"احسن الحدیث" ............................تاپیک ختم قرآن ویژه ماه رمضان 1436

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان....
امیدوارم طاعات و عبادات همه قبول باشه....
دو تا درخواست دارم اولا دعا کنید واسم بیمار شدم... حالم خوش نیست.

دوم اینکه من به خاطر بیماریم چن جزئی رو نتونستم بخونم..... ولی به شرط حیات حتما میخونم فقط حلال کنید اگه نتونستم در ماه مبارک ختم رو انجام بدم....

شاد و سلامتی روزی همیشگی شما باشه

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام دوستان....
امیدوارم طاعات و عبادات همه قبول باشه....
دو تا درخواست دارم اولا دعا کنید واسم بیمار شدم... حالم خوش نیست.

دوم اینکه من به خاطر بیماریم چن جزئی رو نتونستم بخونم..... ولی به شرط حیات حتما میخونم فقط حلال کنید اگه نتونستم در ماه مبارک ختم رو انجام بدم....

شاد و سلامتی روزی همیشگی شما باشه

سلام صباحت خانم

ان شاء الله به برکت راه اندازی ختم گروهی در تالار( که هرساله زحمتش با شماست) هرچه زودتر سلامتی خودتون رو بدست بیارید
.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
روز بیست و هفتمـــــ ماه مبارک رمضان 1394/4/23

روز بیست و هفتمـــــ ماه مبارک رمضان 1394/4/23

دوستان توجه داشته باشید که هر کس در هر روز که تمایل داشت میتونه به گروهها اضافه بشه. بنابراین ثبت نام تاپیک تا آخر ماه مبارک ادامه داره و عزیزانی که در ختم شرکت نموده اند نگران این نباشند که ختم آخر کامل نباشه بلکه ما امیدواریم که خداوند از همه ما روزی دو ختم رو قبول بفرمایند.... پس همه در ثواب به امیدا خدا شریک خواهند بود.

دعای روز
بیست و هفتمــــ: درک لیلة القدر

«اللهمّ ارْزُقْنی فیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ القَدْرِ و صَیّرْ فیه أموری من العُسْرِ الى الیُسْرِ و اقْبَلْ مَعاذیری و حُطّ عنّی الذّنب و الوِزْرِ یا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحین»

خدایا در این ماه، فضیلت شب قدر را روزیم كن و كارهایم را از سختى به آسانى تبدیل كن و عذرهایم را بپذیر و گناه و بار گران معصیت را از دوشم بردار، اى مهربان نسبت به بندگان.

بعد از 3شب قدر معروف، یعنی نوزدهم، بیست و یكم و بیست و سوم، شب بیست و هفتم نیز فضیلت شب قدر را دارد كه بخش اول دعای شریف به این نكته اشاره دارد و در آن فضیلت شب قدر را در این روز از خداوند متعال مسئلت می‌كنیم.

فضیلت‏های شب قدر

1 - عظمت فوق العاده:

«و ما ادرک ما لیلة القدر؛ چه چیزی می‏تواند تو را به عظمت این شب آگاهت کند» (1)

2 - شب نزول قرآن:

«انا انزلناه فی لیلة القدر؛ ما قرآن را در شب قدر نازل کریم.» (2)

3 - شب نزول ملائک و روح:

«تنزل الملائکة والروح فیها باذن ربهم من کل امر؛ فرشتگان و روح در این شب به اذن خدا از هر فرمان (دستور الهی) نازل می‏شوند.» (3)

4 - بهتر از هزار ماه:

«لیلة القدر خیر من الف شهر؛ شب قدر از هزار ماه بهتر است
(4)

5 - شب رحمت و امنیت:

«سلام هی حتی مطلع الفجر؛ شب رحمت و سلامت است تا صبحگاهان.» (5)

6 - شب خجسته:

«انا انزلناه فی لیلة مبارکة‏؛ قرآن را در آن شب مبارک نازل کردیم
(6)

7 - شب تقدیر:

«فیها یفرق کل امر حکیم‏؛ در آن شب هر امری با حکمت تعیین می‏شود.» (7)

1- قدر/ 2.
2- قدر/ 1.
3- قدر/ 4.
4- قدر/ 3.
5- قدر/ 5.
6- دخان / 3.
7- دخان/ 4.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
روز بیست و هشتمـــــ ماه مبارک رمضان 1394/4/24

روز بیست و هشتمـــــ ماه مبارک رمضان 1394/4/24

دوستان توجه داشته باشید که هر کس در هر روز که تمایل داشت میتونه به گروهها اضافه بشه. بنابراین ثبت نام تاپیک تا آخر ماه مبارک ادامه داره و عزیزانی که در ختم شرکت نموده اند نگران این نباشند که ختم آخر کامل نباشه بلکه ما امیدواریم که خداوند از همه ما روزی دو ختم رو قبول بفرمایند.... پس همه در ثواب به امیدا خدا شریک خواهند بود.

دعای روز
بیست و هشتمــــ: مستحبات

«اللهمّ وفّر حظّی فیهِ من النّوافِلِ و اكْرِمْنی فیهِ بإحْضارِ المَسائِلِ و قَرّبِ فیهِ وسیلتی الیكَ من بینِ الوسائل یا من لا یَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّین»

خدایا بهره مرا در این ماه از مستحبات زیاد كن و به درخواستِ نیازها، مرا گرامى دار و از میـان وسیله‌ها، وسیله‌ای كه مرا به سویت سوق دهد، در اختیارم قرار ده، اى آن‌كه پافشاری اصراركنندگان ترا (از کار لطف وبخشش) باز نخواهد داشت.

در دعای روز بیست و هشتم، وفور بهره از نوافل را از خداوند مسئلت می‌كنیم. نوافل جمع نافله به معنای غنیمت و زیادت است؛ لذا به نمازهای مستحبی نافله می‌گویند چون اضافه بر نمازهای واجب است.

در قرآن كریم نیز خداوند متعال تهجد و نماز شب را تنها بر رسول خدا واجب كرده كه تكلیفی بیش از تكلیف دیگران است و آن را نافله نامیده است.

اسلام در برنامه عملی خود كه به منظور رشد بندگان خدا طراحی كرده و با بینشی فراتر از دنیا، هم مصلحت دنیوی و هم مصلحت اخروی را در نظر گرفته، علاوه بر واجبات كه انجام آن‌ها موجب قرب خداوند و ترك آن‌ها مستوجب عذاب است، عبادات مستحبی را نیز قرار داده كه انجام آن‌ها با پاداشی بزرگ همراه است و ترك آن‌ها مؤاخذه و عقاب ندارد.

بنابر این تشریع نوافل لطفی است از جانب پروردگار كه هر چقدر بندگان شیفته ثواب اخروی و طالب مقامات معنوی باشند، راه را بر آنان گشوده است.

قرآن كریم و اهل بیتع فضیلت‌ها و آثار دنیوی و اخروی بسیاری برای نوافل به ویژه نماز شب ذكر كرده اند؛ از جمله این كه قرآن كریم در ادامه آیه 79 سوره اسراء، مقام محمود را كه مقامی عظیم است، در اثر نماز و تهجد شبانه به رسول گرامیش وعده كرده و فرموده است:«عَسى‏ أَنْ یَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقاماً مَحْمُوداً».

قبولی دعا و برآورده شدن حاجات توسط خداوند، قطعا موجب اكرام بنده مؤمن است؛ لذا در بخش دوم از دعای شریف، اكرام خداوندی را از راه برآوردن خواسته طلب می‌كنیم و در این روز یكی از خواسته‌های مهم ما توفیق انجام نوافل است، پس اگر خداوند متعال به ما توفیق انجام نوافل را بیش از پیش عنایت فرماید، در واقع منت و اكرامی است از سوی او.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
روز بیست و نهمـــــ ماه مبارک رمضان 1394/4/25

روز بیست و نهمـــــ ماه مبارک رمضان 1394/4/25

دعای روز
بیست و نهمــــ: پاکی قلب

«اللهمّ غَشّنی فیه بالرّحْمَةِ و ارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ و العِصْمَةِ و طَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَةِ یا رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین»

خدایا در این ماه با رحمت مرا بپوشان و توفیق و خوددارى از گناه روزیم كن و دلم را از تیرگیهای تهمت پاك كن، اى مهربان نسبت به بندگان با ایمان خود.

قلب در روایات

1 - سرچشمه حکمت:

«القلب ینبوع الحکمة؛ قلب سرچشمه حکمت است.» (1)

2 - ظروف خداوند:

قال رسول الله صلی الله علیه و آله: «ان لله فی الارض اوانی الا و هی القلوب؛ خداوند در روی زمین ظرف‏هایی دارد که آن‏ها قلب‏ها هستند.» (2)

انواع قلب

1 - قلب سلیم:

«الا من اتی الله بقلب سلیم‏؛ تنها کسی سود می‏برد که دارای قلب سلیم باشد.» (3)

2 - قلب مطمئنه:

«الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکرالله‏؛ کسانی که ایمان آوردند، قلوبشان با نام خداوند آرامش می‏یابد.» (4)

3 - قلب نورانی:

رسول خدا صلی الله علیه و آله: شرح الصدر ما هو؟ فقال: «نور یقذفه الله فی قلب المؤمن؛ از پیامبر اکرم در مورد شرح صدر سؤال شد، فرمود: نوری است که خداوند به قلب مؤمن وارد می‏کند.» (5)

4 - قلب بیمار:

«فی قلوبهم مرض‏؛ در دل‏های آن‏ها (منافقین) بیماری است.» (6)

5 - قلب مهر خورده:

«کذلک یطبع الله علی کل قلب متکبر؛ خداوند این چنین بر قلوب متکبرین مهر می‏زند.» (7)

6 - قلب سخت:

«فبما نقضهم میثاقهم لعناهم و جعلنا قلوبهم قاسیة‏؛ چون (بنی اسرائیل) پیمان شکستند، آن‏ها را لعنت کرده و دل‏هایشان را سخت گردانیدیم.» (8)

7 - قلب مرده:

علی علیه السلام: «من قل ورعه مات قلبه؛ کسی که پرهیزکاریش اندک باشد، قلبش می‏میرد» (9)

ز تاثیر دل بیدار چشم تر شود پیدا

که ماه از نور خورشید بلند اختر شود پیدا

1- غرر الحکم، ماده قلب.

2- کنزالعمال، خ 1225.

3- شعراء/ 89.

4- رعد/ 28.

5- مجمع البیان، ج 4، ص 363.

6- بقره/ 10.

7- غافر/ 35.

8- مائده/ 13.

9- نهج البلاغه، حکمت 349.

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
روز سی امـــــ ماه مبارک رمضان 1394/4/26

روز سی امـــــ ماه مبارک رمضان 1394/4/26

هر روز
دلخوشـے ذهـن ِ دَرگیر و دَرهَم مَـن
ایـن است
کـہ قــرار است ! یک آقایـے بیاید
تا
درد هــا را « درمــآن » باشد
و دلــــهــا را « سـامـآن »

دعای روز
سی امــــ

اللهمّ اجْعَلْ صیامی فیهِ بالشّکرِ والقَبولِ على ما تَرْضاهُ ویَرْضاهُ الرّسولُ مُحْکمَةً فُروعُهُ بالأصُولِ بحقّ سَیّدِنا محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرین والحمدُ للهِ ربّ العالمین .

[SUP]خدایا قرار بده روزه مرا در این ماه مورد قدردانى و قبول بر طبق خوشنودى تو و پسند رسول تو باشد و استوار باشد فرعش بر اصل به حق آقاى ما محمد و خاندان پاکش و ستایش خاص پروردگار جهانیان است .
[/SUP]

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
دعای ختم قرآن

بسم الله الرحمن الرحیم

أَللهُمَ نـَوِّر قـُلوُبَنــَا باِلقـــُرآن وَ زَیّــِـن أَخلاقـَنا بـِالقُرآن

وَ أَصلِـح اُمُورَنـــَا بالقـُــرآن وَأشفِ مَرَضَینـَا بـِالقـُـرآن

وَاَدِّ دُیــونــَنـَــــــا بالقــُــرآن وَ فـَرِّج هُمُومَنـَا بـِالقــُرآن

وَ اغـــفِر لِمُوتـَنـَــا بالقــُرآن وَ سَلِم مُسافِـرَینـَا بالقـُـرآن

وَ حفَظ إمَامَ زَمَانِنَا بالقــُرآن وَ عَجِّل فَرَج إمَامَ بالقـُرآن

وَأحفَظ عُلَـــمَانَنــا بالقـــُرآن وَأکشـِف کُـرُوبَنــَا بالقــُرآن

وَأحـفـَظ قَـآءِدَنـــَا بالقـــُرآن وَأنصـُر جُـیـُوشَنا بالقـــُرآن

وَأرحـَم إِمـَامـَنــَا بالقـــُرآن وَأرحــَم شُهَـداءِنـَا بالقـــُرآن

وَنَجِـّنـَا مـِنَ النـَّار بالقـــُرآن وَ أدخـِلنـَا فِی الجـَنـَّة بالقـــُرآن

أَللهُمَ أجعَلِ القـُرآنَ لَنـَا فِـی الدُنیَا قَـَرِینـًا وَ فـِی ألقـَبرِمُـونِـسًـا وَ أنیسًـا

وَ عَلَی الصـِّراتِ نـُورًا وَ دَلِیلـًا وَ فـِی ألجَنـَّةِ رَفِیقـًا وَ شَفِیقـًا

F A R Z A N E

عضو جدید
کاربر ممتاز
عیدتون مبارکــــــــــــ...

عیدتون مبارکــــــــــــ...

چه می شود که یار من به عهد خود وفا کند
و این دل شکسته را دوباره با صفا کند
گذشت ماه رمضان، در انتظارم ای خدا
که دل نماز عید فطر را به مهدی اقتدا کند
عیدتون پیشاپیش مبارک

از حضور سبزتون ممنونم دوستای خوبم و تشکر ویژه از صبای عزیز
خوشحالم که در کنارتون بودم :gol::gol::gol:

مریدا

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام دوستان مهربانم
التماس دعا دارم
عیدتون مبارک
امیدارم در پناه خدا،سلامت،شاد و خوشبخت باشید
از عزیزانی که برای این تایپیک زحمت کشیدن
sabahat و F A R Z A N E نهایت سپاسگذاری رو دارم
براشون بهترینها رو آرزو میکنم

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بسم الله الرحمن الرحیم

خدایا درود بر محمد و آل او فرست و قرآن را در تاریکیهاى شبهاى تیره مونس ما کن و آن را پاسدار ما گردان که از نیرنگ شیطان و وسوسه‏ ى او ما را نگاهدارد و پاى ما را از رفتن به سوى معاصى بربندد و زبان ما را از بیهوده‏ گوئى بى‏ گزند و آسیب گنگ گرداند و اعضاى تن ما را از گناهان باز دارد و آنچه را که پرده‏ى غفلت درنوردیده از دیده‏ ى اعتبار او پنهان کرده است بگشاید تا دلهاى عجایب
آن را نیک دریابد، و امثال عتاب ‏آمیز آن که کوههاى سخت از حمل آن عاجزند در دل ما نشیند.

بخشی از دعاى امام سجاد علیه السلام پس از ختم قرآن

خداروشکر که توفیق قرائت قرآن در ماه نزول کلام وحی نصیبمون شد
از
sabahat و F A R Z A N E عزیز بخاطر راه اندازی و پیگیری مسمتمر تاپیک بی نهایت سپاسگزارم
از همگی کاربران محترم شرکت کننده قبول حق باشه ان شاء الله
:gol:

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نام خدا
خداوند عزیز رو سپاس که به ما عنایت فرمودند که بتوانیم در کنار هم به تلاوت ایات هدایت بخش قرآن بزرگ ع بپردازیم...

از دوستای خوبم که تاپیک و ختم رو همراهی نمودند ممنونم ... خصوصا از فرزانه خانوم.. ازخداوندبراشون سعادت میخوام...

امیدوارم بعد از ماه مبارک شاهد رشد بیش از پیش تالاز قرآن و اسلام باشیم...

به خداوند بزرگ میسپارمتون. التماس دعا

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام به همه دوستان عزیز
امیدوارم خوب و خوش و سلامت باشید و ماهی پر خیر و برکت بوده باشه براتون و سال آینده هم در همچین تاپیکی شما رو زیارت کنیم.
اول از همه از خانم صباحت و فرزانه خانم از صمیم قلب تشکر میکنم و خدا اجرشون بده
الحمدالله امسال تونستم 29 جزء را در ماه رمضان بخونم، اما متاسفانه یک جزء باقی ماند که آن را هم در اولین فرصت خوندم؛ امیدوارم همه دوستان بنده را به خاطر این کوتاهی بخشیده باشند و حلال کنند.
به امید آنکه قرآن در جزء جزء زندگیمون نقش پر رنگ داشته باشه.
التماس دعا
یا علی

بالا