The Linux Kernel

به دنبال علم

عضو جدید
سعی بر این شده تا به لطف و هماری اساتید و بزرگان سایت تاپیک جامعی به جهت آشنایی و بررسی در رابطه با هسته لینوکس و مباحثی از قبیل پیکربندی هسته، کدهای هسته، ماژول های هسته و ... برای علاقمندان و استفاده کنندگان شروع کنم که از تمامی اعضای محترم سایت خواهشمندم من رو در هر چه بهتر شدن تاپیک و موضوع یاری کنند.

ریشه یک سیستم لینوکس را هسته تشکیل می دهد. گاها به آن نیاز دارید تا برای رفع نیاز های خودتان یا سیستم، تغییراتی در آن ایجاد نمایید.
کتابی نوشتن سخته برام :) آخیــــش....
خوب حالا کرواتم رو باز کردم خیلی راحت تر و قابل فهم تر سعی می کنم بخش های مختلف هسته و نحوه تغییر هسته رو توضیح بدم.

پیکربندی هسته

هسته پایین ترین سطح یک سیستم لینوکس را تشکیل می دهد. هسته محیطی را فراهم می کند که در ان نرم افزار های می توانند اجرا شوند، پارامترهایی را تنظیم کنند که با سخت افزار سیستم ارتباط برقرار می کنند و تعیین کننده میزان کارایی سیستم است.هسته دارای نقش کلیدی در لینوکس می باشد.
اکنون نگاهی کلی به آنچه هنگام راه اندازی سیستم برای هسته اتفاق می افتد می اندازیم. هنگامی که کامپیوتر خود را روشن می کنیم، مراحل زیر طی می شود :

هنگامی که سیستم روشن می شود، مدیر بوت سیستم کنترل را به هسته می سپارد.
اکنون که هسته کنترل سیستم را بر عهده گرفته، سخت افزار نصب شده بر روی سیستم را شناسایی می کند. این سخت افزار های شامل : حافظه، دیسک های سخت IDE و SCSI، پردازنده، سیستم ویدیویی، درگاههای سریال، موازی و USB و سایر سخت افزار های سیستم می باشد.
سپس هسته اسکریپت های بوت و سرویس های شبکه یا همان دامین ها را راه اندازی می نماید. این دامین های شامل سرویس دهنده های مختلف مانند وب، بانک اطلاعاتی، پست الکترونیک، و ... می باشند.

اگر هنگام راه اندازی سیستم به صفحه نمایشگر مانیتور نگاه کنید، مدیر بوت سیستم را خواهید دید که هسته را بار گذاری می کند. سپس صفحاتی از متن به سرعت از روی صفحه نمایشگر عبور می کند که تشخیص انها دشوار می باشد. پس از اینکه راه اندازی به پایان رسید، می توانید این متون را با استفاده از دستور زیر مشاهده و مرور کنید :

کد:
[COLOR=#000000][COLOR=#FF8000]# dmesg | more  [/COLOR][/COLOR]

بعد از اجرای دستور در خط اول، شماره نسخه هسته و شماره نسخه کامپایلری که برای ایجاد آن به کار رفته و تاریخ ایجاد آن نمایش داده شده است. این اطلاعات به درد زمانی که می خوایم هسته جدیدی ایجاد کنیم می خورن.
در خطوط بعدی، نحوه شناسایی سرعت پردازنده، کنسول، حافظه را مشاهده می نمایید.
سپس هسته پردازنده را آزمایش کرده و سایر سخت افزار های روی سیستم را شناسایی می کند.​

imangh

عضو جدید
خیلی ممنون از آغاز این تاپیک.
آیا میدونستید که با وجود تعداد زیادی توسعه اینوکس همه اونها از هسته مشترک استفاده می کنند.
با وجود چند هزار توسعه لینوکس فقط دو هسته در حال توسعه لینوکس موجود هست ورژن 2.4 و 2.6
سایت اصلی هسته های لینوکس:
http://www.kernel.org
سایتی برای مشاهده توسعه های مختلف لینوکس:
http://distrowatch.com