·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

mkhr

عضو جدید
polymer solutions

polymer solutions

سلام یه سوال:
اتر تو آب اکسیژنه محلوله، حالا دلیلی هس پلیمری که پایه اتری داره تو آب اکسیژنه محلول باشه؟
لطفا هر کی میتونه کمک کنه
کلا پلیمری میشناسین که تو اب اکسیژنه محلول باشه؟

lil0

عضو جدید
پليمر يـــــــــا......

پليمر يـــــــــا......

سلام به همه ي بكس پليمر
بنده يك عدد كنكوري 91 هستم شديدا علاقه مند به شيمي با رتبه 5200
تا 23 هم بايد انتخاب رشته كنم.....

والا قبل كنكور (از تابستون 90 كه شروع كرديم به خوندن)فقط و فقط به پليمر امير كبير و تهران فكر ميكردم
ولي بعده كنكور ...............

حالا كل فاميل و خانواده و .....حتي بقال سر كوچه هم بهت پيشنهاداتي راجع به رشته ميكنن....
من واقعا موندم الان من احتمال زياد پليمر قم قبولم ولي آيا واقعا پليمر رشته به درد بخوريه؟ نميخوام صرفا به خاطر اينكه توي 4 سال دبيرستان خيلي به شيمي علاقه مند بودم و اكثر زنگ تفريحا ميرفتم آزمايشگاه انتخاب كنم!!!؟؟؟ ترس از انتخاب اشتباه خيلي بده اگه بعدا موفق نشي همه ميگن ديدي ديدي اگه مثلا حسابداري كه ما ميگفتيم ميزدي وضعت از اين رو به اون رو ميشد؟؟؟

واقعا شايد مقايسه مسخره اي هست ولي من الان بين حسابداري تهران و پليمر قم شك دارم...(يا صنايع شهرستان و پليمر)

دوستان پليمري خواهشا جواب بدين

ehsan_B

عضو جدید
من م.شیمی گرایش پلیمر یونی سراسری میخونم ترم 7 ام حالا فهمیدم اشتباه کردم باید پالایش میخوندم!!!بازار کار فقط واسه کاره آزاد اگه خلاقیتو عرضه داشته باشی داره!!!

سوولان

عضو جدید
ژلهای سرد وگرم

ژلهای سرد وگرم

باسلام خدمت دوستان
لطف کنید اگه میشه در مورد تهیه ژلهاذی که هم بصورت سرد ( یعنی با قراردادن در فریزر ) هم بصورت گرم
( یعنی باقراردادن داخل ماکروویو ) طوریکه فرم ژل و نرم بودن ساختار (البته وقتیکه در فریزر قرار داره ) از بین نره
و همان حالت نرم را داشته باشه را بهم بگین . ضمنا این ماده باید بتونه در هردو حالت دما را تا چند ساعت نگه داره .

lil0

عضو جدید
از هر فوري اي فوري تره كمك لطفا.....

از هر فوري اي فوري تره كمك لطفا.....

سلام

دوستان من امسال كنكور دادم رتبم شده 5200 (منطقه 1 تهران.) بعد از كلي كلنجار رفتن با خودم براي اينكه حسابداري تهران بزنم يا مهندسي شهرستان(ميدونم مسخرست ولي خوب به خاطر بازار كار حسابداري) تصميم گرفتم برم مهندسي حالا هم موندم مهندسي پليمر قم بزنم يا مهندسي شيمي شهراي ديگه(مثله سمنان كاشان شيراز تبريز و....)

خواهشا يه كمكي به اينجانب بفرماييد خيلي فوريه امروز آخرين مهلت انتخاب رشتست....

مهندسي پليمر بازار كارش چه جوريه ؟
پليمر قم اطلاع دارين خوبه يا بد؟
كلا خودتون تو اين شرايط بودين ترجيح ميدادين پليمر بزنين يا مهندسي شيمي؟
لا مصب هيچ جايي هم پليمر نداره(فقط قم و گلستان)

shabnam...

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجوری که من شنیدم پلیمر فعلا بازار کاره خوبی نداره یعنی ترجیح میدن از بچه های شیمی استفاده کنن تا پلیمر
اما پلیمر جایه پیشرفت داره
نسبت به شیمی داوطلباش کمتر هستن و رشته ی خوب و خیلی سختی هستی
اما واسه دختر همیشه تو هر جایی محدودیتایی وجود داره دیگه که باید باهاش کنار بیای یا حلش کنی

سواله 2 هم که قم خوبه یا نه نمیدونم در جریان نیستم
فک کنم ماه شهر یا خوزستان هم داره دولتی
اما ازاد خیلی جاها هست!

• Like
واکنش ها: lil0

Audi.R8

عضو جدید
کاربر ممتاز
درخواستتون رو جای مناسبی مطرح نکردید دوست عزیز.

بین این دو موردی که گفتید خب خیلی تفاوت هست! (حسابداری با مهندسی شیمی)

مشابهت های زیادی بین درس های اصلی مهندسی شیمی و مهندسی پلیمر هست.

بازار کار پلیمر (این روزها به خاطر مسائل تحریم و ...) گستره وسیع تری داره؛ البتّه این مسئله به این معنی نیست که برای مهندسی شیمی کار نباشه.

در مورد قم من اطّلاعی ندارم.

می دونم که مهندسی شیمی رو دانشگاه های بیشتری دارن؛ اراک، رازی کرمانشاه، کاشان، سمنان، گیلان، نوشیروان بابل، مشهد، زاهدان، شیراز، صنعتی اصفهان، صنعتی شیراز، تبریز، سهند، ارومیه و چند جایی که الان حضور ذهن ندارم.

شما می تونید هر دو رو با اولویت شهر بزنید (اگر بین این دو تا رشته فرق خاصّی پیش خودتون قائل نیستید البتّه).

JAFAREI

عضو جدید
سلام
بچه ها کسی درباره( PEX ( XLPE پلی اتیلن شبکه به روش سیلان اطلاعات یا مقاله ای داره

JAFAREI

عضو جدید
کمک پلی اتیلن شبکه ای PEX

کمک پلی اتیلن شبکه ای PEX

سلام
بچه ها کسی درباره PE شبکه ای بروش سیلان اطلاعات یا مقاله و... ندار
ممنون

JAFAREI

عضو جدید
سلام
PE به جندین روش شبکه ای میشود: پرواکسید - رادیشن ( اشعه ) و سیلان
که در روش سیلان 95 درصد PE و 5 درصد عوامل سیلانی زده می شود
در ضمن PEX یا XPE به PE شبکه میگن

mina blue

عضو جدید
بتن پلیمری

بتن پلیمری

بتن پلیمری

پیوست ها

• بتن پلیمری.pdf
    170.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ali_rostami_72

عضو جدید
کمک :قانون کسی بکستر

کمک :قانون کسی بکستر

سلام
از دوستان خواهشمندم اگر کسی در رابطه با قانون کسی-بکستر(cassie-baxter) اطلاعاتی داره .منو مطلع کنه .
تا اونجایی که اطلاع کسب کردم این قانون در مورد رابطه میزان خیس شدگی با سختی سطح توضیح میده .که البته اشکالاتی رو هم داره و تو خیلی جا ها کاربرد نداره و توضیح نمیتونه بده.
حالا اگه کسی اطلاعات بیشتری یا حتی کتاب زبان اصلی یا مقاله ای که بتونه منو کمک کنه بده .ممنون میشم

• :smile:
    • :gol:

mohandesziaeenia

عضو جدید
درخواست پروژه نانو جاذب

درخواست پروژه نانو جاذب

با سلام خدمت همه دوستان عزیز .
من یه پروژه 30 صفحه به بالا میخوام در مورد : نانو جاذب های پلیمری .
واقعا کارم گیره . . .:cry:
در صورت امکان لطفا کککمممکککک کنید.:gol::gol:

element

عضو
تزریق پلاستیک

تزریق پلاستیک

سلام/ دوستان ما تو شرکتمون بست شیلنگ پلاستیکی (آسان بست) به کمک دستگاه های تزریق از مواد پلی آمید 6 تولید میکنیم. متاسفانه هنگام استفاده این آسان بستها بسیار شکننده بوده و می شکنند برای کم کردن درصد شکستگی ها آنها را قبل از مصرف در آب جوش قرار می دهیم و سپس استفاده می کنیم. ولی روش علمی نیس، میخام ببینم کسی دلیل این مشکل را میدونه و اینکه چطوری باید رفع بشه؟

Hermione Granger

عضو جدید
سلام دوستان
اگه كسي هر چيزي در مورد پليمرهايي كه براي روكش سيم و كابل استفاده ميشه داره بده ممنون ميشم.
هر چيزي كه باشه كمكم خواهد كرد

Hermione Granger

عضو جدید
سلام
براي ايجاد عايق XLPE روي كابل با اكسترودر فقط PE رو دور رساناي مركزي ميكشن و بعد كراس لينكش ميكنن ؟
به همين راحتيه يا كار ديگه اي هم داره ؟
حالا اين PE اش كدوم هست ؟ LLDPE , LDPE , HDPE ?

سلام
براي ايجاد عايق XLPE روي كابل با اكسترودر فقط PE رو دور رساناي مركزي ميكشن و بعد كراس لينكش ميكنن ؟
به همين راحتيه يا كار ديگه اي هم داره ؟
حالا اين PE اش كدوم هست ؟ LLDPE , LDPE , HDPE ?

از LDPE استفاده میکنن. برای کراس لینک کردن PE از ترکیبات پراکسید استفاده میشه که تقریبا فقط از ترکیبی به اسم DCP (دی کیومیل پراکساید) و یا BIPB (بیس t-بوتیل پروکسی ایزوپروپیل بنزن) استفاده میشه. ترکیب اول در حین فرآیند کراس لینک کردن، ماده ای به اسم استوفنون آزاد میکنه که بوی زیادی داره ولی پراکساید دوم، در حین واکنش کراس لینک کردن ترکیب بودار آزاد نمی کنه و تنها مزیت و برتری استفاده ازش همین نکته هست.

روش کار به این صورت هست که کامپاندی از پلی اتیلن، پراکساید (و ترجیحا ماده ای به اسم TAC (تری آلیل سیانورات) و یا TAIC (تری آلیل ایزو سیانورات)) تولید می کنن. وقتی سیم یا کابل رو با این ماده، روکش کنن، روکش رو سریع سرد نمی کنن، بلکه اجازه می دن آهسته آهسته خودش سرد بشه. در حین فرآیند سرد شدند، فرآیند کراس لینک شدنش انجام میشه. اضافه کردن TAC و یا TAIC به کامپاند XLPE باعث میشه که هم سرعت کراس لینک شدن و هم راندمان کراس لینک شدن به طرز اعجاب انگیزی بیشتر بشه!

Hermione Granger

عضو جدید
از LDPE استفاده میکنن. برای کراس لینک کردن PE از ترکیبات پراکسید استفاده میشه که تقریبا فقط از ترکیبی به اسم DCP (دی کیومیل پراکساید) و یا BIPB (بیس t-بوتیل پروکسی ایزوپروپیل بنزن) استفاده میشه. ترکیب اول در حین فرآیند کراس لینک کردن، ماده ای به اسم استوفنون آزاد میکنه که بوی زیادی داره ولی پراکساید دوم، در حین واکنش کراس لینک کردن ترکیب بودار آزاد نمی کنه و تنها مزیت و برتری استفاده ازش همین نکته هست.

روش کار به این صورت هست که کامپاندی از پلی اتیلن، پراکساید (و ترجیحا ماده ای به اسم TAC (تری آلیل سیانورات) و یا TAIC (تری آلیل ایزو سیانورات)) تولید می کنن. وقتی سیم یا کابل رو با این ماده، روکش کنن، روکش رو سریع سرد نمی کنن، بلکه اجازه می دن آهسته آهسته خودش سرد بشه. در حین فرآیند سرد شدند، فرآیند کراس لینک شدنش انجام میشه. اضافه کردن TAC و یا TAIC به کامپاند XLPE باعث میشه که هم سرعت کراس لینک شدن و هم راندمان کراس لینک شدن به طرز اعجاب انگیزی بیشتر بشه!

ممنون
خیلی خوب بود
منابع بیشتری سراغ نداری معرفی کنی بهم ؟
پس از LLD یا HD استفاده نمیشه ؟

تو این لینک :http://en.wikipedia.org/wiki/Cross-linked_polyethylene
نوشته که : Almost all PEX is made from high density polyethylene (HDPE).

آخرین ویرایش:
ممنون
خیلی خوب بود
منابع بیشتری سراغ نداری معرفی کنی بهم ؟
پس از LLD یا HD استفاده نمیشه ؟

تو این لینک :http://en.wikipedia.org/wiki/Cross-linked_polyethylene
نوشته که : Almost all PEX is made from high density polyethylene (HDPE).

مهندس جان حق با شماست، من اشتباه گفتم، عرض پوزش! XLPE رو با HDPE درست می کنن.
مرجع زیاده در این زمینه اما فکر می کنم این کتاب نیازتون رو مرتفع کنه. فصل 12 در مورد کابلهای دارای روکش XLPE هست.

پیوست ها

• Polymer Grafting and Crosslinking.pdf
    4.7 مگایابت · بازدیدها: 0

mehgha

عضو جدید
خیلی خیلی مبارکه. دست راستت رو سر ما. keynou polimer به نظر من قشنگه. نظر شما چیه؟؟

Hermione Granger

عضو جدید
مهندس جان حق با شماست، من اشتباه گفتم، عرض پوزش! XLPE رو با HDPE درست می کنن.
مرجع زیاده در این زمینه اما فکر می کنم این کتاب نیازتون رو مرتفع کنه. فصل 12 در مورد کابلهای دارای روکش XLPE هست.

ممنون دوست عزيز
البته من بررسي هايي كه كردم يه چيزي حد وسط هست يعني از 3 مدلش مي سازن طبق لينك زير :
http://dowglobal.ides.com/PFMainLink.aspx?I=66412
البته اگه فرض كنيم كه اين پليمرهايي كه نوشته همه رو كراس لينك ميكنن بعد توليد

یه سوال دیگه : این کارخونه های کابل سازی از کجا پلی اتیلن هاشون رو میخرن؟
واقعا" گریدی مثل کابل (مشاهده پیوست 318CN_tcm15-4218.pdf) میخرن یا هر چی دستشون اومد استفاده میکنن ؟

آخرین ویرایش:
ممنون دوست عزيز
البته من بررسي هايي كه كردم يه چيزي حد وسط هست يعني از 3 مدلش مي سازن طبق لينك زير :
http://dowglobal.ides.com/PFMainLink.aspx?I=66412
البته اگه فرض كنيم كه اين پليمرهايي كه نوشته همه رو كراس لينك ميكنن بعد توليد

یه سوال دیگه : این کارخونه های کابل سازی از کجا پلی اتیلن هاشون رو میخرن؟
واقعا" گریدی مثل کابل (مشاهده پیوست 112663) میخرن یا هر چی دستشون اومد استفاده میکنن ؟

از روکش پلی اتیلن هم برای سییم های آنتن استفاده می شه و هم برای کابلهای فشار قوی. برای سیم آنتن از نوع کراس لینک نشده هست و برای کابل های فشار قوی از نوع کراس لینک شده. شرکت های خیلی زیادی هستن که سیم آنتن درست می کنن و تماما از پلی اتیلن های ساخت ایران استفاده می کنن چون اصلا صرفه اقتصادی نداره که بخان از مارک های خارجی استفاده کنن. ولی شرکت هایی که کابل فشار قوی می زنن محدود هستن و تا زمانی که نتونن برای کابلی که تولید می کنن استاندارد بگیرن، اداره برق ازشون خریدی نمی کنه (مشتری اصلی کابلهای فشار قوی فقط اداره برق هست). خود اداره برق هم هر پارتی خریدی که از یک شرکت انجام میده، میبره اول تست 20کیلوولت روش انجام میده. اگه تست پاس بشه که خب هیچ، بازم از اون شرکت خرید می کنه اما اگه تست رد بشه، دیگه از اون شرکت خرید نمی کنه و خیلی سخت حاضر میشه یه بار دیگه محصول اون شرکت رو بخره و تست کنه. برای همین تمام شرکت هایی که از یک ماده اولیه مشخص استفاده کردن و کابل XLPE درست کردن و تست محصولشون توسط اداره برق تایید شده، دیگه به هیچ عنوان حاضر نیستن که ریسک کنن و ماده اولیه دیگه ای رو استفاده کنن. تا جایی که می دونم تقریباً تمام شرکت های تولید کننده کابل فشار قوی (با روکش XLPE) از پلی اتیلن ساخت کره (LG) برای تولید کابلشون استفاده می کنن.

Hermione Granger

عضو جدید
از روکش پلی اتیلن هم برای سییم های آنتن استفاده می شه و هم برای کابلهای فشار قوی. برای سیم آنتن از نوع کراس لینک نشده هست و برای کابل های فشار قوی از نوع کراس لینک شده. شرکت های خیلی زیادی هستن که سیم آنتن درست می کنن و تماما از پلی اتیلن های ساخت ایران استفاده می کنن چون اصلا صرفه اقتصادی نداره که بخان از مارک های خارجی استفاده کنن. ولی شرکت هایی که کابل فشار قوی می زنن محدود هستن و تا زمانی که نتونن برای کابلی که تولید می کنن استاندارد بگیرن، اداره برق ازشون خریدی نمی کنه (مشتری اصلی کابلهای فشار قوی فقط اداره برق هست). خود اداره برق هم هر پارتی خریدی که از یک شرکت انجام میده، میبره اول تست 20کیلوولت روش انجام میده. اگه تست پاس بشه که خب هیچ، بازم از اون شرکت خرید می کنه اما اگه تست رد بشه، دیگه از اون شرکت خرید نمی کنه و خیلی سخت حاضر میشه یه بار دیگه محصول اون شرکت رو بخره و تست کنه. برای همین تمام شرکت هایی که از یک ماده اولیه مشخص استفاده کردن و کابل XLPE درست کردن و تست محصولشون توسط اداره برق تایید شده، دیگه به هیچ عنوان حاضر نیستن که ریسک کنن و ماده اولیه دیگه ای رو استفاده کنن. تا جایی که می دونم تقریباً تمام شرکت های تولید کننده کابل فشار قوی (با روکش XLPE) از پلی اتیلن ساخت کره (LG) برای تولید کابلشون استفاده می کنن.

توضيحات بسيار خوبي بود
ممنون
در اين زمينه فعاليت خاصي داشتين كه اطلاعات خوبي داري؟
سايت LG در مورد پليمرهاشو من نميتونم اينترنت پيدا كنم ، آدرسشو داري؟

Hermione Granger

عضو جدید
توضيحات بسيار خوبي بود
ممنون
در اين زمينه فعاليت خاصي داشتين كه اطلاعات خوبي داري؟
سايت LG در مورد پليمرهاشو من نميتونم اينترنت پيدا كنم ، آدرسشو داري؟
بالاخره آرسشو پیدا کردم : http://www.chemwide.co.kr/product3/...p?prodSeq=26&locale=en&prodSelect=98,93,99,91
ولی یه سوال برام ایجاد شد که تو طبقه بندی این صفحه اش : http://www.chemwide.co.kr/product3/0matter/matter_home.jsp?locale=en
هر سه نوع LDPE , LLDPE , HDPE رو که داری هیچ ، علاوه بر اون یه مدل PE compound هم داره که چیزی که من میخواستم تو همون بود و میشه همون لینک اولی
این PE compound چی هست اصولا" ؟

Hermione Granger

عضو جدید