GCیا gas chramatografi

H-Engineer

عضو جدید
دوستان کار من مربوط به نمره نیست. حقیقتا من قصد دارم یه پروژه راجب ساخت gas chromatography یا همون GC بگیرم.با توجه به اینکه من دانشجوی دوره لیسانسم و طبق گفته استاد راهنما اینم کار سختیه.خوشحال میشم اطلاعاتی در اختیارم قرار بدین.
اگه موافق باشید روند ساخت پروژه رو با عکس و ... در اختیار دوستان قرار میدم.
البته فعلا کار من تحقیقاتیه و یجورایی نمیخوام بدون مطالعات کار رو شرع کنم و میخوام با یه طرح کامل کارمو شروع کنم.

پیشاپیش از کمک همتون ممنونم.:gol:

ببخشید پروژه شما بیشتر کاربرد آزمایشگاهی داره یا صنعتی؟

میتونین درباره کلیات پروژه مثلا موارد زیر رو توضیح بدین ببینم میتونم کاری انجام بدم؟ :

1- زمان اجرای پروژه تاریخ تقریبی شروع و پایان

2- نوع پروژه : صنعتی - نیمه صنعتی - آزمایشگاهی

3- ظرفیت پروژه تحقیقاتی: چه مقدار میخواهید تولید انجام بدهید؟

4- موارد استفاده و کاربردهای پروژه و مزایای ان برای کشور و صنعت نفت و گاز ایران و کلا صنعت نفت و گاز جهان؟

5- چند نفر (دانشجو) با چند استاد قرار است روی این پروژه کار کنند؟

اگر دوست داشتید نام دانشگاه را هم بگید لطفا اگر صلاح نبود مهم نیست.

با تشکر

با مطالعه لینک ویکی چند نکته را متوجه شدم:

- یکی اینکه روش کروماتوگرافی گاز کمک میکنه بتوان در تحقیقات جنایی و قضائی منشاء یک نمونه بنزین
و یا مواد نفتی را و جزئیات مواد تشکیل دهنده ان را تشخیص داد.

- دومین کاربرد ان در ایستگاههای واردات و صادرات و بازرسی و کنترل کیفیت
مواد و محصولات نفتی هست که برای بازرسی و صدور گواهی واردات و صادرات
و کیفیت و استاندارد کالای نفتی مورد استفاده قرار میگیرد.

- به احتمال زیاد در آزمایشگاههای کلیه مجتمع های پالایشگاهی نفت و گاز و پتروشیمی و غیره هم واحد کروماتوگرافی گاز
به خصوص در واحد کنترل کیفیت وجود دارد.

- سیستمهای ابزار دقیق هم به احتمالی شاید بتوانند با استفاده از تکنولوژی کروماتوگرافی گاز طبق برنامه های کامپیوتری
نوشته شده کنترل کیفیت محصول را انجام بدهند.

و البته کاربرد ان شاید خیلی بیشتر از اینها باشد.

H-Engineer

عضو جدید
اولا مرسی که توجه کردین.
1.اگه خدا کمک کنه و طرح خوب و کاملی جمع کنیم از عید تا پایان تابستان.
2.چند فازی پروژه.یواش یواش به سمت صنعتی میریم و اول با ساخت نمونه آزمایشگاهیش شروع خواهیم کرد..
3.آزماشگاهی دیگه
4.به هرحال GC دستگاهی هست که توی ایران هنوز خیلی مصرانه واسه ساختش اقدام نشده.هرچند چندینو چند نمونه ساخته شده اما هنوز خیلی جای کار داره و همونطور که میدونین قیمتای بالایی داره و بعضی نمونه هاش توی مقیاش صنعتی حتی تا 600-700 میلیون تومان هست.قطعا ساخت نمونه خوبش این قیمت رو پایین میاره.
5. 4دانشجو و یه استاد. همه دانشجو ها مهندسی شیمی صنایع گاز
نه چه اشکالی.از صنعتی کرمانشاه هستیم.با اینکه نوپاس ولی واقعا پروژه های زیادی داشته.از لحاظ مالی هم مدیریت دانشگاه واقعا حمایت میکنه از پژوهش.بطور کامل.

H-Engineer

عضو جدید
کروماتوگرافی گازی یکی از روش‌های کروماتوگرافیhttp://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%B1%D9%88%D9%85%D8%A7%D8%AA%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C است که برای بررسی و جداسازی مواد فرار بدون تجزیه‏شدن آن‏ها، بکار می‏رود. در کروماتوگرافی گازی، فاز گازی یک فاز بی اثر ( برای مثال هلیوم، نیتروژن، آرگون و دی اکسید کربن) است و به فاز متحرک گاز حامل نیز می گویند. فاز ساکن یک جسم جامد جاذب و یا لایه نازکی از یک مایع غیر فرار است که به دیواره داخلی ستون یا به صورت پوششی روی سطح گلوله های شیشه ای یا فلزی قرار داده شده است. در صورتی که فاز ساکن جسم جامد جاذب باشد اصطلاحا کروماتوگرافی گازی گویند و اگر فاز ساکن مایع غیر فرار باشد آن را کروماتوگرافی گاز مایع گویند. اما هردو به کروماتوگرافی گازی معروف هستند. در کروماتوگرافی گازی، جداسازی اجزا یک مخلوط متناسب با میزان توزیع اجزا تشکیل دهنده مخلوط بین فاز متحرک گازی و فاز ساکن جامد یا مایع صورت میگیرد. در این روش گاز حامل مخلوط را درون ستون حرکت میدهد و بین دو فاز در حالت تعادل (گاز-مایع) اجزا تشکیل دهنده مخلوط توزیع می شوند. بنابراین فاز متحرک اجزا تشکیل دهنده نمونه را به طرف بیرون ستون حرکت میدهد و هر مولکولی که با ارتباط سست‏تر جذب ستون شده است، زودتر و جزیی که قدرت جذب بیشتری با ستون دارد، دیرتر از ستون خارج می شوند. بنابراین، اجزا مخلوط از یکدیگر جدا می شوند. کروماتوگرافی گازی برای جداسازی و شناسایی اجزا تشکیل دهنده یک مخلوط و تجزیه کمی آنها نیز کاربرد دارد.

بالا