«انرژی احساسی صلح آمیز»

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
«انرژی احساسی صلح آمیز»

از نظر علمی و فنی وقتی میزان غلظت اورانیوم غنی شده زیر 20% باشد می تواند در تولید انرژی لازم برای مقاصد صلح آمیز مفید باشد. در حالیکه اگر غلظت آن به بالای 80% برسد صرفا جهت ساخت بمب اتم و تخریب می تواند مورد سوء استفاده قرار بگیرد.
اما این موضوع چه ربطی به بحث احساسات ما دارد؟!!

احساسات ما منبع فراوانی از انرژی را با خود دارد و به میزان غلظت آن قابل بهره برداری یا سوء استفاده است

همه انسانها دارای احساسات هستند. اما تنها زمانی کارآمدی و مفید بودن این احساسات به حداکثر می رسد که تعادلی بر آن حاکم باشد و همواره تحت کنترل تفکر باشد.

غالبا افرادی که به احساسات خود زیاد بها می دهند و محور تصمیم گیری و زندگی خود را براساس ارضای احساسات خود پایه گذاری می کنند، کسانی هستند که احساسات را زیادی غنی کرده اند. دیگر این انرژی احساسی صلح آمیز نیست و نقش تخریب گرایانه یا آسیب رسان آن غالب است.

جملات و عبارات ذیل می تواند به عنوان سرنخهای احساسات بیش از اندازه غنی شده و غیر صلح آمیز از جانب افراد احساسی مد نظر قرار گیرد:
 احساس می کنم او معیارهای لازم را برای ازدواج با من دارد.( به جای فکر می کنم ، روی عبارت احساس می کنم تاکید شده است.)
 دیگه نمی خواهم هیچ وقت قیافه اش را ببینم.(هیچ وقت از قیود افراطی مورد توجه افراد احساسی )
 ازش متنفرم (عبارت های به شدت منفی یا مثبت از علاقمندیهای افراد احساسی)
 فقط با کسی که عاشقشم می تونم ازدواج کنم. (بی توجهی به معیارهای غیر احساسی ازدواج)
 بی او می میرم.
 بدم می آید.
 خوشم می آید.
 حالم ازش بهم می خورد.
 دلخور شدم.
 تحویلم نگرفت.
 ازش رنجیدم.
 دوستم ندارد.
 خودشو برام می گیره.
 پر رو هست.

همچنین سرنخهای کلامی و جسمانی که به «بخش کودک شخصیت ما» اشاره دارد مثل: الف )سرنخهای کلامی :
- کاشکه
- دلم می خواد
- نمی دونم
- می خوام
- به من چه
- شاید وقتی که... ( بزرگتر شدم ، قبول شدم ، مدرک گرفتم ، .....)
- نگاه کن چه کار کردم ...( گزارشم را ببین ، ماشینم را ببین ، لباسم را ببین ، کارم رو ببیین و...)
- صفات تفصیلی ( مثل بهتر ، بهترین ، بزرگتر ، بزرگترین ....)
مثالی در زیر که همه سرنخهای کلامی از جزء کودک شخصیت ناشی می شود:
" کاش پارسال این زمین را خریده بودم داشتم .
دلم می خواد بهترین فرزند را داشته باشم
نمی دونم چطور باید حرفهایم را به بعضی ها بفهمانم.
در گزارش من ، بهترین ، پرمحتواترین و... مطالب را خواهی یافت.

ب ) سرنخهای جسمانی
- غش غش خندیدن
- وول خوردن
- شعف
- چشم پائین انداختن
- کج خلقی
- جیغ
- ناله
- چشم گرداندن
- شانه بالا انداختن
- لج کردن
- قهر کردن
- سر به سر گذاشتن
- رجز خواندن

خلاصه اینکه:
زمانی انرژی احساسی، غیر صلح آمیز و تخریبی محسوب می شود که مرکز تصمیم گیری و انتخاب فرد را اشغال کند و قوه منطق و حل مسئله را در جهت ارضاء خود و احساس لذت به کار گیرد و "عکس العملهای لذت طلبانه آنی" جایگزین دوراندیشی ، صبر، تحمل و همه جانبه گرایی گردد و شیوه احساس محوری رویه غالب فرد باشد.
بیاییم احساسات را در غلظت کم غنی سازی کرده و بدینوسیله اعتماد دیگران را به خودمان جلب کنیم.

/ شماره 5/ با سری تاپیکای اصلاح و خودسازی همراه شوید 1-2-3-4-5-6....17
تکنیک 11.10.92

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
در این رابطه بخوانید مقاله :

«بی ثباتی احساسی ارتباطات انسانی را تخریب می کند»​

او را شاید تو هم دیده باشی؟!!!
یک روز شاد شاد هست و با خود آواز می خواند و آنقدر حرف میزند که کلافه ات می کند، جک تعریف می کند و ازت می خواهد به سینما بروید. آنقدر بهت محبت می کند که شرمنده می شوی. موسیقی شادش تو را به هیجان می آورد.

اما روز دیگر، او جواب سلامت را به سختی و خستگی می دهد، حتی حوصله گوش کردن به حرفهایت را ندارد. قیافه اش موجی از انرژی منفی را در تو سرازیر می کند و دوست داره ساکت بمونه. و تصور می کنه توی دنیا هیچکسی دوستش نداره و غمگین هست. موسیقی غمگینی که انتخاب کرده تو را افسرده می کند.

چند روز دیگه می بینی اش، در حالی که دلخور هست و غرغر می کنه و بهانه ای برای زودرنجی خود ارائه می دهد که اصلا برایت قابل درک نیست و شروع به گلایه می کنه.

اما روز دیگر نسبت به موضوعی، از مادر یا پدرش عصبانی شده و می گوید حاضر نیست آنها را ببخشد ، فریاد می زند و گونه اش سرخ شده است.

با این وجود فردایش با معذرت خواهی و خرید هدیه از آنها طلب بخشش می کند و معترف به اشتباه خودش هست و می گوید دنیا ارزش این حرفها را نداره.

آری
تو سردر گم می شوی!
نمی توانی پیش بینی اش کنی!
نمی دانی فردا چه متغیری و به چه میزان او را دستخوش تغییر حالت خواهد کرد؟!
آیا او را عصبانی خواهی دید؟! یا خوشحال؟! هیجان زده خواهی دید یا نگران؟! مضطرب می بینی یا سرحال؟! ساکن و منزوی می بینی یا پرهیاهو و پر جنبش؟!

حس می کنی که از دیدنش و از اینکه غیر قابل پیش بینی هست ، آسیب می بینی. آنقدر عذرخواهی هایش را مکررا دیده ای که دیگر باور نداری !
آنقدر عصبانیت هایش را و مهربانی هایش در هم تنیده شده که دیگر در رابطه با او احساس امنیت و آرامش نمی کنی؟!

با خود می گویی او ثبات احساسی ندارد. او تعادل ندارد. یک روز در عرش است و روز دیگر بر فرش.
امروز در اوج، و فردا در قعر
امروز جزر و فردا مد، با خود می اندیشی که این فرد اگر چه دریاست و محاسن زیاد دارد، لیکن آنقدر امنیت ندارد که تو در ساحلش آرام بگیری ، تو نیاز به آرامش آبی دریا داری.

به این نتیجه می رسی که ثبات احساسی در فردی شکل می گیرد که تعادل داشته باشد و میانه روی را جایگزین افراط و تفریط کرده باشد. و احساسش را زیادی در مرکز ثقل شخصیتش قرار نداده باشد.

کپی برداری ممنوع / تکنیک

memar_w

عضو جدید
ببخشید...اما چه نتیجه ای باید از این مطلب بگیریم؟؟؟
این کارارو انجام بدیم خوبه یا ندیم خوبه

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید...اما چه نتیجه ای باید از این مطلب بگیریم؟؟؟
این کارارو انجام بدیم خوبه یا ندیم خوبه

اینکه احساسات باید تحت سلطه باشند ، احساس ماورائ کنترل به شخص ضرر می رسونه
زمانی انرژی احساسی، غیر صلح آمیز و تخریبی محسوب می شود که مرکز تصمیم گیری و انتخاب فرد را اشغال کند و قوه منطق و حل مسئله را در جهت ارضاء خود و احساس لذت به کار گیرد و "عکس العملهای لذت طلبانه آنی" جایگزین دوراندیشی ، صبر، تحمل و همه جانبه گرایی گردد و شیوه احساس محوری رویه غالب فرد باشد.
بیاییم احساسات را در غلظت کم غنی سازی کرده و بدینوسیله اعتماد دیگران را به خودمان جلب کنیم.

urban planing

عضو جدید
من از اینا خیلی میگم ولی اصلا احساساتی نیستم!چجوریه؟:redface:

 بدم می آید.
 خوشم می آید.
 حالم ازش بهم می خورد.

 پر رو هست.

همچنین سرنخهای کلامی و جسمانی که به «بخش کودک شخصیت ما» اشاره دارد مثل: الف )سرنخهای کلامی :
- کاشکه
- دلم می خواد
- نمی دونم
- می خوام
- به من چه
- شاید وقتی که..