[ اصطلاحات عمرانی ]

hamraz

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من یه چند تا سوال از شما مهندسین عمران عزیز دارم
و می خوام در مورد مطالبی که مینویسم در مورد هر کدوم 3یا 4 سطری توضیح داده بشه
مطلبی می خوام که خودتون توضیح داده باشین و حالت محاوره ای داشته باشه که تو کنفرانس بدرد بخوره چون من ازاینا مطالب دارم ولی بعضیاشو متوجه نشدم

1. پانل های سه بعدی
2 . راک بولت
3. انواع بتن جدید ( بتن لایتراکن، بتن اسفنجی و فوم بتن )
4 . بنتونیت

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان
من یه چند تا سوال از شما مهندسین عمران عزیز دارم
و می خوام در مورد مطالبی که مینویسم در مورد هر کدوم 3یا 4 سطری توضیح داده بشه
مطلبی می خوام که خودتون توضیح داده باشین و حالت محاوره ای داشته باشه که تو کنفرانس بدرد بخوره چون من ازاینا مطالب دارم ولی بعضیاشو متوجه نشدم

1. پانل های سه بعدی
2 . راک بولت
3. انواع بتن جدید ( بتن لایتراکن، بتن اسفنجی و فوم بتن )
4 . بنتونیت

بتن اسفنجی چیست
نسبت مواد مختلف در بتن اسفنجی
رفتار بتن اسفنجی
نصب بتن اسفنجی
نقش مواد افزودنی در بتن اسفنجی
مزایا و موارد استفاده آن

-*-*-*-*
دانلود

hamraz

عضو جدید
از محبتتون ممنون
ولی چیزی در مورد راک بولت نبود
من فقط 2 یا 3 خط توضیح دربارش می خوام
تو رو خدا کمک کنید
کنفرانس دارم

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
بنتونیت:
از خواص بنتونیت میتوان بدلیل دارا بودن سدیم خاصیت پلاستیکی و چسبندگی خوب، تورم خوب و ایجاد پوشش مناسب در مخازن نفت و گاز، جلوگیری از راسب شدن مواد، خاصیت نرمی، مقاومت برشی بالا، نفوذناپذیری، تراكم‌پذیری و تحكیم‌پذیری پایین را میتوان نام برد. اما کاربرد آن در ریخته گری، گندوله آهن، حفاری چاه (بویژه نفت و گاز)، تصفیه و رنگبری، فضولات گاوی، مواد شوینده، داروسازی، پوشش مخازن ذخیره فاضلاب، باتلاق‌های آب‌های صنعتی، جاسازی زباله‌های اتمی در زیرزمین، احداث سدها، كانال، مخازن، ترانشه‌ها، کاربرد درمحیط زیست و ...

بنتونیت (به انگلیسی: Bentonite) نوعی رس ریزدانه است که حداقل ۸۵ درصد رس مونت‌موری‌لونیت داشته باشد. واحدهای ساختاری این رس از ۲ صفحه از چهاروجهی‌های سیلیکا که مابینشان یک صفحه از چهاروجهی‌های آلومینا قرار دارد، تشکیل شده است.

منبع: http://fa.wikipedia.org/wiki/بنتونیت

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
راک بولت یا میل مهار، تعریف خاص 3خطی براش نیومده!
راستی، من اونها رو از طریق گوگل پیدا کردم!

vahid_pakrou

عضو جدید
کاربر ممتاز
راک بولت (میل مهار)
سلام نمیدنمچرا به شما اینو گفتن معماری اصلا کاربرد نداره تو معدن و تونل سازی و سد سازی و سازه های زیرزمینی کاربرد داره که معمولا 3 الی 6 متریه برای مقاوم کردن دیواره ها استفاده میکنن دیوترو با مته های مخصوصی سوراخ میکنن بعد این بولتهارو که گذاشتن تو بتن تزریق میکنن

راك بولت‌ ها سيستم‌هاي نگهداري هستند كه خواص مقاومتي توده سنگ را افزايش مي‌دهند. امروزه راك بولت‌ها به طور وسيعي در سازه‌هاي زيرزميني مورد استفاده قرار مي‌گيرند و در بسياري از معادن زغال‌سنگ از اين سيستم نگهداري جهت پايداري گالري‌ها استفاده مي‌شود. لذا طراحي اين سيستم به نحوي كه بتواند شرايط ايمني را برآورده سازد و به لحاظ اقتصادي مطلوب باشد، بسيار مهم مي‌باشد

دریا1

عضو جدید
فرهنگ اصطلاحات عمران

فرهنگ اصطلاحات عمران

کمک! لطفا منو راهنمایی کنید ا چطوری میتونم به این اطلاعات دسترسی پیدا کنم.(اصلاحاتی یا کلماتی مثل ازبیلت، سقف دال، دیوار برشی،و بافتن ارماتور به صوزت مش در فونداسیون .سپاسگزارم:smile:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
کمک! لطفا منو راهنمایی کنید ا چطوری میتونم به این اطلاعات دسترسی پیدا کنم.(اصلاحاتی یا کلماتی مثل ازبیلت، سقف دال، دیوار برشی،و بافتن ارماتور به صوزت مش در فونداسیون .سپاسگزارم:smile:
خوب همينجا بپرس ،جواب ميگيري ،اينجا آدماي با تجربه زياد هست
البته اينايي كه پرسيدي بايد تو كتابها بخوني ،خيلي هم تخصصي نيست
ازبيلت:
نقشه هايي كه بعد ساخت تهيه ميشه ،چون موقع اجرا يه سري تغييراتي ايجاد ميشه كه بعد اجرا بايد نقشه رو دوباره تهيه كنند اينو ميگن ازبيلت.

سقف دال:
منظورت همون دال بتني هست ،بيشتر جاهايي كه بار زياد باشه و بار هاي ارتعاشي باشه(مثلا پاركينگها) سقفو به صورت يكپارچه آرماتوربندي ميكنن و بتن ريزي ميكنن،دو مدل هم داريم :دال يه طرفه و دال دو طرفه

ديوار برشي:
واسه مهار نيروهاي برشي(زلزله) ازش استفاه ميشه تو ساختمونهاي با ارتفاع زياد
ديگه نميدونم چي بگم:D

مش:
مش هم كه آرماتورهارو وقتي توي دوتا راستا عمود به هم قرار ميدنو با مفتول محلهاي برخوردو گره ميزنن اين ميشه مش

دریا1

عضو جدید
به خاطر راهنمایی ارزشمندتون ممنون اگه موافق باشید این تاپیک رو گسترش بدیم .همه میتونن معنی کلمات واصطلاحات مربوط به سازه را به همراه شرح کاربرد و نحوه اجرای ان در این تاپیک بگذارند.به امید این که پس از مدتی به مجموعه ای مفید وارزشمند تبدیل بشه. بسم الله.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
موافقم

موافقم

به خاطر راهنمایی ارزشمندتون ممنون اگه موافق باشید این تاپیک رو گسترش بدیم .همه میتونن معنی کلمات واصطلاحات مربوط به سازه را به همراه شرح کاربرد و نحوه اجرای ان در این تاپیک بگذارند.به امید این که پس از مدتی به مجموعه ای مفید وارزشمند تبدیل بشه. بسم الله.
سلام
خواهش میکنم،به نظرم فکر خوبی باشه و تاپیک خوبی میشه;)
ولی همه مواردو نمیشه با هم گفت ،یعنی قاطی میشه
در حد یه توضیح مختصر خوبه ولی اگه قرار باشه کاربرد و نحوه اجرا و .. رو بگیم که هر کدوم یه تاپیک میشه

rose_Sefid

عضو جدید
درخواست فرهنگ اصطلاحات عمران

درخواست فرهنگ اصطلاحات عمران

بچه ها ميخواستم يه پيشنهاد بدم البته تو سايت گشتم چيزي در اين مورد نديدم اميدوارم تكراري نباشه. ميگم يه تاپيك بذاريم براي اصطلاحات عمران كه يه تعريف كوتاهي براشون هركي ميدونه بنويسه هر كسيم كه سوالي در مورد اصطلاحت داشت همونجا بپرسه دوستان كمك كنن. مثلا لغاتي مثل توونان، تاوركرين و ...... كه بيشتر بچه هايي كه تو كار اجران باهاش سر و كار دارن ممكنه خيليا نشنيده باشن. نظرتون چيه؟ :redface:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
بچه ها ميخواستم يه پيشنهاد بدم البته تو سايت گشتم چيزي در اين مورد نديدم اميدوارم تكراري نباشه. ميگم يه تاپيك بذاريم براي اصطلاحات عمران كه يه تعريف كوتاهي براشون هركي ميدونه بنويسه هر كسيم كه سوالي در مورد اصطلاحت داشت همونجا بپرسه دوستان كمك كنن. مثلا لغاتي مثل توونان، تاوركرين و ...... كه بيشتر بچه هايي كه تو كار اجران باهاش سر و كار دارن ممكنه خيليا نشنيده باشن. نظرتون چيه؟ :redface:
سلام
خوب فکریه ولی قبلا هم در تالار بود یه همچین تاپیکی
حالا شما همینجا ادامه بدید من اونو پیدا میکنم انتقال میدم همینجا

rose_Sefid

عضو جدید
مرسي خب پس اول خودم بپرسم!!
1- بچينگ
2- توونان
ميشه اينارو يه توضيح مختصر بدين؟ مرسي :redface:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
بچینگ

بچینگ

1- بچينگ
2- توونان
خواهش
اولی :بچینگ یا ایستگاه مرکزی بتن
یه ماشینه که کارش ساخت بتن ،یکی یا دوتا مخزن داره که مصالح (شن و ماسه و سیمان) رو میریزن داخلش میکس میکنه بعد بتن تولید میکنه میریزه توی میکسر و میکسر میبره تو کارگاه
اینم تصویرش که دیگه خیلی واضحه

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
توونان

توونان

1- بچينگ
2- توونان
راستی توونان فکر کنم مصالح سنگی مخلوط کف رودخونه هارو میگن توی فهرست بها انگار یه چیزایی دیدم،بازم دوستان اگه میدونن دقیقشو بگن;)

دریا1

عضو جدید
سلامrasool.civilعزیز خوشحالم از راه اندازی این تاپیک مفید.من هم سوالاتی دارم که مطرح خواهم کرد

middbox

کاربر بیش فعال
تونان

تونان

1- بچينگ
2- توونان

سلام همونطور که دوست عزیزمون اشاره کردن تونان نوعی مصالح مخلوط رودخانه ای هست که برای بستر سازی مناسبه
بچینگ هم که دوستمون به طور واضح توضیح دادن:smile:

rose_Sefid

عضو جدید
1- بيندر
2- توپكا
3-پريمكت
4-تك كت
5- بيس
6- ساب بيس
ميشه يه توضيحي در مورد اينا بدين اگرم امكانش هست با شكل ترتيب ريختن اين لايه ها رو تو روسازي و راهسازي نشون بدين. واقعا لطف ميكنين اگر اين كارو بكنين. مرسي :gol:

esmaeili60

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- بيندر
2- توپكا
3-پريمكت
4-تك كت
5- بيس
6- ساب بيس
ميشه يه توضيحي در مورد اينا بدين اگرم امكانش هست با شكل ترتيب ريختن اين لايه ها رو تو روسازي و راهسازي نشون بدين. واقعا لطف ميكنين اگر اين كارو بكنين. مرسي :gol:

سلام
اينها همه مربوط به راه سازيند
- ساب بيس= زير اساس
بيس= اساس
پريمكت= قير نفوذي بين اساس و قشر آسفالت( يك نوع قير با نفوذ پذيري و نرمي خاص)
توپكا= بين 2لايه قشر آسفالت براي درگيري بهتر و چسبندگي( يك نوع قير با نفوذ پذيري و نرمي خاص)
تك كت= روي لايه رويه و استر ( يك نوع قير با نفوذ پذيري و نرمي خاص)
;):biggrin::que:

esmaeili60

عضو جدید
کاربر ممتاز
بيندر هم يك مخلوط از مصالح سنگي و قير است كه لايه سياه هم گفته ميشه

چطور بود :que:كمكت كرد :warn::heart::gol:;)

shiraz.sogol

عضو جدید
اصطلاحات فنی و اجرایی

اصطلاحات فنی و اجرایی

20 اصطلاح فنی و اجرایی با شکل . تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ehsanj3092

عضو جدید
20 اصطلاح فنی و اجرایی با شکل . تشکر
تغییر شکل مجاز عبار ت است از حداکثر تغییر شکل که یک سازه تحت اثر بارهای وارده، می تواندداشته باشد تا دوام یا پایایی آن به خطر نیفتد

بزرگترین تنشی را که طبق آیین نامه و مشخصات در طراحی و محاسبات سازه ها در اثر بارهای وارده می توان در نظر گرفت تا سازه دوام و پایایی خود را حفظ کند، تنش مجاز گویند
کنترل مهندسی عبارت است از بررسی و کنترل کمی و کیفی مدارک فنی، محاسبات و نقشه های اجرایی، توسط دستگاه اجرایی یا واحد صلاحیتدار
کنترل پایداری :کنترل مقاومت سازه یا عضو در برابر لغزش، واژگونی، کمانش یا فروریزش
طراحی بهینه :طراحی سی ستم مبت نی بر انتخ اب ی ا تلفیق مناسب ترین متغیرها (گزینه ها) به منظور به حداکث رسانیدن برخی توابع هدفهای مورد نظر (مثلا سود خالص) بر اساس ضوابط طراحی

دوستان دیگه ام مشارکت کنن!!!!!!!!!!

Parvix

عضو جدید
مباحث درسی عمران

مباحث درسی عمران

آقا هرکی سوال درسی داره بیاد وسط ... یعنی بیاد بپرسه ...:)
هر کدوم از بچه ها همه بلده جواب بده ....;)