ایران شناسی

ho_b

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان.
وقتی به قدمت کشور پهناوری مثل ایران نگاه می کنیم احساس غرور و سربلندی تمام وجودمان را فرا میگیرد. کشوری که دارای تمدنی بیشتر از 5000 سال میباشد و دلاوران بسیاری برای آوازه و سربلندی نام ایران عزیز تلاش کرده اند.
هر کدام از مشاهیر و اساتید علمی و ادبی به نوعی به بیان زیبایی ها، تمدن، جاذبه های طبیعی، سیاسی، مذهبی، فرهنگی ادبی ، آداب و رسوم و ... پرداخته اند
که نمونه بارز آنها مرحوم دکتر محمد کریم پیرنیا و دکتر غلامحسین معماریان هستن که تو شناسوندن بناهای تاریخی ایران عزیز بسیار تلاش کردن...
دکتر حسن پیرنیا 3 جلدی تاریخ مفصل ایران قدیمو نوشته. دکتر برویز کردوانی که در شناساندن منابع طبیعی ایران و چگونگی بهره وری بهینه از این منابع مجدانه تلاش مینماید.
مرحوم دکتر محمد امین ریاحی مورخ بزرگ معاصر و بسیار اساتیدی که ذهن کوچکم یاری نمی کند.
ولی مساله ای که هست اینه که این عزیزان هرقدرم تلاش کرده باشن (که واقعا جای تحسین داره) بنا به دلایلی مثل عدم کفاف عمر و حمایت و ...به نظر میاد شناسایی بخش هایی از هر حومه شهری کشورمون از قلم افتادن و به ورطه فراموشی سپرده میشن.
هدف از ایجاد تاپیک اینه که عزیزانی که تو باشگاه حضور دارن و به نوعی نماینده شهر خودشون توی این جمع دوستانه به حساب میان، اگه احساس میکنن که ناگفتنی هایی در مورد شهر و منطقشون یا هر شهر دیگه ای مونده که میتونه در بازشناسی کشورمون موثر باشه تو تاپیک مطرح کنن.
این اطلاعات میتونه هرچیزی باشه. مثل تاریخ، تمدن، فرهنگ، آداب و رسوم محلی، مناطق دیدنی و گردشگری(جاذبه های طبیعی)، سوغات شهری، نام قدیمی شهرها و...

ممنون میشم دوستان همکاری کنن.

فقط دوستان لطف کنن نام شهرو بالای مطالبشون درج کنن تا واسه همه قابل فهم باشه.

آخرین ویرایش:

dr.che

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم
واقعا عالی بود
ایران از هر لحاظی که فکر کنی تک ه!
واقعا افتخار میکنم بهش.
یک روز رفتم عالی قاپو (اصفهان)
در ورودی که رفتیم ی نکته ی جالبی هست که بیشترتون میدونید!!!
اگر دهنتون را به گوشه (کنج)دیوار بگذارید و حرف بزنید و دوستتون گوشه ی دیگه گوشش را بگذاره و شما آروم حرف بزنید متوجه صحبتتون میشه

*Maedeh.archi*

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ، ممنون از تایپیکتون
من ترم پیش خیلی سعی کردم از جناب دکتر معماریان چیزی یاد بگیرم اما ایشون فقط با وارد کردن استرس سر نمره ما رو کشت!
یکی از بناهای تهران که من خیلی دوسش دارم کاخ گلستانه ، توصیه می کنم که حتما ازش دیدن کنید;)

yamaha R6

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب مشهد

چی بگم مهمترین قسمتش حرم آقا علی بن موسی الرضا (ع)

و اونی که من خیلی دوسش دارم آرامگاه و موزه نادر توی چهارراه نادری سابق ( چهارراه شهدا)

industry

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به جز استان گلستان و استان ایلام و استان سیستان و بلوچستان همه جای ایران رو رفتم
به داشتن کشوری 4 فصل افتخار می‌کنم...
به همه هم پیشنهاد میکنم همه جای ایران رو برن ببینن....