قوانین ده گانه شهید مجتبی علمدار

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به همگی

چند روز بود داشتم رو نگاه نکردن به نامحرم کار میکردم!!!
ولی تا حالا دقت کردید وقتی میخواین یه کاری رو خودتون و خودتون یعنی بدون توسل انجام بدید اون کار کاملا" برعکس میشه؟؟
مثلا" به قول حاج آقا فرحزاد تصمیم میگیرید یه روز عصبانی نشید ولی اون روز موقعیت هایی پیش می یاد که بدتر از همیشه عصبانیتون میکنه!!!
امروز حاج آقا فرحزاد در برنامه سمت خدا داشتن میگفتن وقتی یه تصمیمی میگیرید که مثلا" فلان گناه رو تو اون روز انجام ندید
حتما" توسل کنید به یکی از امامان معصوم تا به نتیجه ی دلخواه برسید
یعنی تصمیم گرفتن تنها کافی نیست اینکه از امامان هم کمک بخوایم خیلی موثر هستش.
ما وقتی توسل نکردیم خیلی کوچیک هستیم که بتونیم یه راه رو خودمون به تنهایی بریم یعنی نیاز داریم یکی دستمون رو بگیره یکی راه رو بهمون نشون بده
چون واقعا" نفس اماره ی انسان هر ثانیه انسان رو به گناه میخونه. حالا وقتی ما راه رو بلد نیستیم چه جوری میتونیم راه پیدا کنیم.

به نظرم ما بیایم روی ترک گناه بیشتر وقت بذاریم.

چون ایمان اصلش ترک گناه هستش.

خب بیایم روشون وقت بذاریم عین قوانین شهید علمدار.

با دفتر درست کردن هم موافقم منم الان یکی رو کنار گذاشتم.
بیایم به این حدیث امام علی (ع) عمل کنیم که آخرشب ها از خودمون حساب و کتاب اون روزمون رو بکشیم.

آخرین ویرایش:

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
متاسفانه ما از این تاپیک کناره گیری می کنیم.(از همه دوستان عذز میخوام)

نمیدونم چرا توفیق نمیشه قانون ها رو عمل کنم.

________
وقتی نماز تقرب رو میخونم محال هست که واسه نماز صبح بیدار بشم...

ما هم نمیخونم ، بجاش نماز صبحمون قضا نمیشه...!!!

به همین راحتی کناره گیری:surprised:
میشه خیلی کارا کرد، نماز صب قضا شدن خیلی دلایل داره و برای هرکدوم چاره، میشه کاری کرد که قضا نشه
میشه از یک قانون شروع کرد و کم کم زیاد بشه نه اینکه راحت همه چی رو گذاشت کنار
اگه قرار باشه همه یکی یکی بذاریم کنار که نمیشه.....
توفیق نمیشه فک نمیکنم دلیل خوبی باشه، من به شخصه عذر شمارو نمیپذیرم
-----------------
اینو همیشه به خودم میگم
برای همه چی وقت دارم جز این جور کارا
برا همه چی اشتیاق دارم جز این جور کارا، اصن وقتش که میشه کسلم، خوابم میاد
برا همه چی انرژی دارم، بگو 2 ساعت برو پیاده روی کیه که خسته بشه بعد حالا بگو نفیس نماز قضا بخون، اون وقت کمردرد و هزار تا چیزو بهانه میکنم که حالا باشه بعدا نمیدونم این بعدا کی میخواد بیاد
بگن فلان کارو اماده ای نفیس انجام بدی، با تمام وجود حاظر میشم اما بگن حاظری نه حالا 10 تا، 2تا از این قانونا رو انجام بدی پیش خودم میگم اگه وقت داشته باشم، اگه درسا بذارن، اگه مهمونیا بذارن، اگه کلاسام بذارن
تا نیمه شب بیدارم مثلا دارم درس میخونم بعد نماز صبحم میشه قضا
تا نیمه شب مهمونی هستم بعد نماز صبم میشه قضا
نماز میخونم وقت نمیذارم یه تسبیحات بگم، یکم سجدم طولانی تر بشه، اخه میدونین چیه کلی کار دارم
از صب کلی مقالات انگلیسی سخت رو میخونم اون وقت برای یه صفحه قران خوندن وقت نمیذارم اخه کلی وقت میبره
از صب کلی تو نت دارم میچرخم وقتی برای یه صفحه قران خوندن با معنی رو ندارم
تو دانشگاه با دوستام صحبت میکنم بعد میبینم نماز ظهرم شده قضا اخه صحبت با دوستام جذاب تره، نیست که داریم غیبت میکنیم :|
5 دقیقه قبل نماز صب حاظر نیستم به خودم سختی بدم بیدار بشم که حداقل یک رکعت وتر رو بخونم، پیش خودم میگم بذار حالا نماز صب که واجب رو بخونم
بگن فلان اهنگ از این خواننده مشهور خیلی قشگه دیگه از صب تا شب گوش میدیم اخ چه قد لذت میبریم حالا بهم بگن صدای فلان شهیدو گوش کن اصلا زحمت دانلود نمیدم به خودم چه برسه که گوش کنم
یه رمان بدن که بخونم تا صب تمومش میکنم حالا بگن روزی یک عدد مسئله مرجع تقلید رو بخون، خو میدونین که وقت ندارم
و هزار تا چیز دیگه که برای حفظ آبرو نمیگم:cool:
میبینین این زندگی روزانه منه :w05: و این روزها داره سپری میشه بدون اینکه حتی متوجه این گذر بشم
----------
پس باید موند و عمل کرد
باید سختی کشید،
چطور ما برای کار و تحصیل حاظریم سخت ترین لحظه هارو تحمل کنیم پس باید برای این کار ها هم قدری به خودمون سختی بدیم
باید از خیلی از این لذت های گذارای دنیامون کم کنیم تا وقتی برای این کاراها باز بشه

سلام

بچه ها من اگه گفتم دفتر برداریم و بعضی از کارامونو ترک کنیم ،منظورم اولویت اول واجباتمون بود

بذارین از خودم بگم:

1-من همش فکرم به درس و کار و ... بود،حتی دیگه فکرم کارنمیکرد،حتی وقتی نماز میخوندم نمیگم صددرصد ولی نماز دل چسبی نمیخونم

یه روز که رفتم تو نماز خونه ی دانشگاه نماز بخونم(باورکنید هنوز فکرم به درسا بود) دیدم دوستم داره نماز میخونه.....آخه چه نمازی

انقدر آرامش داشت که منم آروم میکرد....انگاری یه نفس عمیق بکشی (خیلی چسبید)

بعضی وقتا که نمازمو بدون فکر و با حوصله میخونم ...آرامش میده

اعتراف میکنم:شاید تجربش نکرده بودم(میخوام یه مدت برای این کار وقت بذارم تا عادت قشنگی بشه برام) و حتی اصول درست نماز خوندن

2-من تسبیحات حضرت زهرا(س) رو فقط صبح ها میخوندم ولی حالا هر سه بار هم میگم(اونم با دستم...میگن همین دستا شفاعت ما رو میکنه) مگه چقدر وقت میبره؟

3-وقتمو خیلی هدر میدم (تو بعضی کارا اسراف میکنم که میخوام یه مدتی هم برای این کار بذارم) کسی که اسراف میکند برادر شیطان است(حالا اسراف هر چیزی میتونه باشه)

برخود درست با افراد ، تو دانشگاه و با استاد (نباید کاری انجام داد که به جای کسب علم که بالاترین عبادتهاست،گناه بشه)
وخیلی چیزای مهمتر که شما بهتر میدونید

ما باید اول به واجبات برسیم (اول ظرفیتمونو زیاد کنیم بعد مستحبات بزرگتر)
---------------------------------------

ممنون نفیس جون

تمام واقعیات تلخ رو گفتین

بازم هر طور که شما دوست دارین

منم فقط سعی میکنم نماز شبای 5شنبه جمعه هارو با صلواتای رکوع و سجده و یه صفحه قرآن رو اگر توفیق باشه عمل کنم( زیارت عاشورا و استغفار هم اگر خدا کمک کنه اضافه میکنم)میدونم خیلی کمه اما رهرو آن است که اهسته و پیوسته رود

اما یه چیزی که خیلی وقته عذابم میده وظایف اخلاقی ای که ما در قبال اطرافیانمون داریمه
واقعا رفتار درست و انسانی و درست بودن باطنمون پیش خدا با ارزش تره یا مستحباتی(خیلی خوبن)که قانونشون کردیم و گاهی با انجام ندادنشون عذاب وجدان میگیریم(خودم که بخاطر عادت نه بخاطر معرفت) گاهی هم راحت از کنارشون رد میشیم و گاهی هم میگیم واجبات مهم تره

نمیدونم چرا ما(امثال من) فکر میکنیم واجبات و مستحبات فقط عبادته وقتی تو رفتار خودمون دقت کنیم میبینیم که اخلاقیاتمون داره میلنگه
به نظر من شهدایی مثل شهید علمدار اخلاقیاتشون ,صبرشون و بندگی شون 20 بوده که خدا این مقامو (شهید)بهشون داده (البته واجبات سر جای خودشون و مستحبات برای بنده تر شدن)

تعارف دروغی میکنیم میگیم بفرمایید اما تو دلمون میگیم خدا کنه نخواد,زود از کوره در میریم,راحت دروغ میگیم,بی احترامی میکنیم,دل میشکنیم,غیبیت میکنیم و اسمشو عوض میکنیم,از طرف بدمون میاد اما ظاهرا تصدقش میریم و هزارتا کار و رفتار بد انقدر عادتمون شده که خیلی وقتا یادمون میره گناهه و اصلا براش عذاب وجدانم نمیگیریم:(تا کی به خودمون حق بدیم؟

کاش بتونیم قوانین اخلاقی برای خودمون بذاریم قوانینی که یادمون رفته قانونه,قانون انسانیت,قانون بندگی:cry:

سلام به همگی

چند روز بود داشتم رو نگاه نکردن به نامحرم کار میکردم!!!
ولی تا حالا دقت کردید وقتی میخواین یه کاری رو خودتون و خودتون یعنی بدون توسل انجام بدید اون کار کاملا" برعکس میشه؟؟
مثلا" به قول حاج آقا فرحزاد تصمیم میگیرید یه روز عصبانی نشید ولی اون روز موقعیت هایی پیش می یاد که بدتر از همیشه عصبانیتون میکنه!!!
امروز حاج آقا فرحزاد در برنامه سمت خدا داشتن میگفتن وقتی یه تصمیمی میگیرید که مثلا" فلان گناه رو تو اون روز انجام ندید
حتما" توسل کنید به یکی از امامان معصوم تا به نتیجه ی دلخواه برسید
یعنی تصمیم گرفتن تنها کافی نیست اینکه از امامان هم کمک بخوایم خیلی موثر هستش.
ما وقتی توسل نکردیم خیلی کوچیک هستیم که بتونیم یه راه رو خودمون به تنهایی بریم یعنی نیاز داریم یکی دستمون رو بگیره یکی راه رو بهمون نشون بده
چون واقعا" نفس اماره ی انسان هر ثانیه انسان رو به گناه میخونه. حالا وقتی ما راه رو بلد نیستیم چه جوری میتونیم راه پیدا کنیم.

به نظرم ما بیایم روی ترک گناه بیشتر وقت بذاریم.

چون ایمان اصلش ترک گناه هستش.

خب بیایم روشون وقت بذاریم عین قوانین شهید علمدار.

با دفتر درست کردن هم موافقم منم الان یکی رو کنار گذاشتم.
بیایم به این حدیث امام علی (ع) عمل کنیم که آخرشب ها از خودمون حساب و کتاب اون روزمون رو بکشیم.

خب بچه ها من تمام این پست ها رو خوندم.
به نظرم بیایم اول با ترک گناهان کبیره شروع کنیم و انجام واجبات.
با همین چندتا قانون شهید علمدار که هر کدوممون بعضی هاش برداشتیم

به نظرم شهید علمدار اول به مرحله ی ترک بسیاری از گناهان رسیدن بعد شروع به تزکیه نفس کردن
ما هم باید اول اینجوری شروع میکردیم.
که واقعا" بعدش با عشق سراغ انجام این مستحبات بریم.

نظر شما چیه؟؟
بیایم راجع به ترک گناه فعلا" وقت بذاریم یا نه؟؟
مثلا" بیایم بگیم اگه نگاه به نامحرم کردم باید 100تا استغفر الله بگم!!!
یا مثلا" اگه غیبت کردم غذایی رو که واقعا" بدمون می یاد رو بریم بخوریم!!! همراه با 100تا استغفرالله
تا اینجوری یواش یواش یاد بگیریم به درخواست های نفسمون نه بگیم

خدا کمکمون کنه ان شاء الله.

nafis...

مدیر بازنشسته
نیکی و پرسش سحر جان:w05:
خواستم اولویت بذارم تو ترک این گناهان موندم بگم کدوم اول باشه؟!
دروغ! غیبت! غلغلکایی که شیطان موقع صحبت با نامحرم میده! کسب حلال! عصبانی نشدن! تهمت نزدن! خساست! احترام به پدر و مادر! ............:cry:

bitajan

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
بچه ها میشه کمک کنید هر کدوم چند تا از این قانون هارو بگین و جمع کنیم ،بعدا باهم شروع کنیم

چندتا از مواردی که دوستان اشاره کردن:

اخلاق انسانی

-دروغ

-قسم خوردن

-غیبت

-بی احترامی

-اتلاف وقت

- ...

اگه میشه شما هم راهنمایی کنید هر وقت به نظرتون کافی بود شروع کنیم به انجامش(مثل قوانینی که برای شهید علمدار گذاشتن به ترتیب و با یه مدت مشخص)

bitajan

کاربر ممتاز
اگه میشه تا این هفته اینارو جمع کنیم ،برای هر کدوم جریمه هارو (و پاداش)مشخص کنیم بعد از اول هفته شروع کنیم

اولویت بندی با شما (البته بعضی از قانون هارو میشه باهم انجام داد)

بچه ها یه پیشنهاد دیگه:

حالاکه قراره به امامان متوسل بشیم،برای هر قانون هرکسی درمورد اون قانون حدیثی یا داستانی داشت بذاره(به نظرم تاثیرش بیشتره)

من آخرشب دلیل موفق نشدنمو مینویسم تا فرداش تکرار نشه ،هر وقت صد در صد موفق شدم و برام تثبیت شد میخوام بعدی رو انجام بدم

اگه میشه اینجا هم همین کارو بکنیم،وقتی همه با هم تونستیم بعد بریم بعدی

منتظر هستم

حلما68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اگه میشه تا این هفته اینارو جمع کنیم ،برای هر کدوم جریمه هارو (و پاداش)مشخص کنیم بعد از اول هفته شروع کنیم

اولویت بندی با شما (البته بعضی از قانون هارو میشه باهم انجام داد)

بچه ها یه پیشنهاد دیگه:

حالاکه قراره به امامان متوسل بشیم،برای هر قانون هرکسی درمورد اون قانون حدیثی یا داستانی داشت بذاره(به نظرم تاثیرش بیشتره)

من آخرشب دلیل موفق نشدنمو مینویسم تا فرداش تکرار نشه ،هر وقت صد در صد موفق شدم و برام تثبیت شد میخوام بعدی رو انجام بدم

اگه میشه اینجا هم همین کارو بکنیم،وقتی همه با هم تونستیم بعد بریم بعدی

منتظر هستم

موافقم
اما اگر بشه هر هفته یا 2هفته 3تا قانون اخلاقی بذاریم و سعی کنیم حتما عملیش کنیم و گزارشامونو بذاریم خیلی خوب میشه
من که خودم فک میکنم زیاد باشه همشونو یادم نمیمونه:(

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها میشه کمک کنید هر کدوم چند تا از این قانون هارو بگین و جمع کنیم ،بعدا باهم شروع کنیم

چندتا از مواردی که دوستان اشاره کردن:

اخلاق انسانی

-دروغ

-قسم خوردن

-غیبت

-بی احترامی

-اتلاف وقت

- ...

اگه میشه شما هم راهنمایی کنید هر وقت به نظرتون کافی بود شروع کنیم به انجامش(مثل قوانینی که برای شهید علمدار گذاشتن به ترتیب و با یه مدت مشخص)

نیکی و پرسش سحر جان:w05:
خواستم اولویت بذارم تو ترک این گناهان موندم بگم کدوم اول باشه؟!
دروغ! غیبت! غلغلکایی که شیطان موقع صحبت با نامحرم میده! کسب حلال! عصبانی نشدن! تهمت نزدن! خساست! احترام به پدر و مادر! ............:cry:

خب من یه سری جریمه بگم که برای خودم مشخص کردم البته جریمه های من یکم فرق داره
چون مثلا" بنظرم گفتن صلوات یا انداختن صدقه کار سختی نیست که خیلی بازدارنده باشه:

-دروغ:
همون لحظه باید راستش رو بگم تحت هر شرایطی!!!
امروز این کار رو کردم! سخت بود ولی باعث میشه که دیگه دروغ نگم
.
با 100تا استغفرالله

-غیبت:
اگه غیبت کردم بایدغذایی رو که دوس ندارم بخورم!!!
یا مثلا" یه قاشق روغن زیتون خالی بخورم
:crying:
این رو هم امتحان کردم وحشتناک بود!!!

-بی احترامی:

خدا رو شکر خودم رو کنترل کردم این چند روز سر این اخلاق!!!
درصورتی هم که بی احترامی به پدر و مادر کنم باید دستشون رو ببوسم(برای من که رذیله ی اخلاقی مغرور بودن رو دارم این کار خیلی سخته)!!!!!!!!

خب من فعلا" تصمیم ام روی از بین بردن این صفات بوده!
به نظرم اینا چیزایی نیستن که ظرف یک هفته بشه ترکشون کرد.
سالها وقت نیاز دارن
ولی میتونیم اینجا یک هفته یا یک ماه روشون وقت بذاریم و ضعف هامون رو بیان کنیم!!!

آخرین ویرایش:

bitajan

کاربر ممتاز
خوب واسه این کار هم میتونیم مثل حفظ قرآن عمل کنیم

بعد چند روز که یکم برامون عادت شد میریم سراغ بعدی ولی این بار هم قانون جدید و هم قانون قبلی باهم

خوبه ؟؟

جریمه واسه ((دروغ)) خیلی خوبه، ولی واسه غیبت واقعا عذاب آوره(( گرچه خیلی خوب پیشنهاد دادین،بد تر از گوشت مرده خوردن که نیست)) درس عبرت خوبی میشه

بچه ها سریع تر قانونها و جریمه و پاداشهارو بگین تا شروع کنیم

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ممنون از قانون هاي خوبي كه گذاشتين.
به نظر من منشاً اصلي خيلي از اين گناه ها عصباني شدن و ناتواني در كنترل اعصابه.
من اين قانون رو پيشنهاد ميكنم كه هر وقت عصباني شديم يا احياناً صدامون بالا رفت يا خداي ناكرده حرف ناشايستي زديم بايد بلافاصله 20 دقيقه سكوت كنيم و هيچ حرفي نزنيم . 100مرتبه استغفرالله بگيم و در صورتي كه عامل عصبانيت ما وارد شدن به خط قرمز عقيده و حرمت ها نباشه از طرفمون بابت تندي عذرخواهي بكنيم.

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام به همگي دوستان عزيز
اميدوارم خوب و خوش و سلامت باشيد
اول از همه عذر ميخوام بابت غيبتهام، راستش هفته قبل برنامه ام رو به خوبي انجام ندادم، ديگه روم نشد بيام تو اين تاپيك
از اول اين هفته هم شايد سر جمع كمتر از يك ساعت اومده باشم!
اميدوارم از اين به بعد بيشتر در جمع دوستان خوبي مثل شما باشم
پستهاي دوستاني كه زحمت كشيده بودند رو خوندم
واقعا لذت بردم از حس تعاون و پاي كار بودن دوستان و يه جورايي بهتون غبطه خوردم
اما، يه چند تا نكته ميخواستم اشاره كنم كه گقتنش شايد خالي از لطف نباشه
اول از همه در مورد قوانيني كه اجرا ميكنيم و ميخوايم بهشون اضافه كنيم:
به نظرم شايد بهتر باشه كه همون قوانين رو ادامه بديم تا بتونيم 100% بهشون حاكم بشيم و بعد به سراغ قوانين ديگه بريم؛ وگرنه تا دلتون بخواد همين الاي ميتونيم بالاي 100 تا قانون اينجا بذاريم(از خوندن آيةالكرسي قبل از خواب يا سوره تكاثر يا سه سوره توحيد قبل از خوب تا خوندن 19 بار بسم الله الرحمن الرحيم و غيره)پس خود قانون گذاشتن مشكل نيست، مهم عمل كردنه كه اول از همه به خودم ميگم كه بذاريم اول همه اون قوانين ملكه ذهنمون بشن و مثل من نشه كه جريمه ها رو اجرا نكنه!
مورد دوم در خصوص ترك گناه هست كه دوستان عزيز اشاره كردند و واقعا عاليه و اين حس پاكتونو ستايش ميكنم، ولي با تمام احترام ازتون ميخوام كه احساسي عمل نكنيم! اگه يادتون باشه تاپيك "اتاقهاي مطالعه" رو معرفي كردم، الانم همونو پيشنهاد ميكنم؛‌اما دليل، دوستان عزيز، فرض كنيد كه ميخوايم عملي رو ترك كنيم، مثلا عصباني نشدن، غيبت نكردن يا حسادت رو ترك كردن، همه اينها عاليه، ولي چه مقدار از خود اين گناهان مطلع هستيم. يادمه در فصل اول كتاب بي نظير "معراج السعادة" اشاره شده بود كه قدم اول در مورد ترك رذيلت شناخت گناهه، براي همين اون تاپيك "اتاقهاي مطالعه" رو قرار داديم كه اول گناه رو بشناسيم، مثلا شما كه ميخواين غيبت رو ترك كنيد، اصلا غيبت چيه؟محدوده اش چيه؟مرز درست و نادرستش چيه؟در موقع قرار گرفتن در اين موقعيت چه كار كنيم؟همين ها رو ميشه توي يه تاپيك جداگانه قرار بديم و همون جا براي خودمون قانون قرار بديم و بهش عمل كنيم و بعد يه تاپيك ديگه و ترك يه رذيلت ديگه! ولي اگه همينطوري اگه همين جا ادامه بديم، علاوه بر شناخت اندك روي قانون، با انبوهي از پستهاي مختلف مواجه خواهيم شد كه اصلا دسته بندي هم نشده!
مورد بعدي كه از همه مهتره اينه كه، به نظرم الان بهتره براي خودمون قانون زندگي بچينيم، يه رساله زندگي! الان ديگه وقت قانون هاي جزئي نيست، (البته به خيچ عنوان اينها رو رد نميكنم، اتفاقا خيلي هم عاليه، ولي صحبتم سر اينه كه اينا ملاك قرار نگيره، قانون زندگي مد نظر باشه)خيلي دنبال اين موضوع بودم، حتي كارم به جايي رسيده بود كه از اول قرآن شروع كنم و در كنار نهج البلاغه و اصول كافي بذارم و يكي يكي آيات رو دنبال كنم و براي خودم قانون زندگي پيدا كنم، و چه منظور قانوني بهتر از قرآن؟!تا اينكه با كتاب ارزشمند "مفاتيح الحياة" آية الله جوادي آملي آشنا شدم! از موقع نمايشگاه كتاب ميخواستم بخرمش، ولي واقعا سعادتم نميشد،‌به اين واقعا رسيده بودم، تا 1-2 هفته پيش كه بالاخره خريدمش! واقعا عاليه، شديـــــــــــــــــــــــدا توصيه ميكنم بخريد. شايد بهتر باشه از روي اون قانون زندگي رو اينجا بذاريم و بهش عمل كنيم!

در كل،‌ نظر من اينه كه به دنبال قانون زندگي باشيم، بدونيم با خودمون بايد چطور برخورد كنيم،‌با همسايه چطور برخورد كنيم، با خدا چه حالتي بايد داشته باشيم، در اجتماع چطور باشيم، به طور كلي، فرهنگ اسلامي پيدا كنيم و من اينو تو كتاب "مفاتيح الحياة" ديدم، همينو اگه بتونيم اينجا پياده كنيم خيلي عالي ميشه؛ از طرفي اگرم ميخواين يان سبك جديد پيروي كردن از قوانين خودمون رو ادامه بديم، بهتره به نظر بنده تاپيكهاي "اتاق هاي مطالعه" رو دوباره ادامه بديم، اگرم اونجا رو نميخواين، يه خط كش براي خودمون تعيين كنيم، مثلا كتاب "معراج السعادة" كه نشون بده اولا حق و باطل چيه، و بعد چطور حق رو ادامه بديم!در كل"طي اين مرحله بي همرهي خضر مكن"

ببخشيد كه سرتونو درد آوردم، ولي فكر كنم بهتر بود از همين الان به عاقبت كارها در اين تاپيك نگاه بشه تا بعدا افسوس نخوريم
از آخر اين هفته يه جدول براي گزارش هفتگي ميخوام بذارم، اميدوارم دوستان در مورد اون 10 قانون اينجا گزارش بذارن تا بعدها بازم قانون زندگيمون اينجا بذاريم!

موفق و سلامت و شاد باشيد
التماس دعا
ياحق

bitajan

کاربر ممتاز
سلام به همگي دوستان عزيز
اميدوارم خوب و خوش و سلامت باشيد
اول از همه عذر ميخوام بابت غيبتهام، راستش هفته قبل برنامه ام رو به خوبي انجام ندادم، ديگه روم نشد بيام تو اين تاپيك
از اول اين هفته هم شايد سر جمع كمتر از يك ساعت اومده باشم!
اميدوارم از اين به بعد بيشتر در جمع دوستان خوبي مثل شما باشم
پستهاي دوستاني كه زحمت كشيده بودند رو خوندم
واقعا لذت بردم از حس تعاون و پاي كار بودن دوستان و يه جورايي بهتون غبطه خوردم
اما، يه چند تا نكته ميخواستم اشاره كنم كه گقتنش شايد خالي از لطف نباشه
اول از همه در مورد قوانيني كه اجرا ميكنيم و ميخوايم بهشون اضافه كنيم:
به نظرم شايد بهتر باشه كه همون قوانين رو ادامه بديم تا بتونيم 100% بهشون حاكم بشيم و بعد به سراغ قوانين ديگه بريم؛ وگرنه تا دلتون بخواد همين الاي ميتونيم بالاي 100 تا قانون اينجا بذاريم(از خوندن آيةالكرسي قبل از خواب يا سوره تكاثر يا سه سوره توحيد قبل از خوب تا خوندن 19 بار بسم الله الرحمن الرحيم و غيره)پس خود قانون گذاشتن مشكل نيست، مهم عمل كردنه كه اول از همه به خودم ميگم كه بذاريم اول همه اون قوانين ملكه ذهنمون بشن و مثل من نشه كه جريمه ها رو اجرا نكنه!
مورد دوم در خصوص ترك گناه هست كه دوستان عزيز اشاره كردند و واقعا عاليه و اين حس پاكتونو ستايش ميكنم، ولي با تمام احترام ازتون ميخوام كه احساسي عمل نكنيم! اگه يادتون باشه تاپيك "اتاقهاي مطالعه" رو معرفي كردم، الانم همونو پيشنهاد ميكنم؛‌اما دليل، دوستان عزيز، فرض كنيد كه ميخوايم عملي رو ترك كنيم، مثلا عصباني نشدن، غيبت نكردن يا حسادت رو ترك كردن، همه اينها عاليه، ولي چه مقدار از خود اين گناهان مطلع هستيم. يادمه در فصل اول كتاب بي نظير "معراج السعادة" اشاره شده بود كه قدم اول در مورد ترك رذيلت شناخت گناهه، براي همين اون تاپيك "اتاقهاي مطالعه" رو قرار داديم كه اول گناه رو بشناسيم، مثلا شما كه ميخواين غيبت رو ترك كنيد، اصلا غيبت چيه؟محدوده اش چيه؟مرز درست و نادرستش چيه؟در موقع قرار گرفتن در اين موقعيت چه كار كنيم؟همين ها رو ميشه توي يه تاپيك جداگانه قرار بديم و همون جا براي خودمون قانون قرار بديم و بهش عمل كنيم و بعد يه تاپيك ديگه و ترك يه رذيلت ديگه! ولي اگه همينطوري اگه همين جا ادامه بديم، علاوه بر شناخت اندك روي قانون، با انبوهي از پستهاي مختلف مواجه خواهيم شد كه اصلا دسته بندي هم نشده!
مورد بعدي كه از همه مهتره اينه كه، به نظرم الان بهتره براي خودمون قانون زندگي بچينيم، يه رساله زندگي! الان ديگه وقت قانون هاي جزئي نيست، (البته به خيچ عنوان اينها رو رد نميكنم، اتفاقا خيلي هم عاليه، ولي صحبتم سر اينه كه اينا ملاك قرار نگيره، قانون زندگي مد نظر باشه)خيلي دنبال اين موضوع بودم، حتي كارم به جايي رسيده بود كه از اول قرآن شروع كنم و در كنار نهج البلاغه و اصول كافي بذارم و يكي يكي آيات رو دنبال كنم و براي خودم قانون زندگي پيدا كنم، و چه منظور قانوني بهتر از قرآن؟!تا اينكه با كتاب ارزشمند "مفاتيح الحياة" آية الله جوادي آملي آشنا شدم! از موقع نمايشگاه كتاب ميخواستم بخرمش، ولي واقعا سعادتم نميشد،‌به اين واقعا رسيده بودم، تا 1-2 هفته پيش كه بالاخره خريدمش! واقعا عاليه، شديـــــــــــــــــــــــدا توصيه ميكنم بخريد. شايد بهتر باشه از روي اون قانون زندگي رو اينجا بذاريم و بهش عمل كنيم!

در كل،‌ نظر من اينه كه به دنبال قانون زندگي باشيم، بدونيم با خودمون بايد چطور برخورد كنيم،‌با همسايه چطور برخورد كنيم، با خدا چه حالتي بايد داشته باشيم، در اجتماع چطور باشيم، به طور كلي، فرهنگ اسلامي پيدا كنيم و من اينو تو كتاب "مفاتيح الحياة" ديدم، همينو اگه بتونيم اينجا پياده كنيم خيلي عالي ميشه؛ از طرفي اگرم ميخواين يان سبك جديد پيروي كردن از قوانين خودمون رو ادامه بديم، بهتره به نظر بنده تاپيكهاي "اتاق هاي مطالعه" رو دوباره ادامه بديم، اگرم اونجا رو نميخواين، يه خط كش براي خودمون تعيين كنيم، مثلا كتاب "معراج السعادة" كه نشون بده اولا حق و باطل چيه، و بعد چطور حق رو ادامه بديم!در كل"طي اين مرحله بي همرهي خضر مكن"

ببخشيد كه سرتونو درد آوردم، ولي فكر كنم بهتر بود از همين الان به عاقبت كارها در اين تاپيك نگاه بشه تا بعدا افسوس نخوريم
از آخر اين هفته يه جدول براي گزارش هفتگي ميخوام بذارم، اميدوارم دوستان در مورد اون 10 قانون اينجا گزارش بذارن تا بعدها بازم قانون زندگيمون اينجا بذاريم!

موفق و سلامت و شاد باشيد
التماس دعا
ياحق

سلام ممنون از حضورتون

ممنون از کتابی که معرفی کردین (( اگه مطالعه کرده باشین گفته بودن برای اجرای درست تر قوانین هرکسی کتابی مد نظر داره معرفی کنه))

با نظرتون موافقم که باید گناه رو شناخت (برای همین اتاق مطالعه و کتابها و احادیث و ... باید مطالعه کرد)

ولی قانون زندگی:

ما این قانون ها رو انتخاب کردیم که هم کم کم و قدم به قدم پیش بریم(تا در انجام قانونهای بزرگ کم نیاریم) بعد ظرفیتمونو کم کم زیاد کنیم(برای اجرای قانونهای مهمتر)

و این که دوست عزیز منی که کارایی تو زندگیم دارم انجام میدم که گناهه،چطور میتونم مستحبات رو انجام بدم؟ و اینکه واجباتمو باید بهتر انجام بدم

همین موارد کوچیکی که تو زندگی ما وجود داره شده آفت زندگی ، شهدای ما که یک دفعه این قانونهارو انجام ندادن، انقدر رو خودشون و اعمال و رفتارشون کار کردن تا تونستن به راحتی با خدا حرف بزنن و نهایت بندگی رو به جا بیارن

من وقتی یه نگاه به زندگیم میکنم:چیزیی که دیده میشه و داد میزنه همین کارای کوچیکه که داره از همه چی دورم میکنه، پس بهتره من اول اونارو از زندگیم دور و بعد از بین ببرم

ممنون راهنمایی خوبی کردین

به نظر من طبق حرفهایی که دوستمون گفتن:برای شناخت گناه و حق و باطل و قانونهایی که باید برای زندگیمون در نظر بگیریم:

خوندن مطالب اتاق مطالعه(البته گزارش کارها رو و قوانین رو اینجا بذارین-- و خواهشا حتما سر بزنید)

خواندن کتابهایی که یکیشو دوستمون معرفی کردن("مفاتيح الحياة" آية الله جوادي آملي )

تا شنبه لطفا قانونهارو تکمیل کنید(البته اینو بگم:اجرای این قانونها و ترک گناهان،پایه ای است برای انجام درست قانونهای قبلی(پس چیزی اضافه نشده))

یا حق

حلما68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من برای خودم این جریمه هارو گذاشتم(انشا الله اگر داستان یا روایتی در مورد هر کدوم پیدا کردم تو اتاق مطالعه میذارم)

دروغ (هر بار که دروغ گفتم باید راستشو هرجور شده بگم و اون روز از نت محروم بشم)

غیبت (برای هر غیبت یه پاراگراف از یه متن تخصصی سخت ترجمه کنم)
اتاق مطالعه ی تاپیک مهدیه...... غیبت

بی احترامی (هر روزی که به هر کسی بی احترامی کردم در اولین فرصت یه روز روزه بگیرم)
اتاق مطالعه تاپیک مهدیه ..... احترام به والدین

(انشا الله به زودی در مورد احترام و بی احترامی و دروغ هم مطلب میذاریم)

آخرین ویرایش:

bitajan

کاربر ممتاز
بچه ها قانونها رو گذاشتن،فقط مونده دوستمون که تاپیک رو گذاشتن نظر و اجازه بدن

پس منتظر باشید(ممنون)

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها قانونها رو گذاشتن،فقط مونده دوستمون که تاپیک رو گذاشتن نظر و اجازه بدن

پس منتظر باشید(ممنون)

سلام
اختیار دارید دوست عزیز.
من فقط این تاپیک رو گذاشتم
مسئولیت اینجا با شماست.
من هم اگه بعد از واگذار کردن مسئولیت به شما دخالتی کردم ببخشید دوست عزیز.

آخرین ویرایش:

bitajan

کاربر ممتاز
قبل از قوانین

1-برای شروع کار بهتره طبق نظرات خوبی که دوستان گذاشتن پیش بریم:

نیت خوب و محکم بودن رو تصمیم گیری

متوسل شدن به امامان معصوممون

شناخت دقیق گناهان برای ترک رذیلتها

*لطفا اتاق مطالعه و قسمت های پربار باشگاه رو از دست ندید و کتابی که دوستان پیشنهاد کردن.

2-تنظیم برنامه روزانه:

از همه دوستان می خوام این برنامه ها رو به برنامه روزانه خودشون اضافه کنند.((تلاش روزانه....و بازدیدِ نتیجه آخر شب))

3-قانونها به یک کلمه و توضیح مختصر کوتاه شدن،در عوض هر یک از دوستان یک مبحثی ازش برامون میذاره

مثلا:اخلاق....بی احترامی به بزرگتر ها

اخلاق......رعایت حقوق دیگران و...

4-روزهای پنج شنبه حتماً گزارش کار بدیم( درگزارشات بگین که چه مواردی باعث بهتر انجام دادن و چه مواردی موانع بودند)

واینکه یک ساعتی از پنج شنبه ها رو تعیین کنیم و هر کس تونست اون ساعت هر دعا یاسوره ای یا هر عمل خوب دیگه ای که بود انجام بدیم.

bitajan

کاربر ممتاز
قانون بندگی

قانون بندگی

قانون بندگی

1-اشتیاق و انرژی برای انجام

2-نماز(واجب) (انس بیشتری با خدا بگیریم)

3-کینه و شک (تا وقتی دل از این کینه ها خالی نباشه نمیتونه راحت کاراشو بکنه و با مردم کنار بیاد)

4-اخلاق

5-اسراف (به جای وقت گذاشتن برای غیبت و ... واسراف در حرف زدنای بیجا و...)

6-غیبت

7-حجاب (فقط حجاب ظاهری نیست)

8-دروغ

9-قسم خوردن

10-(در همه چیز خـــــدا رو دیدن)

به کوچکی گناه نگاه نکن ، بلکه ببین چه کسی رانا فرمانی کرده ای.

محمّد بهانه آفرینش(ص)

bitajan

کاربر ممتاز
عوامل موفقیت در ترک گناهان از دیدگاه آیات و روایات

جریمه ها رو اونطور که خودتون میدونید بزارین

سعی کردم توشون ترتیب رو رعایت کنم تا بی نظمی نباشه

اولین قدم نیت هستش

پس باکمک هم اول نیت خودمون خالص میکنیم (دلامونو از همه چی پاک کنیم،فقط چیزی رو بذاریم که باید به سمتش بریم، مسیرمونو روشن کنیم بعد حرکت)

bitajan

کاربر ممتاز
حضورتون رو با تشکر اعلام میکنید؟

من منتظر نظرات شما دوستان هستم

اصلا نیت یعنی چی ؟؟ چطوری باید نیت خودمون رو درست کنیم؟؟

نمیخواید نظر بذارید؟؟

s1m5j8

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما بازم اومدیم شروع کنیم....
.
.
.
.

فعلا با اینا هستیم در خدمتشون:

قانون سوم: هر شب قبل از خواب باید دو رکعت نماز تقرب بخوانم.
اگر به هر دلیلی نتوانستم این دو رکعت را بجا بیاورم.
روز بعد باید 2000 ریال صدقه بندازم و 8 رکعت نماز قضا بجا بیاورم.

قانون چهارم:حداقل در هفته باید دو شب نماز شب بخوانم و بهتر است شبهای پنج شنبه و جمعه باشد.اگر به هر دلیلی نتوانستم شبی را به جا بیاورم باید برای هر شب 5000 ریال صدقه و 11 رکعت تمام را بجا بیاورم.

قانون ششم: حداقل در آخرین رکوع و در همه ی سجده های نماز واجب صلوات بفرستم.
اگر به هر دلیلی نتوانستم این عمل را انجام دهم, باید به ازای هر صلوات 1000ریال صدقه بدهم و 100 صلوات بفرستم.

sarve.sabz

عضو
قانون های خیلی خوبی بودن من الان دارم روشون کار میکنم.شک ندارم اگه واقعا انجامشون بدم به اون سعادت و جاهایی که تو زندگیم فکر میکنم میرسم خوش بحال اونیکه کمتر حرف بزنه و بیشتر عمل کنه . چون واقعا همینه ... راه درست همینه غیر از این هیچی نیست اگه شیطون ادمو گول نزنه و ادم خودشو.... اما یه سوال داشتم نهایت بندگی در چیه ؟

bitajan

کاربر ممتاز
حقیقت عبودیت- بندگی

حقیقت عبودیت- بندگی

حقیـقـت عبــــودیــت چیست ؟

عنوان بصری نقل می کند از
حضرت صادق (ع)سئوال کردم : حقیقت عبودیت چیست؟

حضرت فرمودند : سه چیز است ، اینکه بنده خدا ، برای خودش درباره آنچه را که خدا به وی سپرده است ملکیتی نبیند ،
زیرا که بندگان دارای ملک نمی باشند ، همه اموال را مال خدا می بینند و در آنجایی که خداوند ایشانرا امر نموده است که بدهند وامیگذارند ،
واینکه برای خودش مصلحت اندیشی و تدبیر نکند و اینکه تمام مشغولیاتش درآن منحصر شود که خداوند اورا بدان امر نموده است و یا از آن نهی کرده است .

بنابراین اگر بنده خدا برای خودش ملکیتی را در آنچه که خدا به او سپرده است نبیند ، انفاق نمودن بر او آسان می شود .
و چون بنده خدا تدبیر امورش را به مدبرش بسپارد مصائب دنیا بر وی آسان می گردد .
و زمانی که اشتغال ورزد به آنچه را که خدا وند به او امر و نهی کرده است ، دیگر فراغتی از آن دو امر نمی یابد تا فرصتی برای خودنمایی و تفاخر نمودن به مردم پیدا کند .

پس چون خداوند بنده خود را به این سه چیز گرامی بدارد ، دنیا و ابلیس و خلق برای او سهل و آسان ( کوچک) می گردد و دنبال دنیا به جهت زیاده خواهی و تفاخر به مردم نمی رود ،
و آنچه را که در دست مردم از عزت و بزرگی و مقام می بیند طلب نمی نماید ، و روزهای خود را به بطالت و بیهوده گی رها نمی کند .

و این اولین پله از نردبان تقوی است که خدا در آیه 83 سوره قصص به آن اشاره دارد .

عنوان میگوید سپس عرض کردم مرا توصیه و سفارشی نمایید ؟
حضرت فرمودند :
تورا به نه چیز وصیت می کنم ، زیرا که آنها سفارش و وصیت من است به پویندگان راه خداوند تعالی ، و از خدای می خواهم تا ترا در عمل به آنها توفیق فرماید .
سه تا از آن نه امر درباره تربیت نفس وسه تا درباره حلم و بردباری و سه تا درمورد علم و دانش است ، آنها را به خاطر بسپار و مبادا در عمل به آنها کاهلی و سستی کنی .

اما درباره تربیت نفس : اول مبادا چیزی را بخوری که به آن اشتها نداری چرا که باعث حماقت انسان می شود ، دوم چیزی مخور مگر اینکه گرسنه باشی و سوم چون خواستی چیزی بخوری از حلال بخور و نام خدارا ببر و این حدیث پیامبر را به خاطر بیاور که آدمی ظرفی رابدتر از شکمش پرنکرده است . پس اگر چنان گرسنه شدی که نیاز به غذا داشتی ، به مقدار یک سوم شکم را برای غذا و ثلث دیگر را برای آب و ثلث آخر را برای تنفس بگذار .

و اما سه چیز در حلم و بردباری : اول اینکه اگر کسی به شما گفت اگر یک کلمه بگویی ده تا می شنوی به او بگو اگر ده کلمه بگویی یکی هم نمی شنوی .دوم اینکه اگر کسی ترا دشنام داد ، به وی بگو اگر در آنچه می گویی راست می گویی من از خدا می خواهم که از من درگذرد واگر در آنچه که میگویی دروغ گو باشی از خدا می خواهم که از تو بگذرد .سوم اینکه اگر کسی شما رابیم دهد که به تو فحش و ناسزا خواهم گفت به او مژده بده که در مورد تو من خیرخواهم و مراعات تو را می کنم .

و اما آن سه چیزی که راجع به علم و دانش است :
اول اینکه از علما بپرس آنچه را نمیدانی ، برای دانستن نه برای آزمایش و امتحان .دوم اینکه مبادا از روی رای خودت کاری را انجام دهی و در جمیع اموری که به احتیاط نیاز دارد احتیاط را پیشه کن .
سوم ، از فتوی دادن بترس همانطور که از شیر درنده می ترسی و گردن خود را پل عبوردیگران قرار نده .

آخرین ویرایش:

bitajan

کاربر ممتاز
پيغمبر خورشيد و باران

پيغمبر خورشيد و باران

[FONT=courier new, courier, mono]پيغمبر خورشيد و باران[/FONT]

زمين گهواره كابوسهاي تلخ انسان بود

زمان چون كودكي در كوچه هاي خواب حيران بود

خدا در ازدحام ناخدايان جهالت گم​

جهان در اضطراب و ترس در آغوش هذيان بود​

صدا در كوچه هاي گيج مي پيچيد بي حاصل​

سكوتي هرزه سرگردان صحرا و بيابان بود​

نمي روييد در چشمي به جز ترديد و وهم و شك​

يقين تنها سرابي در شكارستان شيطان بود​

شبي رؤياي دور آسمان در هيأت مردي​

به رغم فتنه هاي پيش رو در خاك مهمان بود​

جهان با نامش از رنگ و صدا سيراب شد آخر​

«محمد» واپسين پيغمبر خورشيد و باران بود​

bitajan

کاربر ممتاز
سلام دوباره به دوستان

انشاءالله تو اين مدت امتحاناتتونو با موفقيت انجام شده باشه

از امشب كه ميلاد دو بزرگوار پيامبر اكرم(ص) و امام جعفر صادق (ع) هستش قوانين رو شروع ميكنيم

هر كس موافق هستش:

حضور قشنگش رو با يه حديث يا جمله شروع كنه.

منتظريم...http://www.iran-eng.../images/smilies/icon_gol.gifhttp://www.iran-eng.../images/smilies/icon_gol.gif

آخرین ویرایش:

حلما68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام به همگی
عید همگی مبارک
ممنون بخاطر اینکه تاپیکو دوباره راه انداختی بیتا جان
:gol:خداوند جوانى ‌را كه‌ جوانى‌ نمى‌كند به ‌ديده ‌تحسين‌ مى ‌نگرد. :gol:رسول الله (ص)

:gol:لیس بین الایمان و الکفر الا قلة العقل قیل : و کیف ذاک یا ابن رسول الله ؟ قال : إن العبد یرفع رغبته الی مخلوق فلو أخلص نیته لله لأتاه الذی یرید فی أسرع من ذلک .
امام جعفر صادق (ع) : میان ایمان و کفر فاصله ای جز کم عقلی نیست . عرض شد : چگونه ای پسر پیغمبر ؟ فرمود : بنده خدا در حاجت خود متوجه مخلوق می شود ، در صورتی که اگر با خلوص نیت متوجه خدا شود آنچه خواهد در نزدیکتر از آن وقت به او رسد .:gol:

s.1.8.1.18

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
عید همگی مبارک:gol:
ممنون به خاطر بالا اوردن تاپیک بیتا خانوم:smile:

من که موافقم:smile: خب قوانین قبلی یا جدید؟؟
کلا" این سری برنامه چیه؟

امام باقر (ع) فرمودند: نیست بنده ای مگر اینکه در قلبش نقطه ی سفیدی است هرگاه گناهی کرد نقطه ی سیاهی از آن سفیدی بیرون می آید اگر توبه کرد
آن سیاهی برطرف میشود و اگر در گناه فرو رفت و ادامه داد سیاهی قلب زیاد میشود تا اینکه تمام سفیدی قلب را میگیرد هرگاه چنین شد صاحب چنین قلبی هیچوقت رجوع به خیر
نخواهد کرد اینست معنی فرمایش پروردگار عالم که می فرماید : نه چنین است بلکه غلبه کرده بر دلهای ایشان زنگها نهادع آنچه را که انجام داده اند.

آخرین ویرایش:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار

إِلَهِي
أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِبُّ
الهی تو آنچنانی‏ كه دوست دارم، پس مرا هم چنان كن كه دوست دارى.

ز آسمان دل من خورشید و مه برآمد
شب میلاد احمد(ص) با پور حیدر آمد
همه شادی نمایید که میلاد نبی شد
جلوه ی نور صادق ز بعدش منجلی شد

میلاد پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) و امام صادق (علیه السلام) مبارک باد.

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام به همه دوستان عزيز

عيد ولادت دو نور آسمان ولايت بر همگي دوستداران آن معصومين مبارك باشه
:gol:
يه چيزي بگم شايد باورتون نشه!!! من الان تنها براي اين وارد تالار شدم كه بيام به اين تاپيك و قوانين رو از اول شروع كنم؛‌ولي وقتي پستهاي شما دوستان رو ديدم، به شدت خوشحال شدم و اميدوارم اين دفعه ديگه بتونم ثابت قدم باشم و با شما دوستان هم تا آخر با اين تاپيك همراه باشيم.

اگه موافق باشيد نظرم اينه كه تا 40 روز همون قوانين رو ادامه بديم؛‌ولي قوانين رو براي خودمون ويرايش كنيم و طوريش كنيم كه براي همه در اين زمان آپديت شده باشه،‌بعد يه گزارش هفتگي داشته باشيم؛‌بعد اون 40 روز هم قوانين و رويه جديد رو پي بگيريم،‌موافقيد؟

عبادت کن خداوند تعالي را، چنانچه گويا او را مي بيني ، و اگر تو اورانمي بيني او تو را مي بيند
( نهج الفصاحه ، ص .65 سر الصلوة ، ص .26 مکارم الاخلاق ، ص 459 )

مطالب زير رو قبلا گذاشتم، دوباره ميذارم تا اگه با همين ها موافق بوديد ادامه بديم:

بسم الله

(فقطه يه ذره قوانين رو به روز كردم، اگه موافق بوديد ادامه بديم و گزارش فراموش نشه)
:redface:

قانون اول:
حداقل روزی ده آیه قرآن را باید بخوانم.
اگر روزی کوتاهی کردم و به هر دلیلی نتوانستم این ده آیه را بخوانم روز بعد باید حتما" یک جز کامل بخوانم.

قانون دوم: حداقل روزی دو رکعت نماز قضا بخوانم. اگر روزی به هر دلیلی نتوانستم این دو رکعت را بخوانم.
باید نماز قضای 24 ساعت را بخوانم(17 رکعت)

قانون سوم: هر شب قبل از خواب باید دو رکعت نماز تقرب بخوانم.
اگر به هر دلیلی نتوانستم این دو رکعت را بجا بیاورم.
روز بعد باید 2000 ریال صدقه بندازم و 8 رکعت نماز قضا بجا بیاورم.

قانون چهارم:حداقل در هفته باید دو شب نماز شب بخوانم و بهتر است شبهای پنج شنبه و جمعه باشد.اگر به هر دلیلی نتوانستم شبی را به جا بیاورم باید برای هر شب 5000 ریال صدقه و 11 رکعت تمام را بجا بیاورم.

قانون پنجم:حداقل هر هفته باید دو صبح زیارت عاشورا و صبح جمعه باید سوره ی الرحمن را بخوانم. اگر به هر دلیلی نتوانستم زیارت عاشورا بخوانم باید هفته بعد 4 صبح زیارت عشورا و یک جزء قرآن بخوانم و اگر صبح جمعه ای نتوانستم.
سوره الرحمن بخوانم باید قضای آن را در اولین فرصت به اضافه دو حزب قرآن بخوانم.

قانون ششم: حداقل در آخرین رکوع و در همه ی سجده های نماز واجب صلوات بفرستم.
اگر به هر دلیلی نتوانستم این عمل را انجام دهم, باید به ازای هر صلوات 1000ریال صدقه بدهم و 100 صلوات بفرستم.

قانون هفتم:حداقل باید در هر 24 ساعت 70 بار استغفار کنم. اگر به هر دلیلی نتوانستم این عمل را بجا آورم.در 24 ساعتی بعدی باید 300 بار استغفار کنم.

قانون هشتم:هر کجا که نمازم را کامل میخوانم باید در هفته 2 روز را روزه بگیرم بهتر است که دوشنبه و پنج شنبه باشد .
جریمه : اگر به هر دلیلی نتوانستم این عمل را بجا بیاورم در هفته ی بعد به ازای 2روز 3روز و به ازای هر روز 10000 ریال بپردازم .

(به جاي اين قانون كه فكر كنم زياد دوستان و البته خودم كامل انجام نديم، بهتره فعلا اين قانون رو براي خودمون جا بندازيم تا بعدا توفيق پيدا كنيم(كنم)(قانون هشتم پيشنهادي: بعد از هر نماز واجب، آية الكرسي بخونم و اگه نخوندم يه حزب از قرآن به ازاي هر نماز واجب رو روز بعد بخونم)

قانون نهم:
در هر روز باید 5 مسئله از مرجع تقليدمان را بخوانم.
اگر به هر دلیلی نتوانستم این عمل را بجا بیاورم, روز بعد باید 15 مسئله بخوانم.

قانون دهم:در هر 24 ساعت , باید 5 بار تسبیح حضرت زهرا(علیها سلام) برای نماز یومیه و 2 بار هم برای نماز قضا بگویم.
اگر به هر دلیلی نتوانستم این فریضه ی الهی را انجام دهم باید به ازای هر یکبار , سه مرتبه این عمل را تکرار کنم.

اميدوارم از عمل كنندگان واقعي دين باشيم
التماس دعا
ياحق

bitajan

کاربر ممتاز
روایت از امام هفتم(علیه‎السلام) :

«فَاسْتَحْیُوا مِنَ اللَّهِ فِی سَرَائِرِکُمْ کَمَا تَسْتَحْیُونَ مِنَ النَّاسِ فِی عَلَانِیَتِکُم‏»

از خدا در سرّتان خجالت بکشید، همان‎طور که در علن از مردم خجالت می کشید!

همه کار را جلوی مردم نمی‏کنید، در برابر خدا هم همین‏طور باشید.

دوستان لطفا از ((قبل از قوانين )) مطالعه داشته باشن

قدم اول نيت هستش:

-امام صادق (علیه السّلام) فرمودند :

همانا دوزخیان در دوزخ جاویدند زیرا در دنیا نیت دارند که اگر جاوید بمانند در آن همیشه نافرمانی خدا کنند و همانا اهل بهشت در آن جاویدند

برای آنکه نیت آن ها در دنیا این است که اگر همیشه در آن بمانند از خدا اطاعت کنند پس آنان و اینان به وسیله ی نیت ، جاوید بمانند، سپس قول خدا تعالی را خواندند

((بگو هر کس عمل می کند بر طبع و منش خود))(اسراء 84) فرمودند : یعنی بر نیت خود.

-پيامبر اكرم (ص) فرمودند:

((نيت مومن بهتر از عمل اوست.))

-امام صادق (ع):

((
نيت برتر از عمل است، آگاه باشيد كه نيت خودِ عمل است.))

اين هفته :

نيت + قانون اول(اشتياق و انر‍ژي براي انجام
)