KVA به KW چه فرقی داره؟

m-jami

عضو جدید
KVA به KW چه فرقی داره؟از دوستان برقی خواهش میکنم جواب بدند.

meoiotu

عضو جدید
سلام.تو مبانی برق 2 خوندیم که هیچ فرقی ندارن.در واقع همون کیلو ولت آمپره.;);)

simpatico4949

عضو جدید

اگه منظورت فرق kva با kw هست باید بگم که kva توان ظاهری دستگاهه و kw توان اکتیو دستگاه
مثلا میگن این ترانس 100kva هست یعنی این ترانس توان ظاهریش برابر با 100 کیلو ولت آمپر هست و این توان میتونه کاملا به صورت اکتیو مصرف بشه (اگه بار کاملا اهمی باشه) یا به صورت توان راکتیو یا همون kvar (اگه بار القایی باشه) مصرف بشه میتونه هم بار اهمی القایی باشه که این توان بینشون تقسیم میشه
اگه متوجه نشدی بگو تا یه جور دیگه بگم;)

آخرین ویرایش:

mortezataginejha

عضو جدید

اين دو واژه هيچ فرقي با هم ندارند . چون ما 3 نوع فرمول توان داريم براي انكه بتوانيم بين اينها فرق بگزاريم و فرمول هاي انها را قاطي نكنيم از اينكلمات استفاده ميكنيم . در واقع شما در هيچ جايي نميتوانيد kw يا kva را به تنهايي داشته باشيد. چون اين دو در ذات يكي هستند . يكي توان ظاهري و ديگري توان اكتيو مي باشد
s=p+jq

مصرف کنندهای برقی همه انرژی را که از شبکه میگیرند ( متناسب با KVA) مصرف نمی کنند و قسمتی از آنرا (متناسب با KVAR) در نیم سیکل صرف ایجاد میدان مغناطیسی کرده و در نیم سیکل بعدی به شبکه برمیگردانند و فقط توان اکتیو (KW) را جذب میکنند.
موفق باشی

POW-M

عضو جدید
اين دو واژه هيچ فرقي با هم ندارند . چون ما 3 نوع فرمول توان داريم براي انكه بتوانيم بين اينها فرق بگزاريم و فرمول هاي انها را قاطي نكنيم از اينكلمات استفاده ميكنيم . در واقع شما در هيچ جايي نميتوانيد kw يا kva را به تنهايي داشته باشيد. چون اين دو در ذات يكي هستند . يكي توان ظاهري و ديگري توان اكتيو مي باشد
s=p+jq
واقعا فرقی ندارن؟
در واقع شما در هيچ جايي نميتوانيد kw يا kva را به تنهايي داشته باشيد:پس لامپ های رشته ای چه نوع باری محسوب میشن؟

m.pouralkhas

عضو جدید
هر ماشینی توانی به عنوان ورودی تحویل میگیره و توانی به عنوان خروجی تحویل میده که نسبت خروجی به ورودی راندمان رو نشون میده . توان خروجی حتما از توان ورودی کمتره چون تلفات وجود داره و هیچ دستگاه بدون تلفات وجود نداره . در رشته برق هم همینه هر مصرف کننده ( مثل الکتروموتور ) میتونه دو بخش مصرف کننده داشته باشه 1- مقاومت یا اهم 2- سلف یا سیم پیچ
مقاومت مصرف کننده مفید در واقع توان اهمی میده و سلف بخش غیر مفید در واقع توان سلفی داره
هر مصرف کننده مجموع این دو توان رو به عنوان توان ورودی یا توان ظاهری که همون kva از شبکه میگیره قسمت اهمی بخش مفید توان رو به ما میده که همون kw هستش و قسمت سلفی توان غیر مفید داره که همون kvar هست . از لحاظ برداری KW + KVAR = KVA واز لحاظ عددی KVA^2 = KW^2 + KVAR^2
حال یه چیزی تو برق داریم که دقیقا" عکس سیم پیچه و اثرش رو خنثی میکنه اون هم خازه
بنابراین برای اینکه توان غیر مفید که توسط سلف ایجاد میشه کم بشه به مدار خازن اضافه میشه تا اثر سیم پیچ رو خنثی کنه و توان غیر مفید کمتر بشه
راستی تا یادم نرفته راندمان در برق با نا م کسینوس فی یا ضریب قدرت نام گذاری میشه که نسبت
KVA به KW هستش و به اون خازنها هم خازن اصلاح ضریب قدرت گفته میشه

amir287

عضو جدید

kva(کیلو ولت آمپر)توان ظاهری و kw(کیلو وات)توان حقیقی
که اگه ضریب توان برابر یک باشه مقدار این دو باهم برابره.ولی چون در عمل اینطور نیست اکثرا kw از kva کمتره.مثلا برای یک ترانس 100kva اگه ضریب توان مصرف کننده رو 0.8 در نظر بگیریم با این ترانس میشه حداکثر بار به قدرت 80kw رو تغذیه کرد.;)

ebrahimiali

عضو جدید

من با نظر دوستای که گفتن فرق نداره ،از جهاتی مخالفم و از جهاتی موافق، ولی به نظر من در حالت کلی درست نیست بگیم فرقی ندارن.
خیلی ساده بگم:
s توان ظاهری یه دستگاهه که واحد اون KVA(کیلو. ولت .امپر) اسمشو میگذارم قدرت یه دستگاه ،این قدرت ،مجموع دو توان اکتیو با دیمانسیون kw(کیلو وات )وتوان راکتیو با دیمانسیون KVAR(کیلو ولت امپر راکتیو)می باشد.حالا ما می تونیم از همه قدرت این دستگاه به صورت توان اکتیو( مفید) استفاده کنیم ،یعنی حداکثر استفاده رو کنیم، بازم یعنی همه KVA رو به صورت KW استفاده کنیم یا نه می تونیم بخشی از این قدرتو به صورت غیر مفید به عبارتی ازش استفاده ای نکنیم و به صورت توان راکتیو بکشیم یعنی بخشی از KVA به صورت KVAR وبخشی رو به صورتKW
توضیح بیشتر خواستی در خدمتیم.

Reza_Fallah

عضو جدید

درود بر همه دوستان
S=P+JQ
S= توان کل VA
P=توان اکتیو (حقیقی) که واحدش WAT هستش
Q=توان راکتیو(ظاهری) که واحدش VAR هستش
پس میشه نتیجه گرفت که توان حقیقی یک جز از توان کل هستش این تفاوت از لحاظ فرمول و ریاضی هستش اگه تفاوتشون رو از لحاظ ریاضی میخوای بگید تا براتون توضیح بدم

mohsenafzaly

عضو جدید
kw توان مفید یا واقعی مدار که بخاطر وجود مصرف کننده های صد در صد اهمی در شبکه ایجاد میشود واحد آن وات است.
kvar توان غیر مفید یا راکتیو که به خاطر وجود مصف کننده های سلفی یا خازنی در شبکه مصرف می شود و واحد آن وار است.
kva از آنجا که مصرف کننده های متنوعی در شبکه ها داریم یا هر مصرف کننده به تنهایی میتواند مصرف ترکیبی اهمی و سلفی داشته باشد(مثل موتور) توان شبکه ترکیبی از توان مفید(اکتیو) و توان غیر مفید(راکتیو) میشود که به آن توان ظاهری شبکه می گویند.
توان مفید با توان غیر مفید 90 درجه اختلاف فاز دارند.
PS^2=PA^2+PR^2
یا PA=PS*COSg
یا PR=PS*SINg
اگر شبکه صد در صد اهمی باشد کسینوس فی مساوی یک می شود و توان ظاهری با توان مفید برابر میشود.
اگی شبکه صد در صد سلفی یا خازنی باشد سینوس فی مساوی یک می شود و توان ظاهری برابر توان غیر مفید می شود.

اگر توضیحات بیشتر خواستید پیغام بگذارید.

houman666

عضو جدید
VAGHEAN IE CHIZE BE IN SADEGI INGHADR BAHSO JADAL DARE IA HAMEGI KHODETONO ZADIN BE KHENGI
IN HAME HARFO HADIS SARE TAVANE AKTIVO TAVANE ZAHERIE
IN HARFA MALE TERM IEKIAST
HAME MIDONAN IN 2 TA ZAMIN TA ASEMON FARGH MIKONAN
SHOMA KODOM BARE MOGHAVEMATIE KHALESO SORAGH DARE
S=TAVANE ZAHERI VA VAHEDESH KILO VOLT AMPER
KE HAMON S=P+JQ
P =TAVANE ACTIVE KE MOGHAVEMAT MASRAFESH MIKONE
Q=TAVANE REACTIVE KE SELF MASRAFESH MIKONE
P VAHEDESH KILO WAT HAST KE BA KW NAMAIESH MIDAHAND
Q VAHEDESH KILO VOLT AMPER HAST KE BA KVA NAMAIESH MIDAHAND
INA KAMELAN VAZEHE AGE DANSHJOIE TERM 1_2 HASTI INA RO NEMIDONI VALI AGE TERM BALAI HASTIO INO DARIMIPORSI VAI BE HALET
BA ARZE SHARMANDEGI
MAN HAMISHE FEKR MIKARDAM INA JOZE BADIEIATAN VA HAME MIDONAN:)

بالا