اشعار نماز

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سرودفرشتگان

اي داستان زلـف تـــــوام شب دراز كــــن
وز نيمه شب دريچــــه صبحـــم فراز كن
تا آسمان خم شده، بـــــا اشــــك اختـران
ديدم بر آستـــــان تـــو راز و نـيـــاز كن
از سوز دل به زمزمه دمســـــاز مي‌شــــويم
با بلبلان شب، همه شــب نغمه ســـاز كن
زنگ شتــــر نـــــوازم و آهنــــگ كاروان
اي آرزوی حج و سفـــر در حجـــاز كن
صبح است،‌چشم وچشمك اين اختران ببند
اي غنچه‌هاي گل به رخت چشم باز كن!
وقت است دست و روي بشـويم، نمـــاز را
مريم نشسته بر لـب جـــــو دستـــــاز كن
آفاق و كوه و جنگل و دريا و هر چه هست
بينم به گـــــرد كعبــــة كــويت نماز كن
هر جلوه‌اي به چشم حقيقت جمــال توست
ما عاجزان نظاره به چشــــم حجــــاز كن
سرو چــمــن نهـــــاده بر ايــــن در ســر نياز
اي سركشي به قامت چون ســـرو ناز كن!
تا روزه‌ام بـــــر مــــرتع افـــلاك مي‌چرم
آري رسن دراز بـــــود تـــــرك آز كن
آري مــــن اهـــل رازم و دســت طلب دراز
هــــر نيمـــه شب به درگه داناي راز كن
اي آه عــاشقـــــان و ســـــرود فرشتــــگان
پـــرچــــم به بام عرش تو در اهتزاز كن!
دستـــي گــــره بـــه كار من ناتوان زده است
بفــــرست نـــــاخني گـره از كار باز كن
چون شهســــوار طبع تو هم كيست ، شهريار!
بــا تيغ و توســـــن تتري تــــركتـــاز كن

شهريار

soqrat

عضو جدید
به نظر من يه شعر رو از ديواني نقل کردن چندان تلاش زياد و ارزشمندي نيست. البته قصد جسارت ندارم فقط ميخام کاربران رو به تلاش علمي و فکري بيشتري دعوت کرده باشم.

phalagh

مدیر بازنشسته
به نظر من يه شعر رو از ديواني نقل کردن چندان تلاش زياد و ارزشمندي نيست. البته قصد جسارت ندارم فقط ميخام کاربران رو به تلاش علمي و فکري بيشتري دعوت کرده باشم.
خوب این شعره.
خود من علاقه زیادی به شعر و ادبیات دارم. اصلا با شعر و ادبیات زندگی میکنم.حتی تا حدودی توانایی نقد و آنالیز شعر هم دارم..اما ذوق شعری ندارم که شعر بگم.
حالا بیام بگم چون نمیتونم شعر بگم پس شعر هم نخونم؟؟؟

soqrat

عضو جدید
خوب این شعره.
خود من علاقه زیادی به شعر و ادبیات دارم. اصلا با شعر و ادبیات زندگی میکنم.حتی تا حدودی توانایی نقد و آنالیز شعر هم دارم..اما ذوق شعری ندارم که شعر بگم.
حالا بیام بگم چون نمیتونم شعر بگم پس شعر هم نخونم؟؟؟
من به تخصصي شدن موضوعات تاکيد دارم. ما تالار ادبيات و هنر مگه نداريم؟ اينجا تالار اسلام و قرآن/ خدا، عشق، عرفان است. بهتر نيست به طرح مباحث نظري بپردازيم که از توش چارتا نتيجه علمي و نظري دربياد. بحث من اينه.

phalagh

مدیر بازنشسته
من به تخصصي شدن موضوعات تاکيد دارم. ما تالار ادبيات و هنر مگه نداريم؟ اينجا تالار اسلام و قرآن/ خدا، عشق، عرفان است. بهتر نيست به طرح مباحث نظري بپردازيم که از توش چارتا نتيجه علمي و نظري دربياد. بحث من اينه.
حرف شما کاملا صحیحه.
اما نمیدونم چجوری بگم وقتی این زیر تالار (خدا، عشق، عرفان) ایجاد شد. میخواستم توش مطالبی از این دست.
یا چجوری بگم مطالبی که یه جورایی رابطه انسان با خداست.و آدم توشون احساس راحتی میکنه قرار بگیره.یه جور رابطه خودمونی با خدای خودمون.
مطالب عرفانی هم دراین دست مطالب قرار میگیره. اما نمیشه از قرار دادن مطالب ادبی جلوگیری کرد.
اینا هم لازمه.
نمیشه مطالب خشک باشن. حتی میشه همین مطالب لطیف رو به بحث کشوند.
ولی برای مطالب صرفا بحثی خود تالار اسلام وقران هست.

soqrat

عضو جدید
حرف شما کاملا صحیحه.
اما نمیدونم چجوری بگم وقتی این زیر تالار (خدا، عشق، عرفان) ایجاد شد. میخواستم توش مطالبی از این دست.
یا چجوری بگم مطالبی که یه جورایی رابطه انسان با خداست.و آدم توشون احساس راحتی میکنه قرار بگیره.یه جور رابطه خودمونی با خدای خودمون.
مطالب عرفانی هم دراین دست مطالب قرار میگیره. اما نمیشه از قرار دادن مطالب ادبی جلوگیری کرد.
اینا هم لازمه.
ببينيد براي تفريح و تراوش احساسات... مديران تالار اختصاصي گذاشتن. من هم نگفتم که از خدا و... بحث نشه. اتفاقا بيايم اين جمع عاشق رو در کنار آوردن شعر صرف به حاشيه زدن و تصرف در محتواي شعر يا متون ادبي در اين تالار دعوت کنيم. قصد ما که فقط به به و چه چه که نيست؟! اين يه آفته و تخدير کننده است!! شما که مدير اين تالاريد که بيشتر بايد به اين مطلب هدايتگر باشيد و جلوي اين نقد رو نگيريد. اين اجتماع اگه از ارائه بحث و تلاش فکر دور بشه و به کسب امتياز محدود و متمرکز بشه يه انحراف بزرگه علمي و عاطفي هست!! روش فکر کنيم همگي تو رو خدا

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام
دوست عزیز
مدیر تالار یه توضیح خوبی در این زمینه داد.
این شعرها باید باشه
چون ادبیات ما بیشتر یه ادبیات عرفانیه
و بااطبع شعرای ما
اما اینی که میگید یه تصرفی توش بکنیم
این ادبیات انقدر غنی هست که جایی برای تصرف باقی نمیذاره
نقد کردن خوبه
اما تصرف !!!!!!!!
حتی شعرهای بعضی از شاعران رو مثل نظامی و مولوی و در حد کتاب های فلسفی استادانی چون ابن سینا و ملاصدرا و .........دونستن
این ابیات "ابیات کوچیکی نیست که بهش صرفا"به عنوان یه شعر توجه بشه
انقدر جایگاه والا و با ارزشی و داره که بعضی از آثار رو"هم سطح و حتی به جرات بالاتر از کتابای فلسفی کسانی همچون ملاصدرا و ابن سینا و ........دونستن .
اما نقد خوبه
نقدی که کاربردی باشه و بشه ازش استفاده کرد.
و در این زمینه اعضاءباید یه اطلاعاتی و در زمینه ی شعر و عرفان "هر دو "داشته باشن

phalagh

مدیر بازنشسته
ببينيد براي تفريح و تراوش احساسات... مديران تالار اختصاصي گذاشتن. من هم نگفتم که از خدا و... بحث نشه. اتفاقا بيايم اين جمع عاشق رو در کنار آوردن شعر صرف به حاشيه زدن و تصرف در محتواي شعر يا متون ادبي در اين تالار دعوت کنيم. قصد ما که فقط به به و چه چه که نيست؟! اين يه آفته و تخدير کننده است!! شما که مدير اين تالاريد که بيشتر بايد به اين مطلب هدايتگر باشيد و جلوي اين نقد رو نگيريد. اين اجتماع اگه از ارائه بحث و تلاش فکر دور بشه و به کسب امتياز محدود و متمرکز بشه يه انحراف بزرگه علمي و عاطفي هست!! روش فکر کنيم همگي تو رو خدا

حرف شما کاملا صحیحه.
اینا هم لازمه.
هر دو داریم یه حرف رو به دو شکل متفاوت بیان میکنیم.

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
شماها چقدر با نقد ادبی آشنا هستید؟
در حدی هست که بخواین این مطالب و نقد کنین و ازش استفاده کنین؟

soqrat

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز
مدیر تالار یه توضیح خوبی در این زمینه داد.
این شعرها باید باشه
چون ادبیات ما بیشتر یه ادبیات عرفانیه
و بااطبع شعرای ما
اما اینی که میگید یه تصرفی توش بکنیم
این ادبیات انقدر غنی هست که جایی برای تصرف باقی نمیذاره
نقد کردن خوبه
اما تصرف !!!!!!!!
حتی شعرهای بعضی از شاعران رو مثل نظامی و مولوی و در حد کتاب های فلسفی استادانی چون ابن سینا و ملاصدرا و .........دونستن
این ابیات "ابیات کوچیکی نیست که بهش صرفا"به عنوان یه شعر توجه بشه
انقدر جایگاه والا و با ارزشی و داره که بعضی از آثار رو"هم سطح و حتی به جرات بالاتر از کتابای فلسفی کسانی همچون ملاصدرا و ابن سینا و ........دونستن .
اما نقد خوبه
نقدی که کاربردی باشه و بشه ازش استفاده کرد.
و در این زمینه اعضاءباید یه اطلاعاتی و در زمینه ی شعر و عرفان "هر دو "داشته باشن
منظور من از "تصرف" نوعي تلاش فکري درباره شعر يا مطلبي که مياريم بود. با مراجعه تفسير همون بزرگان اين کار ميسره. من کي منکر محتواي غني اين اشعار شدم؟؟ من ميگم به طرفي نريم که بدون فکر فقط براي گذاشتن يه مطلب، شعري تايپ کنيم و... البته چنين نظري هم ندارم که صاحب محترم اين پست اين کار رو کرده. اما مي تونه مقدمه اين آفت باشه. نقد من هم نقد اين روش بود نه نقد شعرهاي عرفاني. در ضمن از آشنايي با شما و فلق خوشبختم

آخرین ویرایش:

soqrat

عضو جدید
با اين سوال مشخص شد منظور منو متوجه نشدين! منظور من نقد شعر يا نقد ادبي نيست. بحث من نقد روش به کاربردن تخصصي مطالب هست نه نقد شعر. نقد ادبي هم معتقدم بالتبع جاش توي تالار ادبيات هست

phalagh

مدیر بازنشسته
قطعا کسی قصد نقد ادبی نداره.
میشه در مورد همین شعرایی که قرار داده میشه.در زمینه قصد شاعر از سرودن این شعر و ارتباطی که میتونه با حال و هوای خودمون داشته باشه.
و پیام شعر یعنی چیزی که ما ازش درک میکنیم بحث کنیم.
حفرضا من یه شعری رو میخونم.ب اون یه ارتباط خاصی برقرار میکنم . ازش درک خاص خودمو دارم.
همون شعر و درک خودمو میزارم میشه مقدمه یه بحث.

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب بذارید سر یه فرصت مناسب در این زمینه بحث و گفت و گو می کنیم
البته به جاش
که هنوز جایی برای پیشنهاد ات و انتقادات ایجاد نشده
از مدیر محترم در خواست می کنم که این امکان و فراهم کنن تا در یه فرصت مناسب این بحث و ادامه بدیم و یه نتیجه گیری خوب حاصل کارمون باشه
فعلا یا علی

soqrat

عضو جدید
میشه در مورد همین شعرایی که قرار داده میشه.در زمینه قصد شاعر از سرودن این شعر و ارتباطی که میتونه با حال و هوای خودمون داشته باشه.
حفرضا من یه شعری رو میخونم.ب اون یه ارتباط خاصی برقرار میکنم . ازش درک خاص خودمو دارم.
قبول دارم "اما" اين کار نيکو بايد از خود ناقل شعر شروع بشه!

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با اين سوال مشخص شد منظور منو متوجه نشدين! منظور من نقد شعر يا نقد ادبي نيست. بحث من نقد روش به کاربردن تخصصي مطالب هست نه نقد شعر. نقد ادبي هم معتقدم بالتبع جاش توي تالار ادبيات هست

منظور شما انقدر سخت نبود که نشه متوجهش شد.
وقتی اینجا شعری از ادبیات عرفانی گذاشته میشه
قطعا اعضاء با خوندن اون تحت تاثیر قرار می گیرن
این که شما میگید" صرفا مطالب گذاشته میشه و بقیه می خونن و به به و چه چه """"نه
این طوریام نیست .
اینجا محفل کوچه و خیابون نیست که این طوری در مورد اعضاش قضاوت بشه
اکثریت قشر تحصیل کرده ان.
وقتی این مدل شعرها گذاشته میشه و مطرح میشه "قطعا همه ی افراد اینجا که متاسفانه تعدادشون زیاد نیست ""با خوندن این مدل اشعار "تحت تاثیر قرار می گیرن و آدم و به فکر فرو. می بره
این که ما بیایم هر شعری و از این ادبیات عرفانی بذاریم "بعد بگیم بیایم یه برررسی هم بکنیم "ازش مطالب علمی در بیاریم و استفاده بکنیم ""خب قطعا ذهن با خوندن این اشعار خود به خود این کار و می کنه
چون این آثار"آثار کوچیکی نیست که روی آدم به خصوص افراد اینجا تاثیر گذار نباشه
پس این که صرفا بیایم یه شعری و اینجا قرار بدیم و بعد بگیم در موردش صحبت کنیم و آنالیز کنیم """به نظر من زیاد درست نمی تونه باشه
اگه قصد و منظورمون صرفا این باشه ""خب زیاد درست به نظر نمی رسه
این که بخوایم به زور در مورد یه چیزی صحبت کنیم .
اما یه موردی اینجا هست که در اون صورت به نظر من مجازه
این که وقتی یه شعری اینجا قرار داده شد و با خوندنش "ذهن نتونسته باشه خوب ارتباط برقرار کنه و براش سوال پیش بیاد .
اون موقع چرا
باید این موارد صورت بگیره
و این که منظور از نقد ادبی "نقدی نبود که مثلا بیایم آرایه ها و ......از این جور موارد و بررسی کنیم .
منظور از نقد ادبی "این که این اشعار" جایگاهش در ادبیات عرفانی ماست.
کسی که می خواد در این زمینه ها صحبتی داشته باشه باید یه اطلاعات اولیه ای و در مورد اصطلاحاتش داشته باشه "
و من اینجا ذکر کردم که بعضی از این آثار و حتی غنی تر از آثار افرادی چون ملاصدرا و ابن سینا و .........دونستن(البته جای صحبت در این زمینه زیاده"نه این که آثار ملاصدرا زیاد غنی نیست و..............

الهی قمشه ای
در این زمینه افرادی و که قصد آشنایی و فراگیری فلسفه رو دارن """کتابهای این شعرا رو بهشون معرفی می کنه و توصیه می کنه به جای خوندن کتابهای ابن سینا و .......بهتره این کتابا رو بخونین و خیلی قشنگ ترم هست و بهتر می تونن با این علم آشنا بشن.
پس این نشون میده این آثار "آثار کوچیکی نیست که بخوایم صرفا به عنوان یه شعر بهشون نگاه کنیم .پس با این شرایط باید با فلسفه هم یه آشنایی ای داشته باشیم .
اینجا یه اشاره به درک خود انسان شد.
خب این درک باید با آشنایی هایی که گفتم صورت بگیره
اگه اطلاعات ناکافی باشه
قطعا درک درستی به وجود نمیاد.
اگه اون و ابراز کنیم "ممکنه باعث گمراهی دیگران هم بشه
ولی اینجا اشاره شد به آغاز گر بحث
یعنی می تونه آغاز گر یه بحث و گفت و گو باشه
و من بر می گردم به حرف قبلیم که متاسفانه اعضای اینجا محدودن و منحصر شده در چند نفر
و میشه گفت شاید از این بحثا نتیجه گیری درستی که نشه هیچ
در صورت ناآگاه بودن باعث گمراهی هم بشه
اما بهترین نکته ای که اشاره شد استفاده از تفسیر ها بود .
این قسمت بهترینشه
اگه این کار صورت بگیره می تونه خیلی مفید باشه
از همه لحاظ می تونه به انسان برای درک بهتر کمک کنه
و بالطبع بهتر بتونه با این اشعار ارتباط برقرار کنه
و بعد مدتی حتی صاحب نظر هم بشه
این کار خیلی کار خوب و مفیدیه و واقعا تاثیر گذاری مثبتی داره و هم من "هم شما و هم همه ی اعضاء می تونن بهترین استفاده رو ببرن

soqrat

عضو جدید
در پاسخ به آقای محمد طاها

در پاسخ به آقای محمد طاها

با عرض بخشش فراوان من تازه متوجه شدم که آقای پیرجو از مدیران ارشد این سایت هستند. توضیحات علمی و منطقی و مقتضی شما هم در همراهی با دفاع مدیر این تالار، خود دلیل بر غیر منطقی بودن پیشنهاد کوچک من است و آن را با شرمساری پس می گیرم...

phalagh

مدیر بازنشسته
با عرض بخشش فراوان من تازه متوجه شدم که آقای پیرجو از مدیران ارشد این سایت هستند. توضیحات علمی و منطقی و مقتضی شما هم در همراهی با دفاع مدیر این تالار، خود دلیل بر غیر منطقی بودن پیشنهاد کوچک من است و آن را با شرمساری پس می گیرم...
یعنی چی؟؟؟
من که نظر شما رو قبول کردم.

آخرین ویرایش:

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نه این طوری نیست
من با گفته ی شما در این که از تفاسیر استفاده کنیم کاملا موافقم .
پیشنهاد خیلی خوبی بود.
و مطمئنا می تونه برای همه مفید باشه

soqrat

عضو جدید
نه این طوری نیست
من با گفته ی شما در این که از تفاسیر استفاده کنیم کاملا موافقم .
پیشنهاد خیلی خوبی بود.
و مطمئنا می تونه برای همه مفید باشه
از شما ممنونم... راستش بخاطر درگيري هاي فکري قدري من عصبي ام منو ببخشين تو رو خدا اما يه خوبي دارم که اصلا کينه اي نيستم و از کش دادن مباحثات اين شکلي استقبال نميکنم... من ميخوام متن بالايي رو پاک کنم اما دکمه اديت نيست. در اولين فرصت پاکش مي کنم همينجا از شما دوستاي خوبم (محمد طاها، فلق و پيرجو که در اين جمع حاضر نبود و نيست) طلب بخشش ميکنم. :gol: خدا کنه همه بحث ها همين جوري ختم به دوستي بيشتر بشه. شايد به برکت همين شعر نماز بود.
ما هم از همه چيز صحبت کرديم اينجا به جز شعر نماز!!!! :biggrin:

آخرین ویرایش: