آينده دار ترين گرايش متالورژي؟

آينده دار ترين گرايش متالورژي؟

• مجموع رای دهندگان
    28
  • نظرسنجی بسته .

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
غيره(سراميك.استخراج.شكل دادن.ريخته گري

سرامیک جز گرایش های مواد هستش نه متالورژی ...

3453

عضو جدید
فقط انتخا و شناسایی

سلام

به نظر من آینده دارترین رشته انتخاب و شناسایی است .

آخرین ویرایش:

shams0037

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید.
دوستان یک لحظه فکر کردید کسانی در ایران موفق هستند که به قول معرف به عنوان آچار فرانسه شناخته می شوند!!!خوب حالا به نظر خودتان چه رشته به عنوان آچار فرانسه شناخته شده است؟ این صحبتهای جناب مهندس گودیانی مشاور فولاد آلیاژی ایران بود که به من زد!!پس من از جنانب یک باتجربه میگم شناسایی ولی نا گفته نمونه فعلاً باب شده همه جا میگن جوش خوبه من با این نظر موفقم ولی یک لحظه فکر کن ببین آینده داره؟ بازم ناگفته نمانه به قول جناب مهندس حسین زاده آینده خوردگی مثل اکنون جوش میشه یعنی در آینده جوش جواب نمیده ولی خوردگی به دلیل تازه تاسیس بودن کارخانجات در ایران جواب میده.
موفق و پیروز باشید.

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من نمیشه روی آینده رشته ها مخصوصا از نظر بازار کار تو اینجا بحث کرد(بازار کار پارتی میخواد نه رشته!!!)
پس بهتره هر کسی دنبال علاقه خودش بره
رشته سرامیک یکی از جذاب ترین رشته هاست البته بیشتر واسه کسی که سرامیک خونده باشه
تو ارشد سرامیک ،متال باشی زیاد جذابیت نداره هر چند که خیلی قشنگه
در ضمن تو اینجا زیاد اشباع نشده پس به سرامیستا و علاقه مندان سرامیک شدیدا توصیه میکنم سرامیک بخونن
نانو مواد بحث جدید و خیلی قشنگیه اونایی که از خیلی مفاهیم تکراری و خشک متالورژی (البت سنتی) خسته شدن و دنبال یادگیری مطالب جدیدن از نانو غافل نشن!

رشته شناسایی یک رشته عمومی و به قولی آچار فرانسه محسوب میشه
که البته عمومیتش به نظر من واسه کسی که اطلاعاتش کم باشه یه مشکل حساب میشه
تو این رشته باید از قبل بدونی چی میخوای(پروژه و...)
کسانی هم که دنبال یادگیری مطالب جدید میان ارشد بدونن که تو دروس ارایه شده مطلب جدیدی یاد نمیگیرن مخصوصا متالورژا(همون درسای کارشناسی با یک کلمه پیشرفته!!)
ولی جا واسه پیشرفت زیاده و دست آدمو باز میذاره(قابل توجه اونایی که از محدودیت بدشون میاد!)

رشته جوش خیلی پرطرفداره ولی اطلاعات زیادی در موردش ندارم فقط همینو بگم که به قول معروف تا نباشد چیزکی و....
خوردگی هم مشابه جوش
شکل دهی خیلی محاسباتی و سخته من که زیاد علاقه ای ندارم ولی دوستام که شکل میخونن خیلی راضین و علاقه مند .خیلی هم ازش تعریف میکنن!
ریخته گری.... نمیدونم!

حالا با این اوصاف نتیجه گیری باشما
ولی سرامیکو عشقه بعد شناسایی!

abandoned

عضو جدید
از گرایشهای مواد به جز سرامیک بقیه گرایشها خوبند به خصوص شکل دادن فلزات.شناسایی مواد هم به عنوان آچار فرانسه است تو گرایشها.

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
از گرایشهای مواد به جز سرامیک بقیه گرایشها خوبند به خصوص شکل دادن فلزات.شناسایی مواد هم به عنوان آچار فرانسه است تو گرایشها.

شما اخراجی از همین الان

دیگه اینورا پیدات نشه

اگه بیای کشته میشی :cool::cool::cool:

magnet

عضو جدید
من از اول تو این بحث نیومدم ، چون کلاً پایه اش ایراد داره.

تو گرایشای متال (تو ایران) ، جوش به نظر بهتره . ولی شناسایی چون تخصص محسوب نمیشه ، نه.

و اما .... اصلاً سرامیک :hypocrite::heart: گرایش متال نیس که.

اینو جدی میگم ، ما تو دنیا material science داریم ، نه متالورژی.
عمر متال تو دنیا تمومه (نه ایران) دوستانی که قبول ندارن ، یه سر بزنن به dspace دانشگاه MIT یا دیترویت یا کالج فنی تورنتو و ..... ببینن که از سال 2005 به بعد اصلاً رو مباحث متالورژی کار نمیشه.

دقیقاً به همین علت شناسایی رو خیلیا ترجیح میدن ، چون میشه به سمت سرامیک ، نانو و کامپوزیت جهتش داد.

پس دوستان در جواب دادن فقط گرایشای متالورژی رو در نظر بگیرن!

آخرین ویرایش:

amin gh

عضو جدید
به نظر من بازارکار جوش از همه بهتره فقط مهم اینه که بتونی قبول شی تو این گرایش
بعد هم انتخاب شناسایی و خوردگی که بازار کار خوبی داره.

abandoned

عضو جدید
من از اول تو این بحث نیومدم ، چون کلاً پایه اش ایراد داره.

تو گرایشای متال (تو ایران) ، جوش به نظر بهتره . ولی شناسایی چون تخصص محسوب نمیشه ، نه.

و اما .... اصلاً سرامیک :hypocrite::heart: گرایش متال نیس که.

اینو جدی میگم ، ما تو دنیا material science داریم ، نه متالورژی.
عمر متال تو دنیا تمومه (نه ایران) دوستانی که قبول ندارن ، یه سر بزنن به dspace دانشگاه MIT یا دیترویت یا کالج فنی تورنتو و ..... ببینن که از سال 2005 به بعد اصلاً رو مباحث متالورژی کار نمیشه.

دقیقاً به همین علت شناسایی رو خیلیا ترجیح میدن ، چون میشه به سمت سرامیک ، نانو و کامپوزیت جهتش داد.

پس دوستان در جواب دادن فقط گرایشای متالورژی رو در نظر بگیرن!
چه قدر زود فلز رو ریختی دور ...
متالورژی عمر معینی ندارد متالورژی یک پایست یه اساس یه اصل.که علم امروزی هنوز بر این اساس رشد میکنه

abandoned

عضو جدید
در ضمن دوست من گفتم گرایش های مواد نه متالورژی که سرامیک هم جز این دسته هستش.مثل نانو و....

abandoned

عضو جدید
عنوان تاپیک : آينده دار ترين گرايش متالورژي ؟
من بی گناهم من فقط نظر دادم.
یعنی کلا سرامیک روبه حساب نیاریم
البته فرقی هم نداره باشه یا نباشه...:دی
میدونم خیلی زیادین حمله نکنید....

zeinab68

عضو جدید
کاربر ممتاز
من بی گناهم من فقط نظر دادم.
یعنی کلا سرامیک روبه حساب نیاریم
البته فرقی هم نداره باشه یا نباشه...:دی
میدونم خیلی زیادین حمله نکنید....

شما در باشگاه مهندسان ایران مرتکب تخلف شده اید !

دلیل : توهین به سرامیک

اخراج

magnet

عضو جدید
چه قدر زود فلز رو ریختی دور ...
متالورژی عمر معینی ندارد متالورژی یک پایست یه اساس یه اصل.که علم امروزی هنوز بر این اساس رشد میکنه

من نمیگم بریز دور.
اتفاقاً پایه هست و لازمه (مخصوصاً تو ایران).

ولی خداییش خودت یرو دنبالش ببین آخرین تکنولوژی متال چیه؟ یادت میاد اصلاً؟
همه ی تکنولوژی های جدید متال یا کامپوزیتن یا رفتن سمت نانو.
تو متالورژی فعلی شما با آهن و چدن و فولاد زنگ نزن و زنگ بزن :Dو ..... همه گوشه کنارهای علمیشو رفتن.
باور نمیکنی ، برو پروژه های دکترای دانشگاهای خارج رو ببین.

ناراحتم نشو.
شده دیگه!!! خودت که نمی خواستی!!! :D ایشالا مقاطع بالاتر جبران می کنی!!! (شوخی) :gol:

abandoned

عضو جدید
من نمیگم بریز دور.
اتفاقاً پایه هست و لازمه (مخصوصاً تو ایران).

ولی خداییش خودت یرو دنبالش ببین آخرین تکنولوژی متال چیه؟ یادت میاد اصلاً؟
همه ی تکنولوژی های جدید متال یا کامپوزیتن یا رفتن سمت نانو.
تو متالورژی فعلی شما با آهن و چدن و فولاد زنگ نزن و زنگ بزن :Dو ..... همه گوشه کنارهای علمیشو رفتن.
باور نمیکنی ، برو پروژه های دکترای دانشگاهای خارج رو ببین.

ناراحتم نشو.
شده دیگه!!! خودت که نمی خواستی!!! :D ایشالا مقاطع بالاتر جبران می کنی!!! (شوخی) :gol:
اعتمادبه نفست من رو کشته
خداییش شما سرامیکا دارین تلف میشین تو ایران:دی

magnet

عضو جدید
اعتمادبه نفست من رو کشته
خداییش شما سرامیکا دارین تلف میشین تو ایران:دی

همین الان مورد عفو ! واقع شدی ها!!!
از اخلاق خوب سرامیکی ها :gol: :hypocrite: سوء استفاده نکن!!!

تازه من میدونم چی میکشی!!!
الهیییییییییی!
تکنولوژی ها و پروژه های پیشرفته ی متال رو نخواستیم!!!
من به نشانه ی ادب سرامیکی ها ، در ادامه سکوت می کنم.

abandoned

عضو جدید
همین الان مورد عفو ! واقع شدی ها!!!
از اخلاق خوب سرامیکی ها :gol: :hypocrite: سوء استفاده نکن!!!

تازه من میدونم چی میکشی!!!
الهیییییییییی!
تکنولوژی ها و پروژه های پیشرفته ی متال رو نخواستیم!!!
من به نشانه ی ادب سرامیکی ها ، در ادامه سکوت می کنم.
انشا ا... علم تا جایی پیشرفت کنه که سرامیک مادر رشته ها بشه
سکوت...

aliappusa

عضو جدید
سلام بچه ها
من کیی برده فارسی ندارم و با نرم‌افزار تبدیل می‌کنم لذا غلطای املایی من رو ببخشید.

منم دلم خواست نظرم رو بدم تویه این موضوع. ببینید چون در مقطعی هستم که دوست دارم فیلد کاری آیندم رو انتخاب کنم، با خیلی‌ آدمهای بزرگ و دنشمندی معروف که واقعا هر کدوم تویه دنیا حرف واسه گفتن داشتن راجع به آینده مواد مختلف صحبت کردم. نظراتم رو برای اینکه طولانی‌ نشه به چند قسمت تقسیم می‌کنم.اول نظرم راجع به فلزت:
راستش کاملا بسته به اینه که هدف شما چیه. چون تویه کشورهای پیشرفت هم تا دنیا دنیاست به فلزت نیاز هست. آگر چه متاسفانه همینجاها هم مهندسی مکانیک کار ماها رو انجام میدان. اما به هر حال خیلی‌ نیرو جذب میکنند، اما به عنوانه مهندس. از طرفی‌ دارند تمام این صنایع سنگین مثل فللد سازی و جوش و شکل و حتا پوششکری و کلا صنایع آلاینده رو به کشورهای در حل توسعه منتقل میکنند مثل هند. من خودم نمونهی زیادی دیدم که هللن یا آلمان کارخونه‌هاشون رو به هند و چین فروختن. حالا باید دید که سهم دریافتی کشور ایران چقدر که البته با توجه به اینکه ما برای همه چی‌ سعی‌ می‌کنیم روی پایه خودمون بایستیم خوب حداقل تا امر ماها و بچه همون فلزت تویه ایران کار برد دارند. اما آگر چه خودم یه متللورق هستم اما صادقانه باید بگم که تحقیق روی فلزت تقریبا داره نفسی آخرش رو میکش. اکثر دانشگاه اروپایی به طور کلی‌ متالورژی رو حذف کردن و حتا با گذاشتن ماتریال ساینس نمی‌تونن به اندازه دانشجو بگیرن (کسی‌ نمیاد این رشته رو بخونه) و لذا دنشکدهی مواد یا بسته میشن یا با جاهای دیگه ادغام میشند. ببینید آیندهٔ‌ محتوم متالورژی هم تویه ایران همینه. یعنی‌ ایجاد این همه گرایش من در آوردی (که خودم هم یکی‌ از اونها بودم) فقط تویه ایران هست و دیر یا زود مجبور به بستنش هستند. لذا توصیم به بچه‌های متال: کسانی‌ که الان ارشد می‌رن به امید ادامه حتما توجه کنند که روی مواد نو کار کنند. در پستای بعدی یه تعداد از این مواد رو معرفی‌ می‌کنم.
در ادامه اینکه کسانی‌ که تازه میخوان ارشد بخونند اگر به امید ادامه تحصیل میان، شاید شناسائی براشون بهتر باشه، چون یه دانشجوی لیسانسی که تا بحال فقط فللدو چدن خونده اصلا دید نداره و لذا میتون زمانی‌ که ارشد رو شروع می‌کنه و میفهمه که چی‌ به چیه، با بودن تویه شناسائی میتون روی هر چی‌ که دلش می‌خواد کار کنه.

aliappusa

عضو جدید
سرامیک

سرامیک

و اما نظر راجع به سرامیک

من چون خودم سرامیکی نیستم و اصلا نمیدونم این مواد چی‌ هستم، نظر خودم رو نمیدم. اما در ابتدا از نظر علمی‌ خیلی‌ جذاب به نظر میرسه. لذا نظر یکی‌ دو تا از دنشمندی ماتریال ساینس رو گرفتم. ببینید آینده دنیای کمبود انرژی، لذا تمام صنایع انرژی بر دیر یا زود حذف میشن. حالا در این بین سرامیکای ساختاری که برای آماده سازی نیاز به دماهای خیلی‌ بالای پخت دارند قطعاً دیر یا زود حذف میشند چون انرژی زیاد میبرند. اما سرمیکای فانکشنال که خوب در ابعاد کوچیک تولید میشن و در کپاسیتر‌ها استفاده میشند، رو به روش خند بود. لذا کسانی‌ که سرامیکی هستند و میخوان دکترا بخونند، محیط خوبیه که روی این مواد کار کنند. اما هرگز فراموش نکنید که دنیای سرامیک به مراتب از دنیای فلز محدودتر. لذا تویه همین کشورهای خارجی‌ هم به سادگی‌ نمی‌شه کارخون یی رو پیدا کرد که گرانت تحقیقاتی‌ به پرژتون بده. خیلی‌ خلاصه اینکه تعداد شرکتها و کرخنهی سرامیکی حدود ۱۰۰۰ برابر از فلزی کمتر.

نکته: بحث انرژی به فلزت هم بر میگرد. اینکه فلزاتی که تولیدشون انرژی بر هست هم محکوم به فنا هستند.

aliappusa

عضو جدید
پس تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که برای کار کردن باده ارشد فلزت بهتر هستند.

زیادم لازم نیست فکر کنید که کدوم گرایش بهتره. همون چیزی که همه میگن درسته، مثلا گرچه من خودم یکی‌ از کسانی‌ بودم که صنعت شکنی کردم و با رتبهٔ ۲ رفتم شکل، اما صادقانه بگم واقعا میزان کار اول جوش، بعد خوردگی، بعد شناسائی و بعد شکل و ریخته و بعد استخرجو سرامیک. البته نه اینکه میزان کار برای شکل یا ریخته کم باشه. اما بیشتره کار‌ها رو مهندسین مکانیک و صنایع انجام میدان. چون کارها روتین هستش. اما در جاهایی‌ مثل جوش و خوردگی کار دست خود موادی‌ها هستش.

اما برای تحقیق چی‌؟

یک دنمشمندی (یوتو پی‌) راجع به این موضوع حرف خوبی‌ به من زد. گفت که آینده دنیای سه تا اوووو هست

Nano+Bio+Info

و گفت بعد از این بحران جهانی اقتصادی به این نتیجه رسیدن که به این سه تا اوو باید یه نکتهٔ دیگه رو هم اضافه کنند

Energy

جسارتاً من خودم یه موضوعی کوچیک به این ۴ مورد اضافه می‌کنم و اون

Safety

لذا اگر تحقیق می‌کنید و نظرتون این طرف هستش، تویه ذهنتون این باشه که آیا تحقیق به این 5 مورد بستگی داره یا خیر.
اگر خستتون نکرده باشم بعدا می‌تونم بیشتر بنویسم که تویه هر کدوم از این دستها روی چه موادی کار بیشتری انجام می‌شه.
موفق باشید

rammin

عضو جدید
سلام به نظر من بستگی به علاقه داره من خودم مهندسی صنایع و سرامیک قبول شدم ولی سرامیک را انتخاب کردم

بالا