·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

nazanin narges

عضو جدید
در ضمن لازمه بگم من خوش اخلاق ترین ادمی هستم که یه نفر میتونه باهاش برخورد کنه

svf14

عضو جدید
سلام وقت بخیر
قراره یه پروژه با عنوان طراحی و براورد اقتصادی فرایند تولید رزین نوالاک ، انجام بدم.
اگه ممکنه اطلاعاتی در مورد تولید صنعتی رزین نوالاک در اختیارم بگذارید
از همکاریتون متشکرم

ندا گودرزی

عضو جدید
سلام ببخشید سوالی در مورد مقایسه ظرفیت رزین های خشک و تر دارم اگه امکان داره من رو در این زمینه راهنمای کنید :) باتشکر​

reza sedr

عضو جدید
مقاله دپریستر

مقاله دپریستر

سلام شکلی که در مقاله دپریستر موجود هست برای حل مسایل عملیات واحد برای نقطه حباب و نقطه شبنم میخوام:surprised:

Enantiomer

عضو جدید
سلام.ممکنه چارت درسی رشته مهندسی پلیمر گرایش رنگ رو برام بفرستین؟

a.ghadiri

عضو جدید
با سلام ،
آزمونهاي كنترل كيفيت بر روي پليمرهايي مانندPE،PPو ..در صنايع لوله سازي عمدتا MFI ، دانسيته و ساير خواص فيزيكي است .
اولا : در اين راستا آناليز مواد چگونه قابل بررسي است؟
ثانيا: با توجه به اينكه توليد كنندگان اين مواد اعم از داخلي و يا خارجي تنها به ارايه data sheet بسنده ميكنند نتايج حاصله را چگونه ميتوان ارزيابي نمود ؟

GNMS

عضو جدید
با سلام ،
آزمونهاي كنترل كيفيت بر روي پليمرهايي مانندPE،PPو ..در صنايع لوله سازي عمدتا MFI ، دانسيته و ساير خواص فيزيكي است .
اولا : در اين راستا آناليز مواد چگونه قابل بررسي است؟
ثانيا: با توجه به اينكه توليد كنندگان اين مواد اعم از داخلي و يا خارجي تنها به ارايه data sheet بسنده ميكنند نتايج حاصله را چگونه ميتوان ارزيابي نمود ؟

سلام.
برای تست مواد بصورت خیلی ساده می تونی از تست DSC استفاده کنی که از روی دمای پیک ذوب و میزان پهن یا باریک (Sharp) بودن اون خصوصاً در برگشت میشه میزان خالص بودن ماده و اینکه آیا افزودنی خاصی بهش زدن تا حدی تشخیص داد.
ضمناً توی datasheetها عمدتاً خواص مکانیکی (مدول، تنش تسلیم، میزان تغییر شکل در تسلیم و ...) رو ذکر می کنند که میتونی گرانول اولیه ات رو بدی به شکل دمبل تزریق کنند و تست خواص مکانیکی رو روشون انجام بدی. تزریق و تست خواص مکانیکی رو هم خیلی جاها انجام می دهند. که من این 3 جا رو میشناسم:
1- آزمایشگاه رازی، جاده قدیم کرج، برای اطلاعات بیشتر می تونی به سایت www.razi-center.net مراجعه کنی.
2- دانشگاه صنعتی امیرکبیر دانشکده مهندسی پلیمر، معاونت پژوهشی (البته تستهای مکانیکی رو میتونی دانشکده مهندسی نساجی هم با قیمت خیلی مناسبتر انجام بدی) برای اطلاعات بیشتر می تونی با تلفن 66469162 یا 64542400 تماس بگیری
3- پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی،اتوبان تهران کرج کیلومتر 15، بلوار پژوهش. برای اطلاعات بیشتر می تونی به سایت http://www.iranpolymerinstitute.org/ مراجعه کنی یا با تلفن 44580000 تماس بگیری.

در مورد لوله هم تستهای زیادی وجود داره، مثل هیدروتست، برست و ... که اگه به اطلاعات خاصی نیاز داشته باشی شاید بتونم کمکت کنم.
در ضمن در مورد لوله اگه ماده ات خود رنگ نباشه و از مستربچ استفاده می کنی باید حواست باشه که مستربچ تأثیر خیلی زیادی روی خواص فیزیکی مکانیکی داره و حتماً اون رو هم تست کنی.

آخرین ویرایش:

fatemi.s

عضو جدید
اصطلاحات پليميري

اصطلاحات پليميري

سلام من ترجمه اصطلاحات متداول تو پليمر مي خوام (يعني ترجمه لغت به لغت رو مي دونم اما اصطلاحيش تو پليمر مي خواستم لطفا كمكم كنيد:
freudlich isotherm
breakthrourh
physical vapor deposition(pvd) technique
scanning electron microscopy:sem
sieverts - type volumetric
x-ray powder diffraction: XRd
transmission electron microscopy :tem
fourier transform infrared:FTIR
x-ray photoelectron spectroscopy :xps
intrinsically conducting polymer :ICP technology
electrochemicall impedance spectroscopy
pervaporation membrranes
x-ray diffraction:xrd
imidization (casting and imidization
in sito sol-gel process
chloroaurate medium

polyanaline- based nanocomposit

a.ghadiri

عضو جدید
ضمن تشكر از پاسخ شما دوست عزيز ،
در زمان مميزي يك شركت خارجي درخواست ارايه( COA(Certificat of Analys مواد اوليه مصرفي و انطباق آن با خريد هاي انجام شده را مطرح نمودند ، به نظر شما مفهوم مقايسه نتايج آزمونهاي مكانيكي با data sheet اعلامي از سوي توليد كننده بوده و آناليز ديگري مد نظر نيست ؟

GNMS

عضو جدید
ضمن تشكر از پاسخ شما دوست عزيز ،
در زمان مميزي يك شركت خارجي درخواست ارايه( COA(Certificat of Analys مواد اوليه مصرفي و انطباق آن با خريد هاي انجام شده را مطرح نمودند ، به نظر شما مفهوم مقايسه نتايج آزمونهاي مكانيكي با data sheet اعلامي از سوي توليد كننده بوده و آناليز ديگري مد نظر نيست ؟

a.ghadiri عزیز با سلام.
من زمانی در یک کارخانه کار می کردم و زمان ممیزی نیز از ما چنین اطلاعاتی می خواستند. معمولاً ما هم نتایج همین تستها را می دادیم. البته در خیلی از ممیزیها به ارائه datasheet و مقایسه مقادیر ذکر شده در آن و مقادیر مورد نیاز از طرف مشتری و همچنین ارائه فاکتور فروش (که ثابت کنیم واقعاً این ماده رو خریدیم) اکتفا می کردیم و ممیز راضی میشد. اما اگه ممیز خیلی سختگیر باشه، حتماً باید این تستها را انجام بدید.
یه چیزی یادم رفت بگه که اگه خواستی ماده ات رو بدی تزریق، حتماً قبلش ماده رو تو آون (Oven) خشک کنی که تأثیر خیلی زیادی روی خواص مکانیکی داره.

GNMS

عضو جدید
سلام.ممکنه چارت درسی رشته مهندسی پلیمر گرایش رنگ رو برام بفرستین؟
Enantiomer عزیز با سلام
امیدوارم که خیلی دیر نشده باشه!
اعداد داخل پرانتزها تعداد واحد هستند.

ترم اول:
ریاضی عمومی 1(3)، تدریس یار ریاضی عمومی 1،
فیزیک عمومی 1(3)، تدریس یار فیزیک عمومی 1
شیمی آلی 1(3)
کارگاه عمومی(1)
دروس عمومی (حداکثر 6 واحد)
جمع: 16 واحد

ترم دوم:
ریاضی عمومی 2(3)، تدریس یار ریاضی عمومی 2
شیمی آلی 2(3)
موازنه انرژی و مواد(3)
ترمودینامیک مهندسی شیمی(3)
فیزیک عمومی 2(3)، تدریس یار فیزیک عمومی 2
دروس عمومی(2)
برنامه نویسی کامپیوتر(3)
جمع: 20 واحد

ترم سوم:
معادلات دیفرانسیل(3)
مکانیک سیالات(3)، تدریس یار مکانیک سیالات
شیمی و سینتیک پلیمریزاسیون(3)
شیمی فیزیک عمومی(3)
شیمی و تکنولوژی مواد واسطه(3)
آز شیمی آلی(1)
دروس عمومی(1)
جمع: 19 واحد

ترم چهارم:
آز شیمی و سینتیک پلیمریزاسیون(1)
تکنولوژی تولید الیاف(2)
مهندسی رزینهای صنعتی(3)
انتقال حرارت(3)
شیمی و تکنولوژی مواد رنگزا(3)
الکتروشیمی ومهندسی خوردگی(3)
آز شیمی و تکنولوژی مواد واسطه و رنگزا(2)
دروس عمومی(2)
جمع: 19 واحد

ترم پنجم:
تکنولوژی تولید پینت(2)
انتقال جرم(3)، تدریس یار انتقال جرم
رئولوژی پلیمرها(3)
شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی 1(2)
آز الکتروشیمی و مهندسی خوردگی(1)
کارگاه مهندسی رزینهای صنعتی(1)
دروس عمومی(4)
جمع: 16 واحد

ترم ششم:
عملیات واحد(3)
ریاضیات مهندسی (3)، تدریس یار ریاضیات مهندسی
سینتیک و طراحی راکتور (3)
شیمی فیزیک محملهای رنگ (2)
تکنولوژی جوهرهای چاپ (2)
کنترل رنگ (3)
کارگاه تکنولوژی تولید پینت (1)
شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی2 (2)
آز شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی پروتئینی 1 (1)
جمع: 20 واحد

ترم هفتم:
کنترل فرآیند در صنایع پلیمر و رنگ (3)
آز شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی سلولزی (1)
ماشین آلات تولید روکشهای سطح (1)
دوباره تولید رنگ (3)
آز کنترل رنگ (1)
آز کنترل کیفیت روکشهای سطح (1)
دروس عمومی (2)
دروس اختیاری (2)
شناسایی و آنالیز دستگاهی (3)
جمع: 18 واحد

ترم هشتم:
آز شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی الیاف مصنوعی (1)
دروس اختیاری (4)
دروس عمومی (2)
پروژه (3)
کارآموزی (2)
جمع: 12 واحد

a.ghadiri

عضو جدید
ممنون از انتقال تجربياتتون .
اشاره اي به خشك كردن مواد قبل از تزريق نموديد :
1- چه روشهايي براي خشك نمودن مواد پليمري(همچون پلي اتيلن) وجود دارد ؟
2- در مقياس كوچك مثلا براي 500كيلو پلي اتيلني كه با آب آميخته شده و در هواي آزاد خشك شده با توجه به جذب بسيار پايين رطوبت توسط پلي اتيلن آيا نيازي به خشك سازي جهت توليد وجود دارد ؟
در صورت مثبت بودن پاسخ ،بدون داشتن دستگاه خشك كن صنعتي چگونه ؟

GNMS

عضو جدید
ممنون از انتقال تجربياتتون .
اشاره اي به خشك كردن مواد قبل از تزريق نموديد :
1- چه روشهايي براي خشك نمودن مواد پليمري(همچون پلي اتيلن) وجود دارد ؟
2- در مقياس كوچك مثلا براي 500كيلو پلي اتيلني كه با آب آميخته شده و در هواي آزاد خشك شده با توجه به جذب بسيار پايين رطوبت توسط پلي اتيلن آيا نيازي به خشك سازي جهت توليد وجود دارد ؟
در صورت مثبت بودن پاسخ ،بدون داشتن دستگاه خشك كن صنعتي چگونه ؟

با سلام.
در مقیاس صنعتی عموماً دستگاههای صنعتی تزریق، روی هاپرشون (Hopper) یا فیدرشون خشک کن دارند که به اندازه حدود 3 ساعت توش ماده می مونه و از پایین هوای گرم بهش می دمه و خشکش میکنه. میتونی از آون های صنعتی هم استفاده کنی، که در این حالت با توجه به اینکه جریان هوا وجود نداره زمان خشک کردن یخورده بیشتر میشه (حداقل 5 ساعت).
اما اگه ماده ات پلی اتیلن هست و قطعه ات هم حساسیت خاصی نداره، یعنی منظورم اینه که نمی خوای روش تست مکانیکی خاصی انجام بدی، می تونی از خشک کردن صرفنظر کنی. فقط ممکنه در محل ورودی قالبت (گیت تزریق) یه هاله روی قطعه ببینی که تو صنعت بهش "رد گاز" میگن و اصطلاحاً میگن ماده گازگیری میخواد (منظورشون خشک کردن هست. اما دقیقاً نمیدونند که وقتی ماده رو گرم میکنی چه اتفاقی می افته!)

• Like
واکنش ها: t.p

mehdi114

عضو جدید
سلام ،
با تشکر ، آیا کسی از دوستان در مورد پلی سیلوکسان ها می تونه اطلاعاتی به من بده !!!

tirana65

عضو جدید
رزین براق کننده

رزین براق کننده

سلام خدمت مهندسای عزیز
خسته نباشید
میشه چندتا رزین براق کننده به من معرفی کنید؟
ممنون

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
سلام ،
با تشکر ، آیا کسی از دوستان در مورد پلی سیلوکسان ها می تونه اطلاعاتی به من بده !!!
سلام
خدمت شما:
اصلاح سطح غشاهاي سراميكي نانوكامپوزيتي با استفاده از پلي دي متيل سيلوكسان و بررسي عملكرد آنها در جداسازي هيدروكربنهاي سنگين
Download

ﺳﯿﻠﻮﮐﺴﺎن - ﻫﺎي ﻧﺎﻧﻮﮐﺎﻣﭙﻮزﯾﺘﯽ اﯾﻤﯿﺪ ﻏﺸﺎ

پلیدیمتیلسیلوکسان

موفق باشید:gol:

http://prof.um.ac.ir/ResearchDocuments/papers/1012623.pdf

mehdi114

عضو جدید
سلام ،
باتشکر ازلطف شما، دوست عزیز آیا در مورد خواص پلیمرهای پلی سیلوکسان هم مطلبی دارید؟
یا از کجا میشه در این مورد تحقیق کرد؟

mirzaeebaran

عضو جدید
:cry:با سلام وخسته نباشید
من یک فارغ لتحصیل پلیمر امیر کبیر مقطع کارشناسی هستم .مدتهاست دنبال کار هستم.همه جا یا پارتی میخواد یا سابقه.خسته ودلسرد شدم.حتی گاهی از این همه زحمتی که کشیدم پشیمون میشم واقعآ به کمک احتیاج دارم .

amirpop

عضو جدید
سلام .یه راهنمایی میخاستم در مورد کارآموزی
میخاستم بدونم برا رشته صنایع پلیمر پلی اکریل بهتره یا پالایشگاه اصفهان؟؟؟:que:

GNMS

عضو جدید
:cry:با سلام وخسته نباشید
من یک فارغ لتحصیل پلیمر امیر کبیر مقطع کارشناسی هستم .مدتهاست دنبال کار هستم.همه جا یا پارتی میخواد یا سابقه.خسته ودلسرد شدم.حتی گاهی از این همه زحمتی که کشیدم پشیمون میشم واقعآ به کمک احتیاج دارم .

mirzaeebran عزیز سلام.

فارغ التحصیل شدنت را تبریک میگم.
من خودم چند جا قبلاً کار کردم و این حرفی رو که بهت میزنم خودم هم تجربه کردم.
تا حالا چون جایی کار نکردی، وقتی وارد صنعت میشی اولش فکر میکنی که همه چیز رو میدونی و بلدی و ... اما صنعت یکسری ریزه کاری داره که فقط با تجربه میتونی بدست بیاری. به همین دلیل پیشنهاد اولم اینه که به هیچ عنوان دنبال حقوق بالا نباش، تا بتونی یه تجربه ای کسب کنی و بعد بری سراغ حقوق بالا. ثانیاً در مورد کار هم چند جا سراغ دارم که سابقاً دنبال نیرو می گشتند اما الان نمی دونم که آیا نیرو جذب کردند یا نه. آدرسشون را واست می نویسم اگه خواستی یه سر بزن ببین چه خبره:
1: کارخانه صنعتی دقت خودرو کوشا (معروف به ایپاکو)، جاده مخصوص تهران کرج، بعد از 3 راه کاروانسرا سنگی، کیلومتر 21، خیابان دنیای فلز، کارخانه ایپاکو، واحد مهندسی
2: خود معاونت پژوهشی امیرکبیر یه اطلاعیه توی دانشکده پلیمر زده بود که واسه آزمایشگاه SEM یک نفر نیرو میخواد. مسئولش هم دکتر کتباب توی دانشکده پلیمر هست. اگه خواستی میتونی اونجا هم سر بزنی. البته من شخصاً کار صنعت رو بهت پیشنهاد میکنم.
3: اگه هیچکدوم از اینها نشد، یه پیشنهاد دیگه هم دارم که میتونه خیلی مفید باشه و اون اینکه بری ساپکو، (جاده مخصوص تهران کرج، چهارراه ایران خودرو). اونجا بخش قطعات پلیمری داره، ازشون لیست کارخونه هایی رو که واسشون قطعه تولید می کنند رو بگیری و یکی یکی به اون کارخونه ها سر بزنی. مطمئناً تو یکیشون میتونی کار پیدا کنی.

GNMS

GNMS

عضو جدید
سلام .یه راهنمایی میخاستم در مورد کارآموزی
میخاستم بدونم برا رشته صنایع پلیمر پلی اکریل بهتره یا پالایشگاه اصفهان؟؟؟:que:

amirpop عزیز با سلام.

راستش من هر جفتش رو دیدم. اگه رشته ات پلیمر هست به نظر من پلی اکریل خیلی بهتره، چون چند تا خط تولید پلیمری با روشهای مختلف داره و کارخانه خیلی بزرگیه. در ضمن میتونی با سنتز پلی اکریل، راکتورهای پلیمریزاسیون و روشهای ریسندگی که یکی از مسائل خیلی مهم تو پلیمرهاست آشنا بشی. اما تو پالایشگاه چیزی که به درد مهندسی پلیمر بخوره ندیدم (بهتره بگم خیلی کم دیدم)، و پالایشگاه بیشتر به درد مهندسی شیمیها میخوره.

GNMS

rikavache

عضو جدید
گرایش شما چیه ؟ موضوع پایان نامه ؟ معدل ؟ اهل کجا هستی ؟ و دنبال چه جور کاری ؟

soroush66

عضو جدید
حالا که اینقدر با معرفتید؛ واسه منم کار پیدا کنید دیگه :redface:
دانشجوی فوق پلیمر دانشگاه آزاد ماهشهرم
اگه تو خوزستان کار سراغ دارید ما رو هم دریابید :heart:

ami!r

عضو جدید
سلام دوستان
قبلا" تاپیکی داشتیم در مورد تازار کار و جدید ترین آگهی های استخدام.به نظر من خیلی عالی و مفید بود.نمی دونم چرا دیگه فعال نیس.اگه دوباره فعالش کنیم ثواب دنیا و آخرت و واسه خودمون خریدیم.;)

GNMS

عضو جدید
سلام دوستان
قبلا" تاپیکی داشتیم در مورد تازار کار و جدید ترین آگهی های استخدام.به نظر من خیلی عالی و مفید بود.نمی دونم چرا دیگه فعال نیس.اگه دوباره فعالش کنیم ثواب دنیا و آخرت و واسه خودمون خریدیم.;)

سلام به همه دوستان
من هم با امیر موافقم، که یه تاپیکی داشته باشیم و آگهی های جدید استخدام رو که می بینیم اونجا بنویسیم.
در ضمن از همه دوستان تقاضا دارم در صورت امکان سوالات، درخواستهای و ... خودشون رو توی تاپیک های مرتبط بنویسند. تا هم درخواستها مرتب تر بشه و هم اینکه پاسخگویی راحتتر.

الان 7 تا تاپیک مهم داریم. از مدیر گروه تقاضا دارم که یک تاپیک "مهم" دیگه برای آگهی های استخدام ایجاد کنه تا دوستانی که دنبال کار می گردند بتونند مستقیماً به اون تاپیک مراجعه کنند.

t.p

عضو جدید
چسبندگی مواد پلیمری به قالب

چسبندگی مواد پلیمری به قالب

سلام
:que:دلیل چسبندگی مواد پلیمری(مثلا پلی استال)به قالب چیه؟ ایا استفاده از روغن DOP میتونه برطرفش کنه؟ چه مواد افزودنی میتونیم در این موردبه پلی استال اضافه کنیم تا زائداتی نداشته باشیم؟
من این سوالو تو تالار م.شیمی هم مطرح کردم...لطفا اگر اطلاعات مشابهی هم دارید برام بذارید...(elahe.taghizade@gmail.com)
با تشکر

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
خواهش می کنم به من کمک کنید
بد جوری گیر کردم
می شه چند تا مقاله در بارهی پلی استر ها در اختیار من بگذارید
خیلی فوری
ممنونون میشم

GNMS

عضو جدید
سلام بچه ها
خواهش می کنم به من کمک کنید
بد جوری گیر کردم
می شه چند تا مقاله در بارهی پلی استر ها در اختیار من بگذارید
خیلی فوری
ممنونون میشم

دوست عزیز سلام.
میشه بگی چه پلی استری؟ در چه مورد؟ سنتز؟ خواص؟