آندازه گیری فشار آب درون لوله با قطر و همچنین دبی مشخص

behrouz.y

عضو جدید
سلام میخواستم بدونم چطوری میشه با داشتن دبی و قطر لوله فشار آب درون لوله را محاسبه کرد؟ ممنون

ا-م-ص

عضو جدید
سلام میخواستم بدونم چطوری میشه با داشتن دبی و قطر لوله فشار آب درون لوله را محاسبه کرد
سلام دوست عزیز
فشار آب در لوله ویا هر مجرای بسته صرفا بستگی به اختلاف ارتفاع بین هر نقطه تا محل خروجی آن دارد بعلاوه افت فشار ناشی از اتصالات واصطحکاک لوله . بازای هر ده متر ارتفاع یکبار فاشر افزایش می یابد.

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام میخواستم بدونم چطوری میشه با داشتن دبی و قطر لوله فشار آب درون لوله را محاسبه کرد؟ ممنون

حق با دوستمونه، فقط بستگی به اختلاف سطح داره، البته مقداری فشار دینامیکی به علت سرعت ایجاد خواهد شد که البته در مسایل طبیعی محیط زندگی ما بخصوص در مورد آب قابل صرف نظره.

anishtain4

عضو جدید
یه برنولی بنویس از اون نقطه ی لوله تا محل خروج آب از لوله. دبی لوله رو که تقسیم به سطح مقطع کنی سرعت بدست میاد، با همین دبی افت فشار تا محل خروج از لوله رو می تونی بدست بیاری، و فشار در محل خروج از لوله برابر اتمسفره. فرض کنیم لوله افقی هست و هد عمودی آب نداری، همچنین قطر لوله تغییر نمی کنه بنابر این برنولی میشه:
p0/ro=dh
که dh رو باید با استفاده از رابطه دارسی ویسباخ و نمودار مودی بدست بیاری. برخلاط چیزی که دوستمون محمودپور گفت فشار دینامیکی آب به هیچ عنوان قابل صرفنظر نیست و همه ی این پمپهایی که تو ساختمون به کار میرن برای جبران کردن این اختلاف فشارن

behrouz.y

عضو جدید
سلام دوست خوبم anishtain 4
ممنونم از راهنمایی شما میخوام سوالم رو یه طور دیگه مطرح کنم:
در یک لوله درست در محل خروج آب از لوله هم دبی آب و هم قطر لوله مشخصه با فرض این که اطلاعات دیگه ای در دسترس نیست آیا میتونیم فشار آب خروجی از لوله رو به دست بیاریم؟
chah-1_Fixd.jpg
یه سوال دیگه هم دارم اگه میشه راهنماییم کنید اگر در ته یک سطل، یک سوراخ با قطر مشخص ایجاد کنیم و از یک لوله، آب با دبی مشخص وارد سطل بشه چطوری میشه اون ارتفاع از آب رو به دست آورد که در اون ارتفاع دبی آب خروجی از سطل با دبی آبی که به درون لوله میریزه برابر باشه(دیگه آب درون سطل از اون بالاتر نره)؟

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
در یک لوله درست در محل خروج آب از لوله هم دبی آب و هم قطر لوله مشخصه با فرض این که اطلاعات دیگه ای در دسترس نیست آیا میتونیم فشار آب خروجی از لوله رو به دست بیاریم؟
مشاهده پیوست 177791
یه سوال دیگه هم دارم اگه میشه راهنماییم کنید اگر در ته یک سطل، یک سوراخ با قطر مشخص ایجاد کنیم و از یک لوله، آب با دبی مشخص وارد سطل بشه چطوری میشه اون ارتفاع از آب رو به دست آورد که در اون ارتفاع دبی آب خروجی از سطل با دبی آبی که به درون لوله میریزه برابر باشه(دیگه آب درون سطل از اون بالاتر نره)؟

سلام، برای محاسبه افت فشار با توجه به داشتن دبی، قطر امکان پذیر هست به کمک معادله هاگن - پوازی:

فرمول دبی:

Q = u.A

u: سرعت سیال
A: سطح مقطع لوله که با داشتن دبی می تونیم سرعت رو محاسبه کنیم.

حالا معادله پوازی:

DP = 32MLu
d[SUP]2[/SUP]

M: ویسکوزیته سیال هستش.

SAKIH

عضو جدید
سلام لطف کنید فشار در دو طرف در پوش 3 را محاسبه کنید اگه مخزن 1 روباز و فشار هوا 1 اتمسفر و ارتفاع بلند ترین لوله کمتر از 9 متر باشد در ضمن کل این سیستم از آب پرشده است.12.JPG

anishtain4

عضو جدید
مشاهده پیوست 177791

ببخشید که اینقدر دیر جواب میدم، به شدت مشغول بودم ماه های اخیر رو.
وقتی درست در نقطه ی خروجی رو در نظر میگیرید فشار استاتیک برابر فشار اتمسفر هست، آب با هر دبی و قطری هم که باشه. فشار دینامیک هم که میشه 1/2rho*v^2 که البته بستگی به اینکه کجای پروفیل سرعت رو در نظر بگیرید مقدار سرعت فرق می کنه. اگه جریان آشفته باشه (که معمولا در مسایل مهندسی همینطور هست) دبی تقسیم به سطح مقطغ میشه سرعت. اما اگر جریان آرام باشه در مرکز دو برابر دبی تقسیم بر سطح مقطع میشه سرعت، که فشار دینامیک رو چهاربرابر افزایش میده.

برای مساله ی سطل، از مسایل اندازه گیری دبی در سر ریز سد ها استفاده کنید که توضیحات دقیقش تو روش های اندازه گیری آخر اکثر کتابای سیالات اومده، رابطه اش به این شکل هست:
Q=2/3cdsqrt(2g)*Le*Hd^3/2
که cd=0.62
Le=Pi*D که D قطر لبه ی بالایی سطل هست
و در نهایت Hd ارتفاع سرریز شما هست. حالا شما دبی ورودی از لوله ی ته سطل رو به راحتی حساب می کنی،‌میزاری سمت چپ معادله بالا و Hd رو از سمت راست اون بدست میاری، که میشه مقداری از سطح آب که بالاتر از لبه ی سطله.

anishtain4

عضو جدید
سلام لطف کنید فشار در دو طرف در پوش 3 را محاسبه کنید اگه مخزن 1 روباز و فشار هوا 1 اتمسفر و ارتفاع بلند ترین لوله کمتر از 9 متر باشد در ضمن کل این سیستم از آب پرشده است.مشاهده پیوست 186021

گرچه منظورتون رو از دو طرف درپوش متوجه نشدم چون فشار یک متغیر اسکالر هست و برای یک نقطه فقط و فقط یک مقدار داره. در هر صورت فشار در خروجی ۳ برابر فشار اتمسفر هست، اما وقتی داخل لوله باشید فشار از فشار اتمسفر کمتر میشه و این اختلاف به اندازه ی فشار ستونی آبی هست که تا نقطه ی تخلیه آب قرار داره.