·▪•●سوالات و درخواست های مهندسی پلیمر فقط در اینجا مطرح شود●•▪·

t.p

عضو جدید
با سلام
نظر يكي از توليد كنندگان معتبر رنگدانه هاي پليمر(مستر بچ) خارجي اينست كهMFI و دانسيته را نمي توان بعنوان پارامتر كنترلي كيفي جهت مستر بچ ها در نظر گرفت!
لطفا راهنمايي كنيد جهت كنترل مستر بچ چه آزمونهايي بصورت استاندارد وجود دارد ؟
سلام
دیتا شیت مستربچها بر پایه پلیمرهای مختلف متفاوته
مثلا یه نمونه دیتا شیت مستر بچ بر پایه pp از یه شرکت داخلی:
light fastness=8
heat stability=300
washing=5
shampooing=5
migration=5
rubbing-wet=5
در مورد قطعات رنگی که باید موادشون با مستر بچ مخلوط بشه همه تستهای خاص اون قطعه انجام میشه...

saatchi

عضو جدید
سلام. هر كسي كه درباره ملامين فرمالدهيد مطلبي به ما بدهد خيلي خوشحال ميشويم
درباره مكانيسم و كاربردش در صنعت
اگر لاتين هم باشه مشكلي نيست:cry::cry::cry::warn:
سلام من سعی می کنم برات پیدا کنم اگه اطلاعات اولیه ای داری بذار اینجا تا راحت تر بتونم دنبالش بگردم

nanaziii

عضو جدید
کمک کمک;l;

کمک کمک;l;

سلام
یک مقاله کوجولو ب زبان لاتین در مورد درس رئولوژی پلیمرها ک ب رئولوژی ربط داشته باشه نیاز فوری دارم.اگه با ترجمه باشه بهتره.مرسی
ati.s917@yahoo.com

آخرین ویرایش:

jozepeh

عضو جدید
:):)با سلام خدمت دوستان عزیز من فارغ التحصیل مهندسی نساجی گرایش شیمی هستم. اکنون می خواهم برای ارشد رشته مهندسی پلیمر را ادامه بدهم.چه دانشگاههای سراسری ارشد پلیمر را دارد؟ در مورد دانشگاه امیر کبیر واحد هرمزگان چه طور ؟از چه موسسه ای بهتر است جزوات را خریداری کنم؟
سلام.شمانساجيا چي از جون پلیمر مي خواين :redface:

M.Shimi84

عضو جدید
سلام
ظاهرأ جواب قانع کننده ای به نظر میاد اما اگر اینطور باشه هرچی رو که می کشیم با صرفنظر از جنسش باید گرم بشه اما این اتفاق نمیفته. فکر میکنم جواب باید خیلی ظریف تر و قشنگ تر از این باشه و باید باپیوند مولکول های پلیمر توجیه بشه.
با تشکر

GNMS

عضو جدید
سلام
ظاهرأ جواب قانع کننده ای به نظر میاد اما اگر اینطور باشه هرچی رو که می کشیم با صرفنظر از جنسش باید گرم بشه اما این اتفاق نمیفته. فکر میکنم جواب باید خیلی ظریف تر و قشنگ تر از این باشه و باید باپیوند مولکول های پلیمر توجیه بشه.
با تشکر

M.Shimi84 عزیز با سلام

همونطور که خودت گفتی این پدیده واسه تمام مواد صادق هست. البته باید به یک نکته توجه داشته باشی، همونطور که گفتم یک بخشی از کار که به ماده میدیم بصورت گرما خودش رو نشون میده و این بخش از یک ماده به ماده دیگه فرق میکنه. و واسه همین در مورد مواد دیگه این مقدار میتونه به اندازه ای کم باشه که حس نشه.
یک نکته دیگه هم هست و اونهم اینه که در مورد مواد دیگه مانند فلزات، سرامیکها و ... تغییر شکل ماده در اثر کشش خیلی کمتره و در نتیجه مقدار کاری که روی قطعه انجام میشه خیلی کم هست و به همین خاطر افزایش دماش کمتره و حس نمیشه.
بازهم من توی کتابهام یه سرچی میکنم اگه به نتیجه دیگه ای رسیدم بهت میگم.

GNMS

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
سال نوی همه مبارک
منظور از دما ی شیشه ای شدن چیه:que:

GNMS

عضو جدید
سلام
سال نوی همه مبارک
منظور از دما ی شیشه ای شدن چیه:que:

mary90 عزیز با سلام،

برای همه پلیمرها یک دمایی به نام دمای انتقال شیشه (Tg) تعریف میشه که در دماهای کمتر از این دما پلیمر مانند یک شیشه سفت و شکننده است و بالاتر از اون دما پلیمر لاستیکی و نرم هست.
باید حواست باشه که دمای انتقال شیشه همیشه از دمای ذوب کمتره و در نقطه ذوب دیگه نمیشه از ماده استفاده کرد. اما در دمای بین انتقال شیشه و ذوب میشه از ماده استفاده کرد و حالت لاستیکی داره.
یکی از فرقهای اساسی بین لاستیکها و پلاستیکها هم دمای انتقال شیشه ای اونهاست. دمای انتقال شیشه لاستیکها معمولاً حدود -70 درجه است و در نتیجه در دمای عادی لاستیکها بالای دمای شیشه ای شدن هستند و نرم هستند. اما دمای انتقال شیشه پلاستیکها بالاتر از دمای محیط هست و واسه همین در دمای معمولی سخت و شیشه ای هستند.
امیدوارم این اطلاعات بدردت بخوره. اگه توضیحات بیشتری خواستی بگو شاید بتونم کمکت کنم

GNMS

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
mary90 عزیز با سلام

میشه بگی منظورت از اصلاح، اصلاح کدوم خاصیتش(خواص مکانیکی، فیزیکی، شیمیایی......) هست؟

GNMS
خیلی ممنون
از جواب خوبتون
خمنظورم خواص شیمیایی وفیزیکی ماده هست

امیرعلی31

عضو جدید
سلام

سلام

منم دنبال کتاب درمورد رزین ها هستم اما از نوع فارسی اگه سراغ دارید ممنون میشم بذارید

امیرعلی31

عضو جدید
رزین اپوکسی

رزین اپوکسی

سلام من دربه در دنبال اطلاعاتی در مورد رزین اپوکسی و خواص و کاربردش هستم لطفا اگه اطلاعی دارید به من بی اطلاع کمک کنید

GNMS

عضو جدید
خیلی ممنون
از جواب خوبتون
خمنظورم خواص شیمیایی وفیزیکی ماده هست

mary90 عزیز با سلام

راستش سوالت خیلی کلیه اما من یکسری روشهایی رو که میدونم رو بهت میگم:

در حالت کلی برای افزایش خواص شیمیایی یک پلیمر باید ساختار اونرو جوری انتخاب کنی که در برابر اون ماده مقاوم باشه، مثلاً بعضی از پلیمرها در برابر مواد روغنی مقاوم هستند و بعضیها در برابر مواد پایه آبی. بسته به اینکه میخوایی ماده ات در برابر چه ماده شیمیایی مقاومت کنه باید ساختار اونرو انتخاب کنی. علاوه بر اینها یکسری موادی هستند که در حد خیلی کم (ppm) به پلیمر اضافه میشند و ساختار شیمیایی اونها رو تقویت میکنند. مثلاً موادی با نام تجاری Irganox و Irgafos هستند که به پلیمرها اضافه میشوند و از تخریب شیمیایی پلیمرها در برابر حرارت جلوگیری میکنند. یا یکسری افزودنیهایی هستند که مخصوص مقاومت در برابر نور خورشید یا اوزون یا ... هستند. بسته به اینکه ماده ات چی هست و در برابر چی میخوای مقاوم باشه میتونی افزودنی مربوط به اون رو انتخاب کنی.

بهبود خواص فیزیکی هم خیلی شبیه به بهبود خواص شیمیایی هست. به این معنی که با توجه به خاصیتی که میخوای بهبود بدی، افزودنی خاص خودش رو پیدا کنی. مثلاً اگه میخوای خاصیت ضربه پذیری یک پلاستیک رو بهبود بدی میتونی با لاستیک اونرو آلیاژ کنی و خاصیت ضربه پذیریش بالا بره. یا یه ماده سفت تر به یه ماده لاستیکی بزنی و خواص مکانیکیش بالا بره. یا برای کاهش خواص آتش گیری (خود خاموش کنی) از افزودنیهای نانو سیلیکا استفاده کنی.

همونطور که گفتم خواص فیزیکی و شیمیایی پلیمرها خیلی متنوع است و باید دقیقاً بدونی که چه خاصیتی رو میخوای افزایش بدی. چون بهبود یک خاصیت ممکن باعث بشه که خواص دیگه بدتر بشه.

GNMS

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز از این که جواباتون ممنونم
میشه لطف کنید ودرباره ی تنش های کراکینگی هم توضیح بدین

GNMS

عضو جدید
mary90 عزیز با سلام

همونطور که میدونی پلیمرها از منومرها تشکیل میشوند. اگه در ساختار یک پلیمر فقط یک نوع منومر باشه، به اون هموپلیمر، اگه 2 تا باشه کوپلیمر، اگه 3 تا باشه ترپلیمر و ... گفته میشه. اما به همه اینها بصورت کلی پلیمر میگن. به زبان دیگه پلیمر اسم کلی تریه نسبت به هموپلیمر.

GNMS

GNMS

عضو جدید
M.Shimi84 عزیز با سلام

من یه تحقیق کوچیکی در مورد فلزات کردم، اونها هم در حین کشیدن یا خم شدن گرم میشن، بطوریکه گفتن اگه یه قطعه فلز رو چند بار با دستگاه خم و راست کنی بقدری داغ میشه که نمیشه با دست گرفتش.
اگه از دیدگاه ملکولی دنبالش هستی که چه اتفاقی میافته، اونهم اصطکاک بین زنجیرهای ملکولی است که این اصطکاک در حالت جامد منجر به گرم شدن ماده و در حالت مذاب به اندازه ای گرما تولید میکنه که عامل اصلی ذوب شدن در دستگاههای مثل اکسترودر و یا تزریق و ... هست. که در این حالت به shear viscous heat معروفه.

GNMS

GNMS

عضو جدید
سلام دوست عزیز از این که جواباتون ممنونم
میشه لطف کنید ودرباره ی تنش های کراکینگی هم توضیح بدین

mary90 عزیز با سلام
من تا حالا لفظ تنش های کراکینگی رو نشنیدم، میشه بگی این اصطلاح رو از کجا شنیدی و انگلیسیش چیه؟

GNMS

GNMS

عضو جدید
سلام من دربه در دنبال اطلاعاتی در مورد رزین اپوکسی و خواص و کاربردش هستم لطفا اگه اطلاعی دارید به من بی اطلاع کمک کنید

امیرعلی 31 عزیز با سلام

اپوکسی ها یه کوپلیمر ترموست هستند که از دو جزء رزین اپوکسی و سفت کننده (هاردنر یا Hardner) ساخته میشوند. رزین شامل منومرها یا پلیمرهای با زنجیرهای کوتاه هستند که دارای گروه فعال اپوکسید هستند. باید دقت کنی که رزینهای اپوکسی دارای جرم ملکولیهای متفاوتی هستند ولی دو سر انتهایی همه اونها گروه اپوکسید وجود داره.
رزینهای اپوکسی عموماً از واکنش بین اپی کلرو هیدرین و بیس فنول آ تولید میشند که میتونی بجای بیس فنول آ از مواد مشابه دیگه ای هم استفاده کنی. هاردنی شامل منومرهای پلی آمین میشه که برای مثال میتونه تری اتیلن تترا آمین (TETA) باشه. با مخلوط کردن این دو تا گروههای اپوکسید باز میشن و با گروههای آمین واکنش میدهند و در نتیجه یه شبکه سه بعدی ایجاد میکنند که یک پلیمر ترموست تشکیل میشه. همونطور که تو پستهای قبلیم نوشتم، به فرآیند ایجاد پیوندهای عرضی پخت شدن هم میگن.
من اینجا شکل شیمیایی این مواد رو هم میزارم:
ساختار شیمیایی منومر اپوکسی
ساختار شیمیایی اپی کلرو هیدرین
ساختار شیمیایی بیس فنول آ
ساختار شیمیایی تری اتیلن تترا آمین

کاربردهای رزینهای اپوکسی زیاده که من اینجا به چند تاشون اشاره میکنم:
رنگها و روکشها: یکسری روکشهایی برای سطوح فلزی هست که پس از اعمال پخت میشه و انرژی خیلی کمتری نسبت به روکشهای پودریی که با حرارت پخت میشن برای پخت شدن میخواد. این روکشها خیلی سریع پخت میشن در برابر اشعه ماورای بنفش و خیلی از عوامل محیطی مقاوم هستند و سطح خیلی محکمی ایجاد میکنند.

چسبها: یکسری از چسبها هستند که پایه اونها رزین اپوکسی هست و پس از پخت شدن که اصطلاحاً ما خشک شدن چسب میگیم یه پیوند محکم ایجاد میکنند. اگه اشتباه نکنم چسب دوقلو یه چسب پایه اپوکسی هست که یکی از مواد هاردنر و اون یکی رزین اپوکسی هست. وقتی این دو تا رو با هم مخلوط میکنی واکنش پخت شروع میشه و بعد از چند دقیقه کاملاً سخت میشه.

ابزارها و قالبها: در صنعت برای ساخت لمینیت، قالبهای اولیه، فیکسچرها و ... از رزینهای اپوکسی استفاده میشه. که جایگزین خوبی برای قالبهای چوبی و ... هست.

سیستمهای الکترونیکی و الکتریکی: از رزینهای اپوکسی در صنعت برق برای ژنراتورها، ترانسفورماتورها، عایقها و ... استفاده میکنند. رزینهای اپوکسی عایق بسیار عالی برق هستند و همچنین از اونها برای ساخت ترانزیستورها، آی سی ها، فیبرهای مدار چاپی و .... استفاده میشه.

رزینهای اپوکسی مصارف دیگه ای هم مثلاً در صنایع دریایی، هوافضا، هنری و ... دارند.

GNMS

810484104

عضو جدید
کمک ،کمک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

کمک ،کمک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:cry:سلام .من در رابطه با نانو کامپوزیت های زیست تخریب پذیر چند تا مقاله یا پروٍژه می خواستم .ممنون:)

mehdi114

عضو جدید
سلام GNMS

من از چند وقت پیش دارم روی پلی سیلوکسان ها کار می کنم ، اما یک چیزی برام خیلی گنگه ،
دوست دارم نظر شما را هم بدونم . اگه از این ترکیبات به صورت نانو استفاده بشه آیا بایستی
انتظار تغییر رفتارها را در فرم نانو داشت ؟؟؟
متشکرم.

GNMS

عضو جدید
سلام GNMS

من از چند وقت پیش دارم روی پلی سیلوکسان ها کار می کنم ، اما یک چیزی برام خیلی گنگه ،
دوست دارم نظر شما را هم بدونم . اگه از این ترکیبات به صورت نانو استفاده بشه آیا بایستی
انتظار تغییر رفتارها را در فرم نانو داشت ؟؟؟
متشکرم.

mehdi114 عزیز با سلام

امیدوارم که در کارت همیشه موفق باشی. راستش من درست متوجه نشدم منظورت از اینکه میخوای بصورت نانو استفاده کنی چیه؟ میخوای پلی سیلوکسان رو در سایز نانو به یه پلیمر دیگه اضافه کنی یا میخوای یه ماده دیگه رو در سایز نانو به پلی سیلوکسان اضافه کنی؟
معمولاً تو پلیمرها وقتی صحبت از نانو تکنولوژی میشه، منظور اضافه کردن یه ماده دیگه در سایز نانو مثلا نانو خاک رس (Nanoclay)، نانو پودر فلزات یا ترکیبات آنها(مثل نانو نقره)، نانو الماس (Nano diamond) لوله های کربنی در سایز نانو (Carbon nano tubes یا CNT) و .... به پلیمر و بررسی خاصیت خاصی ازش هست. هرکدام از افزودنیهایی که اسم بردم خاصیت خاص خودش رو داره. اگه بگی دقیقاً میخوای چیکار کنی، یا چه خاصیتی مد نظرت هست یا پروژه ات رو چیه شاید بتونم کمکت کنم.

GNMS

BALB

عضو جدید
سوال؟

سوال؟

سلام . در مورد روشهای تهیه رزین آنیلین - فرمالدهید مطلب می خواستم . لطفا کمکم کنید .ممنون

kobra 111

عضو جدید
صفحات ساختمند

صفحات ساختمند

سلام به همه دوستان
مطلبي درمورد توليد صفحات ساختمند يا كارتون پلاست ها مي خواستم اگر كسي مطلبي داره لطفا برام بذاره كه خيلي لازم دارم
با تشكر

پلیمر

عضو جدید
سلام دوستان کسی میتونه در مورد کندسوز کننده ها مثل zinc Borateو... فرقی نمیکنه به من کمک کنه؟یا مقاله بذاره ممنون میشم

پلیمر

عضو جدید
سلام کسی میتونه scienceاین مقاله رو واسه من بگیره؟
Molecular design of nanometric zinc borate-containing polyimide as a route to flame retardant materials