افزايش قدرت توربين گاز با تزريق آب يا بخار

salam_to_all

عضو جدید
يكي از روشهاي ساده افزايش قدرت توربين گاز تزريق بخار (افزايش دبي جرمي سيكل) در خروجي كمپرسور مي باشد. از طريق ديگري و البته با هزينه بيشتر مي توان با تزريق آب به همان نتيجه دست يافت. از آنجا كه حرارت كافي جهت تبخير آب در خروجي كمپرسور وجود ندارد آب بايستي در منطقه احتراق تزريق شود. در اينصورت لازم است سوخت بيشتري به سيستم داده شود و اين مازاد سوخت در مورد تزريق آب بيشتر از تزريق بخار است.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

hormozdi

عضو جدید
دوست عزیز، مطلبی که شما نوشتید از عجیبترین چیزهایی است که تابحال شنیده ام. اصولا بخار آب در دما و فشارهای بالا موجب ایجاد خوردگی و صدمات شدید در تجهیزات می گردد. در محفظه احتراق نیز تزریق بخار آب عمل نادرستی است چون از ارزش حرارتی سوخت به ازای حجم گاز خواهد کاست.
در صنعت گاز به شدت از بالا رفتن میزان آب در گاز جلوگیری می نمایند چون علاوه بر مشکلات فوق، در فشارهای پایینتر، آب به ایجاد پدیده هیدرات و گرفتگی خطوط لوله کمک می کند.
اگر منبعی برای صحبتهای مطرح شده دارید لطفا ذکر کنید یا با استدلال مطالبی را که من آوردم نقض نمایید.
موفق باشید.

v_zarafshani

عضو جدید
يكي از روشهاي ساده افزايش قدرت توربين گاز تزريق بخار (افزايش دبي جرمي سيكل) در خروجي كمپرسور مي باشد. از طريق ديگري و البته با هزينه بيشتر مي توان با تزريق آب به همان نتيجه دست يافت. از آنجا كه حرارت كافي جهت تبخير آب در خروجي كمپرسور وجود ندارد آب بايستي در منطقه احتراق تزريق شود. در اينصورت لازم است سوخت بيشتري به سيستم داده شود و اين مازاد سوخت در مورد تزريق آب بيشتر از تزريق بخار است.

یکی دیگر از اهداف مهم در تزریق آب یا بخار در خروجی کمپرسور کاهش مقدار noxخروجی از توربین بوده که البته تزریق آب به دلیل کاهش هزینه ها و عدم نیاز به بویلر کاربرد بیشتری دارد . برای بالا بردن راندمان در سیکل توربین گاز با تزریق آب می توان آب را با استفاده از دود خروجی از توربین پیش گرم نموده و پس از اختلاط با هوا در یک humidifier در یک recuprator مخلوط آـب و هوا را مجددا گرم نموده تا یک مخلوط همگن و سوپر هیت ایجاد شده و سپس وارد محفظه احتراق گردد. http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/wink.gifhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/graduated.gif

abdolkhani_a

عضو جدید
دوست عزیز سلام
مطالبی که ارائه دادید خیلی جالب و سودمند بودند. لطفا منابع خارجی ذکر فرمایید.

virus1987

عضو جدید
سلام دوست عزيز. اين مطلب كاملا صحت داره و الان تو نيروگاه هاي مدرن گازي داره استفاده ميشه. علاوه بر افزايش راندمان تزريق بخار NOX ها رو هم به شدت كاهش ميده كه به لحاظ زيست محيطي خيلي عاليه. من خودم تو اين زمينه كمي كار كردم و مطالبي هم دانلود كردم اگه دوست داشتي بگو برات آپلود كنم

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
البته من شنیدم آب قبل از ورود به کمپرسور به هوا اسپری میشه تا دما رو بندازه که باعث کاهش کار در کمپرسور بشه

بالا