مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
مرسی :redface: فقط نخندینا باشه ؟

من یه کاکتوس هدیه گرفتم که اسمشو نمیدونم

این عکسشه :

بهم گفتن باید همیشه تو نور زیاد آفتاب باشه و هر روز یه خورد بهش آب بدم با آرامش جوری که یه ذره آب از زیر گلدون بیاد بیرون و گلدون هم یه خورده بالاتر از سطح باشه

منم چهارتا پوست گردو رو گذاشتم زیرش تا بالاتر از سطح باشه و هوا بخوره ( آخه هیچ وسیله ای برای آویزون کردنش نداشتم :redface:)

بعد گذاشتمش پشت پنجره ( داخل اتاق )
ولی این روزا آفتاب درست حسابی نداریم هوا هم خیلی سرده نمیدونم چیکار کنم نگرانشم میترسم هم کمبود نور پیدا کنه هم سرما زده بشه
از این عکسی که تو اینترنت پیدا کردم یه خورده سنش بیشتره
بلند ترین برگش تقریبا 8 سانته

دوست من اين يه نوع سدوم هست اينا هم مقاومت به سرما دارن هم به گرما و هم به خشكي اما در برابر زيادي اب خيلي ضعيف هستن افتاب رو فوق العاده دوست دارن اگه امكانش برات هست بزار جايي از خونتون كه حد اقل روزي دو سه ساعت نور مستقيم افتاب بهشون بخوره
نحوه ابياريت خوبه همون كه نميزاري گلدونش غرقاب بشه كافيه اميدوارم در نگهداريش موفق باشي تكثير اين گياه هم راحته كافه از گياهچه هايي كه بصورت پاجوش كنار همين گياه اصليت در ميان استفاده كني اونا رو تو يه گلدون ديگه بكاري موفق باشي

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست من اين يه نوع سدوم هست اينا هم مقاومت به سرما دارن هم به گرما و هم به خشكي اما در برابر زيادي اب خيلي ضعيف هستن افتاب رو فوق العاده دوست دارن اگه امكانش برات هست بزار جايي از خونتون كه حد اقل روزي دو سه ساعت نور مستقيم افتاب بهشون بخوره
نحوه ابياريت خوبه همون كه نميزاري گلدونش غرقاب بشه كافيه اميدوارم در نگهداريش موفق باشي تكثير اين گياه هم راحته كافه از گياهچه هايي كه بصورت پاجوش كنار همين گياه اصليت در ميان استفاده كني اونا رو تو يه گلدون ديگه بكاري موفق باشي

مرسی مهندس

در مورد خاکش توصیه خاصی نداری ؟ خاکش با این که تو عکسه فرق داره

مواد معدنی خاکش باید چه جوری باشه ( مقادیرش ) یعنی لازم هست که چند وقت یکبار خاکشو عوض کنم یا کود بهش بدم ؟
( ببخشید من اصلا تو باغ نیستم :redface: )

mesm

عضو جدید
ممنون مهندس جان از راهنمائیت خیلی استفاده کردم
ییلاق پدری ماهم سمت بلده نور فکر کنم بشناسی ولی خوب چون راه دور سالی یکی دوبار بیشتر نمیرم
چند تا سوال دیگه داشتم در رابطه با چیدمان نهالها
تصویر کرت بندی منو دیدی نظرت چیه؟
با توجه به نوع کرت بندی میخوام در هر کرت یه نوع درخت بکارم چطوره ؟؟؟
تو منطقه به من گفتن نهال داخل پیت رو باید اول اسفند بکاری
در مورد آبیاری هم سوال اینکه این درختها وگلهائی که گفتی با هفتهای یکبار آبیاری جواب میده یا نه؟؟
سوال آخر هم اینکه یه پیچ مناسب با شرایط من معرفی کن (نظرت درباره پیچ گلیسین یا پیچ اناری چیه ؟؟ )

از بقیه دوستان ومتخصصین هم خواهش میکنم چنانچه نظری دارند بگن
با تشکر و سپاس

mesm

عضو جدید

دوست من چون اونجا خيلي سرده بهتره از سياه ريشه ها مثل هلو الو سيب گردو البالو گيلاس الو الوچه زردالو گلابي و اينطور ميوه ها بكاري از فكر انار و ازگيل بيا بيرون اما توت رو توصيه ميكنم بكار
من عشقم ييلاقه خودمم اهل البرز مركزي هستم اما ييلاقاي سمت نور و تو حياتمون باغ داريم كه دور تا دورش صنوبره و وسطش ميوه
واما در مورد زمان كاشت بهترين زمان اوايل ارديبهشته البته نهال رو هم ميتوني بصورت ريشه لخت بياري هم با حلبي بهتره كه نهال رو از مراكز نهال معتبر تهيه كني و دو راه برات پيشنهاد ميدم يكي اينه كه از جهاد بپرسي راه دوم اينه كه از كسايي كه باغدارن تو منطقه ادرس بگيري در مورد نهالستانهاي معتبر اطراف كرج فكر كنم بتوني نهالستان خوب پيدا كني

در مورد باغ تفريحي هم كه گفتي توصيه ام اينه همه نهالهايي رو كه گفتم و يا نگفتم اما شما تو منطقه ات ديدي بگير و بكار
البالو رو برا حاشيه ديوار بكار گيلاس رو مسير ورودي بكار هلو رو جايي كه كمتر رفت و امد ميكني سيب و گلابي رو رديف بكار البته سعي كن انواع مختلف سيب و گلابي رو گير بياري و بكاري هم بهاره هم پائيزه هم زودرس هم دير رس
در ضمن توت رو كنار ايون خونت بكار زردالو رو جايي كه كنج حياته بكار الوچه و بادوم رو هم تك تك كناره باغ بكار

و اما گلكاري يادت نره حتما اگه تابستون زياد اهل ييلاق رفتني گلكاري رو انجام بده

مارگريت گلهاي رز و بداغ اينا رو حتما بكار

بذر افتابگردونم بگير اوايل خرداد بكار اواخر ارديبهشت

يه باغچه سبزيجات هم تو يه جاي افتابگير درست كن كه توش سبزي بكاري
ییلاق پدری ماهم سمت بلده نور فکر کنم بشناسی ولی خوب چون راه دور سالی یکی دوبار بیشتر نمیرم
در مورد آبیاری هم سوال اینکه این درختها وگلهائی که گفتی با هفتهای یکبار آبیاری جواب میده یا نه؟؟
سوال آخر هم اینکه یه پیچ مناسب با شرایط من معرفی کن (نظرت درباره پیچ گلیسین یا پیچ اناری چیه ؟؟ )

با تشکر و سپاس

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
A

با تشکر و سپاس

خوب ظاهرا به يك نقطه اشتراك رسيديم اونم اينه كه من اصالتا بلده اي هستم و همونجا خونه هم داريم
و اما در مورد كرت بندي كه نه درواقع شما شيب تراز رو پيدا كردي و قطعه بندي كردي كار بسيار جالبيه و امكان كشت رو بيشتر ميكنه خود من حالت طبيعي زمين رو خيلي دوست دارم برا همين به كسي توصيه طبقه بندي كردن رو نميكنم مگر در مواردي كه شيب زمين خيلي زياد باشه ايده كاشت يكنوع درخت در هر كرت هم خيلي جالبه اما فكر كنم كرت كم بياري بنا بر اين سعي كن اول ليست درختاي كه ميخواي بكاري رو تهيه كني رو كاغذ نقشه زمينو پياده كن و بعد درختاتو بكار

در مورد كاشت درختا همون اواخر فروردين خوبه نميخواد زودتر بكاري ابياري هم همون هفته اي يبار خوبه دور نهال تشت درست كن به قطر يك متر و غرقاب كن

در مورد پيچ خوب پيچ اناري جواب نميده سرما اونو خشك ميكنه كلا من پيچ برا منطقه ييلاقي تا بحال نديدم كه خوب رشد كنه تو شهرهاي كوهستاني ديدم عشقه و كليسين رو اما تو باغات نديدم

آخرین ویرایش:

po7ya

عضو جدید
سلام دوستان من اوایل تابستان یک شامادورا خریدم که نسبتاٌ سرو حال بود از آن موقع تا حالا چند برگ جدید هم داده ولی از یک ماه پیش با هر بار آب دادن یک برگش خشک میشد من هفته ای یکبار بهش آب میدادم نور خوبی هم داشت دمای محیط هم 20درجه و خاکش هم کوکوپیت +ورمی کمپوست بود تا اینکه دیروز متوجه شدم از چند جای ساقه اش شیره صمغ مانند تراوش کرده و چند جوانه که کنار برگهای پایینی در حال رشد بودند خشک و سیاه شده من هم از سطح خاک آن مقدار از ساقه را که سالم بود نگه داشتم و بقیه را بریدم و رویش گوگرد پاشیدم نمی دانم کار درستی کردم و احتمال سبز شدن دوباره اش وجود دارد یا نه ؟ اگه کسی از دوستان میتونند به من کمک کنند خیلی ممنون میشم و نوع بیماری ایجاد شده و علت آنرا و اینکه آیا کار درستی کردم یا خیر و همینطور آیا امکان سرایت بیماری به سایر گیاهان من وجود دارد و برای اینکه آنها دچار این بیماری نشند چه کاری انجام دهم در ضمن من یک کنتیا بزرگ دارم که خیلی برام مهمه آیا ممکنه اون هم دچار این بیماری شده باشه ؟
000.jpg
0.jpg

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز

به احتمال قوي همون بيماري قارچي گرفته و كارتون درست بود كه با گوگرد ضد عفوني كردين من هميشه يك توصيه به مه كسايي كه گلدون دارن تو خونه ميكنم اونم اينه كه زياد به گياهتون اب نديد نبندينش به اب نزارين گياهتون غرقاب بشه

از اب اين گلدونتون به گلدوناي ديگه اب ندين اونا رو هم تا جايي كه امكانش براتون هست با مقدار اندكي گوگرد يا سموم قارچ كش ضد غفوني كنيد

من احتمال ميدم بيماري از طريق خاك منتقل شده باشه

po7ya

عضو جدید
به احتمال قوي همون بيماري قارچي گرفته و كارتون درست بود كه با گوگرد ضد عفوني كردين من هميشه يك توصيه به مه كسايي كه گلدون دارن تو خونه ميكنم اونم اينه كه زياد به گياهتون اب نديد نبندينش به اب نزارين گياهتون غرقاب بشه

از اب اين گلدونتون به گلدوناي ديگه اب ندين اونا رو هم تا جايي كه امكانش براتون هست با مقدار اندكي گوگرد يا سموم قارچ كش ضد غفوني كنيد

من احتمال ميدم بيماري از طريق خاك منتقل شده باشه
از توضیحات کاملی که دادید خیلی ممنونم فقط به نظر شما اصلاٌ ارزش داره که نگهش دارم یا بهتره از خیرش بگذرم (از جهت اینکه ریسک آلودگی هم دارد)

سیاحت

عضو جدید
کمک کمک کمک

کمک کمک کمک

سلام من علاقه زیادی به پرورش گل وگیاه وکار در زمینه تراریوم دارم اما شنیدم اطلاعات واموزشهای دانشگاهی گرایش باغبانی مثل رشته هنر خیلی ناقص و محدوده این مطلب درسته؟ اگه درسته از چه راه دیگه ایی میتونم پیش برم؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
از توضیحات کاملی که دادید خیلی ممنونم فقط به نظر شما اصلاٌ ارزش داره که نگهش دارم یا بهتره از خیرش بگذرم (از جهت اینکه ریسک آلودگی هم دارد)

نگهش داريد اميدوارم زنده بمونه و لذت زنده موندنش براتون بمونه

nargessss

عضو جدید
سلام دوستان
کسی اینجا هست که تجربه کاشت سبزه عید رو به صورت گسترده داشته باشه ؟
یه سری سوال داشتم

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی اینجا هست که تجربه کاشت سبزه عید رو به صورت گسترده داشته باشه ؟
یه سری سوال داشتم
کاشت سبزه قبل از سال،نشانی از سبزینگی برای سال جدید است و بدون سبزه، بساط هفت سین صفایی ندارد…
شاید خرید یک سبزه، بسیار راحت‌تر از سبز کردن آن باشد اما لذت سبز کردن سبزه نوروز به کمی زحمت می‌ارزد.برای کاشت سبزه از انواع مختلف بذر، مانند گندم، عدس، قره ماش، شاهی و تره‌تیزک می‌توان استفاده کرد.روش کاشت سبزه:برای سبز کردن گندم: • ۱۲ روز مانده به عید، یک لیوان گندم درون کاسه‌ای ریخته و به اندازه ۲ تا ۳ بند انگشت روی آن آب می‌ریزیم و تا ۲ روز صبر می‌کنیم و طی این مدت ۲ بار آب آن را عوض می‌کنیم.• وقتی گندم‌ها شروع به جوانه زدن کردند، آب کاسه را خالی کرده و گندم‌ها را درون یک دستمال نخی می‌ریزیم.• سعی کنید دستمال همیشه مرطوب بماند.• وقتی گندم‌ها شروع به ریشه زدن کردند آن‌ها را به آرامی از درون دستمال خارج می‌کنیم.• در ته ظرف مورد نظر، لایه‌ای از پنبه را پخش کرده و گندم ریشه زده را درون آن ریخته و پخش می‌کنیم.• روی گندم‌ها را پارچه‌ای نخی انداخته و هر روز روی آن‌ها کمی آب اسپری می‌کنیم تا ساقه پیدا کند.• وقتی ساقه نقره‌ای رنگ شد پارچه را از روی آن برداشته وظرف را در زیر نور و جای خنک قرار داده، هر روز مقدار کمی آب در حدی که مرطوب بماند روی آن‌ها اسپری می‌کنیم.برای سبز کردن کوزه:• روی یک کوزه یا سفال یک عدد جوراب زنانه می‌کشیم.• برای اینکه تخم شاهی لعاب بیاندازد دو دقیقه آن را درون آب می‌ریزیم،سپس با انگشت یا دم قاشق تخم شاهی را از سمت پایین به بالا روی جوراببکشید و آن را درون یک سینی قرار داده و داخل آن آب می‌ریزیم و روزی سهبار این کار را انجام داده تا جوراب همیشه مرطوب بماند.
• پس از سه روز تخم‌شاهی‌ها جوانه می‌زنند و ریشه می‌بندند و طی یک هفته سبز می‌شوند.
• مراقب باشید درون کوزه همیشه پر آب باشد و ظرف زیر آن هم هر روز خالی شود.
برای سبز کردن قره ماش• دو لیوان قره ماش را درون کاسه‌ای ریخته و تا ۲ بند انگشت آب روی آن‌، آب می‌ریزیم.• پس از ۴ روز ماش‌ها سفید می‌شوند، پس آن‌ها را درون دستمالی نخی می‌ریزیم .
• پس از سه روز که ماش‌ها جوانه زدند آن‌ها را درون ظرف مورد نظری کهاز قبل ته آن لایه‌ای از پنبه گذاشته‌ایم ، می‌ریزیم و روی آن‌ها را بادستمال خیس می‌پوشانیم.
• پس از سه روز دستمال را از روی قره ‌ماش‌ها برمی‌داریم و در حدی کهفقط مرطوب بمانند روی آن‌ها،‌ آب اسپری می‌کنیم و آن‌ها را در آفتاب قرارمی‌دهیم.
• طی ۲ هفته به شکل زیبایی رشد خواهند کرد و آماده خواهند شد تا سر سفره هفت‌سین قرار گیرند.
توجه- استفاده از ظروف سفالی و چینی نتیجه بهتری خواهد داشت تا ظروف پلاستیکی.هر قدر قطر بستر کمتر باشد عمر سبزه بیشتر میشود.
– آبی که در طی مراحل کشت سبزه عید استفاده می کنید آب ولرم باشد.
– اگر در محیط گرم و خشک زندگی می کنید تا مرحله ای که جوانه ها هنوز به یک سانت نرسیده اند از پارچه مرطوب استفاده کنید.

nargessss

عضو جدید
من میخوام 1000 تا سبزه شایدم بیشتر بکارم ، برا همین میخوام بدونم چه سبزه ای ماندگاری بیشتری داره و کی بکارم که نزدیکه عید که شد نه سبزه هام خیلی کوچیک نه خیلی بزرگ بشه که زیباییش رو از دست بده ،‌ و همچنین به دنبال طرح های متفاوت تر از هر سال هستم ، ممنون میشم راهنماییم کنید ،

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
من میخوام 1000 تا سبزه شایدم بیشتر بکارم ، برا همین میخوام بدونم چه سبزه ای ماندگاری بیشتری داره و کی بکارم که نزدیکه عید که شد نه سبزه هام خیلی کوچیک نه خیلی بزرگ بشه که زیباییش رو از دست بده ،‌ و همچنین به دنبال طرح های متفاوت تر از هر سال هستم ، ممنون میشم راهنماییم کنید ،
دوست عزيز مطالبي كه براتون گذاشتم رو با دقت بخونيد به تمام سوالات شما پاسخ داده ميشه/و شده/
۱۲ روز مانده به عید،

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام من علاقه زیادی به پرورش گل وگیاه وکار در زمینه تراریوم دارم اما شنیدم اطلاعات واموزشهای دانشگاهی گرایش باغبانی مثل رشته هنر خیلی ناقص و محدوده این مطلب درسته؟ اگه درسته از چه راه دیگه ایی میتونم پیش برم؟

تراریوم: http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/127365-تراريوم

• Like
واکنش ها: fgni

nargessss

عضو جدید
سلام بچه ها این کاکتوس منو ببینید چه بدترکیب شده ، میخوام برشش بزنم و چند قسمتش کنم و با کاکتوسای دیگرم ترکیبش کنم
اما بلد نیستم راهنماییم میکنید ؟
Photo1418.jpg

nargessss

عضو جدید
سلام بچه ها جون خوب هستید ؟
میگم یه لطف میکنید در مورد این گیاهی که گذاشتم راهنماییم کنید ؟
چند روزه این دونه های گوشتیش داره حالت جمع شدن به خودش میگیره و رنگش تیره میشه ، نمیدونم دلیلش چیه اما خودم فکر کنم برا آبیاری باشه
لطفا راهنمایی کنید ، دوسش دارم نمی خوام از بین بره
ممنون Photo1434.jpg

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام بچه ها جون خوب هستید ؟
میگم یه لطف میکنید در مورد این گیاهی که گذاشتم راهنماییم کنید ؟
چند روزه این دونه های گوشتیش داره حالت جمع شدن به خودش میگیره و رنگش تیره میشه ، نمیدونم دلیلش چیه اما خودم فکر کنم برا آبیاری باشه
لطفا راهنمایی کنید ، دوسش دارم نمی خوام از بین بره
ممنون مشاهده پیوست 83321
http://www.iran-eng.com/attachment.php?attachmentid=83321&d=1328085984http://www.iran-eng.../attachment.php?attachmentid=83321&d=1328085984
ظاهرا دچار سرمازدگي شده

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
ممنون اما بندرعباس و سرما ؟
اینجا که اصلا سرد نیس .....

خوب اره بندر باس سرما زدگي نداريم حالا ميشه يه عكس واضح بگذاري اگه مشكل از اب باشه قسمهاي انتهاييش خراب ميشه اما اگه سرمازدگي باشه سرشاخه ها دچار سياه شدگي ميشن

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فكر ميكنم زهكشي مناسب نميشه/برميگرده به خاكتون
به اتحتمال زياد بيشتر خاك رس داشته باشه /

nargessss

عضو جدید
باشه فردا یه عکس دیگه میذارم ،
خاکشم ماسه هست رس نیست وقتی خریدم ماسه بود گلدونشم که عوض کردم باز ماسه ریختم ......

nargessss

عضو جدید
کسی از دوستان از قیمت تراریوم ها اطلاعی داره ؟
حدودا از چه قیمتی هست تا چه قیمتی ؟
ممنون