آیا ماه رمضان ما را مسلمان‌تر می‌کند؟

MOΣIN

عضو جدید
کاربر ممتاز

ماه رمضان، برای بعضی از مردم ی فرصت بزرگ هست، برای بعضی ها، 1 ماه دیدن سریال های شبانگاهی (هر کس خودش می دونه و خودش)

از نظر علمی هم ثابت شده روزه گرفتن مفیده برای بدن به شرطی که موقع افطار خودتو خفه نکنی ... ( اگه حرف گوش کن بود وقتی میگفتیم سیگار کشندس نمیکشید)

یکی روزه میگیره و خودشو سختی میده تا به چیزی برسه که می خواد، یکی بیمار شده یا دلیل قانع کننده داره ونمیگیره و اما دیگری ...

حرفم با اون شخص سوم هست که اگه نمیگیری پس چرا به استادت میگی امتحان نگیرید ما روزه هستیم، به رئیست میگی ما رو زود تعطیل کنید توانشو دیگه نداریم بمونیم...

دوست نداری روزه بگیری نگیر اما چرا به روزه خواری اصرار داری؟!... حتما باید تو مکان عمومی آب بخوری؟

الان اونا که روزه هستن آدم نیستن تورو نگا می کنن؟...... ی گوشه بخور اون آب معدنی یخ و خنک خودتو تا کسی آزار نبینه...

می گی خوب تشنم بود؟ کارد بخوره به اون شکمت که نمی تونی جلو خودتو ی ذره بگیری تا برسی به خونه
دقيقا همينطوره...............البته بنده مهم نيست واسم جلوم بخورن ولي خب با اين كار خيليا ناراحت ميشن.............كاش به عقايد هم احترام ميزاشتيم

sage007

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقيقا همينطوره...............البته بنده مهم نيست واسم جلوم بخورن ولي خب با اين كار خيليا ناراحت ميشن.............كاش به عقايد هم احترام ميزاشتيم

خیلیا هستن که هر سال 3 روز از هر ماه رو روزه میگیرن (مستحبی)
قطعا ناراحتی از خوردن بقیه ندارن

اما بعصیا هم تو ماه رمصون مهربون میشن و هرچی دارن می خورن رو وسط روز به بقیه تعارفم می زننن (دستشون درد نکنه خدا بهشون توفیق بیشتر بده )

شعور و فهم طرف رو می رسونه دیگه

tatu_lover1366

عضو جدید
اگه اعتقادی نداشته باشند چی؟

چرا به نظرتون اونا موظف هستند به خاطر احترام به عقاید دیگران، خودشون رو از یکی از اصلی ترین نیازهای طبیعی بشر یعنی آشامیدن در گرمای تابستان محروم کنند؟

به نظرم اونیکه خلاف روند طبیعت داره چیزی رو تحمیل میکنه باید احترام بذاره وگرنه آب خوردن حق هر کسی هست، اگر کسی معتقده با آب نخوردن به خدا نزدیک تر میشه، دیگران باید تاوان اعتقاد اون فرد و تلاش برای بهشتی شدنش را بدهند؟

کاملا با حرف ایشون موافقم
اجبار در دین بدترین کاریه که میشه در حق خود دین کرد,چون دین گریزی میاره
شما معتقدید,خوب منم معتقدم اما هیچ نیازی نیست که بقیه رو اجبار به عملی کنیم که ما بهش اعتقاد داریم
به شخصه معتقدم اون اعتقادی که بخواد با دیدن آب خوردن یک نفر دیگه متزلزل بشه, به پشیزی نمی ارزه
در مورد فواعدش هم که نیاز به صحبت نیست,ماشالا همه اینجا تحصیل کرده اند

پ.ن: به چشم دیدم که گشت بخاطر یه بطری آب راه یه پسر بچه 13-14 ساله رو سد کرده بود

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه به همدیگه احترام گذاشت حالا یکی میخواد تو تابستون روزه بگیره به خودش ربط داره همونطور که من مجبورم به عنوان مخاطب بوی نا مساعد دهانشو تحمل کنم به خاطراعتقاداتش اون هم باید به منی که روزه نمیگیرم احترام بذاره.اگر در دین اجباری نیست دیگه اینهمه اجبار وفشار به مردم چه معنایی داره.

Nilpar

عضو جدید
کاربر ممتاز
اره...واقعا...شخصا وقتی خدا باهام قهره ماه رمضون اشتی میکنه....
بهش نزدیک تر میشم.
مخصوصا امسال که قران ختم میکنم.

شلخته درو کردن

اخراجی موقت
پ.ن: به چشم دیدم که گشت بخاطر یه بطری آب راه یه پسر بچه 13-14 ساله رو سد کرده بود
دیروز رفیقم از بیمارستان مرخص شده بود و کلی بهش سرم وصل کرده بودند.
میگفت اومدم تجدید قوا کنم و یه ابمیوه خوردم یهو یه بسیجی امده با باتوم و کلی بد وبیراه بهم گفته.
هر چی هم این رفیق ما میگفته بابا مگه این داروها رو نمیبینی و من تازه از بیمارستان مرخص شدم حالیش نبوده.
چطور اونا احترام نمیذارن؟اصلا چرا احتراما باید یه طرفه باشه؟:biggrin:

*Essi*

اخراجی موقت
اعتقاد نداشته باشن چیه؟
مگه فال قهوه است که بعضی ها اعتقاد داشته باشن بعضی ها نداشته باشن
صحبت از حکم دین خداست

خدا بهتر از من و شما از اصلی ترین نیاز های بشر با خبره

بله من هم عرض کردم درباره چنین نگرش هایی به دنیا، به هیچ وجه پاسخی ندارم.

وقتی حکم خالق جهان هست و تفکر هم پرستش و بندگی و اطاعت مطلقه، کاملا حق با شماست. :gol:

*Essi*

اخراجی موقت
اون عزیزان اگر مسلمانن و حتی تو شناسنامشون نوشته دین اسلام موظفن که رعاین کنن.نمیگم نخورن!برن خونشون یا جای خلوت بخورن نه اینکه در انظار عموم این ماه رو به استهزاء بگیرن

میگی شان من...شخصیت خود من ایجاب میکنه که به اونا و ادابی که انجام میدن احترام بزارم
روزه هم همینه

دوستان گرامی، احترام گذاشتن خیلی هم خوب خیلی هم عالی.

اما انصافا شمایی که اینقدر خواستار احترامین، چه احترامی به عقاید دیگران میذارین؟

به احترام عقاید دوستان حجاب و لچک اجباری، به احترام عقاید دوستان نخوردن و نیاشامیدن در گرما، به احترام عقاید دوستان آب بازی ممنوع، به احترام عقاید دوستان دسترسی به رسانه های آزاد ممنوع، به احترام عقاید دوستان مراسم شادی و کارناوال خیابانی ممنوع، به احترام عقاید دوستان کنسرت های موسیقی خوانندگان مطرح ممنوع، به احترام عقاید دوستان در ایام عزادرای سکوت و تحمل صدای طبل و شیپور و.......

یک خانمی توی شنا و کلی ورزش ... تخصص داره، به احترام عقاید دوستان باید کل عمر زندگی ورزششیو تباه کنه.

اونم مکتبی که میگه کسی در ملا عام آب خورد بگیرین شلاقش بزنین، شلاق هم برای تربیت یابو استفاده میشه، دیگه توهین بدتر از این.

چرا اینقدر احترام یکطرفه میخواهین؟ واقعا خواستن احترامتون روی کدوم سنگ محک هست؟

جامعه مدنی به معنای این نیست اگر حس کردین اکثریت هستین، اقلیت نوکر فکری میشن همش باید احترام بذارن!!!

هرچند این اقلیت و اکثریت هم با سرعت جاش در حال عوض شدنه و فقط شهرهای کوچک موندن. :gol:

شلخته درو کردن

اخراجی موقت
اعتقاد نداشته باشن چیه؟
صحبت از حکم دین خداست
در ضمن روزه گرفتن فقط آب نخوردن نیست
من اگر بخوام برم جهنم کی رو باید ببینم؟
بخدا من میخوام برم جهنم.میشه کسی منو اینقدر نصیحت نکنه.
شما اگه از نرفتن به بهشت میترسی اینقدر ما رو نترسون.من یکی که میخوام برم جهنم با روزه نگرفتن.;)

MOΣIN

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان گرامی، احترام گذاشتن خیلی هم خوب خیلی هم عالی.

اما انصافا شمایی که اینقدر خواستار احترامین، چه احترامی به عقاید دیگران میذارین؟

به احترام عقاید دوستان حجاب و لچک اجباری، به احترام عقاید دوستان نخوردن و نیاشامیدن در گرما، به احترام عقاید دوستان آب بازی ممنوع، به احترام عقاید دوستان دسترسی به رسانه های آزاد ممنوع، به احترام عقاید دوستان مراسم شادی و کارناوال خیابانی ممنوع، به احترام عقاید دوستان کنسرت های موسیقی خوانندگان مطرح ممنوع، به احترام عقاید دوستان در ایام عزادرای سکوت و تحمل صدای طبل و شیپور و.......

یک خانمی توی شنا و کلی ورزش ... تخصص داره، به احترام عقاید دوستان باید کل عمر زندگی ورزششیو تباه کنه.

اونم مکتبی که میگه کسی در ملا عام آب خورد بگیرین شلاقش بزنین، شلاق هم برای تربیت یابو استفاده میشه، دیگه توهین بدتر از این.

چرا اینقدر احترام یکطرفه میخواهین؟ واقعا خواستن احترامتون روی کدوم سنگ محک هست؟

جامعه مدنی به معنای این نیست اگر حس کردین اکثریت هستین، اقلیت نوکر فکری میشن همش باید احترام بذارن!!!

هرچند این اقلیت و اکثریت هم با سرعت جاش در حال عوض شدنه و فقط شهرهای کوچک موندن. :gol:
اولا كه كسي نگفته روزه نمي خواي بگيري هيچي نخوري........منم واسم فرق نمي كنه اما به خاطر دوستت آشنا يا هركس ديگه اي برو يه جاي خلوت تر بخور!
ثانيا بحث مربوط به روزه هست
ثالثا منم خيلي از قوانين رو قبول ندارم.........ولي پيروي مي كنم.........من كه نفهميدم اون 98 درصدي كه اري دادن كجا هستن!!!!!!!!!!!!!!!!!همه ميگن ما نبوديم
:razz:

FAEZEH_EE

عضو جدید
من تو تاپیک حجاب هم اینو گفتم برای دوستان ممکنه تکراری باشه! اینکه, وقتی دلتون از جای دیگه پره وقتی با کسایی و قوانینی مشکل دارین دلیل نمیشه وجدانمون رو کنار بزاریم.

هرکسی از دینش ناراضیه تا حالا شده واسه تغییرش اقدام کرده باشه؟

با اونام که میگن میخوان برن جهنم؛با اونا که میگن مثل یابو برخورد میشه .....میدونم خیلی از کاراشون افراطیه ولی کلا مسئله سیاست رو از دیانت تو این قضیه کنار بذارین برین ادیان دیگه رو کامل و جامع مطالعه کنین مطمئنم برمیگردین میاین رو اسلام.دلیل نمیشه هرچیزی به اسم اسلام بهمون نشون دادن رو قبول کنیم و یا اینکه چون مامسلمونیم و شیعه حتما خط مشی فکریمون همونه که عزیزان با باتوم و شلاق دارن نشون میدن.یه مقدار در مورد اسلامی که تو ذهنتون شکل گرفته تجدید نظر کنین.

این حکم هم که در ماه رمضون در ملا عام آب خوردن شلاق داره اولین باره میشنوم.لطف کنید برای مظلوم جلوه دادن از ابزار بزرگنمایی استفاده نکنید.من خودم بارها زیر تابلو تذکر لسانی وظیفه همگانی چیزهایی دیدم که میشد حداقل خیلی محترمانه یادآوری کرد ولی این کارو نکردم چون خودم رو در حد امر به معروف نمیدونم اونوقت جالبه یکی بیاد بدون مقدمه به خاطر آب خوردن با باتوم بزنه,....یا بچه 13-14 ساله رو!!!!!!!شما که این تناقض ها رو میبینید باید متوجه بشین که اسلام واقعی اینطوری نبوده و نیست!

آخرین ویرایش:

*Essi*

اخراجی موقت
اولا كه كسي نگفته روزه نمي خواي بگيري هيچي نخوري........منم واسم فرق نمي كنه اما به خاطر دوستت آشنا يا هركس ديگه اي برو يه جاي خلوت تر بخور!
ثانيا بحث مربوط به روزه هست
ثالثا منم خيلي از قوانين رو قبول ندارم.........ولي پيروي مي كنم.........من كه نفهميدم اون 98 درصدي كه اري دادن كجا هستن!!!!!!!!!!!!!!!!!همه ميگن ما نبوديم
:razz:

اولا من خودم دلیلی ندارم چیزی جلوی دیگران بخورم، بحث هم من نبودم.
چون چندین بار گفتم، آدم ها اکثرا در نظر من محصول جامعه و تاریخ پیشینیانشون هستند، خرده ای هم بهشون نیست حتما چاره ای نبوده.

ثانیا درسته بحث مربوط به روزه هست ولی وقتی شما دوست داری به اعتقادات احترام بذارن، به باورهای دیگران هم احترام بذارین.
چندتا از اعتقادات سایر ادیان که شما بهش احترام میذارین رو ذکر میکنین؟

ثالثا اون 98 درصدی هم که رای دادن، خیلی هاشون یا زنده نیستند یا پیرند و 70 درصد جمعیت امروز کشور در انقلاب کوچکترین نقشی نداشته ولی مجبوره به همه چیز تن بده.

*Essi*

اخراجی موقت
این حکم هم که در ماه رمضون در ملا عام آب خوردن شلاق داره اولین باره میشنوم.لطف کنید برای مظلوم جلوه دادن از ابزار بزرگنمایی استفاده نکنید.من خودم بارها زیر تابلو تذکر لسانی وظیفه همگانی چیزهایی دیدم که میشد حداقل خیلی محترمانه یادآوری کرد ولی این کارو نکردم چون خودم رو در حد امر به معروف نمیدونم اونوقت جالبه یکی بیاد بدون مقدمه به خاطر آب خوردن با باتوم بزنه,....یا بچه 13-14 ساله رو!!!!!!!شما که این تناقض ها رو میبینید باید متوجه بشین که اسلام واقعی اینطوری نبوده و نیست!

کلا خوردن در ملا عام شلاق داره، اینکه نمیگیرن بزنند، اتفاقا رافت حکومت رو نشون میده، نه رافت احکام دین رو وگرنه نباید اغماض کرد.

اینم حکم صریح دین (اسلام واقعی مد نظر شما) :

( اگر کسي در ماه مبارک رمضان بدون عذر شرعي و از روي عمد در ملاء عام روزه خواري کند، در صورتي که نزد حاکم شرع ثابت شود، در مرتبه اول و دوم او را مجازات مي کند.

اگر باز هم به بي حرمتي نسبت به ماه رمضان ادامه دهد، در مرتبه سوم يا در مرتبه چهارم با اختلافي که در بين فقها وجود دارد اعدام مي شود.

دليل اين مسئله روايات است، و حکمت ممکن است اين جهت باشد:

کسي که عمدا در ملاء عام و بدون اينکه مسافر يا مريض باشد. روزه خواري کند، در واقع اسلام و احکام اسلام و مسلمانان را زير سؤال مي برد .

به علاوه ترويج فرهنگ روزه خواري و بي ديني را مي کند .

کسي که دو يا سه مرتبه تعزير و مجازات شده باشد و باز هم اصلاح نشود، وجود چنين افرادي در جامعه اسلامي سبب ايجاد فتنه و فساد مي باشد.)

منبع :

http://www.pasokhgoo.ir/node/19023

Erfan_K

عضو جدید
کاربر ممتاز

الان اونا که روزه هستن آدم نیستن تورو نگا می کنن؟...... ی گوشه بخور اون آب معدنی یخ و خنک خودتو تا کسی آزار نبینه...

می گی خوب تشنم بود؟ کارد بخوره به اون شکمت که نمی تونی جلو خودتو ی ذره بگیری تا برسی به خونه

:w15:

شلخته درو کردن

اخراجی موقت
معلومه برخورد نداشتی با این جور ادما.وگرنه همه چیز رو انکار نمیکردی.
منو یاد یه بنده خدایی انداختی که می اومد تو مناظره های تلویزیونی و همه مشکلات رو انکار میکرد.;)
دوست عزیز ما هم مثل شما تو این مملکت زندگی میکنیم.از کره مریخ نیامدیم و خدای ناکرده پشت گوشمان هم مخملی نیست.مشکلات خیلی زیاد هست.بجای انکار بهتره بگیم اجرا کنندگان بد برخورد میکنند.:whistle:

3D Art

عضو جدید
کاربر ممتاز

ماه رمضان، برای بعضی از مردم ی فرصت بزرگ هست، برای بعضی ها، 1 ماه دیدن سریال های شبانگاهی (هر کس خودش می دونه و خودش)

از نظر علمی هم ثابت شده روزه گرفتن مفیده برای بدن به شرطی که موقع افطار خودتو خفه نکنی ... ( اگه حرف گوش کن بود وقتی میگفتیم سیگار کشندس نمیکشید)

یکی روزه میگیره و خودشو سختی میده تا به چیزی برسه که می خواد، یکی بیمار شده یا دلیل قانع کننده داره ونمیگیره و اما دیگری ...

حرفم با اون شخص سوم هست که اگه نمیگیری پس چرا به استادت میگی امتحان نگیرید ما روزه هستیم، به رئیست میگی ما رو زود تعطیل کنید توانشو دیگه نداریم بمونیم...

دوست نداری روزه بگیری نگیر اما چرا به روزه خواری اصرار داری؟!... حتما باید تو مکان عمومی آب بخوری؟

تاوان بهشتی شدن اون آقا یا خانوم رو من باید بدم ؟
دقیقا هم نمیدونم منظور اون یکی دوستمون چی بود که میگفت روزه خوبه !
16.5 ساعت هیچ چیز نمیخوری کلا 7.5 ساعت وقت داری بخوری که از این 7.5 ساعت هم 5 ساعتشو باید بخوابی کلا 2.5 ساعت وقت داری بخوری بعد اومده میگه حمله نکنید به غذا !!!! طرف معتاد هم باشه تو دو ساعت و نیم همش باید بخوره چه برسه که چاق باشه !
روزه آدم چاق رو چاق تر ... آدم لاغر رو لاغر تر میکنه ... چون سیستم بدنی اکتومورف با اندومورف فرق میکنه ...

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیروز رفیقم از بیمارستان مرخص شده بود و کلی بهش سرم وصل کرده بودند.
میگفت اومدم تجدید قوا کنم و یه ابمیوه خوردم یهو یه بسیجی امده با باتوم و کلی بد وبیراه بهم گفته.
هر چی هم این رفیق ما میگفته بابا مگه این داروها رو نمیبینی و من تازه از بیمارستان مرخص شدم حالیش نبوده.
چطور اونا احترام نمیذارن؟اصلا چرا احتراما باید یه طرفه باشه؟:biggrin:

شما كه دروغ نميگي پس حتما اون دوستت دروغ گفته

3D Art

عضو جدید
کاربر ممتاز
اعتقاد نداشته باشن چیه؟
صحبت از حکم دین خداست
در ضمن روزه گرفتن فقط آب نخوردن نیست
فکر میکنم شما مفهوم احترام به عقاید دیگران رو اشتباه متوجه شدی

دین خدا تو آیین مالایی ها میگه نوزاد قربانی کنید
تو مسیحیت میگه شراب بخورید
به اعراب میگه 10 تا زن هم میتونی بگیری
اینجا ایرانه نه مالا نه ....
دین خدا هم از نظر شما دین خداست از نظر من دین اعراب ستمگر هست پس دلیلی نداره به قوانینش عمل کنم
مفهوم احترام به عقاید دیگران اینه که شما هم به عقاید دیگران احترام بگذارید ...

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی
مگه قرار نیست رمضان تمرینی باشه برای افراد تا شرایط سخت طبقه فقیر جامعه رو درک کنن؟؟ایا در حالت عادی قانون هم گفته که به خاطر طبقه فقیر جامعه کسی حق خوردن و اشامیدن توی خیابون رو نداره؟برای اون ها هر روز براشون روزه گرفتن اجباریه .وقتی شما داری تو خیابون رد میشی با اون ساندویچ خوشمزه توی دستت چرا اون موقع به این قضایا فکر نمی کنی که اون ها هم دلشون می خواد و نیاز دارن.من با اطلاعات کمی که دارم فکر می کنم اسلام خواسته در ازای روزه گرفتن کمکی بشه به فقیر ها.چند درصد جامعه که روزه میگیرن این عمل رو توی ماه رمضان انجام میدن و اون سهمی رو که بره صبحونه و ناهار قرار بوده خرج کنن به بچه های مثلا یک پرورشگاه کمک میکنن که به قول یکی از دوستام که اونجا کار می کرد هر دو ماه یک بار بوی کباب و گوشت بهشون می خوره؟یا نه منتظر میشیم تا افطار بشه و سر فرصت از غذاهای لذیذ مرغ و گوشت و میوه و این ها دلی از عزا در بیاریم؟

بماند عصبی شدن و از کوره در رفتن بعضی از دوستان که در جواب فرد روزه خوار اون رو گستاخ خطاب کردن و کارد را لایق خوردن به شکم روزه خوار دونستن!!با این نحو تفکر و این طور برخورد کردن با مخالف هامون فقط میتونم بگم متاسفم و حرفی بره گفتن ندارم i rest my case your honor!!i

آخرین ویرایش:

3D Art

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسی جان
شما درست میفرمائید
منتها...موضوعی هست که مهم تر از نظرات شخصی من و شماست
بحث بحث فرد نیست...اجتماعه...
در نظر بگیر
عده ای مسیحی رو میبینی که دارن یکی از آداب دین خودشون رو انجام میدن...حالا هرکاری
شما خودت باشی حاضری جلوی دیدگان آنها کاری که خلاف اداب آنها باشه رو انجام بدی
مسلماً جوابت خیره...
میگی شان من...شخصیت خود من ایجاب میکنه که به اونا و ادابی که انجام میدن احترام بزارم
روزه هم همینه

توی جایی که من کار میکنم..بعضی ها روزه نمیگیرن
دیروز بود که بساط چایی شون به پا بود...بخور بخوری بود ها
من خودم میگم شاید طرف مشکل داره...نمیتونه روزه بگیره...اما خدایی بنظرت اینا مشکل هستن:
من روزه میگریم پام درد میگیره....من میترسم روزه بگیرم شاید حالم بد شه....من اصلا نمیتونم روزه بگیرم ضعیفم...( یارو 130 کیلو وزن داره اینو میگه )
من معدم چند سال پیش درد میکرد
من که اصلا دوست ندارم روزه بگیرم...کی گفته عین خری که جلویش کاه نریزن باید گرسنگی کشید؟؟؟؟!

بساط چایی به پا بود که یه مشتری امد...با تعجب به بچه ها نگاه کرد و گفت: ماه رمضونه!!!!!!!چای؟؟؟؟
بخدا من خجالت کشیدم عوض اون چند نفر
بحث بحث احترامه...به عقاید دیگران
وگرنه مگه آشپزخونه اختراع نشده؟؟؟ برو اونجا اونقدر بخور تا بترکی
نمیدونم چرا ماه رمضونی اشتهاشون هم بیشتر میشه...

چی بگم والا

بله مثل همین گشت ارشاد میمونه تا اجباری باشه همینه ...
احترام که اجباری نمیشه ...

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دین خدا تو آیین مالایی ها میگه نوزاد قربانی کنید
تو مسیحیت میگه شراب بخورید
به اعراب میگه 10 تا زن هم میتونی بگیری
اینجا ایرانه نه مالا نه ....
دین خدا هم از نظر شما دین خداست از نظر من دین اعراب ستمگر هست پس دلیلی نداره به قوانینش عمل کنم
مفهوم احترام به عقاید دیگران اینه که شما هم به عقاید دیگران احترام بگذارید ...

دین خدا هیچ کدوم از اینایی که گفتی نیست...
این که دین خدا چی گفته با اینی که برخی به اسم دین خدا چه کارهایی میکنند بحثی کاملا متفاوته
دقت داشته باشین...

ashkanhpb

کاربر بیش فعال
کاش اینقد بحث مذهبی پیش نمی آوردید ........... روتونو برم بلند بلند .... !!! جناب روزه نمیگیری به ما چه ؟ تاپیک واسه روزه دارانه که از ضمیر ما استفاده شده دیگه واسه اونایی که روزه نمی گیرن رمضونی وجود نداره .. نظرسنجی نبود که بگه روزه گرفتی یا نه ؟ نگفتن تشریف بیارو در باره معایب روزه بحث کن.

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا بحث درباره ی روزه خواری یه بحث بیهوده است...
خب دوست نداره روزه بگیره... به کسی چه؟!
جامعه ی مدنی همینه دیگه
هر کی بگه من دوست ندارم فلان کارو بکنم پس به من چه...!!!!
کلا زور چیزه خوبی نیست
مخصوصا تو امور دینی...
یکی شعور انسانی داره جلو یه آدمی که به احترام عقایدش گرسنه و تشنه است آب و غذا نمیخوره و احترام میذاره و سبب سازه یک تعامل دوستانه اجتماعی در عین اختلاف عقیده میشه.
یکی هم نداره...
آیا ما میتونیم همه ی انسانها رو به اون حد شعور برسونیم که اگر دیندار نیستن حداقل به دیندارها بی احترامی نکنن؟!
آیا ما میتونیم همه ی انسانها رو به اون حد شعور برسونیم که اگر دیندارید توقع نداشته باشید همه دیندار شن و مجبور باشن که اعمال دین داری رو انجام بدن؟!
==========
من به شخصه از کسی که به عقاید من احترام نزاره خشمگین نمیشم اما نباید توقع داشته باشه منم به عقایدش احترام بزارم.
و این آغاز اختلافه...

*Essi*

اخراجی موقت

من به شخصه از کسی که به عقاید من احترام نزاره خشمگین نمیشم اما نباید توقع داشته باشه منم به عقایدش احترام بزارم.
و این آغاز اختلافه...

آفرین، میگن هرچه بر خود میپسندی بر دیگران هم بپسند و هرچه بر خود نمیپسندی بر دیگران هم نپسند.....

خیلی خوبه تعامل در عقاید و در عین حال احترام، اما چون توی کشور ما همه احترام ها الزاما یکطرفه هست، این بحث ها هم پیش میاد.

وگرنه مثلا بودایی ها به مراتب خرافاتی تر هستند، چرا کسی کاری بهشون نداره؟ چون اونا کاری بهت ندارند و ممکنه بری توی چین خیلی از مراسمشون رو هم انجام بدی چون بهت لبخند میزنند.

یکی نگه کارد به شکمت بخوره، یکی نیاد جریمه و تحقیر کنه، مسلما هیچ آدمی آزار نداره به همنوع خودش آزار برسونه.

اما کسانیکه مدام جوال دوز میزنند، تا یکی سوزن زد نگن چه کاری بود کردی.

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آفرین، میگن هرچه بر خود میپسندی بر دیگران هم بپسند و هرچه بر خود نمیپسندی بر دیگران هم نپسند.....

خیلی خوبه تعامل در عقاید و در عین حال احترام، اما چون توی کشور ما همه احترام ها الزاما یکطرفه هست، این بحث ها هم پیش میاد.
.

درسته کاملا...احترام به عقاید دو طرفه.
خیلی از دوستان حرفهای خوبی زده بودند...
هر چیزی که به زور به دست بیاد ارزش خودش رو از دست میده.
یکی از دوستان گفته بود اجبار تو دین داری دین گریزی میاره... حقیقت محضه...

اما چه میشه کرد؟!
=====
اوضاع غریبیست...

شلخته درو کردن

اخراجی موقت
برداشت من از روزه داران:
14 ساعت غذا نخوردن خیلی خوبه و برای بدن مفیده.
نتیجه گیری:اگر مفیده چرا یکماه انجامش میدی؟کلا 12 ماه انجامش بده که بدنت ورزشکاری رو بیاد.;)

حرف دوم:روزه داری تمرینی برای درک فقیران هست.
جواب من:با غذا نخوردن به یاد فقرا نمی افتی.با غذا دادن به انها به یادشونی چیزی که همیشه برعکس به ما یاد دادن.;)

maryam_22

عضو جدید
کاربر ممتاز

هر چیزی که به زور به دست بیاد ارزش خودش رو از دست میده.
یکی از دوستان گفته بود اجبار تو دین داری دین گریزی میاره... حقیقت محضه...

اما چه میشه کرد؟!
=====
اوضاع غریبیست...

دقيقا همين طوره

ریشه ی اعتقاد از آن جا خشک می شود که بخواهند تحمیلش کنند!
برتولت برشت

---------------------------------
ولي سوال تاپيك اصلا يه چيز ديگه بود ها فكر كنم كلا بحث به بيراهه رفت.
به نظر من تو ماه رمضون به طور مقطعي ادم ها بهتر ميشن... سعي ميكنن انسان تر باشن ولي متاسفانه همين كه ماه رمضون تموم شد دوباره روز از نو روزي از نو...
كاش ميشد يه جوري بشه كه فارغ از ماه هاي سال بتونيم بهتر زندگي كنيم ...