ups چیست و معمولا در کجا استفاده میشود و سیستم داخلیش بر چه مبناییه

ups چیست و معمولا در کجا استفاده میشود و سیستم داخلیش بر چه مبناییه

• مجموع رای دهندگان
    10

poomsee

عضو جدید
با سلام خدمته تمامه علاقه مندان به بحث مورد نظرمون من ارمین هستم میخوام در مورد ups صحبت کنم چیزی که اصلا تو دانشگا هها متاسفانه چیزی ازش بهمون نمیگن من خودم در این زمینه از کمپانی MGE گواهینامه دارم هرکس دوست داره بیاد تو بحث هم من یه چیزی یاد میگیرم هم جسارتا شاید شما دوستان گل:gol:

mehdi_m_kh

عضو جدید
سلام آقا آرمین شما شروع کن من هم یکم اطلاعات دارم انشا الله از حضورت فیض کامل ببریم.یا علی

MARMAR21

عضو جدید
سلام من مریمم-دو تا سوال داشتم ، یکی اینکه چرا برای تبدیلKVA به W اون رو ضربدر 0.6 میکنیم؟
2-چرا توی کاتالوگ بعضی از UPS ها زده ولتاژ شبه سینوسی میده،چه فرقی با سینوسی کامل میکنه؟؟؟؟]
ممنون:smile:

mehdi_m_kh

عضو جدید
سلام من مریمم-دو تا سوال داشتم ، یکی اینکه چرا برای تبدیلKVA به W اون رو ضربدر 0.6 میکنیم؟
2-چرا توی کاتالوگ بعضی از UPS ها زده ولتاژ شبه سینوسی میده،چه فرقی با سینوسی کامل میکنه؟؟؟؟]
ممنون:smile:

سلام
در مورد سوال اول کامل متوجه سوال نشدم بیشتر توضیح بدی شاید راحتر بشه کمکت کرد ولی اینو بگم که فکر کنم منظورت از 0.6 ,,cos اون باشه که بهش ضریب توان میگن که برای مخاسبه توان اکتیو استفاده مشیه و فرمول اون p=vicoso میباشد وواحدش کیلو ولت آمپره ولی اونی که واحدش واته فرمولش p=vi هست.
در مورد سوال دوم شکل موج سینوسی کامل شبیه شکل موجی هست که توی کتابا وجود داره و هیچ هارمونیک یا نویزی نگرفته ولی شبه سینوسی ها شکلشون بصورت مربع ماننده بخاطر همین بهشون میگن شبه سینوسی و باعث ایجاد یکسری تلفات میشن.

dars

عضو جدید
سلام
در مورد سوال اول کامل متوجه سوال نشدم بیشتر توضیح بدی شاید راحتر بشه کمکت کرد ولی اینو بگم که فکر کنم منظورت از 0.6 ,,cos اون باشه که بهش ضریب توان میگن که برای مخاسبه توان اکتیو استفاده مشیه و فرمول اون p=vicoso میباشد وواحدش کیلو ولت آمپره ولی اونی که واحدش واته فرمولش p=vi هست.
در مورد سوال دوم شکل موج سینوسی کامل شبیه شکل موجی هست که توی کتابا وجود داره و هیچ هارمونیک یا نویزی نگرفته ولی شبه سینوسی ها شکلشون بصورت مربع ماننده بخاطر همین بهشون میگن شبه سینوسی و باعث ایجاد یکسری تلفات میشن.

من خودم الکترونیکی هستم و بحث شما فکر کنم قدرتی باشه اما تا جایی که من میدونم واحد توان اکتیو یا همون p وات هست نه ولت آمپر.و واحد توان ظاهری کیلو ولت آمپر هست و واحد توان راکتیو هم کیلو ولت آمپر راکتیو.
البته ببخشید اما هم واسه اینکه خودم مطمین بشم که درست نوشتم و هم اینکه اگه کس دیگه ای اومد و این نوشته رو دید مطمین بشه کدوم درست هست این مطلب رو گفتم.
ضمنا اگه توضیح ابتدایی در مورد ups بدید خیلی ممنون میشم.چون من تا الان اسمش رو هم نشنیدم و نمیدونم چیه.
ضمنا یه سوال دیگه هم دارم.اونم اینه که این تابلو روان چیه که همه جا میگن؟ میدونم مال قدرته اگه کارش چیه؟

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز

من خودم الکترونیکی هستم و بحث شما فکر کنم قدرتی باشه اما تا جایی که من میدونم واحد توان اکتیو یا همون p وات هست نه ولت آمپر.و واحد توان ظاهری کیلو ولت آمپر هست و واحد توان راکتیو هم کیلو ولت آمپر راکتیو.
البته ببخشید اما هم واسه اینکه خودم مطمین بشم که درست نوشتم و هم اینکه اگه کس دیگه ای اومد و این نوشته رو دید مطمین بشه کدوم درست هست این مطلب رو گفتم.
ضمنا اگه توضیح ابتدایی در مورد ups بدید خیلی ممنون میشم.چون من تا الان اسمش رو هم نشنیدم و نمیدونم چیه.
ضمنا یه سوال دیگه هم دارم.اونم اینه که این تابلو روان چیه که همه جا میگن؟ میدونم مال قدرته اگه کارش چیه؟
واحد توان راکتیو عموما با کیلو وار شناخته میشود.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
توان: ولت آمپر
توان اکتیو: وات
توان راکتیو: وار

rashidishahram

مشاور صنعت برق
با سلام خدمت دوستان خوبم که دانسته های خود را به اشتراک می گذارند.

در مورد نظر سنجی گفته شده که بهترین ups کدومه ولی فقط 4 تا اسم برده شده و خیلی از سازندگان معروف اسمشون نیومده که خب بخاطر همین نمیشه نظر داد و بنظرم نظرسنجی ناقصه ولی همین که خواستین بشناسانید جای تشکر داره. ضمنا دوستان بهتره دلیل هاشون را برای انتخاب بهترین از نظر فنی بگن تا پر بارتر بشه.

dars

عضو جدید
توان: ولت آمپر
توان اکتیو: وات
توان راکتیو: وار

من فکر کردم این تاپیکم مال همین چند روز اخیره.الان زمانش رو نگاه کردم دیدم مال پارساله.
از دوستان عزیز کسی هست یکم توضیح مقدماتی در مورد این ups بده به ما؟
اصلا چی هست به درد چی میخوره ممنون

ضمنا منظور از وار فکر کنم این شکلی باشه:

VAR = Volt Amper Reactive

یعنی هم حرف شما درسته هم چیزی که من اون بالا گفتم که به اختصار بهش میگن وار یا کیلو وار.

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار

ضمنا منظور از وار فکر کنم این شکلی باشه:

VAR = Volt Amper Reactive

یعنی هم حرف شما درسته هم چیزی که من اون بالا گفتم که به اختصار بهش میگن وار یا کیلو وار.
من به طور کلی نوشتم و نگفتم که نوشته شما غلط هست.

در صنعت وار میگن.
یه اشتباهی هم که دوستان بعضا میکنن اینه که اکثرا این کیلو رو هم با واحد میارن.

Behzad nejati

عضو جدید
سلام اگه بخوایم یه تعریف ساده و ابتدایی از UPS داشته باشیم اینه که این وسیله انرژی الکتریکی رو ذخیره میکنه و به هنگام نیاز(قطع شدن برق) انرژی ذخیره شده رو در اختیار مصرف کننده ها می گذارد. در ضمن راجع به واحد توان ها باید بگم که توان دریافتی از شبکه حاصلضرب ولتاژ در جریان می باشد به همین جهت واحد ان ولت امپر(V.A) میباشد توان اکتیو حاصلضرب ولتاژ*جریان*کسینوس فی میباشد واحدش وات(W) میباشد. توان راکتیوحاصلضرب ولتاژ*جریان*سینوس فی میباشد واحدش وار(V.A.R)میباشد.

mehdi_m_kh

عضو جدید
سلام
آقا من از همگی پوزش می خوام بخاطر اشتباهی که تو نوشتن عجله ای واحد های توان انجام شد.

rahgozar2011

اخراجی موقت
یک سوال دارم

ایا میشه برق تولیدی یک نیروگاه را در یو پی اس یا چیزی مشابه ان ذخیره کرد؟

در کشورهای پیشرفته برق کشورشان را در چه سیستمی ذخیره میکنند؟

با تشکر

Behzad nejati

عضو جدید
یک سوال دارم

ایا میشه برق تولیدی یک نیروگاه را در یو پی اس یا چیزی مشابه ان ذخیره کرد؟

در کشورهای پیشرفته برق کشورشان را در چه سیستمی ذخیره میکنند؟

با تشکر
همانطور که میدانیم مقدار انرژی تولید شده در نیروگاه بسیار بسیار بیشتر از اون مقداری از انرژی است که ما میتونیم ذخیره کنیم(در UPSهای معمولی) اما اگه بخوایم UPS درست کنیم(با تکنولوژی الان) که بتونه این کار رو انجام بده باید ابعادش فوق العاده بالا باشه.
به فرض محال همچین UPS هم درست کردیم اما بازم چند تا مشکل اساسی وجود داره و این مشکلات از این جا ناشی میشن که UPS انرژی رو تحت ولتاژ DC میتونه ذخیره کنه و درست کردن مدارات یکسو ساز با این سطح توان تقریبا محاله .تازه اگه بتونیم ذخیره سازی رو انجام بدیم مشکل دیگه اینه که UPS انرژی را همانطور که ذخیره کرده(به صورت DC) در اختیار ما قرار میده لذا برای تبدیل این ولتاژ DC به AC باید از اینورتر استفاده کنیم که متاسفانه هنوز تکنولوژی ساخت اینورتری که بتونه در توانی در حد توان یک نیروگاه مورد استفاده قرار بگیره وجود نداره.و...
البته این مشکلاتی که عرض کردم همه تو عمل نمود پیدا میکنن و این قضیه از جنبه نظری شدنی می باشد.

ir_majhool

عضو جدید
سلا
آقا به جرآت میشه گفت که ساخت
ups
یکی از سخت ترین پروژه های دورتن کارشناسی بحساب میاد و 6 واحدی هم هست
تجهیزات داخلی منبع تغذیه بدون وقفه شامل
باتری ، شارژر لاتری ، رله تشخیص قطع برق ، اینورتر که بستگی به کیفیت پروژت داره اگه یه اینورتر معمولی بدون فیدلک ولتاژ یا جریان باشه که استاد راهنما اصلا قبول نمی کنه
باید فیدبک داشته باشه
قدرت اینورتر زیاد مهم نیست شما میتونید اگه اینورترتون با ترانس کار می کنه از
2n3055
جهت تقویت موج مربعی حاصل از
ic
استفاده کنید و با چند ترانزیستور بشقابی دیگه قدرت رو بالا ببرید
اگه خواستید اینورتری بدون ترانس بسازید که هزینه افزایش می یابد ولی بازده بالا می رود البته بگن برای یک ترانس 150 وات شما باید چیزی حدود 35000 تومن هزینه کنید در کل پیچیده ترین قسمت منبع تغذیه بدون وقفه اینوتر هست
اگر خواستید اینورترتون موج سینوسی خالص در خروجی داشته باشد که کار باز پیچیده تر خواهد شد و باید از
ic
پروگرمر مثل خانواده
avr
استفاده کنید و برنامه نویسی می خواهد که این برنامه هم راهت به هیچ عنوان گیر نمیاد
مرحله بعدی ترانس افزاینده هست که گفتم بستگی به نوع اینورتر داره
در خروجی میتونید از ***** برای صافی استفاده کنید و یا میتونید روی ترانستون مانور بدید یه ترانس ایزوله بزارید که مثلا در برابر اتصال کوتاه و برق گرفتگی عملکردی مطلوب داشته باشه میتونید روی هارمونیک ها و رفع اون ها با توجه به نوع بار سلفی یا خازنی مانور بدید
برای تست ساخت بهترین باتری بتری خودرو هست که میتونید از اون برای تست استفاده کنید و یا برای نمایش حتی اونو به دانشگاه ببرید ( با اینکه سنگینه ولی ارزششو داره چون من خودم که باتری کوچیکتر بردم جلو استاد که داشتم تست می کردم شارژش تموم شد و دستمون موند تو حنا)
سوالی داشتید بپرسید

!Game Over

عضو جدید
سلام و عرض ادب و احترام خدمت همه اساتید :x
اولا در پاسخ به عزیزانی که این سوال هنوز بطور کامل توی ذهنشون پاسخ داده نشده که UPS چی هست باید خدمتتون عرض کنم مهندس هستید دیگه! زشته بخدا ... عمو گوگل که نمرده :D

لینک انگلیسی

لینک فارسی

خوب ابتدا تشکر می کنم از دوستانی که 2 صفحه راجع به واحد ها بحث کردند :D من مجبور شدم 2 صفحه الکی بخونم :(( در مرحله بعدی تشکر می کنم از مدیران عزیز که لالا تشریف دارن و اسپم ها رو پاک نمی کنن!
اما UPS مخفف Uninterruptible Power Supply هست که میشه به شایع ترین کاربرد UPS ها توی سیستم های بانکی ، سیستم های امنیتی و سرور ها اشاره کرد.
مثلا ما میایم و برای نصب سیستم های امنیتی مثل دوربین های امنیتی از UPS ها استفاده می کنیم که اگه برق قطع شد ، دوربین به فعالیتش ادامه بده که متاسفانه اکثرا این کار رو نمی کنن!
تفاوت UPS با Generator هم در این هست که UPS ذخیره می کنه و Generator تولید می کنه! مثل UPS بانک ها و Generator شهر بازی ها و یا بیمارستان ها!
یک کاربرد دیگه UPS که من خیلی دنبالشم اما حقیقتش تا حالا زحمت یه سرچ رو هم بخودم ندادم استفاده از UPS برای PC هست چون که با افزایش ظرفیت هارد دیسک ها حساسیت این قطعات هم بالطبع بیشتر شده ولی کوچکترین نوسانات برق میتونن اثرات مخرب و جبران ناپذیری رو بذارن که بنده 2 بار تجربه سوختن هارد 2 ترابایتیم رو داشتم :D
سوال 1؟ امکانش هست که بشه با وسایل موجود در بازار با مبلغ کم (زیر 100 تومن مثلا) یه UPS خونگی درست کرد که حتی برای 15 دقیقه به ما تغذیه بده که مثلا پی سی یا لپ تاپ رو در نبود برق خاموش کنیم؟
سوال 2 ؟ استفاده از یه همچین مداری به صرفه تر و بی دردسر تر هست ؟ یا استفاده از یه Switcher که مثلا هنگام اتصال برق از AC استفاده کنه و هنگام قطع برق سوییچ کنه به باطری که اینطوری باطری هم توی مدار نباشه؟
عزیزان اگر سوالم رو بد جایی مطرح کردم و به بحث اصلی مرتبط نیست ، اصلا پاسخ ندید و به همون مطالبی که توضیح دادم بسنده کنید :D

با نهایت تشکر
کوچکترین

!Game Over

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب و احترام خدمت همه اساتید :x
اولا در پاسخ به عزیزانی که این سوال هنوز بطور کامل توی ذهنشون پاسخ داده نشده که UPS چی هست باید خدمتتون عرض کنم مهندس هستید دیگه! زشته بخدا ... عمو گوگل که نمرده :D

لینک انگلیسی

لینک فارسی

خوب ابتدا تشکر می کنم از دوستانی که 2 صفحه راجع به واحد ها بحث کردند :D من مجبور شدم 2 صفحه الکی بخونم :(( در مرحله بعدی تشکر می کنم از مدیران عزیز که لالا تشریف دارن و اسپم ها رو پاک نمی کنن!
اما UPS مخفف Uninterruptible Power Supply هست که میشه به شایع ترین کاربرد UPS ها توی سیستم های بانکی ، سیستم های امنیتی و سرور ها اشاره کرد.
مثلا ما میایم و برای نصب سیستم های امنیتی مثل دوربین های امنیتی از UPS ها استفاده می کنیم که اگه برق قطع شد ، دوربین به فعالیتش ادامه بده که متاسفانه اکثرا این کار رو نمی کنن!
تفاوت UPS با Generator هم در این هست که UPS ذخیره می کنه و Generator تولید می کنه! مثل UPS بانک ها و Generator شهر بازی ها و یا بیمارستان ها!
یک کاربرد دیگه UPS که من خیلی دنبالشم اما حقیقتش تا حالا زحمت یه سرچ رو هم بخودم ندادم استفاده از UPS برای PC هست چون که با افزایش ظرفیت هارد دیسک ها حساسیت این قطعات هم بالطبع بیشتر شده ولی کوچکترین نوسانات برق میتونن اثرات مخرب و جبران ناپذیری رو بذارن که بنده 2 بار تجربه سوختن هارد 2 ترابایتیم رو داشتم :D
سوال 1؟ امکانش هست که بشه با وسایل موجود در بازار با مبلغ کم (زیر 100 تومن مثلا) یه UPS خونگی درست کرد که حتی برای 15 دقیقه به ما تغذیه بده که مثلا پی سی یا لپ تاپ رو در نبود برق خاموش کنیم؟
سوال 2 ؟ استفاده از یه همچین مداری به صرفه تر و بی دردسر تر هست ؟ یا استفاده از یه Switcher که مثلا هنگام اتصال برق از AC استفاده کنه و هنگام قطع برق سوییچ کنه به باطری که اینطوری باطری هم توی مدار نباشه؟
عزیزان اگر سوالم رو بد جایی مطرح کردم و به بحث اصلی مرتبط نیست ، اصلا پاسخ ندید و به همون مطالبی که توضیح دادم بسنده کنید :D

با نهایت تشکر
کوچکترین

!Game Over

یو پی اس مانند استابیلایزر ولتاژ رو در خروجی تثبت میکنه. پس پی سی هیچ مشکلی براش پیش نمیاد...زیر 100 تومن حتی باطریشون هم نمیشه.
در مورد ساخت هم اینکه میگن دانشجو های علم و صنعت یو پی اس ساختن با کمال احترام به دانشجوهای این دانشگاه باید بگم دروغه. و برای تعمیر برد های یو پی اس گروه مهندسین غیر ایرانی هست برای هر نمایندگی.
حالا شما اگه میتونی بردشو طراحی کنی کارت خیلی درسته

kakhk_mt

عضو جدید
Ups ها وظیفه تامین برق تجهیزات رو در زمان قطع برق بر عهده داره در حقیقت یکسری باطری داره که در زمان وجود برق باطری ها رو شارژ میکنه و در زمان قطع برق از باطری ها برای تامین برق مورد نیاز سیستمها استفاده میکنه تفاوتش با inverter در همین استفاده از برق برای شارژ هست که در inverter ها فقط از باطری استفاده میکنه و قسمت شارژ باطری نداره.نوع سینوسی برای مدارات الکترونیک حساس و نوع غیر سینوسی برای بارها ی مقاومتی نظیر روشنایی و غیره کاربرد دارد

ALI 7135

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
من تو وبلاگم در مورد ups مطلب گذاشتم
میتونید اونجا رو هم مطالعه کنید

آخرین ویرایش توسط مدیر:
Ups

Ups

Upsهاا معمولا به چند دسته تقسیم میشوند.یکی از لحاظ شکل موج خروجی ,سینوسی وشبه سینوسی وofflinوو onlin که خود اینها نیز به چند دسته تقسیم میشن بنا به کاربرد در جاههای مختلف استفاده میشن

mahmoud10

عضو جدید
سلام upsدستگاهی هست که ولتاژ خروجی جندباتری سری راتبدیل به ولتاژ ۲۲۰ یا۳۸۰بافرکانس۵۰یا۶۰هرتزبسته به نیاز جای استفاده شده میکند مثلا دربانک یااتاق عمل به محض قطع برق upsبطورخودکارواردعمل شده وبرق راوصل میکند ومعمولاباتکنولوژی mosefetکارمیکننددرضمن تعدادباتری بستگی بهمقدارتوانی دارد که مصرف کننده نیاز دارد یه مدل دستی وغیراتوماتیک ان همین مبدلهای ۱۲به۲۲۰داخل بازارهست که خروجی ۸۰۰وات دارند

mahmoud10

عضو جدید
سلام خسته نباشید

سلام خسته نباشید

سلام upsدستگاهی هست که ولتاژ خروجی جندباتری سری راتبدیل به ولتاژ ۲۲۰ یا۳۸۰بافرکانس۵۰یا۶۰هرتزبسته به نیاز جای استفاده شده میکند مثلا دربانک یااتاق عمل به محض قطع برق upsبطورخودکارواردعمل شده وبرق راوصل میکند ومعمولاباتکنولوژی mosefetکارمیکننددرضمن تعدادباتری بستگی بهمقدارتوانی دارد که مصرف کننده نیاز دارد یه مدل دستی وغیراتوماتیک ان همین مبدلهای ۱۲به۲۲۰داخل بازارهست که خروجی ۸۰۰وات دارند

masoudsystem

عضو جدید
سلام دوستان، من میخوام Ups خورشیدی بسازم، به نظر شما به تولید انبوه ميرسه؟ استقبال ميشه؟