آیا تقلید عقلانی و منطقی است؟

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دیدگاه اسلامی:

انسان در تمام گزینشهای خود و برای رسیدن به مقصود باید از آگاهی لازم برخوردار گردد وبا کسب علم و معرفت و تحقیق راه و رسم زندگی

فردی و اجتماعی خود را فراهم کند و چون تواناییها و استعدادهای او محدود است به ناچار باید از نظریات دیگران پیروی کند تا سعادتمند شود

دیدگاه غیر مذهبی:

تقلید نقطه مقابل تفکر و عقلانیت است و حق انتخاب و تصمیم گیری را از انسان سلب میکند

قصدم از اینطوری بررسی کردن این سوال چالشهای فکری خودمه و هیچ قصد دیگه ای ندارم
لطفا به نظرات و اعتقادات هم احترام بذاریم

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ..به نظر من در برخی موارد همان بایده ونبایدها .(دستورات احکام اسلام )تقلید لازم وواجب است .

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما چی خدت نظری نداری؟

همون جوری که عرض در این مورد دچار تناقض شدم .نظر من اینه که اگر قرار به تقلید صرف بود.بشر نیاز به تعقل نداشت و به جای اون میتونست از یه سری قوانین چه در حیطه دینی و چه درحیطه اجتماعی استفاده کنه.از طرف دیگه تقلید قدرت استدلال رو تا حدودی سلب میکنه چون باید بدون چون و چرا اجراش کرد.

آخرین ویرایش:

E ntezar

عضو جدید
کاربر ممتاز
همون جوری که عرض در این مورد دچار تناقض شدم .نظر من اینه که اگر قرار به تقلید صرف بود.بشر نیاز به تعقل نداشت و به جای اون میتونست از یه سری قوانین چه در حیطه دینی و چه درحیطه اجتماعی استفاده کنه.از طرف دیگه تقلید قدرت استدلال رو تا حدودی سلب میکنه چون باید بدون چون و چرا اجراش کرد.

بنده هم عرض کردم در بعضی امر مانند فروع دین باید تقلید کرد .بعضی امور مانند اصول دین تحقیقی هستند وبایید انسان خودش دنبال آنها برود .درضم تقلید ما از شخص والا مقام است وآن همان خداوند متعال است .خوب چی کسی بهتر از او صلاح مارا میداند .

Sina.Taheri

عضو جدید
عقل و منطق در چارچوب جامعه و محیط آموزشی تعریف میشه.
منطق کسیکه از بچگی در هندوستان رشد کرده و برای میمون نارگیل نذر کرده و شفای خانواده و گریه دیگران رو دیده، میگوید جهانی بدون میمون غیر قابل تصور است !!!

این سئوالی که شما میپرسی، با دو گروه طرفی:

1- گروهی که خودش تقلید میکنه.
2- گروهی که تقلید نمیکنه.

اونیکه تقلید میکنه منطقش به خاطر زندگی در نظام ولایت مطلقه، منطقه اطاعت و فرمانبرداری از یک ولی امر هست.
این منطق ابتدا توسط خانواده و سپس توسط جامعه از طریق آموزش در دوران کودکی و جوانی بهش تزریق شده و فرد هم دیگه زیاد نخواسته خلاف این جریان شنا کنه.
البته استثناهایی هم داره که خودش تصمیم به تقلید گرفته ولی تعدادشون خیلی کمه.

اونیکه تقلید نمیکنه چون در جامعه مذهبی ایران با آموزش های اجباری و شستشوی مغزی یکطرفه خودش تصمیم گرفته به این حکمت متعالی تشیع تن در نده، در جایگاه تفکر سهم بیشتری داره.
هرچند مممکنه باز هم استثناهایی باشه و با آدمایی خلاف هم روبرو باشیم.

در پایان نظر شخصی اینجانب به عنوان آخرین نوشته ام در باشگاه مهندسان :

در علوم انسانی و شناخت ابعاد رفتاری انسان، هیچکس بر دیگری در کل تاریخ برتری نداشته.
موفقیت از آن کسانیست که خودشان را باور دارند.
و در این دنیا نیامده اند حساب و امتحان پس دهند، آمده اند طراح سئوال امتحانی باشند.

پینوشت :

امیدوارم به سعه صدر مدیریت محترم تالار اسلام باشگاه، حداقل این آخرین نوشته من به همراه تاپیک پاک نشود.
به قول شیعیان گرامی، یا علی .....

• Like
واکنش ها: eb@d

nayyerr

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دیدگاه اسلامی:

انسان در تمام گزینشهای خود و برای رسیدن به مقصود باید از آگاهی لازم برخوردار گردد وبا کسب علم و معرفت و تحقیق راه و رسم زندگی

فردی و اجتماعی خود را فراهم کند و چون تواناییها و استعدادهای او محدود است به ناچار باید از نظریات دیگران پیروی کند تا سعادتمند شود

دیدگاه غیر مذهبی:

تقلید نقطه مقابل تفکر و عقلانیت است و حق انتخاب و تصمیم گیری را از انسان سلب میکند

قصدم از اینطوری بررسی کردن این سوال چالشهای فکری خودمه و هیچ قصد دیگه ای ندارم
لطفا به نظرات و اعتقادات هم احترام بذاریم
سلام
مطمئن باشین درست ترین راه رو که مشورت هست انتخاب کردن تقلید ازچیز درست وخوب اشکال نداره
شما فکرکنید اگه تقلید نبود که دنیا پیشرفت نمیکرد مثلا اولین بار بادبزن بوده که حالا کولر گازی هست فرض کنید که هرکسی بخواهد ازصفرشروع که نمیشه...........
این یه مثل ساده بود
تقلید باید کورکورانه نباشه وگرنه اشکالی نداره بعدمیشه تکامل داد
موفق باشین:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

eb@d

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
مطمئن باشین درست ترین راه رو که مشورت هست انتخاب کردن تقلید ازچیز درست وخوب اشکال نداره
شما فکرکنید اگه تقلید نبود که دنیا پیشرفت نمیکرد مثلا اولین بار بادبزن بوده که حالا کولر گازی هست فرض کنید که هرکسی بخواهد ازصفرشروع که نمیشه...........
این یه مثل ساده بود
تقلید باید کورکورانه نباشه وگرنه اشکالی نداره بعدمیشه تکامل داد
موفق باشین:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:
ولی مشورت و تقلید دو تا مقوله جدا از هم هستش.موقعی که شما مشورت میکنی فکر پایه مال شماست .شما فکر کردی و از چند نفر میخای در باره درست یا غلط بودن فکرت نظر بدن
ولی موقعی که شما تقلید میکنی دیگه فکر نمیکنی.و به محض برخوردن به یه مشکل رو میاری به پیروی از یه نفر که اون راهو زودتر رفته .که معلومم نیست در ست رفته یا غلط

nayyerr

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ولی مشورت و تقلید دو تا مقوله جدا از هم هستش.موقعی که شما مشورت میکنی فکر پایه مال شماست .شما فکر کردی و از چند نفر میخای در باره درست یا غلط بودن فکرت نظر بدن
ولی موقعی که شما تقلید میکنی دیگه فکر نمیکنی.و به محض برخوردن به یه مشکل رو میاری به پیروی از یه نفر که اون راهو زودتر رفته .که معلومم نیست در ست رفته یا غلط
عزیزم میدونم جداست منم منظورم اینکه شمادارین الان درباره تقلید ازبچه نظرمیپرسین هست. متوجه شدم
نظرمو درباره تقلید گفتم فرض میکنم من ازیه چی خوشم امد خب فکرمیکنم شرایط باشه مشورت میکنم چه اشکالی داره ازیک ایده خوب دیگران استفاده کرد تقلید کورکورانه اشکال داره یعنی بدون فکر
موفق باشین:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
ببین دوست عزیز شما برای ساختن موشک یا هواپیما ، باید باید باید از Sina.Taheri خان سوالاتو بپرسی چرا که خودت اگه بخای از صفر شروع کنی که باید یه عمر نوح داشته باشی که بخای همه ازمایشهای برادران رایت گرفته تا الان که ماهواره میفرستن فضا رو خودت انجام بدی. البته اگه به استاد ایشون مراجعه کنی خیلی بهتر هست.یعنی باید از ایشون تقلید کنی در این زمینه.

تقلید از یک مرجع تقلید هم دقیقا همینطوره.توی کارایی که نمیدونی درست هست یا نه، باید از یکی تقلید کنی. میخای جنستو گرون بفروشی، دین میگه نه کار بدیه، پس نفروش . و.....

به تقلید مثل اطاعت از یک دکتر که میگه چکار کن میگی چشم نگاه کن. هرکسی توی زمینه خودش قوی هست.
در مواردی هم که شما تخصصش رو داری من باید از شما تقلید کنم . البته از استاد شما . همینطوری که من از یه روحانی معمولی تقلید نمیکنم بلکه از یک مرجع تقلید که از همه روحانیون جهان، علمش بیشتره و تخصصش بالاتره.

همه چون از بدن انسان یه کلمه هم نمیفهمن حق میدن که از یک دکتر حرف شنوی داشته باشن. ولی یه حدیث یا ایه قران رو که هرکسی میتونه یه برداشت داشته باشه ، همه فکر میکنن که دیگه در این زمینه تخصصی نمیخاد. درحالی که این مباحث هم تخصص میخاد که متاسفانه خیلی ها بدون اینکه حتی یه سال هم رفته باشن حوزه که ببینن این تخصص چیه که ما میگیم، میان از دین نقد میکننو کل دین و تقلید رو زیر سوال میبرن.

آخرین ویرایش: