آیا تک فرزندی کار درستی است؟

saray_m

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای بابا
یه کمم به فکر والدین باشین
خانواده پر جمعیت خوبه ولی برا بچه ها خوبه همه سختیش و دردسرش واسه مادر و پدره

Schneider

مدیر بازنشسته
آیا تک فرزندی کار درستی است؟

با این وضع داغون اقتصادی، اجتماعی یکیش هم زیاده!

a.rahmani?

عضو جدید
هر چی دوس دارید اسمشو بذارید درد دل ، حرف دل، نظر.......
من نظرات عزیزان رو خوندم بعضی از عزیزان میگف چن تا زنو چن تا فرزند یکی میگف 2 تا یکی 3تا یا.... به این قضیه اساسی و مهم که الان داره کشور و خانواده هارو تحت الشعاع قرار میده باید به خوبی نگریست هم از لحاظ اعتقادی هم از لحاظ عقلانی و هم اقتصادی و فرهنگی و... ما باید به مسایل اعتقادیم اهمیت خاصی قایل باشیم اگه ترس از پولو این جور مسایل هستش و اگه ما اعتقاد قلبی(سوای از اعتقاد سوری و تکراری و ظاهری) و از عمق جان به خدا توکل (سوای از تنبلی و نشستن و هیچ کاری نکردن و منتظر غیب الهی بودن) داریم خدا مستقیم(نه غیر مستقیم و با کنایه) تو سوره نور آیه 32 وعده میده که بابا از ترس فقر و نداری مبادا ازدواج نکنید که خدا شمارو از فضلش بی نیاز میکنه

یکیم این که منطقی فکر کنیم یکی از عزیزان گفته تعداد فرزند زوج باشه تا دو بدو بازی کنن خپ این حرف اصلا نه سند عقلانی داره نه اعتقادی داره نه ... یکی گفته هر چقد کم باشه امکانات بیشتری والدین میتونن بهشون بدن همه چیو دو دو تا چهار نکنیم ما چیزی به نام برکت داریم که تو حق و حسابمون اصلا بهش نوجه نمی کنیم ببینید ما خودمون پنج خواهر و برادریم که همشون تحصیل کرده هستن (یکیش دبیره یکیش کارمند مخابراته و یکیش مهندس ناظر یه شرکته و یکیشم استاد دانشگاه پیام نور) با وجود اینکه پدرو مادرمون اصلا(یعنی هیچ) سواد ندارن( بر خلاف بعضی از پدرو مادرا که دکتری روانشناسی تربیت کودکو..دارن) ولی فرزندایی دارن که با وجود فقر و بدبختی تونستن خودشون رو بجایی برسونن یکی از علتاشم اینه که مادرم خیلی معتقد و متدینه ولی پدرم نه زیاد!!

الانم من میبینم یارو یه دونه فززند داره اونقدرم قربون صدقش میره تا یه بچه وابسته تمام به والدین و سوسول و نونور بارمیارن و تحویل جامعه میدن که در آینده نمیتونه یه کار سادرو جابجا کنه(البته بالطبع شامل همه نمیشه بسا تک فرزندی که خیلیم موفقه) وقتی والدین تک فرزند تمام سرمایشونو صرف اون بچه میکنن و بین این بچه و والدین وابستگی شدیدی پدید میاد که اگر خدایی نکرده ای بچه آسیب ببینه یا بمیره(مثل یکی از برادرم که زمون بچگی مرد) پدر و مادر آنچنان آسیب جسمی و روحی میبینن که نگو ولی خپ والدین من با وجود پنج بچه این خلع رو پر میکنن و آسیب کمتری میبینن

تا الانم برادرای من خودشون از زمون بچگی کار میکردنو پول تو جیبشونو در میاوردن تا هم در آینده واسه زندگی آماده بشن و هم به پدر و مادر فشار کمتری وار شه

الانم یارو به فرزندش از بچگی تبلتو و گوشیو هزار کوفت و زهرمار میخره که آخرش چی!!! ما اون زمون(چن سال پیش) تو کوچه و محله گل کوچیک میزدیم که به خدا قسم لذتو و شیرینیش هنوزم تو وجودمه(نه که امکانات نبود همسایه هاییی داشتیم که کامپیوتر با ویندوز 98 و ...داشتن) ولی الان چی!!! پدر مادر پلی استیشن میخرن و پفک و چیپس میذارن میگن که پسرم بخور و بازیتو بکن و انواع اسباب بازی رو میخرن براش در صورتی که من همش با پیچ و مهره ی یه دوچرخه که داشتم ور میرفتم و بازی میکردم و با اون یکی از خواهر و برادرم بازی میکردم و تو دوران دبیرستان به دنیای مجازی وارد شدم
بریم زندگی برخی بزرگانو بخونیم شاید دیدگاهمون رو تغییر بدیم واینقد نگیم که آقا چن فرزندی نگاهی به زندگی شهریار و علامه جعفریو و دکتر حسابیو و حتی به اندیشمندان غربی نگاهی بندازیم و ببینیم!!! آقا و خانم با این عجله کجا میریم ما؟ چه شد اون شب نشینیایی که همه جمع میشدن و با پسر عموها و دختر خاله ها و دختر عمه ها و دختر عموها بازی میکردیم و میگیم و میخندیدیم؟ چه شد برف بازیهای کوچه و محله؟ چه شد گل کوچیک های توی کوچه پی کوچه ها؟ چه شد اونهمه شلوغی و سرو صدا و خوشی که حاصل برو بچه های محله بود؟ کو کجا رفت گله ای نیس چون پلی استیشن اومد چون بازی های کامپیوتری اومد چون هزارتا کلاس تقویتی و جانب اومد این درد دلارو به کی بگیم والا مردیم آخه

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
Re: آیا تک فرزندی کار درستی است؟

نه خیلی اشتباهه
من خودم تک فرزندم.اصلا توصیه نمیکنم

Takesh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
همون تک فرزندشم آدمو به #$^ خوردن میندازه :biggrin:

ولی اگه به دل من باشه دوز داشتم " ما 4تا برادر همراه 2 خواهر ...................." ولی خدا و پدر نخاست دیه :D

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
انصافا با یه بچه به همون یه بچه هم ظلم میشه
تو بچگی که تنهاست
بعد پدر مادرشم کسی نداره
اونا هم خدای نکرده خدای نکرده از دنیا برن دیگه هیچی
تنها تنها تو دنیا به این بزرگی
ازدواجم کرد بچشون نه دایی داره نه خاله نه عمو نه عمه
اینم شد زندگی؟
خانواده باید حداقل 5 یا 6 نفره باشه

دقیقاً، درآمد هم نبایذ زیر 10 میلیون تومن در ماه باشه. تا حالا کلمه فقر رو شنیده بودین؟

بچه زیادش خوبه
خداییش من با خانواده پر جمعیت حال میکنم البته صمیمی هااااااااااااااااااااااااااااا
چون خودمونم اینجوری هستیم
دل همتون بسوزه

درآمدتون چطوره؟

به نظر من مداقل باید 2تا باشه.

نظرتون در مورد واقعیت های زندگی چیه؟

الهام1369

عضو جدید
انصافا با یه بچه به همون یه بچه هم ظلم میشه
تو بچگی که تنهاست
بعد پدر مادرشم کسی نداره
اونا هم خدای نکرده خدای نکرده از دنیا برن دیگه هیچی
تنها تنها تو دنیا به این بزرگی
ازدواجم کرد بچشون نه دایی داره نه خاله نه عمو نه عمه
اینم شد زندگی؟
خانواده باید حداقل 5 یا 6 نفره باشه

من تک فرزندم
واقعا خیلی بده
همه دغدغه زندگیم اینه که بعد از مامان بابام چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟:cry:

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اون موقع که ذوق و شوق ازدواج داشتم

موافق 3 تا بچه بودم شایدم 4 تا ...دیگه عالی بود ...باید دور سرت شلوغ باشه بچه ها وقتی بزرگ شدن داداش و آبجی ها پشت هم باشن یه عالمی دیگه داره ...این منوط به بنیه مالی هم میشه ...

ولی الان دیگه ازدواج سرش گرده چه برسه دیگه بچه

عرفان 444

عضو جدید
کاربر ممتاز
تک فرزندی تو دوره الان هیچ مزایایی نداره...............نمیدونم چرا خانما اینقد میترسن ازبچه دارشدن حتما میترسن هیکلشون خرابشه...........مادربزرگامون هرکدوم 7یا 8تا بچه دارن الانم همشون راضین واقعا نمیدونم چرا اینجوری شده.........

منکه میگم کم کم 4تا...............

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای که هیکلشون خراب بشه درست نشه ...یعنی اینقد از دخترای این دوره زمونه بدم میاد که حد و حساب نداره وی وی وی وی وی

عرفان 444

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای که هیکلشون خراب بشه درست نشه ...یعنی اینقد از دخترای این دوره زمونه بدم میاد که حد و حساب بنداره وی وی وی وی وی

دقیقا............نسل ایران باید منقرض بشه که که خانما رو فرم باشن............باهرکی صحبت میکنی میگه یکی کاافیه........با اونایی هم یک بچه دارن میگی چرا دیگه نمیارین وقتی خیلی اصرار کنی میگن خانمم راضی نیس

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقیقا............نسل ایران باید منقرض بشه که که خانما رو فرم باشن............باهرکی صحبت میکنی میگه یکی کاافیه........با اونایی هم یک بچه دارن میگی چرا دیگه نمیارین وقتی خیلی اصرار کنی میگن خانمم راضی نیس
یکی شنیدم میگفت ...تو فکر من نیستی فقط خودتی ....خانومای اون زمان شوهرشون تو فکرشون نیست ...میگم همون حامله شدن هم بدن به آقایون ایونا راحت و ریلکس بگردن بدون هیچ دغددغه ای ..اه اه اه ...دختر اینقد تنبل ،سست ،،،یعنی حالم ازشون بهم میخوره حالا استثنا هم دارن ولی بیشترشون شورشو درآوردن

عرفان 444

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی شنیدم میگفت ...تو فکر من نیستی فقط خودتی ....خانومای اون زمان شوهرشون تو فکرشون نیست ...میگم همون حامله شدن هم بدن به آقایون ایونا راحت و ریلکس بگردن بدون هیچ دغددغه ای ..اه اه اه ...دختر اینقد تنبل ،سست ،،،یعنی حالم ازشون بهم میخوره حالا استثنا هم دارن ولی بیشترشون شورشو درآوردن

البته قبول کن تقصیر پسراهم هست که بخاطر علاقه به همسرشون همچین شرطایی رو قبول میکنن......

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
چقد خوبه ببین خانومی نیست اینجا قچد راحت حرف میزنیم بدون دغدغه ...

این سفینه کی آماده میشه ؟ شما خبر ندارین ؟ مریخ داره آماده میشه ؟

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
تک فرزندی یا چند فرزندی به نظر من مهم نیست.
اون چیزی که مهمه اینه که : آیا پدر و مادر ، با بچه ی خودشان بچگی میکنن؟ یا پدر از سرکار میاد مادر میاد میرن میخوابن بچه هم با آتاری و نمیدانم کارتون های مزخرف که به بچه هیجانات کاذب میده ، مشغول میشه

etnn

عضو جدید
کاربر ممتاز
برا پدر مادر خوبه ، اما برا بچه نه :|
یا هیچی یا 1 بیشتر

بابا تو یه تاپیک دیگه میگفتی یا هیچی یا حداقل دو سه تا که

دفه بعد میای مینویسی یا هیچی ....یا هم هیچی

self.f_t_m990

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
بابا تو یه تاپیک دیگه میگفتی یا هیچی یا حداقل دو سه تا که

دفه بعد میای مینویسی یا هیچی ....یا هم هیچی