اندکی درنگ،لحظه ای اندیشه (جوابش برام مهمه)

bittaa

عضو جدید
اگه کار،حرفه،پیشه یا هنری رو با زحمت زیاد وصرف هزینه و وقت یاد بگیرید،حاضرید در اختیار عموم بذارید؟ چرا؟

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
100 درصد اگه بتونم کوچکترین کمکی تو هر زمینه ای به کسی کنم دریغ نمی کنم.چون مطمئنم خدا عوضشو بهم میده

ادم نباید انتظار تشکر از کسی داشته باشه فقط واسه رضای خدا کار کنه

به قول عموم پیرجو
انتظار تشکر داشتن از دیگران نوعی گداییست

bittaa

عضو جدید
100 درصد اگه بتونم کوچکترین کمکی تو هر زمینه ای به کسی کنم دریغ نمی کنم.چون مطمئنم خدا عوضشو بهم میده

ادم نباید انتظار تشکر از کسی داشته باشه فقط واسه رضای خدا کار کنه

به قول عموم پیرجو
انتظار تشکر داشتن از دیگران نوعی گداییست
انتظار تشکر داشتن با تصمیم اینکه در اختیار بذاری فرق میکنه.
چرا وقتی کسی تخصصی رو یاد میگیره از بقیه دریغ میکنه؟
اگه از نویسنده یه کتابی که البته مولفش بوده از طریق ایمیل راجع به یه نکته ای راجع به کار با همون نرم افزار تخصصی بپرسی و جوابتو سر بالا بده چه حالی میشی؟
اگه کسی کار با همون نرم افزار تخصصی رو بدونه و همکلاست باشه،و به تلفنت جواب نده چه حالی میشی؟
اگه از یه دکتر بخوای راجع به یه قسمت کوچیکی از نرم افزار توضیح بده و امتناع کنه،چه حالی میشی؟
اگه پایان نامت موضوعی باشه که هیچ منبع فارسی نداره و همه از کمک بهت امتناع کنند چی؟چه حالی میشی؟
من مشکلم برطرف شده،اما به خاطر این مسایل افسوس میخورم.تصمیم گرفتم خودم مثل اونها نباشم.

bittaa

عضو جدید
آره پول میگیرم در اختیار میذارم !:razz:
چون معتقدم از هردست بدی از همونم پس میگیری
اگه اون آدم به هر دلیلی نتونه و شرایطشو نداشته باشه که اون تخصص رو یاد بگیره و نیاز مبرم داشته باشه ازش دریغ میکنی؟!

شهرام 59

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه از نویسنده یه کتابی که البته مولفش بوده از طریق ایمیل راجع به یه نکته ای راجع به کار با همون نرم افزار تخصصی بپرسی و جوابتو سر بالا بده چه حالی میشی؟
اگه کسی کار با همون نرم افزار تخصصی رو بدونه و همکلاست باشه،و به تلفنت جواب نده چه حالی میشی؟
اگه از یه دکتر بخوای راجع به یه قسمت کوچیکی از نرم افزار توضیح بده و امتناع کنه،چه حالی میشی؟
اگه پایان نامت موضوعی باشه که هیچ منبع فارسی نداره و همه از کمک بهت امتناع کنند چی؟چه حالی میشی؟
من مشکلم برطرف شده،اما به خاطر این مسایل افسوس میخورم.تصمیم گرفتم خودم مثل اونها نباشم.

می دونم چی میگی دوست من..........

ولی من کسی نیستم ولی همیشه سعی کردم اگه چیزی بلدم اونو از دیگران دریغ نکنم.اگه کمکی به هر نحوی بتونم انجام بدم بدون هیچ انتظاری انجام بدم..

گفتم که مطمئن باش عوضشو می بینی.

حتی وقتی داری تو یه روز برفی با ماشین میری می بینی یه پیرمرد یا پیرزن کنار خیابون مونده و تو این سرما کسی سوارش نمی کنه چرا وقتی مسیرته سوارش نکنی؟ خوب شاید یه روزم من جای اون رهگذر باشم.

من که هر وقت از کسی کمکی خواستم اغلب کمکم کردن و به اصطلاح کارم لنگ نمونده فکر کنم دلیلش این بوده که خودمم اگه از دستم بیاد انجام میدم.

bittaa

عضو جدید
می دونم چی میگی دوست من..........

ولی من کسی نیستم ولی همیشه سعی کردم اگه چیزی بلدم اونو از دیگران دریغ نکنم.اگه کمکی به هر نحوی بتونم انجام بدم بدون هیچ انتظاری انجام بدم..

گفتم که مطمئن باش عوضشو می بینی.

حتی وقتی داری تو یه روز برفی با ماشین میری می بینی یه پیرمرد یا پیرزن کنار خیابون مونده و تو این سرما کسی سوارش نمی کنه چرا وقتی مسیرته سوارش نکنی؟ خوب شاید یه روزم من جای اون رهگذر باشم.

من که هر وقت از کسی کمکی خواستم اغلب کمکم کردن و به اصطلاح کارم لنگ نمونده فکر کنم دلیلش این بوده که خودمم اگه از دستم بیاد انجام میدم.
اولین باره توی این شرایط قرار گرفتم اونم به خاطر شرایط خاصی که برام پیش اومده.گفتم کارم لنگ کسی نمونده و در این راه تجربه زیادی هم کسب کردم.همیشه خدا کمک میکنه کسی رو که در راه علم قدم بر میداره.
اما واسم جالبه چون خودم شخصا نمیتونم اینطوری باشم،خیلی تعجب کردم.
واسم جالب بود ببینم بقیه چه تفکری دارند و چرا و این تاپیکو زدم.

hamed_bluesky

عضو جدید

زکات علم آموزش اون به دیگرانه.
خوشبختانه تا حالا خودم به شخصه هرکاری که از دستم بر اوموده واسه اطرافیان دریغ نکردم.
البته هستن افرادی که این کار رو نمیکنن؛ همین اواخر(چند روز پیش) بود که به یکی از دوستان در موردِ چیزی توضیح میدادم، که یک دوست دیگمون برگشت گفت:"چرا داری یادش میدی؟"
قبول دارم سخته ولی به قول دوستمون میدونم که خدا بی اجر نمیذارتش.

Mute

عضو جدید
کاربر ممتاز
همیشه در اختیار هر کسی که میخواسته یا نمی خواسته گذاشتم و میذارمم.
کلا کمک کردن به دیگرانو خیلی دوست دارم و جدا اگه کاری توو زمینه ای از دستم بر بیاد حتما انجام میدم و دریغ نمیکنم.
چون این کار واقعا حس خوبیو به آدم منتقل میکنه و من خودم که حس میکنم با این کار خدا علوم بیشتریو در اختیارم میذاره... .
در ضمن زکات علم آموختن آن به دیگران است... .

bittaa

عضو جدید
زکات علم آموزش اون به دیگرانه.
خوشبختانه تا حالا خودم به شخصه هرکاری که از دستم بر اوموده واسه اطرافیان دریغ نکردم.
البته هستن افرادی که این کار رو نمیکنن؛ همین اواخر(چند روز پیش) بود که به یکی از دوستان در موردِ چیزی توضیح میدادم، که یک دوست دیگمون برگشت گفت:"چرا داری یادش میدی؟"
قبول دارم سخته ولی به قول دوستمون میدونم که خدا بی اجر نمیذارتش.
چقدر خوبه که اینطور فکر میکنی.من کمک میکنم،حتی به اجرش فکر نمیکنم.میدونی چه عقیده ای دارم؟
میگم من شرایطی برام پیش اومده که کاری رو یاد بگیرم این یه فرصت خاص بوده که واسه من پیش اومده و من وظیفه دارم اونو در اختیار بقیه بذارم.آره این کار وظیفه ست نه لطف.چون خدا و هستی این شرایط رو واست فراهم کرده،تا از طریق تو این علم رو به بقیه یاد بده.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ا
این خصلت سواری مفتی در ایرانی جماعت اپیدمی شده. شمام مقصر نیستی که چنین ادعایی داری. ما یاد گرفتیم که بجای اینکه کار بکنیم و زحمت بکشیم مفتی مفتی از سهم دیگران برداشت کنیم و اگه امتناع کردند ناراحت بشیم و دو قورت و نیممون هم باقی باشه. هر که نان از عمل خویش خورد , منت از حاتم طاعی نبرد.

habib fasa

عضو جدید
اگه کار،حرفه،پیشه یا هنری رو با زحمت زیاد وصرف هزینه و وقت یاد بگیرید،حاضرید در اختیار عموم بذارید؟ چرا؟

خوب بستگی داره به کارت.............تو این زمونه ارزش هرکس به چیزی هست که برا نگفتن داره.........اگه شما که با رنج وزحمت چیزی به دست آوردی به راحتی در اختیار کس دیگر بذاری اون طرف قدرشو نمیدونه و از دست میده یا براش کم اهمیته......
اما فراموش نکنیم زکات علم یاد دادن هست..........

bittaa

عضو جدید
خوب بستگی داره به کارت.............تو این زمونه ارزش هرکس به چیزی هست که برا نگفتن داره.........اگه شما که با رنج وزحمت چیزی به دست آوردی به راحتی در اختیار کس دیگر بذاری اون طرف قدرشو نمیدونه و از دست میده یا براش کم اهمیته......
اما فراموش نکنیم زکات علم یاد دادن هست..........
ممنون از نظرت.
علم و دانش با در اختیار قرار دادن همگانی ،ارزشش زیاد میشه.این خصلت در ما ایرانی ها به وجود اومده که هرکی چیزی یاد گرفت ،به بقیه یاد نده تا مبادا اون به مدارج بالا دست پیدا کنه.
یعنی اگه کسی رو بالا تر از خودت دیدی،نیاز نیست تو هم تلاش کنی و بالا بری،سر جات بشین،اونو بکش پایین.و اگه کسی رو پایین تر از خودت دیدی،مبادا کلمه ای راهنماییش کنی،اگه ازت کمک خواست،حتی کلمه ای،ساده نشی بهش بگی!
خیلی هامون اینطوری هستیم.منظورم توی علمه.نه کمکهایی مثل صدقه دادن،پیاده ای رو سوار کردن.
کسانی که علمشون رو به راحتی در اختیار بقیه میذارن ،انسانهای بلند فطرتی هستند.
همین باشگاه مهندسان از این آدما کم نداره:
یه نفر وقتشو میذاره یه کتاب،یه سایت ،یه یوزر پسورد پیدا میکنه و راحت در اختیار بقیه میذاره .این طور فکر نمیکنه که دیگران دارن مفتی سواری میگیرن.

mahsa92

عضو جدید
نه چون وقت و پولم به باد رفته......البته بازم بستگی داره....

bittaa

عضو جدید
نه چون وقت و پولم به باد رفته......البته بازم بستگی داره....
هرکس نظری داره که البته محترمه.ولی یه سوال دارم:به دیگران هم این حق رو میدی که اینطور فکر کنند؟
اگه یه جلسه بنا به دلیلی سر جلسه یه درس مهم نتونستی حاضر شی،و استادش از منابع مختلفی تدریس کنه و توی فهم درس یا هر چیز دیگه ای به مشکلی برخوردی،بقیه نباید کمکت کنند چون وقت گذاشتن،هزینه کردن ،اومدن سر کلاس؟!!!

saba jo00on

عضو جدید
کاربر ممتاز

این احساس خیلی بده وقتی کسی که کامل می توانه کمک کنه ولی دریغ کنه حتی گفتم هرجور بخواید باهاتون حساب می کنم .....
آخ یادم انداختین

سایرس

عضو جدید
اگه نخوام خودم هزینه کنم اره بدون چشم داشت در اختیار دیگران میذارم

sarah89

عضو جدید

از قدیم گفتن زکات دانش یاد دادنش به بقیس!
ولی !
بستگی داره! اگه کسایی باشن که ارزش و قدر اون علمو بدونن و بتونن در راه درست استفادش کنن آره!

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

خداییش من سرم درد میکنه واسه این که یک چیزو میخواد هنر باشه علم باشه یا هر چی باشه خودم خیلی سخت و با رنج بدست بیارم (به این دلیل که هم قدرشو بیش تر میدونم و هم تا ابد یادم میمونه سختیش و بعد ها اون سختی هایی که کشیدم یاداوریش واسم شیرینه:confused:)

وخیلی راحت به دیگران یاد بدم و همیشه این کارو تمرین میکنم و مطمئنم وقتی که این کارو میکنی حداقلش اینه که واسه خود ادم مروره

این ادمایی که تا یک چیزو یاد میگرند و میخوان واسه خودشون نگه دارند من که ندیدم به جایی برسند و خیلی موفق بشند

میگن با هر دست بدی با همون دست میگیری یعنی اول باید یه چیزی یه کاری رو انجام بدی و در عوضش بهت جوابش برگرده.......

ولی خب باید همیشه فوت اخر کوزه گری رو نگه داشت......

R3iHan3H

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه اون آدم به هر دلیلی نتونه و شرایطشو نداشته باشه که اون تخصص رو یاد بگیره و نیاز مبرم داشته باشه ازش دریغ میکنی؟!
نه قطعا
چون کلا آدم دلرحم و مهربون و دست و دلبازی ام :D

IT Engineer2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
وقتی به کلمات صرف وقت زیاد و هزینه و زحمت و سختیهاش برای خودم فکر میکنم یه مقدار برام سخته که به همین راحتی در اختیار بگذارم.
ولی بارها شده وقتی تو موقعیتش قرار میگیرم، کوچکترین مضمونی از اون مورد خاص رو جا نمیندازم.
باید سعی کنیم تا کاملا به این جمله که "زکات علم آموزش آن است" عمل کنیم.
موفق باشید

shahin.20

عضو جدید
هر کاری که باعث بشه یه لبخند رو لبم بازه که معمولا با کمک بلاعوض این لبخند میاد

SAMAN_747

عضو جدید
من سعی می کنم تا جایی که بتونم دانسته هام رو به دیگران منتقل کنم حتی اگه بابت بدست اوردنش هزینه کرده باشم به طور رایگان به دیگران منتقل می کنم و از اینکه رایگان به دیگری آموختم غصه نمی خورم اما یه سری خط قرمز ها رو هم برای خودم تعریف کردم. برای مثال من چندین سال تو کار تعمیرات تخصصی لب تاپ هستم اگه قرار باشه تمام فوت و فن های کارم رو به همه یاد بدم نون خودمو بریدم. من حتی چندین بار این کار رو کردم اما برای خودم مشکل پیش اومد. یه بار کسی که از من تعمییرات رو یاد گرفته بود زیر اب خودمو زد و برام مشکل درست کرد. برای همین پشت دستم رو داغ کردم که دیگه همه چیزو رو به همه یاد ندم.

bittaa

عضو جدید
وقتی به کلمات صرف وقت زیاد و هزینه و زحمت و سختیهاش برای خودم فکر میکنم یه مقدار برام سخته که به همین راحتی در اختیار بگذارم.
ولی بارها شده وقتی تو موقعیتش قرار میگیرم، کوچکترین مضمونی از اون مورد خاص رو جا نمیندازم.
باید سعی کنیم تا کاملا به این جمله که "زکات علم آموزش آن است" عمل کنیم.
موفق باشید
ممنون که صادقانه جواب دادی.شاید خیلی ها در این شرایط به این مسئله فکر کنن.مهم اینه که بهترین تصمیم رو بگیرن .

bittaa

عضو جدید
من سعی می کنم تا جایی که بتونم دانسته هام رو به دیگران منتقل کنم حتی اگه بابت بدست اوردنش هزینه کرده باشم به طور رایگان به دیگران منتقل می کنم و از اینکه رایگان به دیگری آموختم غصه نمی خورم اما یه سری خط قرمز ها رو هم برای خودم تعریف کردم. برای مثال من چندین سال تو کار تعمیرات تخصصی لب تاپ هستم اگه قرار باشه تمام فوت و فن های کارم رو به همه یاد بدم نون خودمو بریدم. من حتی چندین بار این کار رو کردم اما برای خودم مشکل پیش اومد. یه بار کسی که از من تعمییرات رو یاد گرفته بود زیر اب خودمو زد و برام مشکل درست کرد. برای همین پشت دستم رو داغ کردم که دیگه همه چیزو رو به همه یاد ندم.
حرفتون کاملا صحیحه،آقا سامان.منظور منم علمی بود که فرضا در دوران تحصیل یاد گرفتی اونم با صرف وقت و هزینه زیاد. و فکر میکنم وظیفه ماست که در اختیار عموم قرار بدیم.چون خودمون هم اون علم رو از دانشمندان مربوطه یاد گرفتیم .خودمون که دانشمند نبودیم.
در مورد حرفه ای که باهاش امرار معاش کنم،مسلما نون خودم رو آجر نمیکنم.اما در اون شرایط هم وظایف دیگه ای دارم .مثل صداقت در کار(در شغل شما مثلا)اگه قطعه ای واقعا قابل تعمیره،عوضش نکنم!انصاف در کار:100 درصد سود روی جنسام نکشم! بازار کار همکارم رو خراب نکنم و پشت سرش بد نگم.وخیلی چیزای دیگه .
این مسئله با سوال من فاصله داره.و منظور سوال من نیست.
ممنون که جواب دادی.

bittaa

عضو جدید
از تمام هم باشگاهی های محترم که در این بحث شرکت کردید،ممنونم.
خوشحالم که اکثر افراد حاضرند به همنوع خود در علم کمک کنن. این کمک ارزش زیادی داره و خودم شخصا تا چند ماه دیگه تمام آموخته هام رو هر چند کم،در اختیار عموم قرار میدم.
از این بابت هم خوشحالم که افراد این باشگاه بدون هیچ چشم داشتی دانسته هاشون رو در اختیار دیگران قرار میدن.

منتظر شنیدن نظرات بیشتری هستم.

آخرین ویرایش:

mmm111kkk

عضو جدید
من یک بار این کار را کردم پشیمون شدم طرف رفت ادعای خدایی کرد و کاش اصلا اسمی از من نمی آورد حالا به جای تشکرش رفت و به همه گفت که اون به من یاد داده !!!!
انتظار تشکر هم نداشتم و از این کار دریغی نداشتم و ندارم ولی این خیلی مهمه که به کسی که لیاقت و جنبش رو داره کمک بشه ,کسی که اگر تشکر هم نمی کنه حداقل کار آم را بی منت نکنه چون هر چقدر هم بی توقع باشم دارم به قول شما نتیجه مدت ها زحمت و تجربه ام را در اختیارش می گذارم.

bittaa

عضو جدید
من یک بار این کار را کردم پشیمون شدم طرف رفت ادعای خدایی کرد و کاش اصلا اسمی از من نمی آورد حالا به جای تشکرش رفت و به همه گفت که اون به من یاد داده !!!!
انتظار تشکر هم نداشتم و از این کار دریغی نداشتم و ندارم ولی این خیلی مهمه که به کسی که لیاقت و جنبش رو داره کمک بشه ,کسی که اگر تشکر هم نمی کنه حداقل کار آم را بی منت نکنه چون هر چقدر هم بی توقع باشم دارم به قول شما نتیجه مدت ها زحمت و تجربه ام را در اختیارش می گذارم.
حرفتون صحیحه.متاسفانه افرادی در جامعه رفتارهایی انجام میدن که باعث میشن از کمکت پشیمون شی.همه ما از این تجربه ها داریم.

bittaa

عضو جدید
این تاپیک رو زدم واسه دلایل زیر:
یادمون باشه همه ما در هر شرایطی داریم از دسترنج زحمات دانشمندان دوره های گذشته در عرصه علم استفاده میکنیم.
یادمون نره به اطرافیانمون این علم رو منتقل کنیم
یادمون نره این علم رو به آیندگان منتقل کنیم
ومهمترین نکته:
در مقابل استفاده از دسترنج دیگران ،حق ادب رو به جا بیاریم .تا انگیزه کمک رو در بقیه نکشیم!
و دیگه اینکه زکات علم باعث کم شدن علم ما نمیشه ،همونطور که تشکر کردن از دسترنج علمی دیگران باعث کوچیک شدن ما نمیشه.