

Phyto

مدیر تالار
خودت باید بهتر بدونی که :surprised:
تو 5 مرحله تولید اسپور توی زنگها
بجز 3 مرحله
یه مرحله یورودینیومه که تولید یورودوسپور میکنه که 2 هسته ای و دیکاریونه
یه مرحله هم تلیومه که تولید تلیوسپور میکنه که در ابتداش 2 هسته ای n+n بعد دیپلوئید میشه ...

چرا خودش باید بهتر بدونه؟! من همین الانشم که این همه توضیح دادی هنوز چیزی نفهمیدم! یه بار چرخه کاملشو بگو ببینیم اصلا دنیا دست کیه، شاید دوزاری ما هم افتاد!

20112

عضو جدید
یعنی وقتی رضا و حمید پاشون برسه به جایی اونجا میشه حشره حشره :Dقبول نیست همش حشرس بیماریشم خیلی سطحش پایینه ............نمیگم خودم خیلی بلدم نه اینطورنیست منم اول راهم ولی اینارو بلدم .........شرمنده رضاجان ممنون از دعوتت.;)

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
اخه ببخشيدا يعني چي كه بلد نيستين؟ اگه شماها اينطور ميگين پس واي به حال من.
اخه كاري داره؟ يه تليوسپور و يوريديوسپور كاري داره

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان ببخشید اما یه نکته رو بگم
از امتیازاتی که بحث کردن داره اینه که مطالبی که اینجا عنوان میشه بندرت توی منابع اینترنتی فارسی پیدا میشه
یعنی ما باید مباحث رو به طرفی بکشونیم که این حالت ایجاد شه
مثلا همین 5 مرحله تولید اسپور زنگها خب فکر کنم توی منابع اینترنتی باشه ...
اما اینکه چطور میشه زنبور نرزایی میکنه یا ماده زایی مباحثی که اگر کسی هم بلد باشه و بدونه لو نمیده (با اینکه زکات علم آموختنه) اما چون میتونه جنبه اقتصادی داشته باشه معمولا بصورت سکرت باقی میمونه!

دوستمون که دوست دارن جنبه بیماری ای هم تاپیک پیدا کنه طرح سوال کنن ما در خدمت هستیم ... نظر میدیم یا درست یا غلط ... ایرادهای همدیگرو میگیریم!

رضا جان:
5 مرحله تولید اسپور داریم در زنگها
این قارچها در طول زندگیشون تولید 5 مرحله مختلف میکنن که نتیجه این مراحل تولید اسپوره که این اسپور پخش بشه و قارچ بتونه بقای خودشو حفظ کنه
اسپرموگونی
اسیدیوم
یورودیوم
تلیوم
بازیدیوم
این 5 مرحله اند
بعضی ها امکان داره هر 5 مرحله رو هم نداشته باشن که در ادامه قارچهای بزرگ چرخه ... کوچک چرخه ایجاد میشه
یا همه مراحل رو رو یه میزبان باشن یا میزبان واسط داشته باشن
شناخت میزبانهای واسط یا بلند چرخه بودن و کوچک چرخه بودن میتونه ما رو در کنترل بیماری کمک کنه!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان چندتا سوال میپرسم بخاطر اینکه خودم به اطمینان بیشتری برسم ... شاید من در اشتباه باشم!

اگر حشره ای در تمام مناطق کشور فعاله میتونیم بگیم دیاپوز داره یا نداره!؟
اگر حشره ای در شرایط هوایی جنوب کشور باشه و تمام سال فعال باشه میتونیم بگیم فاقد دیاپوز هست؟
پروانه ها معمولا به چه فرمی زمستان گذرانی میکنند!؟
میشه پرواه ای زمستون رو بصورت حشره کامل بگذرونه؟
جواب بعضی سوالا خیلی سادست!
حشره دوستا تا حالا شده از خودشون بپرسن چرا بیشتر آفات مکنده ریزجثه سطح زیر برگ مستقر میشن!؟
بنظر شما پروانه مینوز برگ چنار میتونه زمستون رو بصورت تخم در سطح پشتی برگ سپری بکنه؟
بنظر شما شپشک نخودی میتونه خسارت اقتصادی به بار بیاره!؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
این درسته که میگن آفات چوبخوار بیشتر در طرف جنوبی گیاهان قرار میگیرن؟

خیلی سوالا بود که یادم رفت بپرسم
شرمنده!
فرصت شد بازم میپرسم!

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالاي حميد خوب بودن فقط اينا سوالاي ذهني خودت بود يا از ما پرسيدي ببيني كي جواب درست ميده؟
نظرات شخصي من اينه كه فعال بودن حشره اي در كل كشور مبني بر نداشتن دياپوز نيست
اگه حشره اي جنوب كشور فعال باشه ميتونه نقطه ديگه كشور سيكل عادي داشته باشه و دياپوز هم داره
فرم زمستان گذراني حشرات از قانون خاصي تبعيت نميكنه و اين بسته به اينه كه حشره اصلا زمستان گذراني داره؟ افت چي باشه؟ مثلا تخم انگشتري تخم هست من توي فيلم life ديدم پروانه به صورت حشره كامل بود يا مثلا سفيده اشجار شفيره هست يا مثلا ليسه بيد لارو سن 1 هست و كلي نمونه هاي ديگر.
زمستون گذراني به صورت حشره هم كه گفتم بالا.
درباره مكنده هاي زير برگي تا حالا بهش فكر نكرده بودم امشب يه ذره فكر ميكنم.
درباره خسارت شپشك نخودي هم ميشه گفت هر حشره اي كه اول آفت نبوده ولي با دخالت انسان و بالارفتن ميزان زيان اقتصادي تبديل به افت شدن شپشك نخودي هم ميتونه پتانسيل يه افت رو داشته باشه به نظر من اگه ما روي افت خاص فوكوس كنيم حشرات ديگه از غفلت ما سوءاستفاده ميكنن ميشن آفت درجه 1
درباه آفت چوبخوار هم تا حالا كه من نشنيده بودم طرف جنوبي باشن چون ما كنفرانس همين چوبخوارها رو داشتيم.
دوباره هم ميگم اينا همگي نظرات شخصي من نبود و تا حالا نخونده بودم.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالاي حميد خوب بودن فقط اينا سوالاي ذهني خودت بود يا از ما پرسيدي ببيني كي جواب درست ميده؟
نظرات شخصي من
اينه كه فعال بودن حشره اي در كل كشور مبني بر نداشتن دياپوز نيست
اگه حشره اي جنوب كشور فعال باشه ميتونه نقطه ديگه كشور سيكل عادي داشته باشه و دياپوز هم داره
فرم زمستان گذراني حشرات از قانون خاصي تبعيت نميكنه و اين بسته به اينه كه حشره اصلا زمستان گذراني داره؟ افت چي باشه؟ مثلا تخم انگشتري تخم هست من توي فيلم life ديدم پروانه به صورت حشره كامل بود يا مثلا سفيده اشجار شفيره هست يا مثلا ليسه بيد لارو سن 1 هست و كلي نمونه هاي ديگر.
زمستون گذراني به صورت حشره هم كه گفتم بالا.
درباره مكنده هاي زير برگي تا حالا بهش فكر نكرده بودم امشب يه ذره فكر ميكنم.
درباره خسارت شپشك نخودي هم ميشه گفت هر حشره اي كه اول آفت نبوده ولي با دخالت انسان و بالارفتن ميزان زيان اقتصادي تبديل به افت شدن شپشك نخودي هم ميتونه پتانسيل يه افت رو داشته باشه به نظر من اگه ما روي افت خاص فوكوس كنيم حشرات ديگه از غفلت ما سوءاستفاده ميكنن ميشن آفت درجه 1
درباه آفت چوبخوار هم تا حالا كه من نشنيده بودم طرف جنوبي باشن چون ما كنفرانس همين چوبخوارها رو داشتيم.
دوباره هم ميگم اينا همگي نظرات شخصي من نبود و تا حالا نخونده بودم.

من از این سوالا زیاد به ذهنم میرسه ... خودم به نتایجی رسیدم دوست دارم نظرات دیگران رو هم بشنوم.
در مورد توضیحاتت درباره دیاپوز باهات موافقم
آیا با این جمله موافقی:
حشره ای که در تمام مناطق کشور فعالیت داره اما در مناطق سرد تر وارد دیاپوز میشه و دیاپوزش از نوع اختیاری هست.
حشره ای که دارای دیاپوز اجباری هست پس حتما نمیتونه در تمام مناطق (گرم و سرد) فعال باشه ... و باید دیاپوز رو طی کنه ...
؟؟
با بقیه توضیحاتت هم موافقم آفرین ...
فقط این قضیه حشره کامل رو نفهمیدم!
تخم انگشتری دیاپوزش تو مرحله تخمه که خیلی هم طولانیه ...منظورت اینه که توی اون فیلم نشون داد زمستان بصورت حشره کامل بوده؟؟

در مورد شپشک نخودی هنوز برام جای سواله چطور یه شپشک تک نسلی میتونه خسارت اقتصادی بزنه ...
آخه در بعضی منابع قید شده گاها خسارت اقتصادی به بار میاره!
اما بنظر من این خسارت اقتصادی باید توی باغات رها شده باشه یا توی باغی که اصلا اصول باغبانی رعایت نمیشه و نشده و یا سمپاشی بیش از حد باعث چنین فرایندی بشه
طبیعتا یه شپشک (اونم تک نسلی) پتانسیل نابودی درخت رو نداره ... مگر اینکه آدمیزاد با بی فکری هاش زمینه رو برای یه شپشک فراهم کنه!

ممنون.

Phyto

مدیر تالار
اگه در تمام مناطق کشور همیشه به صورت فعال حضور داره با توجه به اینکه ایران تقریبا همه شرایط آب و هوایی و اقلیمی رو داره میتونیم بگیم که فاقد دیاپوزه

اگر حشره ای در شرایط هوایی جنوب کشور باشه و تمام سال فعال باشه میتونیم بگیم فاقد دیاپوز هست؟
در این صورت این حشره فاقد دیاپوز اجباریه ولی اینکه آیا دیاپوز اختیاری هم داره یا نه باید تو شرایط متفاوت دیگه هم قرارش بدیم و آزمایش کنیم!

پروانه ها معمولا به چه فرمی زمستان گذرانی میکنند!؟ میشه پرواه ای زمستون رو بصورت حشره کامل بگذرونه؟
اغلب پروانه ها به فرم لارو و گاهی هم شفیره زمستان گذرانی میکنن، تعداد کمی هم به صورت تخم... ولی حشره کامل رو من نشنیدم و ندیدم جایی!

حشره دوستا تا حالا شده از خودشون بپرسن چرا بیشتر آفات مکنده ریزجثه سطح زیر برگ مستقر میشن!؟
تا حالا که نشده بود ولی الان شد! چیزی که به ذهن من میرسه این احتماله که چون رگبندی آوندی برگ به سطح زیرینش نزدیکتره و این حشره ها هم اصطلاحا نیششون کوچیکه باید برن طرفی که زودتر به شیره گیاهی برسن! احتمال دوم فرار از آفتاب و گرمای روزه که میتونه باعث از دست رفتن آب زیادی از این حشرات بشه و حتی باعث تلف شدنشون بشه! نمیدونم شاید دلیل دیگه اون هم فرار از بعضی از شکارچی ها باشه که در نظر اول سطح رویی برگ رو مورد جستجو قرار میدن...

بنظر شما پروانه مینوز برگ چنار میتونه زمستون رو بصورت تخم در سطح پشتی برگ سپری بکنه؟
باید برم ازش بپرسم!

ممکنه تو باغهای جوون اگه به موقع مبارزه نشه به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث خسارت اقتصادی بشه!

منظورت تمام طول ساله؟
چیزی که من شنیدم معمولا زمستان گذرانی حشراتی که زیر پوستک درختان اتفاق میفته سمت جنوبی درخته که دلیلش هم تو نیمکره شمالی آفتابگیر بودن اون سمت از درخته. حالا فعالیت چوبخوارها هم این سمته یا نه تا حالا بررسی نکردم!!

:)

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه در تمام مناطق کشور همیشه به صورت فعال حضور داره با توجه به اینکه ایران تقریبا همه شرایط آب و هوایی و اقلیمی رو داره میتونیم بگیم که فاقد دیاپوزه
;)

در این صورت این حشره فاقد دیاپوز اجباریه ولی اینکه آیا دیاپوز اختیاری هم داره یا نه باید تو شرایط متفاوت دیگه هم قرارش بدیم و آزمایش کنیم!
;)

پروانه ها معمولا به چه فرمی زمستان گذرانی میکنند!؟ میشه پرواه ای زمستون رو بصورت حشره کامل بگذرونه؟
اغلب پروانه ها به فرم لارو و گاهی هم شفیره زمستان گذرانی میکنن، تعداد کمی هم به صورت تخم... ولی حشره کامل رو من نشنیدم و ندیدم جایی!

تا حالا که نشده بود ولی الان شد! چیزی که به ذهن من میرسه این احتماله که چون رگبندی آوندی برگ به سطح زیرینش نزدیکتره و این حشره ها هم اصطلاحا نیششون کوچیکه باید برن طرفی که زودتر به شیره گیاهی برسن! احتمال دوم فرار از آفتاب و گرمای روزه که میتونه باعث از دست رفتن آب زیادی از این حشرات بشه و حتی باعث تلف شدنشون بشه! نمیدونم شاید دلیل دیگه اون هم فرار از بعضی از شکارچی ها باشه که در نظر اول سطح رویی برگ رو مورد جستجو قرار میدن...
;)

باید برم ازش بپرسم!

ممکنه تو باغهای جوون اگه به موقع مبارزه نشه به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث خسارت اقتصادی بشه!
;)

منظورت تمام طول ساله؟
چیزی که من شنیدم معمولا زمستان گذرانی حشراتی که زیر پوستک درختان اتفاق میفته سمت جنوبی درخته که دلیلش هم تو نیمکره شمالی آفتابگیر بودن اون سمت از درخته. حالا فعالیت چوبخوارها هم این سمته یا نه تا حالا بررسی نکردم!!
;)

قسمت سوم:
من حشره کامل رو شنیدم یعنی تو کتابا خوندم (اما شک دارم به صحتش)
بنظرم اگر پروانه ای در مناطق گرم در طول سال فعال باشه یعنی دیاپوز نداشته باشه میتونه حشره کامل هم تو زمستون فعال باشه
اما اینکه فرایند هورمونی دیاپوز در زمستون تو حشره کامل پروانه باشه کمی جای تحقیق بیشتر داره!

قسمت چهارم:
درسته منم یه دونه اضافه کنم: مثلا فرار از شسته شدن توسط بارون!

قسمت پنجم:
توی منابع اومده بصورت تخم در سطح پشت برگ! که کاملا اشتباهه!
باید بصورت لارو سن آخر یا شفیره در خاک باشه یا هر پناهگاه دیگه!

قسمت ششم:
با توجه به تک نسلی بودن نباید باشه اما گزارشات اخیر نشون داده که شده! که اینم دلایل خاص و زیاد خودش رو داره ...

قسمت هفتم:
منظورم تو تمام سال بود بله!
درسته منم با این موافقم که در زمستان گذرانی به سمت جنوبی حرکت میکنه
اما با این مخالفم که همه چوبخوارها بیشتر سمت جنوبی فعال اند ...
چون حشره دما رو میطلبه پس سمتی میره که دماش رو تنظیم کنه
حشره با دما کار میکنه
مقدار دما هم بسته به زاویه تابش نور داره که تو همین راستا ارتفاع از سطح دریا هم مهمه ...
خلاصه اینکه کتابی که حکم میکنه این حشره در قسمت جنوبی فعالیت داره در اشتباهه ... حشرات حکم پذیر نیستن.

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
راجع به نظرت حميد كه گفتيه بودي
حشره ای که در تمام مناطق کشور فعالیت داره اما در مناطق سرد تر وارد دیاپوز میشه و دیاپوزش از نوع اختیاری هست.
حشره ای که دارای دیاپوز اجباری هست پس حتما نمیتونه در تمام مناطق (گرم و سرد) فعال باشه ... و باید دیاپوز رو طی کنه ...
؟؟
آره موافقم كه هواي منطقه اي ميتونه باعث اختياري بودن دياپوز بشه يه مثال مثل آفتي كه شرايط هوايي مناسب داشته مثل گلخونه هميشه فعاله ولي وقتي شرايط مناسب نبود ميره دياپوز.
درباره حشره اي كه دياپوزش اجباريه شايد حتما بايد سيكل زندگيش با دياپوز پيش بره به نظرم مبني بر ناتواني اون توي زيست توي محيط خاصي نيست من توي اين قسمت اجاباري يه كم شك دارم كه درست حرف ميزنم يا غلط
درباره زمستانگذراني حشره كامل پروانه ميتونم بگم وجود داره ولي به ندرت من فيلمش رو دارم كاش ميشد بهت بدم ببيني فيلم insects life فيلم خوبيه

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سهیلا گفتی پروانه تخم انگشتری بود تو این فیلمه که بصورت پروانه کامل زمستان گذرانی داشت؟
منم فکر کنم فیلمش رو دارم
باید سرچ کنم
البته فیلم پروانه تخم انگشتری رو دیدم اما در مورد زمستان گذرانیش الان حضور ذهن ندارم
حتما باید یه سر سراغ آرشیو فیلمها برم.

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
من عقبم از بحث هاتون خیلی !!!! هر چی سعی میکنم نمیدونم چرا نمیرسم !! فقط یک چیزی که داداش حمید گفته :

اگر قرار باشه ما بیایم از رو کتابا حرف بزنیم پس تاپیک رو تعطیلش کنیم بهتره
بحث تنها چیزیه که توی دانشگاها مخصوصا رشته ما صورت نمیگیره ... کسی قرار نیست اینجا دیکته بگه بقیه بنویسن
ما کتاب میخونیم
مقاله میخونیم
موضوعات رو درک میکنیم ... بعد بحث میکنیم

من منظورم اینه اگه حرفی میزنیم باید استناد علمی داشته باشه !! از خودمون نباشه الکی !! یک چیزی که ازمایش و تحقیق شده و واقعا وجود داره !!! بحث کنیم وگرنه میتونیم یک عالمه فرضیه بدیم برای هر چیزی!!!

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه نه اصلا تخم انگشتري رو نگفتم من گفتم توي اون فيلم ديدم كه يه حشره زمستون رو به صورت حشره كامل گذروند ولي نميدونم چه خانواده اي بود امشب فيلم رو نگاه ميكنم ببينم اسمش چي بود
ولي به نظرم خيلي نادره كه حشره كامل فرم زمستانگذران باشه

Phyto

مدیر تالار
نه نه اصلا تخم انگشتري رو نگفتم من گفتم توي اون فيلم ديدم كه يه حشره زمستون رو به صورت حشره كامل گذروند ولي نميدونم چه خانواده اي بود امشب فيلم رو نگاه ميكنم ببينم اسمش چي بود
بنده تاکید میکنم که منظور ایشون از حشره در این بیانیه، پروانه می باشد!

Phyto

مدیر تالار
ببینم تا حالا کسی دیده که حشره ها در وضعیت جفتگیری زمستان گذرانی کنن؟!! اصلا میشه؟ نمیشه؟ چرا؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
من عقبم از بحث هاتون خیلی !!!! هر چی سعی میکنم نمیدونم چرا نمیرسم !! فقط یک چیزی که داداش حمید گفته :
من منظورم اینه اگه حرفی میزنیم باید استناد علمی داشته باشه !! از خودمون نباشه الکی !! یک چیزی که ازمایش و تحقیق شده و واقعا وجود داره !!! بحث کنیم وگرنه میتونیم یک عالمه فرضیه بدیم برای هر چیزی!!!

فرمایش شما درست
شخصا در مورد چیزی که به صحتش اطمینان نداشته باشم حرفی نمیزنم
چه جوری اطمینان حاصل کردم: با مطالعه منابع معتبر
چشم اگر کسی هم سند خواست بگه من اگر بتونم میگردم در منابعم و سندش رو هم عنوان میکنم

اوکی
من میگم چه جوری میشه اینطوری میشه! آخه تخم انگشتری تک نسلی هست و دیاپوزش از نوع اجباریه و ژنتیکی اجرا میشه ...
من خودمم در منابع فارسی که در مورد آفت گیاهی بحث داشته مطالعه داشتم اگر اشتباه نکنم به 2 یا 3 آفت بالپولکدار برخورد کردم که قید کرده بودن بصورت حشره کامل زمستان گذرانی میکنه ... که بنظر غیر طبیعی بود
اما احتمال خیلی کم بسته به منطقه جغرافیایی این امر ممکنه رخ بده!
چون حشرات الزام پذیر نیستن
هیچوقت به طور یقین نمیتونیم تصمیم بگیریم ... فقط میتونیم بصورت عموما اعلام کنیم که زمستان گذارنی به چه صورت است.

بنده تاکید میکنم که منظور ایشون از حشره در این بیانیه، پروانه می باشد!

تاکید شما پذیرفته شد.

ببینم تا حالا کسی دیده که حشره ها در وضعیت جفتگیری زمستان گذرانی کنن؟!! اصلا میشه؟ نمیشه؟ چرا؟

والا بعید نیست
اما من نه دیدم نه خوندم!
نشد نداره ... شاید بشه
من فکر کنم تو دیده باشی نه!؟

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
وضعيت جفتگيري دقيقا چه وضعي منظور بود؟
خوب در اون حال كه نميشه داداش مطمئن 100% باش مسائل خانوادگيه

بالا