با کافران خداپرست!

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
«قلب من»

لقد صار قلبي قابلا كل صورة
فمرعي لغزلان و دير لرهبان
و بيت لاوثان و كعبة طايف
و الواح تورات و مصحف قرآن
ادين بدين الحب اني توجهت
ركائبه فالحب ديني و ايماني
« محي الدين ابن عربي »

قلب من پذيراي همه صورت‌هاست
قلب من چراگاهي است براي غزالان وحشي
و صومعه‌اي است براي راهبان ترسا
و معبدي است براي بت‌پرستان
و كعبه‌اي است براي حاجيان
قلب من الواح مقدس تورات است
و كتاب آسماني قرآن
دين من «عشق» است
و ناقه‌ي عشق مرا به هر كجا خواهد، سوق مي‌دهد
و اين است ايمان و مذهب من (1)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. ترجمه‌ دكتر حسين الهي قمشه‌اي؛ دفتري در ادبيات و هنر و عرفان 2.

sheida244

عضو جدید
ممنون زيبا و جالب بود...:gol:
من تنها كسي كه مي‌تونم با اين تعابير تجسم كنم اميرالؤمنين هست كه ابوالعجائب و ابوالغرائب ناميده شدن

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
عقاید شما و من بسیار نزدیک بهمه...
امیدوارم عقایده درستی باشه
مولانا:‌ مُردم اندر حسرت فهم "درست"!
راستش در درستي اعتقاد چندان نمي‌توان "جزم" داشت اما در تقرب به حقيقت و درستي آن به قول شما مي‌توان اميدوار بود.:gol:

آخرین ویرایش:

soqrat

عضو جدید
جالب و با معنا بود. اما به نظر من بد نیست توضیحاتی در مورد عنوان بحث و محتواش و ابن عربی هم می نوشتید

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
جالب و با معنا بود. اما به نظر من بد نیست توضیحاتی در مورد عنوان بحث و محتواش و ابن عربی هم می نوشتید
از توجه‌تان بسيار سپاس‌گزارم!
متواضعانه دعوت و پيشنهاد شما را بجا خواهم آورد؛ منتها معتقدم به خاطر تفصيلش پست ديگري مي‌طلبد، پس طلب شما.
پيشاپيش عرض مي‌کنم ابن عربي را در عرفان شيخ اکبرش مي‌نامند و مؤسس عرفان نظري است. "کافران خداپرست" هم در نظر من کساني هستند که با عنايت به آيه 64 آل عمران و گوهر اديان و يکتاپرستي، فارغ از جنگ‌هاي مذهبي و تکفير، گرد هم آمده‌اند و مي‌آيند. اگر نقد يا ارشادي دارند با "حکمت"، "موعظه حسنه" و "جدال احسن" همديگر را به تقرب به حق "دعوت" مي‌کنند(اشاره به سوره نحل، آيه 125). پاينده باشيد! يا حق

آخرین ویرایش:

phalagh

مدیر بازنشسته
متواضعانه دعوت و پيشنهاد شما را بجا خواهم آورد؛ منتها معتقدم به خاطر تفصيلش پست ديگري مي‌طلبد، پس طلب شما.
پيشاپيش عرض مي‌کنم ابن عربي را شيخ اکبرش مي‌نامند در عرفان و مؤسس عرفان نظري است. "کافران خداپرست" هم در نظر من کساني هستند با عنايت به آيه 64 آل عمران به گوهر اديان و يکتاپرست، فارغ از جنگ‌هاي مذهبي و تکفير، گرد هم آمده‌اند و مي‌آيند و اگر نقد يا ارشادي دارند با "حکمت"، "موعظه حسنه" و "جدال احسن" همديگر را به تقرب به حق "دعوت" مي‌کنند. پاينده باشيد! يا حق
پیشنهاد میکنم بحث و تفصیل در مورد اشعار و مطالب ادبی و عرفانی(مثل همین تاپیک) در همون تاپیکی که اون مطلب گذاشته میشه صورت بگیره.
به نظرم اینجوری هم قشنگتره هم از شلوغی تالار جلوگیری میشه.هم اون تاپیک مفیدتر میشه.

soqrat

عضو جدید
ممنون زيبا و جالب بود...:gol:
من تنها كسي كه مي‌تونم با اين تعابير تجسم كنم اميرالؤمنين هست كه ابوالعجائب و ابوالغرائب ناميده شدن
می دونی ابن عربی سنی بوده؟ البته مخالفتی با این تجسمت ندارم خیلی هم خوبه...

soqrat

عضو جدید
پيشاپيش عرض مي‌کنم ابن عربي را در عرفان شيخ اکبرش مي‌نامند و مؤسس عرفان نظري است. "کافران خداپرست" هم در نظر من کساني هستند که با عنايت به آيه 64 آل عمران و گوهر اديان و يکتاپرستي، فارغ از جنگ‌هاي مذهبي و تکفير، گرد هم آمده‌اند و مي‌آيند. اگر نقد يا ارشادي دارند با "حکمت"، "موعظه حسنه" و "جدال احسن" همديگر را به تقرب به حق "دعوت" مي‌کنند(اشاره به سوره نحل، آيه 125). پاينده باشيد! يا حق
از برخورد خاکی پاکیت خوشمان آمد(به خلاف بعضی ها که جرأت نمی کنی نقدی بگی)... الان چند روزه میام سر می زنم اما بجای قولی که به من داده بودی یه چیز دیگه نوشتی... شاید باید به همون جوابت قناعت کنم اما دوست داشتم از جمع کردن کفر و خداپرستی! بنویسی. در ضمن اگه توقع داری یه مطلب جدید جداگانه بنویسی این کارو پیشاپیش نکن...

آخرین ویرایش:

کافر خداپرست

-
کاربر ممتاز
دوست متفکرم جناب سقراط!
از شما بعيد بود با تمام تيزبيني‌تان، چنين کم‌دقت باشيد! کاش نخست به محتواي اعتقاد و ادعاي "محي الدين" توجه مي‌‌کرديد بعد به مذهبش فتوا مي‌داديد!
عزيزم! با اين‌که ادعايت را رد نمي‌کنم و واقفم که "ابن عربي" در شريعت و فقاهت، مالکي بوده است، اما عرفا خودشان را نه شيعه مي‌دانسته‌اند نه سني!!
عرفان شيوه‌اي است که متعلق به مذهب خاصي نيست. احکام فقهي براي ايشان تنها بهانه‌اي است. اصل وصال به حقيقت، حق سبحانه است. ارادت ايشان را فارغ از جدال‌هاي مذهبي، به علي(ع) مي‌توانيد ببينيد. اگر به فقاهت باشد که اغلب عرفا در ظاهر اهل تسنن بوده‌اند اما تو باور نکن!
براي توضيح بيشتر مي‌توانيد به سخنان علامه طباطبايي در کتاب "شيعه در اسلام" در فصل طريق سوم_کشف، مراجعه فرماييد.
اين توضيح هم در پاسخ به پرسش از شيدا بود (که فضولي کردم) هم درخواستت در توضيح چگونگي جمع بين کفر و خداپرستي!!

sheida244

عضو جدید
من اين رو نمي‌دونستم ولي خوب خيلي‌ها مي‌گن عطار هم سني بوده وقتي هم كه زندگي‌نامش رو مي‌خونيم درش اين مطلب ذكر شده ولي وقتي كتابش رو مي‌خونيم مي‌بينيم كه اشعاري هم در وصف اميرالمومنين دارن من به اين معتقدم بر طبق فرمايشات دوست عزيزمون كافر خداپرست كه اصل چيز ديگه‌ايه ولي متأسفانه خيلي مواقع ما هنوز در بند اينگونه اختلاف‌ها هستيم و به بيراهه مي‌زنيم.

ولي خوب اين خوب هست كه جايي رو داريم كه نظراتمون رو بيان ميكنيم و نطرات ديگران رو هم مي‌شنويم من بازم از آشنايي با شما خوشوقتم

soqrat

عضو جدید
دوست متفکرم جناب سقراط!
از شما بعيد بود با تمام تيزبيني‌تان، چنين کم‌دقت باشيد! کاش نخست به محتواي اعتقاد و ادعاي "محي الدين" توجه مي‌‌کرديد بعد به مذهبش فتوا مي‌داديد!
عزيزم! با اين‌که ادعايت را رد نمي‌کنم و واقفم که "ابن عربي" در شريعت و فقاهت، مالکي بوده است، اما عرفا خودشان را نه شيعه مي‌دانسته‌اند نه سني!!
عرفان شيوه‌اي است که متعلق به مذهب خاصي نيست. احکام فقهي براي ايشان تنها بهانه‌اي است. اصل وصال به حقيقت، حق سبحانه است. ارادت ايشان را فارغ از جدال‌هاي مذهبي، به علي(ع) مي‌توانيد ببينيد. اگر به فقاهت باشد که اغلب عرفا در ظاهر اهل تسنن بوده‌اند اما تو باور نکن!
براي توضيح بيشتر مي‌توانيد به سخنان علامه طباطبايي در کتاب "شيعه در اسلام" در فصل طريق سوم_کشف، مراجعه فرماييد.
اين توضيح هم در پاسخ به پرسش از شيدا بود (که فضولي کردم) هم درخواستت در توضيح چگونگي جمع بين کفر و خداپرستي!!
ظاهرا تو هم کمدقتي کردي... من خواستم به شيدا بگم خودت از يه سني خوشت اومده و ميشه آدم بدون در نظر گرفتن مذهب ديگران و بدون تعصب ديني مقام يه عارف بزرگ رو فهميد و ارج گذاشت....

آخرین ویرایش:
بالا