·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

mehdimaxdon

عضو جدید
سلام بچه ها!
من رشتم پلیمر نیست و این ترم یک درس 2 واحدی ار پلیمر دارم که فقط می خوام پاس بشه!
پروژه درباره ی "روش تولید پلی اتیلن و کاربرد های آن با تاکید بر روش تولید فرم پلی اتیلن" میخوام.
خواهش می کنم کمکم کنید! بخدا پنج شنبه امتحان دارم!!!
mehdimaxdon@yahoo.com

mehdimaxdon

عضو جدید
سلام بچه ها!
من رشتم پلیمر نیست و این ترم یک درس 2 واحدی ار پلیمر دارم که فقط می خوام پاس بشه!
پروژه درباره ی "روش تولید پلی اتیلن و کاربرد های آن با تاکید بر روش تولید فرم پلی اتیلن" میخوام.
mehdimaxdon@yahoo.com

mehdimaxdon

عضو جدید
سلام بچه ها!
mehdimaxdon@yahoo.com

rezappz

عضو جدید
بايد خدمت دوستان عرض كنم اين دو تا با هم فرق دارن.هر دو اينا از واحدهاي كوچكي ساخته شدند كه از اتصال اين واحدهاي كوچك مولكول بزرگي ساخته ميشه اما فرقشون تو اينه كه در پليمر اين واحدها همون مونومرها هستند كه مثل هم هستند اما در ماكرومولكول ها اين واحد هاي تكرارشونده مثل هم نيستند و امكان داره چند تا واحد تكرارشونده بصورت در هم در ساختار مولكول باشه.البته در اكثر مواقع اين مساله ناديده گرفته ميشه وتفاوتي بين ماكرومولكول و پليمر در نظر نمي گيرند.

mig_3218

عضو جدید
سلام
كسي مطلب در مورد كاربرد اليلف در بتن داره ممنون ميشم برام بفرستين

karoon245

عضو جدید
سلام دوست عزیز نفست از جای گرم در میآد؟ روز اول که وارد شرکت شدم 1ساعت طول کشید تا به مدیر شرکت که به قول خودش ارشد مدیریت از شریف داشت ثابت کنم رشته ای به نام پلیمر وجود داره! در ضمن خودم خوزستانیم ولی... هوای ما را داشته باش رفیق! :cool: یه کار برامون پیدا کن خسته شدم؟

REZA.F

کاربر بیش فعال
دوست عزیز. این چیزی که فرمودی با آلیاژهای پلیمری و کوپلیمر و ترپلیمر تناقض داره. چون اونا واحدهی تکراریشون با هم فرق دارن! ئر ضمن هر چیزی در طبیعت به جز فلزات که ماکرومولکول باشه، به عنوان پلیمر معرفی میشه! البته استثنا هم داره. سال دوم یا سوم خوندی دیگه. پلیمرهای طبیعی رو که خوندی عزیزم. مثال:الماس و گرافیت: واحدهای تکراری مثل هم، اما پلیمر، پروتئین، سلولز و.... امیدوارم توجیح شده باشی.

REZA.F

کاربر بیش فعال
مهندس عزیز من نگفتم کار برات سراغ دارم! ماشاالله که سر کاری. یه جا هم واسه بقیه بذار. انگار فقط خواستی یه مدرک بگیری و بس. کم گرفتن حقوق شما یا ناراضی بودن از محل کارت یا نفهمی مدیر کارخونه! دلیل بر ناکارآمد بودن این رشته نیست. یا علی.....

arman1548

عضو جدید
سلام. دیشب کلی از پلیمر واست نوشتم ولی حذف شد.
من با نظر دوستم اصلاً موافق نیستم چون اصلاً ربطی به هم ندارن! این حرف از یه مهندس پلیمر بعیده. چون پلیمر علاوه بر بازار کار تو پتروشیمی ها در شرکت ها و کارخانجات تولید لوازم خانگی و لاستیک و کابل و از لنز چشم بگیر تا رنگ و هر چی که دور و برت هست فت و فراوون تو ایران هست. منتهی باید یه مهندس عالی باشی. اونوقت فرقت با یه مهندس شیمی یا لیسانس شیمی کاریردی پیدا میشه. معمولاً پلیمریها از ترم های آخر میتونن وارد بازار کار بشن! مثل من و بعضی از هم کلاسیهام. البته تهرانو شهرهای بزرگ رو دورش خط بکش! مثل خوزستان و عسلویه و اصفهان و... این جور جاهها یه مهندس پلیمر که هم مهندس شیمی هست و هم تاحذوذی مکانیک بیکار نمیمونه. حقوق مهندس پلیمر با مهندس شیمی تو پتروشیمی و با توجه به سابقه کاری و چیزای دیگه از 700 به بالا شروع میشه. یکی از رفقای من با 3 سال سابقه کار 900 با بالا میگیره با کلی مزایای دیگه. شرکتهای خصوصی هم اگه زیر و خم پلیمر رو بلد باشی و بستگی به کرم رییس کارخونه و.. حتماً راضی میشی. پلیمر یه رشته ی بسیار قشنگ و تقریباً جدید و کاربردی و بازار کار خوب نسبت به رشته های شیمی هست. این حرف من از روی استناد هست که اگه خواستی بت ثابت میکنم. یا علی.....

سلام دوست عزیز ،

با اینکه رشته من پلیمر نیست ولی من نیز با شما موافقم چون آنچه که دور و بر خودم

میبینم با دنیایی از تنوع ،پلیمر های عایق ، پلیمرهای هادی ،پلیمرهای سخت تر از فولاد

ولی در ضمن سبک تر،پلیمرهای نرم و انعطاف پذیر و خلاصه اینکه واقعا دنیای جذابی ساخته

مخصوصا اینطور که میشنوم امکان تولید مواد پلیمری از گیاهان نیز وجود دارد و در این زمینه

هر روز پیشرفتهای بیشتری میشود.و از آنجا که محصولات کشاورزی برخلاف نفت و گاز منابع

پایان پذیری نیست بنابراین در آینده این رشته به زیبایی های جدید تری دست خواهد یافت.

میدونم که در این مورد من نباید اظهار نظر میکردم. چون در توان و تخصص من نیست ولی

به طور کلی برام خیلی جالبه و امیدوارم که دوستان مرا عفو کنن.

یادم میاد در دورانی که محصل بودم تو هنرستان پارس الکتریک کیسه های کاغذی بود که

دانه های ریز پلاستیکی بود و از آن برای قاب تلویزیون و ساختن پالتهای پلاستیکی استفاده

میکردن و ما که شور و هیجان کاذب نوجوانی داشتیم یک مشت از اونها رو برمیداشتیم و با

لوله خودکار به جنگ هم میرفتیم. (جوانی و نادانیه دیگه) اون موقع به این مسئله اصلا فکر

نمیکردیم که چطوری و با چه مشقتی بدست میاد.

راستی جناب مهندس اون موادی که ما ازش به عنوان سلاح استفاده میکردیم از کدوم دسته

مواد پلیمری هستن؟ نامشون چیه؟ و چطوری ساخته میشن؟

اگر ممکنه جواب منو بدید.

با تشکر

REZA.F

کاربر بیش فعال
ضمن تشکر از دوست عزیز که معلومات خوبی هم دارن باید عرض کنم که کاربرد پلیمر تو رشته ی برق زیاده. خصوصاً پلیمرهای نیمه هادی. مواد پلیمری که در پتروشیمی تولید میشن بستگی به نوع پلیمر و نوع قالب و کاربرد نهایی به گرید های (گونه یا نوع) مختلف تولید میشن. در اکثر کاربردها پلیمر بصورت گرید یا همون دانه ای که مشاهده فرمودید ساخته میشن و بعد در دستگاه اکسترودر یا تزریق یا... شکل دهی میشه. البته پلیمرهای محلول و پودری و... هم داریم و اونها هم به نوعی در آخر شکل دهی میشن. اگه گریدی رو که دیدید مخصوص قالب تلویزیون باشه پس به احتمال زیاد ABS (اکریلونیتریل-بوتادین-استایرن) یا آلیاژی از PP (پلی پرپپیلن) بوده. ولی اگه کاربردش تو مواد ساده پلاستیکی بوده پس به احتمال زیاد PE (پلی اتیلن) بوده که هم ارزونه و هم فراوون.
بازم به اینجا سر بزنید. راستش گفتی دوران بچگی، من خودم تا سال آخر دبیرستان برای مهندسی برق کنترل میخوندم، رادیو رو تخته درست میکردم، یواشکی میرفتم دانشگاه سر کلاسای مهندسی برق ولی چیزی نمی فهمیدم، سرنوشت ما رو به پلیمر هدایت کرد. البته تازه میفهمم استعداد من برق نبود. یا علی...

kiya noruzi

عضو جدید
نیاز به کتاب

نیاز به کتاب

سلام بچه ها
من به کتاب ترمودینامیک و مکانیک سیالات و حل المسایل آنها نیاز دارم
ممنون ویشم کمکم کنید

arman1548

عضو جدید
سلام دوست عزیز

ضمن تشکر از حوصله شما و اینکه پاسخ منو به سرعت دادید، باید عرض کنم که رشد و تعالی در همه

شاخه های علوم ضررویست و مهم اینه که افراد در چه شاخه ای میتونن مثمر ثمر واقع بشن شاید شما

در کودکی یا نوجوانی علایقی داشتید ولی بعدها بر اثر یک اتفاق کلا مسیر زندگی شما عوض بشه یا

یک چیزی باعث تحول شما بشه حتی اگه اون چیز سیبی با شه که از بالای درخت بر زمین میافته. مهم

این است که ما چگونه از این فرصت ها استفاده کنیم.آنطور که پیداست شما با جدیت و علاقه این شاخه

از علم را دنبال کردید و موفق هم هستید زیرا که بهش اعتقاد دارید من مطمئن هستم که اون دوستمون

که دنبال کار میگشتن اگر به خودشون و به کاری که انجام دادن ایمان داشتن مطمئنن چیزی که گیرشون

میومد خیلی بیشتر از حدی بود که الان تصور میکنن.

من یک سوال مطرح میکنم:

چرا این همه آدم تحصیل کرده با رشته های تحصیلی متفاوت منتظر هستن که براشون کار ایجاد بشه؟

در حالی که هر کدوم میتونن خود کارآفرین باشن و یا حد اقل با فعالیت درست به طور قوی به اهداف خود

برسن که همانا یک شغل خوب و مناسب هستش.مهندسی فقط این نیست که ما مکانیک،برق،شیمی،

کامپیوتر، و ..... را یاد بگیریم ولی هیچ وقت اینو یاد نگیریم که چگونه ازش استفاده کنیم.من به این نکته

ایمان دارم که اگر کسی اینطوری فکر نکنه تحصیلاتش حتی به درد خودش هم نمیخوره چه برسه به

دیگران.

پاینده و پرتلاش باشید

arman1548

عضو جدید
ضمن تشکر از دوست عزیز که معلومات خوبی هم دارن باید عرض کنم که کاربرد پلیمر تو رشته ی برق زیاده. خصوصاً پلیمرهای نیمه هادی. مواد پلیمری که در پتروشیمی تولید میشن بستگی به نوع پلیمر و نوع قالب و کاربرد نهایی به گرید های (گونه یا نوع) مختلف تولید میشن. در اکثر کاربردها پلیمر بصورت گرید یا همون دانه ای که مشاهده فرمودید ساخته میشن و بعد در دستگاه اکسترودر یا تزریق یا... شکل دهی میشه. البته پلیمرهای محلول و پودری و... هم داریم و اونها هم به نوعی در آخر شکل دهی میشن. اگه گریدی رو که دیدید مخصوص قالب تلویزیون باشه پس به احتمال زیاد ABS (اکریلونیتریل-بوتادین-استایرن) یا آلیاژی از PP (پلی پرپپیلن) بوده. ولی اگه کاربردش تو مواد ساده پلاستیکی بوده پس به احتمال زیاد PE (پلی اتیلن) بوده که هم ارزونه و هم فراوون.
بازم به اینجا سر بزنید. راستش گفتی دوران بچگی، من خودم تا سال آخر دبیرستان برای مهندسی برق کنترل میخوندم، رادیو رو تخته درست میکردم، یواشکی میرفتم دانشگاه سر کلاسای مهندسی برق ولی چیزی نمی فهمیدم، سرنوشت ما رو به پلیمر هدایت کرد. البته تازه میفهمم استعداد من برق نبود. یا علی...

سلام جناب مهندس،

سوالهایی در همین رابطه داشتم :

گرانول چیه؟ با توجه به اشاره شما برداشت من این بود که موادی که به صورت دانه ای تولید

میشوند( در مبحث مستر بچ اشاره کردید) گرانول هستند و با توجه به اینکه شما فرمودید که

بیشتر مواد پتروشیمی به صورت دانه ای تولید میشوند آیا میتوان گفت که گرانول دامنه

وسیعی داره؟ آیا گرانول را میتوان از مواد گوناگون تهیه کرد؟ میدونم که یکی از موارد تهیه

اون مواد بازیافتی هستش. من مجددا سوال هام رو به این صورت بیان میکنم:

1- گرانول چیست؟

2- آیا گرانول از مواد گوناگون بدست میاد؟

3- در صورت مثبت بودن پاسخ شما به سوال دوم آیا گرانول زمینه مصرفی زیادی دارد؟

4-آیا گرانولی که از مواد بازیافتی تولید میشود جزو مواد کم کیفیت نیست؟ و میتوان

به آن، برای تولید قطعات پلاستیکی اعتماد کرد؟

با تشکر از شما

REZA.F

کاربر بیش فعال
سلام دوست عزیز. من یادم رفته بود بگم گرید پلیمری رو که مشاهده کردید بصورت گرانول بوده. گرانول پلیمر خاصی نیست. همون دانه با مستربچ که قرار هست ذوب و شکل دهی بشه رو گرانول میگن. در واقع گریدهای مختلف پلیمر (مثلاً از یک نوع پلیمر مثل پلی اتیلن گریدهای مختلفی مثل KG یا AA که پرکاربرد هم هست) بصورت گرانول یا دانه تولید میشه. مثلاً پلی اتیلن ترفتالات (PET) در پتروشیمی بصورت دو گرید 1. بطری (آّب معدنی و نوشابه) که بصورت گرانول هست (Bottle grade) و 2.الیاف (الیاف پلی استر برای تولید پوشاک و نخ و طناب و...) (Fiber grade) .

REZA.F

کاربر بیش فعال
1- گرانول چیست؟

2- آیا گرانول از مواد گوناگون بدست میاد؟

3- در صورت مثبت بودن پاسخ شما به سوال دوم آیا گرانول زمینه مصرفی زیادی دارد؟

4-آیا گرانولی که از مواد بازیافتی تولید میشود جزو مواد کم کیفیت نیست؟ و میتوان

به آن، برای تولید قطعات پلاستیکی اعتماد کرد؟

مع هذا:
1. گرانول اسم پلیمر خاصی نیست. به به نوعی از شکل پلیمر بدست آمده در پتروشیمی
که بصورت دانه هست و برای مصارف و کاربردها باید ذوب و شکل دهی بشه گرانول میگن. در واقع وقتی پلیمر تولید میشه در دستگاه اکسترودر (چیزی شبیه چرخ گوشت) ذوب میشه و در سر اکسترودر یه کاتر یا همون چاقو یا هر چیزی شبیه اون پلیمر خروجی رو مرتباً قطع میکنه و میشه گرانول

2. همه مواد پلیمری بسته به کاربرد و میزان ویسکوزیته و عوامل دیگر مثل نوع پلیمریزاسیون و... میتونن گرانول بشن. ولی اگه شرایط پلیمریزاسیون و عوامل دیگر پیچیده باشه پلیمر بصورت پودر یا محلول یا ... تولید میشه.

3. با توجه به جواب بالا.

4. سوال خوبی بود. ببینید هدف اصلی ما در تولید یک پلیمر بدست آوردن یک ماده با خواص مطلوب هست. و به دست آوردن این خواص و کنترل ای خواص در حین فرآیند شدن پلیمر بستگی به عوامل زیادی از جمله دما، فشار، کاتالیزور و.... داره. و پلیمری که بار اول ذویب و شکل دهی شده مطمئناً خواص بهتری نسبت به پلیمرهای بازیافتی چند بار ذوب شده داره. بعضی از پلیمرها پس از چند بار ذوب و شکل دهی بازم خواص خود رو حفظ میکنن. ولی بعضی از اونا مثل PVC پلی وینیل کلراید که مصرف زیادی در پروفیل در و پنجره، سفره و انواع ورق ها، کابل ها، لوازم خانگی و... داره پس از بازیافت و کل دهی مجدد خواص خودشو از دشت میده.
یا علی...

rezasafa2000

عضو جدید
دکتر رفیع زاده

دکتر رفیع زاده

سلام. دوستان پلیمر لطفا منو راهمایی کنن.
ایا کسی از شما دکتر مهدی رفیع زاده استاد دانشکده پلیمر دانشگاه امیر کبیر رو میشناسه ؟ راستش این آقا قراره استاد ممتحن من باشه ... ایا استاد خوبی هست ؟ رفتار و اخلاق و نمره دادن چه جوری است ؟

mrsplym007

عضو جدید
سلام

سلام

سلام آينده کاری خوبی داره اگه کسی توی این رشته کمی زرنگ باشه میتونه در ضمن تحصیل هم مشغول به کار بشهالبته اینو بگم در حد لیسانس توقعی نداشته باش من نمیدونم هنوز کجای کاری نه بیشتر کمکت کنم.

pirlo

عضو جدید
با عرض سلام .بنده دانشجوی ترم 4 مهندسی شیمی هستم .میخواستم در مورد قبولی در مقطع ارشد مرا راهنمایی کنید.
البته من در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل هستم.
amirreza86@yahoo.com

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
اگه میخوای قبول بشی ، از همین الآن سعی کن که درسها رو عالی بفهمی و نگذاری یادت بره
بعد هم از ترم 6 یا 7 به بعد مطابق یک برنامه دقیق رو تست زنی کار کنی
اگه واقعا" pirlo هستی ، بیخیال ارشد :w01:

HAFEZEH

عضو جدید
كمك:در مورد پليمر ها

كمك:در مورد پليمر ها

سلام
درمورد HIGH POLIMER ها ومخصوصا POLYETHYLENE WAX مي خواستم .
لطفا همكاري كنيد .اگر در مورد ژلهاي پليمري نيز اطلاعاتي دارين ممنون ميشم .

farapolymer

عضو جدید
معرفي سايت

معرفي سايت

با سلام
از كليه عزيزان دعوت ميكنم از سايتهاي زير بازديد و نظرات خود را در جهت بهبود اعلام فرمايند
www.farapolymer.com
www.Drpipr.ir

sahel_7

عضو جدید
در خواست کمک

در خواست کمک

سلام می شه خوا هش کنم اگر کسی می دونه منابع فوق پلیمر را به من بگه؟:child::child::child::child::w27::w27::w19::w19::redface:

sahel_7

عضو جدید
هیچ موقع خدا نشد من یه سوال از شما بپرسم شما جواب بدید:wallbash::wallbash::wallbash::evil::evil::wallbash::crying:

آخه بچه های پلیمر نمیدونم کجان . منم که متاسفانه خبر ندارم . معذرت میخوام :redface:

والله من یه چیزایی پیدا کردم نمی دونم شاید به دردتون بخوره اگر هم اون چیزی که شما می خواین نبود دیگه ببخشین .

برنامه آموزشی گروه پلیمر دانشگاه شریف

ترم اول:[FONT=Zar+4+1]
شيمي فيزيك پليمرها
Physical Chemistry of Polymers

[FONT=Zar+4+1]
رئولوژي پليمرها
Rheology of Polymers

[/FONT][/FONT]
[FONT=Zar+4+1]
رياضيات عددي پيشرفته
Advanced Numerical Mathematics

[FONT=Zar+4+1]