»»مســــــابقه««

3tare_87

عضو جدید
آلمانی

البته این رو من قبلا یه جا مطرح شده بود حل کردم ولی به نظرم زیاد سخت نیس و این که 98% نمیتونن حل کنن رو قبول ندارم
منم موافقم اونقدرا سخت نیس!!من 6ماه پیش تقریبا 1ساعت طول کشید تا حلش کنم دقیقا با روش جدول راحت حل میشه!به داداشمم دادم اونم حل کرد!!

زر خانیم

عضو جدید
سوال جدید
یه دایره داریم که قطرش 150 سانتی متره
میخواییم با خطوط افقی سطح دایره را به 15 قسمت با مسحت های مسائی تقسیم کنیم.
فاصله هر کدوم از این خطوط عمودی از هم باید چقدر باشه؟

mehdi_m_kh

عضو جدید
اینو یکی از دوستان مطرح کرده بودن اینجا مطرح میکنم:
سه نفر دوست نفری برای خرید یک جنس 10 تومن پول جمعا 30 تومن روی هم میزارن و جنس رو به قیمت 25 تومن میخرن. فروشنده 5 تومن به اونها بر میگردونه. اونها نفری 1 تومن می گیرن و 2 تومن باقی مونده رو میدن به شاگرد فروشنده انعام. حالا با توجه به این که نفری یه تومن پس گرفتن یعنی نفری 9 تومن پول دادن که 3 تا 9 تومن میشه 27 تومن. 2 تومن هم که به شاگرد فروشنده دادن میشه 29 تومن پس یک تومن از 30 تومن چی میشه؟
بستگی داره به این سوال چطر نگاه کنید البته این نظره منه مثلا:
بگیم این سه نفر اون جنس رو 25 تومن خریدن فروشنده 3 تومن به اونا برگردونده پس الان داریم 25+3=28 و 2 تومن هم که بعنوان انعام دادن به شاگرد فروشنده که در این صورت 30 تومن داریم که از اول دنبالش بودیم ولی با این دیدی که سوال مطرح شده فکر نمی کنم جواب بده البته یک راه دیگه هم داره...

mehdi_m_kh

عضو جدید
با اجازه دوستان حالا من یک سوال مطرح می کنم.
2نفر بینا به همراه یک نفر کور وارد یک اتاق تاریک می شن که در اون اتاق 3 کلاه سیاه و 2 کلاه سفید بوده هر کدوم یک کلاه رو به صورت اتفاقی برداشته و به سر می گذارند و از اتاق بیرون میان اولین فرد بینا از دومین فرد بینا میپرسه کلاهی که رو سرته چه رنگیه؟ میگه نمی دونم همین سوال رو فرد بینای دوم از بینای اولی می پرسه؟ اونم میگه نمی دونم هر دوتاشون از کوره می پرسن؟ کوره کلاه خودشو درست میگه.
حالا یکی توضیح بده که قضیه از چه قراره؟؟؟؟؟؟؟؟
خیلی راحته :warn: :warn: :heart:

rashidishahram

مشاور صنعت برق
بستگی داره به این سوال چطر نگاه کنید البته این نظره منه مثلا:
بگیم این سه نفر اون جنس رو 25 تومن خریدن فروشنده 3 تومن به اونا برگردونده پس الان داریم 25+3=28 و 2 تومن هم که بعنوان انعام دادن به شاگرد فروشنده که در این صورت 30 تومن داریم که از اول دنبالش بودیم ولی با این دیدی که سوال مطرح شده فکر نمی کنم جواب بده البته یک راه دیگه هم داره...

جواب داره فقط نکته انحرافی داره باید به نکته انحرافی دقت کنین.

2نفر بینا به همراه یک نفر کور وارد یک اتاق تاریک می شن که در اون اتاق 3 کلاه سیاه و 2 کلاه سفید بوده هر کدوم یک کلاه رو به صورت اتفاقی برداشته و به سر می گذارند و از اتاق بیرون میان اولین فرد بینا از دومین فرد بینا میپرسه کلاهی که رو سرته چه رنگیه؟ میگه نمی دونم همین سوال رو فرد بینای دوم از بینای اولی می پرسه؟ اونم میگه نمی دونم هر دوتاشون از کوره می پرسن؟ کوره کلاه خودشو درست میگه.

نحوه قرار گرفتن کلاه ها به چه شکل هست؟ آیا کاملا جدا از هم و در جاهای مختلف هستن یا ترتیب دیگه داره؟

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکر کنم قطر سیم کشی ما 1.911828 متر بیشتر از قطر زمین شود و در نتیجه فاصله بین سیم و و زمین 0.955914 متر خواهد بود. پس هر چی خواستی عبور بده
بده امتیازو .

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

مرد حسابی یارو کوره. اونجا هم که تاریکه خوب کوره خالی بسته دیگه. چهارتای اومده.
شاید هم شانسی گفته دیگه

آخرین ویرایش:

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سوال جدید
یه دایره داریم که قطرش 150 سانتی متره
میخواییم با خطوط افقی سطح دایره را به 15 قسمت با مسحت های مسائی تقسیم کنیم.
فاصله هر کدوم از این خطوط عمودی از هم باید چقدر باشه؟

بالاخره خطوط افقی یا عمودیه؟

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دو اتاق در مجاورت هم قرار دارند. هر کدام یک در دارند ولی هیچکدام پنجره ندارند. درهایشان که بسته باشد درون اتاقها کاملا تاریک است. در یک اتاق سه چراغ برق به توانهای ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۲۰ وات و در اتاق دیگر سه کلید برق مثل هم وجود دارد.( لطفا به شکل زیر نگاه کنید) ما نمیدانیم کدام کلید کدام چراغ را روشن میکند( مثلا نمیدانیم آیا کلید وسطی مربوط است به چراغ وسطی یا به چراغهای دیگر اما بطور قطع میدانیم که هر کدام از کلید ها یکی از چراغها را روشن میکند. همچنین ترتیب چراغها را هم نمیدانیم ). شما معلوم کنید که هر کلید مربوط به کدام چراغ است. برای اینکار و در شروع، شما باید در اتاق کلیدها باشید و کار را از آنجا شروع کنید. شما میتوانید هر چند مرتبه که بخواهید کلیدها را روشن و خاموش کنید. اما شما تنها هستید و نمیتوانید از کسی کمک بگیرید و هیچگونه وسیله ای هم خواه برقی خواه غیر برقی بهمراه ندارید و مهمتر از همه اینکه شما حق ندارید بیش از یکبار وارد اتاق چراغها شوید و وقتیکه وارد شدید و بیرون آمدید، دیگر نمیتوانید مجددا وارد آن اتاق بشوید.

این که خیلی ساده است .عزیز من
یک کلید را روشن میکنیم کلید شماره یک . دو را روشن کرده وپس از چند لحظه خاموش میکنیم وسه را دست نمیزنیم. میریم تو اتاق.
لامپ روشن مال کلید یک است. لامپی که خاموش ولی گرم است مال کلید دو است ولامپ کاملا سرد مال کلید سه.
دوز ددیم؟

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه معما هم ما بذاریم.

چطور با یک کلید یک پل دو لامپ را طوری روشن کنیم که با قطع کلید لامپ اولی و با وصل کلید لامپ اول خاموش و لامپ دوم روشن شود.یعنی با قطع بودن کلید یک لامپ روشن باشد وبا وصل کلید اونیکی لامپ(لامپها با هم روشن نیستند)

آخرین ویرایش:

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته وقتی انسان از جای تاریک یه دفعه به جای روشن بره چشمش برا لحظه ای خوب نمیبینه اونوقت اگر کلاه سفید باشه به دلیل بازتاب نور بیشتر تشخیص رنگش مشکلتره. لابد اون دوتا کلاهشون سفید بوده که تشخیص رنگش سختتر بوده و کلاه کوره حتما سیاه بوده. و کوره این موضوع رو میدونسته .درسته؟

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه معما هم ما بذاریم.

چطور با یک کلید یک پل دو لامپ را طوری روشن کنیم که با قطع کلید لامپ اولی و با وصل کلید لامپ اول خاموش و لامپ دوم روشن شود.یعنی با قطع بودن کلید یک لامپ روشن باشد وبا وصل کلید اونیکی لامپ(لامپها با هم روشن نیستند)
مدار فرمانشو نمی دونم ولی با کلید اینتر لاک میشه اینکار رو کرد.

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز

اگه توان لامپها با هم برابر نباشه ! میشه اینجوری حلش کرد ، چون فرض بر روشن بودن لامپه و نه عبور جریان از اون .
دو تا لامپ با توانهای مختلفو مثلا 100 و 30 واتو با هم سری میکنیم و کلیدو به دو سر لامپ 30 وات وصل میکنیم.
حالا اگه کلید وصل بشه لامپ 30 وات خاموش (اتصال کوتاه) و لامپ 100 وات روشنه . و وقتی کلید باز بشه جریان از هر دو لامپ عبور میکنه ولی لامپ کم وات تر چون مقاومتش بیشتره توان بیشتری رو تلف میکنه و روشن میشه و لامپ 100 وات خاموشه .

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه توان لامپها با هم برابر نباشه ! میشه اینجوری حلش کرد ، چون فرض بر روشن بودن لامپه و نه عبور جریان از اون .
دو تا لامپ با توانهای مختلفو مثلا 100 و 30 واتو با هم سری میکنیم و کلیدو به دو سر لامپ 30 وات وصل میکنیم.
حالا اگه کلید وصل بشه لامپ 30 وات خاموش (اتصال کوتاه) و لامپ 100 وات روشنه . و وقتی کلید باز بشه جریان از هر دو لامپ عبور میکنه ولی لامپ کم وات تر چون مقاومتش بیشتره توان بیشتری رو تلف میکنه و روشن میشه و لامپ 100 وات خاموشه .

خودشه. یک لامپ 200 وات و یک لامپ 60 وات جوابمونو میده.

ar.noorian

عضو جدید
کاربر ممتاز

به نظر من کوره احتمال بلد بوده و با استفاده از احتمال کلاه های سیاه به کل کلاه ها که 3/5 است گفته کلاه من سیاه است و درست بوده:gol:

50 امتیاز ماله خودمه . بهم بدید:D

amirpar

عضو جدید
اینو یکی از دوستان مطرح کرده بودن اینجا مطرح میکنم:
سه نفر دوست نفری برای خرید یک جنس 10 تومن پول جمعا 30 تومن روی هم میزارن و جنس رو به قیمت 25 تومن میخرن. فروشنده 5 تومن به اونها بر میگردونه. اونها نفری 1 تومن می گیرن و 2 تومن باقی مونده رو میدن به شاگرد فروشنده انعام. حالا با توجه به این که نفری یه تومن پس گرفتن یعنی نفری 9 تومن پول دادن که 3 تا 9 تومن میشه 27 تومن. 2 تومن هم که به شاگرد فروشنده دادن میشه 29 تومن پس یک تومن از 30 تومن چی میشه؟

پاسخ فقط در یک + و - هستش
در آخر به جای اینکه اون 2 تومان را با 27 تومان جمع کنه اونو کم میکنه که میشه 25 تومان
+ اون 5 میشه 30 تومان
نقطه انحرافیش این بود;)

amirpar

عضو جدید
حالا من یک سوال مطرح میکنم
یک نفر توی یک جاده ای حرکت میکنه میرسه به یک دو راهی
یک راه میره به جهنم و اون یکی راه هم به بهشت
تو ورودی هر راه یک نفر ایستاده که یکیش دروغ گو ودیگری راستگو
منتها ما نمیدونیم کدوم نفر راست گو است و کدوم نفر دروغ گو ، و هر کدوم کجا ایستانده اند . راه بهشت و جهنم را هم نمیدونیم

طبق قانونی که این دو نفر دارند این شخص مجاز است از هر کدام فقط یک سوال بپرسد
(یک سوال از دروغ گو و یک سوال از راستگو )
حالا به نظر شما این چه سوالی بپرسه تا راه بهشت و جهنم را از هم تشخیص بده؟

این سوال را من وقتی تو هنرستان درس میدادم اول سال تحصیلی مطرح کردم و در آخر سال تحصیلی خودم جوابشو گفتم

ar.noorian

عضو جدید
کاربر ممتاز
منتها ما نمیدونیم کدوم نفر راست گو است و کدوم نفر دروغ گو ، و هر کدوم کجا ایستانده اند . راه بهشت و جهنم را هم نمیدونیم

این سوال را من وقتی تو هنرستان درس میدادم اول سال تحصیلی مطرح کردم و در آخر سال تحصیلی خودم جوابشو گفتم

باید به من 1000 امتیاز بدیدددددددددددددددددددد

چون خودمو کشتماااااااا
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]از یکی از نگبان ها می پرسه که: " اگه از اون یکی نگهبان بپرسم راه جهنم کدومه، کدوم طرفو نشونم میده؟" حالا در جواب هر طرفی رو که نشون بده، حتما راه بهشته![/FONT]
[/FONT]:eek::eek:

یا بر عکسش هم میشه ...میگی نه نیگا کن:smile:

[FONT=georgia,times new roman,times,serif][FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]از یکی از نگبان ها می پرسه که: " اگه از اون یکی نگهبان بپرسم راه بهشت کدومه، کدوم طرفو نشونم میده؟" حالا در جواب هر طرفی رو که نشون بده، حتما راه جهنمه ![/FONT][/FONT]:eek::eek:

من 1000 امتیاز میخوامممم :D

ar.noorian

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا اگه میتونی اینو حل کن...........

[FONT=georgia,times new roman,times,serif]دو فیتیله داریم که هر کدام در 1 ساعت میسوزند. اندازه و پهنای هر کدام با هم فرق می کند در کل یکی کوتاه تر و یکی بلندتر هستند چگونه می توان با آنها 45 دقیقه را اندازه گرفت؟
:eek::eek::eek::eek::eek:;)
[/FONT]

rashidishahram

مشاور صنعت برق
حالا اگه میتونی اینو حل کن...........

[FONT=georgia,times new roman,times,serif]دو فیتیله داریم که هر کدام در 1 ساعت میسوزند. اندازه و پهنای هر کدام با هم فرق می کند در کل یکی کوتاه تر و یکی بلندتر هستند چگونه می توان با آنها 45 دقیقه را اندازه گرفت؟
:eek::eek::eek::eek::eek:;)
[/FONT]

دو سر یک فیتیله و یک سر فیتیله دیگر را همزمان آتش میزنیم وقتی فیتیله ای که دو سر آن را آتش زده ایم کامل سوخت یعنی نیم ساعت گذشته پس فورا سر دیگر فیتیله دوم را آتش میزنیم و 15 دقیقه بعد این فیتیله نیز کاملا می سوزد و 45 دقیقه سپری شده است

• Like
واکنش ها: sh85

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دو سر یک فیتیله و یک سر فیتیله دیگر را همزمان آتش میزنیم وقتی فیتیله ای که دو سر آن را آتش زده ایم کامل سوخت یعنی نیم ساعت گذشته پس فورا سر دیگر فیتیله دوم را آتش میزنیم و 15 دقیقه بعد این فیتیله نیز کاملا می سوزد و 45 دقیقه سپری شده است

از دوسته خوبمون گوگل جان که کمک نگرفتید ؟ :d

ar.noorian

عضو جدید
کاربر ممتاز
باید به من 1000 امتیاز بدیدددددددددددددددددددد

چون خودمو کشتماااااااا
[FONT=georgia,times new roman,times,serif]
[FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]از یکی از نگبان ها می پرسه که: " اگه از اون یکی نگهبان بپرسم راه جهنم کدومه، کدوم طرفو نشونم میده؟" حالا در جواب هر طرفی رو که نشون بده، حتما راه بهشته![/FONT]
[/FONT]:eek::eek:

یا بر عکسش هم میشه ...میگی نه نیگا کن:smile:

[FONT=georgia,times new roman,times,serif][FONT=tahoma,verdana,arial,helvetica,sans-serif]از یکی از نگبان ها می پرسه که: " اگه از اون یکی نگهبان بپرسم راه بهشت کدومه، کدوم طرفو نشونم میده؟" حالا در جواب هر طرفی رو که نشون بده، حتما راه جهنمه ![/FONT][/FONT]:eek::eek:

من 1000 امتیاز میخوامممم :D

پس امتیازززززززززز من چی شد ؟؟

:cry::cry::cry:

rashidishahram

مشاور صنعت برق
از دوسته خوبمون گوگل جان که کمک نگرفتید ؟ :d

چرا اتفاقا سرچ کردم اینو. می خواستم ببینم این معماها رو از اینترنت گذاشتن یا همینجوری مطرح کردن. البته ممکنه دوستمون از نت ندیده باشن و خودشون از جایی قبلا شنیدن و اینجا مطرح کردن.

• Like
واکنش ها: sh85

ar.noorian

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا اتفاقا سرچ کردم اینو. می خواستم ببینم این معماها رو از اینترنت گذاشتن یا همینجوری مطرح کردن. البته ممکنه دوستمون از نت ندیده باشن و خودشون از جایی قبلا شنیدن و اینجا مطرح کردن.

:mad::mad::mad::mad::mad::eek:

entezar89

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

از اولی میپرسیم که راه درست کدام است.جواب رو میگیریم.
از دومی میپرسیم که(( اگر از دوستت بپرسم راه درست کدام است چه جوابی میدهد؟)). اگر همین راهی که اولی گفت جواب دهد پس شخص دوم راستگوست و اولی دروغ گو پس به راه غیر از راهی که اولی گفت میرویم.
اما اگر دومی جواب را نادرست داد پس اولی راستگوست و دومی دروغ گو. حرف اولی را باور میکنیم.
امتیاز منو بدید دیگه. حسین آقا

بالا