PIPESYS ( شبيه سازي خطوط لوله نفت و گاز)

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
PIPESYS ( شبيه سازي خطوط لوله)

كلمات كليدي: PIPESYS، HYSYS، شبيه سازي، امكانات، تجزيه و تحليل ، لوله هاي عمودي و افقي

خطوط لوله از عوارض گوناگون زمين تحت شرايط اقليمي مختلف عبور مي كنند. انتقال سيال در اين شرايط زماني بنحو مطلوب صورت مي گيرد كه اندازه خط لوله به درستي و با در نظر گرفتن عواملي مانند افت فشار و اتلاف حرارت تعيين شده و تجهيزات و لوازم نصب شده در داخل خط مانند كمپرسورها، گرم كن ها و اتصالات با آن متناسب باشد.

با توجه به پيچيدگي محاسبات شبكه خطوط لوله، طراحي دقيق اندازه مشكل بنظر مي رسد. معمولا براي جبران خطاي محاسبه افت فشار در طراحي، لوله با اندازه بزرگتري انتخاب مي شود. در جريان هاي چند فازي اين مسئله باعث افت دما و فشار بيشتر، افزايش ملزومات براي انتقال مايع و خوردگي بيشتر لوله خواهد شد. مدلسازي دقيق سيال از اين مسائل جلوگيري كرده و نتيجه آن سيستم خط لوله با صرفه تري است. براي اين كار مي توان از مجموعه دانسته هاي تكنولوژي جريان تك فاز و چند فازي در قالب نرم افزار براي شبيه سازي دقيق و موثر جريان در خطوط لوله استفاده كرد. PIPESYS با قابليت هاي فراوان در مدلسازي دقيق هيدروليك خطوط لوله چنين نرم افزاري است. PIPESYS پس از نصب به صورت جزئي از نرم افزار HYSYS درآمده و به قابليت هاي اين نرم افزار مانند بانك داده هاي مواد و خواص سيال دسترسي دارد.

مجموعه اي از تجهيزات داخل خط كه براي ساخت خط لوله وآزمايش آن به كار مي روند در PIPESYS پيش بيني شده است و به كمك آن مي توان خطوط لوله اي را كه در محيط ها و ارتفاعات مختلف سطح زمين كشيده شده اند مدلسازي كرد.

PIPESYS از امكانات زير برخوردار است :

1) مدلسازي دقيق و تفصيلي جريان هاي تك فاز و چند فاز.

2) محاسبه جزئيات پروفيل دما و فشار براي خطوط لوله اي كه از زمين هاي ناهموار، چه در خشكي و چه در فلات قاره دريايي عبور مي كنند.
3) محاسبه فشار از ابتداي خط به انتها يا برعكس. مدلسازي اثرات تجهيزات داخل خط مانند ايستگاه هاي تقويت فشار گاز و تلمبه خانه ها، گرم كن، خنك كن، رگلاتورها و اتصالات شامل شيرالات و زانويي.

اجراي تجزيه و تحليل هاي ويژه شامل :
- پيش بيني لخته مايع حاصل از ارسال توپك (Pig)
- پيش بيني حد سرعت براي سايش
- ارزيابي حالت هاي حاد لخته سازي و آثار آن در لوله هاي عمودي و افقي
- محاسبات تحليل حساسيت جهت تصميم گيري در مورد وابستگي رفتار سيستم به هر پارامتر
- اجراي محاسبات سريع و موثر با بهينه كننده داخلي كه محاسبات را بدون كاهش دقت به طرز چشمگيري تسريع مي كند.
- مطالعه امكان افزايش ظرفيت خطوط موجود بر مبناي تاثيرات تركيب مواد، خطوط لوله و شرايط اقليمي .
- مدلسازي يك خط لوله يا شبكه خطوط به تنهايي يا به عنوان بخشي از تاسيسات كامل جمع آوري و فراورش (به كمك HYSYS )
- مجموعه گسترده اي از روابط و مدل هاي محاسباتي مربوط به جريان هاي افقي، مايل، عمودي، پيش بيني رژيم جريان، سهم مايع (hold up) و افت فشار اصطكاكي در PIPESYS گنجانده شده است. روش اجراي محاسبات در PIPESYS از قابليت انعطاف قابل ملاحظه اي برخوردار است.

نمونه هايي از كاربرد PIPESYS در عمل

- محاسبه پروفيل فشار براساس پروفيل معين دما، محاسبه هر دو پروفيل فشار و دما براساس شرايط يك سر لوله، محاسبه پروفيل فشار در جهت جريان يا برخلاف آن براي تعيين شرايط بالادست يا پايين دست.
- اجراي محاسبات مكرر براي رسيدن به يك شرط در ابتداي لوله و شرط ديگري در انتهاي لوله مثلا محاسبه فشار بالادست و دماي پايين دست بر مبناي فشار پايين دست و دماي بالادست.
- محاسبه شدت جريان متناظر با شرايط معلوم بالادست يا پايين دست.
- PIPESYS از لحاظ ظاهر شبيه HYSYS طراحي شده تا دسترسي به اطلاعات تسهيل شود. اما نظر به طراحي ماهرانه و در عين حال ساده آن حتي بدون آشنايي با HYSYS نيز مي توان در مدت كوتاهي به آن خو گرفت.

» منبع: NIOC

mot_tom

عضو جدید
خیلی عالیه

خیلی عالیه

:gol:سلام
باتشکر از مطالب خوبتون لطفا اگر امکان داره آموزش نرو افزار و خود نرم افزار رو برای من بفرستید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

gharachorloo

عضو جدید
:gol:سلام
باتشکر از مطالب خوبتون لطفا اگر امکان داره آموزش نرو افزار و خود نرم افزار رو برای من بفرستید
سلام
فکر می کنم مطلب درخواستیتون توی سایت موجوده.
اما برای اونایی که مثل خودم تنبلند و حوصله سرچ کردن هم ندارند،آموزش پایپسیس به همراه خود نرم افزار(در حقیقت پایپسیس یک افزونه است که روی هایسیس نصب میشه و بدون داشتن هایسیس قابل اجرا نیست)رو قرار میدم امیدوارم که به دردتون بخوره.
http://www.4shared.com/file/WH3jKQYJ/Pipesys_Set_up.html
http://www.4shared.com/document/54b9kDFn/Pipesys_Tutorial.html
http://www.4shared.com/document/zDhnJEJJ/Pipesys_GetStart.html
البته جزوه فارسی پاییپسیس که کار دوست خوبم آقای محمد بهزادی است هم دارم که باید بگردم و پیداش کنم و براتون آپ کنم(البته با اجازه ایشون).

آخرین ویرایش توسط مدیر:

فاطمه یاس

عضو جدید
کاربر ممتاز
دانلود PipelineStudio v4.0 - نرم افزار طراحی، شبیه سازی و آنالیز خط لوله های انتقال گاز و مایع

دانلود PipelineStudio v4.0 - نرم افزار طراحی، شبیه سازی و آنالیز خط لوله های انتقال گاز و مایع

نرم افزاری قوی برای طراحی، شبیه سازی و آنالیز خط لوله های گاز و مایعات است که محیطی گرافیکی همراه با ابزار تحلیل و اندازه گیری را بدین منظور در اختیار مهندسان، محققان و دانشجویان قرار می دهد. از این نرم افزار می توان برای طراحی، برنامه ریزی و آنالیز هیدرولیک خط لوله ها و رفتار گاز طبیعی و مایعات در دو حالت و فاز پایدار و پویا بهره برد. محیط کاری این برنامه بسیار شبیه به محیط ویندوز است و همین امر کار با آن را بسیار ساده می کند و به علاوه تمامی ابزار ها و وسایل مورد نیاز برای طراحی و شبیه سازی شبکه ای از خط لوله ها در آن تعبیه شده است تا به راحتی بتوان هر شبکه ی خط لوله را از ساده تا پیچیده شبیه سازی نمود و در نهایت برای سایر مراحل طراحی و تحلیل به سایر نرم افزار های مشابه ارسال نمود.
قابلیت های کلیدی نرم افزار PipelineStudio:

- طراحی، مسیریابی و اندازه گیری انواع شبکه های خط لوله
- تجزیه و تحلیل نشت، زمان بقا و ...
- برنامه ریزی استراتژیک و عملیاتی و تعیین ظرفیت
- ارزیابی سریع تغییرات برنامه ریزی نشده در عملیات
- محاسبه مصرف سوخت
- تجزیه و تحلیل جریان گاز و مایعات در خط لوله
- آنالیز رفتار گاز و مایعات در حالات پویا و پایدار
- دارای تمامی ابزار برای طراحی خط لوله
- رابط گرافیکی کاربر ساده
- و ...

سیستم مورد نیاز

- Windows XP / Vista / 7even / 8 / 8.1

راهنمای نصب

فایل Help.exe را اجرا کنید تا فیلم راهنمای نصب نرم افزار را مشاهده کنید.

لینک های دانلود

دانلود - 218.18 مگابایت

دانلود فیلم آموزش نصب و فعال سازی
دانلود کرک (به تنهایی)

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
من مطابق دستورالعمل عنوان شده فرایند نصب رو انجام دادم ولی موفق نشدم شما این نرم افزار رو نصب کردید؟

mohammad aghaei

عضو جدید

نرم افزاری قوی برای طراحی، شبیه سازی و آنالیز خط لوله های گاز و مایعات است که محیطی گرافیکی همراه با ابزار تحلیل و اندازه گیری را بدین منظور در اختیار مهندسان، محققان و دانشجویان قرار می دهد. از این نرم افزار می توان برای طراحی، برنامه ریزی و آنالیز هیدرولیک خط لوله ها و رفتار گاز طبیعی و مایعات در دو حالت و فاز پایدار و پویا بهره برد. محیط کاری این برنامه بسیار شبیه به محیط ویندوز است و همین امر کار با آن را بسیار ساده می کند و به علاوه تمامی ابزار ها و وسایل مورد نیاز برای طراحی و شبیه سازی شبکه ای از خط لوله ها در آن تعبیه شده است تا به راحتی بتوان هر شبکه ی خط لوله را از ساده تا پیچیده شبیه سازی نمود و در نهایت برای سایر مراحل طراحی و تحلیل به سایر نرم افزار های مشابه ارسال نمود.
قابلیت های کلیدی نرم افزار PipelineStudio:

- طراحی، مسیریابی و اندازه گیری انواع شبکه های خط لوله
- تجزیه و تحلیل نشت، زمان بقا و ...
- برنامه ریزی استراتژیک و عملیاتی و تعیین ظرفیت
- ارزیابی سریع تغییرات برنامه ریزی نشده در عملیات
- محاسبه مصرف سوخت
- تجزیه و تحلیل جریان گاز و مایعات در خط لوله
- آنالیز رفتار گاز و مایعات در حالات پویا و پایدار
- دارای تمامی ابزار برای طراحی خط لوله
- رابط گرافیکی کاربر ساده
- و ...

سیستم مورد نیاز

- Windows XP / Vista / 7even / 8 / 8.1

راهنمای نصب

فایل Help.exe را اجرا کنید تا فیلم راهنمای نصب نرم افزار را مشاهده کنید.

لینک های دانلود

دانلود - 218.18 مگابایت

دانلود فیلم آموزش نصب و فعال سازی
دانلود کرک (به تنهایی)

سلام دوست عزیز
من به شدت به جزوه آموزشی نرم افزار PIPELINE STUDIO احتیاج دارم. ممنون میشم روی سایت قرار بدید.

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام جناب پیرجو
نرم افزارpipe linestudio

BestDay

عضو جدید
سلام
لینک ها خراب شده. لطف میکنی دوباره آپلود کنی؟ (فایل آموزشی بیشتر اهمیت داره)
مرسی مرسی

zahra_0100

عضو جدید
سلام روزتون بخیر
ببخشید من نتونستم نرم افزار پایپسیس رو دانلود کنم میشه دوباره لینک دانلود رو دوباره بذارین؟

بالا