Catia بهتره يا SolidWorks ؟

Catia بهتره يا SolidWorks ؟

• كتيا

رای: 61 55.0%
  • ساليد ورك

رای: 50 45.0%

• مجموع رای دهندگان
    111

sfk123

اخراجی موقت
افرادی که در مورد نرم افزارها نظر میدن بهتره به این نکته توجه کنن که بیشتر افرادی که این تاپیک رو دنبال میکنن دنبال یاد گرفتن یکی از نرم افزارها هستند. بنابراین بهتره در کنار مقایسه از نظر قدرت نرم افزارها، نرم افزاری رو پیشنهاد بدن که امکان آموزش نسبتا کامل اون در ایران باشه وگر نه همه میدونن که Pro/E و NX هم نرم افزارهای بسیار خوب و در برخی موارد بهتر از Catia هستند.( مثلا NX نرم افزار قالب مورد استفاده در پروژه های ناسا است که خیلی پیچیده وحساس هستند.) نکته دیگه اینکه برای پروژه های بزرگ از چندین نرم افزار در کنار هم استفاده می شود که این نشان دهنده داشتن ویژگی های ممتاز هر نرم افزاری است. به نظر من آموختن کامل یه نرم افزار متوسط بهتر از به کاربردن نصف و نیمه یه نرم افزار خیلی قویه به قول دوستمون هواپیمای جنگی که نمی خواید طراحی کنید.
در پایان اگه کسی مرجع آموزشی کاملی برای هر نرم افزاری سراغ داره بگه.

saeedniki70

کاربر فعال
افرادی که در مورد نرم افزارها نظر میدن بهتره به این نکته توجه کنن که بیشتر افرادی که این تاپیک رو دنبال میکنن دنبال یاد گرفتن یکی از نرم افزارها هستند. بنابراین بهتره در کنار مقایسه از نظر قدرت نرم افزارها، نرم افزاری رو پیشنهاد بدن که امکان آموزش نسبتا کامل اون در ایران باشه وگر نه همه میدونن که Pro/E و NX هم نرم افزارهای بسیار خوب و در برخی موارد بهتر از Catia هستند.( مثلا NX نرم افزار قالب مورد استفاده در پروژه های ناسا است که خیلی پیچیده وحساس هستند.) نکته دیگه اینکه برای پروژه های بزرگ از چندین نرم افزار در کنار هم استفاده می شود که این نشان دهنده داشتن ویژگی های ممتاز هر نرم افزاری است. به نظر من آموختن کامل یه نرم افزار متوسط بهتر از به کاربردن نصف و نیمه یه نرم افزار خیلی قویه به قول دوستمون هواپیمای جنگی که نمی خواید طراحی کنید.
در پایان اگه کسی مرجع آموزشی کاملی برای هر نرم افزاری سراغ داره بگه.

من یه 3 ماه پیش از سایت وطن دانلود آموزش solidworks خریدم.
16 تا dvd هست
11000 هزار پولشه
نمی خوام تبلبغ کنم
ولی به نظر من کاملترین و کاملترین مجموعه آموزشی solidworks هستش.

از این دیگه کاملتر نمیشه گیر آورد
به زبان انگلیسی هستش.

rivandi

عضو جدید
سلام بچه ها.
من مي خوام يه نرم افزار ياد بگيرم واسه طراحي. حالا بنظر شما كتيا بهتره يا ساليد ورك؟
البته اگه كسي نرم افزار بهتري مي شناسه بگه.

سلام
بنظر من اول سالید و سطحی یاد بگیر بعد صفر تا صد کتیا رو یاد بگیر

armatoor

عضو جدید
سلام من رشته ام نقشه کشیه به نظر من هرکدومشون بسته به کاربردی که دارند ازشون استفاده میکنند به عنوان مثال catia همزمان می تونی توو چند تا محیطش با ابزارهای مختلف کار کنی در واقع catia نرم افزار مرجعی برای رشته های مکانیک و ساخت وتواید حتی الکترونیک هست در صورتیکه solid work نرم افزار تخصصی نقشه کشیه و شامل دستورات کاربردی تر هستش ودر نهایت میتونم بگم catia کمی پیچیده تر از solid هست و در بیشتر شرکت های صنعتی (ایران)از solidwork استفاده می کنند اگه برای یادگیری می خوای از catia شروع کنی solid work رو خیلی سریعتر یاد میگیری @

reza.hasanzad

عضو جدید
سلام
بنظر من اول سالید و سطحی یاد بگیر بعد صفر تا صد کتیا رو یاد بگیر
به هیچ عنوان این کار توصیه نمیشه. یادگیری سطحی هیچ کمکی به کسی نخواهد کرد. ابتدا زمینه کاری رو مشخص کنید بعد مطابق با کاربری مورد نظر نرم افزار مناسب رو انتخاب کنید.

mehdi12br

عضو جدید
من هم Catia کار کردم هم SolidWorks کلی هم پروژه و کار هم باهاشون انجام دادم . در تکمیل صحبت های دوست عزیزم Kamran_Heydari باید بگم که تو کشور ایران رویکرد به سمت SolidWorks تغییر کرده و اکثر کارخانجات داخلی علاقه بیشتری به این نرم افزار نشون میدن.
مدرس نرم افزارهای مهندسی SolidWorks, Catia در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

عضو گروه مهندسین طراح شبیه سازهای رانندگی اتوبوس و پراید در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
mehdi12brahmand@yahoo.com

ahmadnejad1364

عضو جدید
بحث جالبی
صحبت های خوبی انجام شد
فقط این را می خواستم بگم که دوستان هیچ وقت افراطی به یک نرم افزار نگاه نکنند وبه راحتی بقیه نرم افزارهارا رد نکنند

eng-mechanic

عضو جدید
بستگی به کاری داره که باید در آینده انجام بدی
مثلا برای عملیات تولید با کامپیوتر سالید متوسطه و لی کتیا قوی هستش
یا برای عملیات مهندسی هم همینطور
اما برای طراحی با کامپیوتر هر دو قوی هستن

feneghereh

عضو جدید
شرکت فرانسوی Dassault Systemes توسط گروهی از مهندسان شرکت Dassault Aviation با هدف ایجاد نرم افزار طراحی سه بعدی بنیان نهاده شده و همزمان همکاری خود را با شرکت آمریکایی IBM آغاز و نرم افزاری با نام تجاری CATIA به مشتریان خود در صنایع هواپیما و اتومبیل سازی عرضه کرد.

شرکت Dassault Systemes در اوایل دستگاهی به نام CATI برای نقشه کشی دو بُعدی و ماشین‌کاری با کمک کامپیوتر ساخت و بعد ها این محصول به محیط سه بُعدی گسترش داده شد و در آن زمان با انجام پروژه ساخت مدل تونل باد برای یک شرکت هواپیما سازی که حداقل 6 ماه زمان نیاز داشت، در مدت 4 هفته به نتیجه رساند. با این دستاورد تحول بزرگی در طراحی، تحلیل و ساخت اتفاق افتاد.

ویرایش 4 کتیا در 1994 میلادی به بازار عرضه شد. که به علت حجم زیاد برنامه، تنها بر روی Work Station ها قابل اجزاء بود. در حال حاضر ایران خودرو از نگارش 4 کتیا استفاده می‌کند.

در سال 1997 شرکت Dassault Systemes برای کاربران سطح پایین نرم افزار WorkSolid را با قیمتی پایین‌تر به بازار عرضه کرد.

در سال 1999 شرکت Dassault Systemes نرم افزار CATIA V5 با قابلیتی کاملاً گسترده تر نسبت به CATIA V4 را به بازار جهانی ارائه کرد. ویرایش 5 آن که تحت ویندوز می‌باشد. نگارش 5 آن به حدی پر قدرت بود که حتی کاربران نگارش‌های قبل را متحیّر ساخت. نگارش 5 نه تنها امکانات گسترده 4 را حفظ کرده بود بلکه بر روی سیستم عامل ویندوز کاربرد داشت.

alamdar_313

عضو جدید
سلام دوستان

برای کار طراحی و ساخت ربات کدوم چه نرم افزاری رو پیشنهاد میدین؟ (هر نوع رباتی از کوچکترین ها تا بزرگترین های صنعتی)

فکر میکنم با بحث های انجام شده برم دنبال catia بهتره؟

reza.hasanzad

عضو جدید
خب فکر میکنم بعد از یک سال زمان مناسبی برای بررسی نتایج نظر سنجی باشه:
کتیا: 60 درصد
سالیدورک: 40 درصد

mechdes

عضو جدید
چن تا نکته رو اینجا باید بگم
در مورد این نرم افزارها واقعا لفظ بهتر و بدتر کاربردی نداره وهمه عالین
اما این که کدوم به کار میاد واقعیت اینه که نمیشه گفت چون هر شرکتی با یه نرم افزار کار میکنه و روی اون تعصب بیجا داره
اما در کل کار کردن با سالید بسیار سادست وخیلی راحت میشه با راهنماش جلو رفت

s_yazdinezhad

عضو جدید
در جواب باید بگم CAtia برنامه جامع تری هستش اما SolidW ویژگی هایی داره که اون رو متمایز میکنه
محیط کار SolidW بسیار قابل هضم تر هستش و برای کسایی که میخوان در مدت کوتاهی نرم افزار رو یاد بگیرن گزینه مناسبی هستش
خلاصه بگم:
اگه قرار نیست با سرعت بیشتر از 120 تا رانندگی کنید ببینید کدوم ماشین صندلیش راحت تره!

technical.ir

عضو جدید
زمانی که می خواید دوچرخه طراحی کنید فرق زیادی نمی کنه ، ولی وقتی می خواید هواپیما یا خودرو طراحی کنید که تعداد قطعاتش به چندین هزار می رسه قضیه فرق می کنه. اینجاس که هنر کتیا معلوم میشه. در ضمن توی سالیدورکس ماکزیمم طول 39000 میلی متره یعنی یک قطعه 40000 میلی متری رو نمیشه توش مدل کرد. ولی کتیا محدودیت طول نداره. <br>
ممکنه سالید توی مدلسازی قوی تر باشه ولی هنوز دلایلی هست که خیلی ها حتی با وجود قیمت بیشتر به کتیا نیاز پیدا می کنن.
<br>
<br>
سلام دوست عزیز <br>
بنده سالهاست با سالید کار می کنم به این عیب برخورد نکرده ام ( چند سال پیش یک سازه به طول یکصد متر را مدل کردم با واحد میلیمتر) ، البته با ابعاد بزرگ میلیمتری هم چندان نیاز نداشته ام و ممکن است ورژن های قدیمی چنین محدودیتی داشته باشند اما ورژن 2012 تا 1000000 واحد را پشتیبانی می کند ، اما در حالت کلی چنین چیزی را نمی توان به عنوان عیب این نرم افزار دانست ( با همان محدودیتی که شما فرموده ای%

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: J-A

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
خب فکر میکنم بعد از یک سال زمان مناسبی برای بررسی نتایج نظر سنجی باشه:
کتیا: 60 درصد
سالیدورک: 40 درصد
تا امروز 38 نفر به کتیا 29 نفر به سالید رای دادن رای این 67 نفر واقعا قابل استناده....

• Like

Haj saftar

عضو جدید
لطفا راهنمایی کنید:
برای قالب سازی کدام یکی از این دوتا نرم افزار بهتره؟

• Like

dany9676

عضو جدید
سلام
کتیا نرم افزار کامل و جامعیه چون دارای 120 ماژول و هر ماژول مخصوص یک رشته است مثل مکانیک - برق -ساختمان -عمران -تاسیسات-نفت و حتی طراحی کارخانه ولی سالید مخصوص شرکت های کوچکتر ساخته شده و مزیتش نسبت به کتیا اینه که دستورهای آسانتری داره و سرعت طراحی رو بالا میبره و دارای آرشیو قوی از انواع قظعات مثل پیچ و مهره و فنر و مته و واشر و قطعات صنعتیه

• Like

J-A

عضو جدید
بنده نیز رای دادم - بی شک کتیا بهتره
مدلهای هایی که توی کتیا تولید میشه یا بهتر بگیم اجازه تولید میده بسیار به واقعیت نزدیکتره و در صورتی که با واقعیت دور باشه پیغام میده
ولی در سالید اینطور نیست - بعضا میشه مدلهایی ایجاد کرد که خارج از منطقه
برا نمونه میتونید یک لوله ایجاد کنید و یک خم بیش از 270 درجه بزنید ( یادر واقع شعاع خم کم شده باشه ) در کتیا سریعا پیغام خطا میده
ولی در سالید بدتر از این رو هم پیغام خطا نمیده

با این حال قویا پیشنهادم به دوستانی که به تازگی میخوان شروع کنن اینه که اگر کتیا رو انتخاب نکردید - سالید رو انتخاب کنید
و به هیچ عنوان دنبال نرم افزار های دیگه ای که نرن

کتیا محیط mold tooling design و functional molded part رو برای قالب سازی داره ( اولی برا قالب های تزریق - دومی تهیه مدلهای تزریق )

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
سلام دوستان مکانیک... سوالی داشتم... می خواستم بدونم من برای طراحی کوره های ذوب از چه نرم افزاری می تونم استفاده کنم؟ سالید رو بلدم!!! هدفم طراحی و شبیه سازی کوره های ذوب متالورژیکی است و نهایتا تحلیل کنم با مکانیزم های خواص مکانیکی چون مقاومت به خزش و سایش و خوردگی سرباره و خواص حرارتی و انتقال حرارت... می تونید کمکم کنید!!!!

• Like

J-A

عضو جدید
سلام دوستان مکانیک... سوالی داشتم... می خواستم بدونم من برای طراحی کوره های ذوب از چه نرم افزاری می تونم استفاده کنم؟ سالید رو بلدم!!! هدفم طراحی و شبیه سازی کوره های ذوب متالورژیکی است و نهایتا تحلیل کنم با مکانیزم های خواص مکانیکی چون مقاومت به خزش و سایش و خوردگی سرباره و خواص حرارتی و انتقال حرارت... می تونید کمکم کنید!!!!

فقط میتونم بگم بهترین نرمافزاری که بخوای شبیه سازی های اینچنینی ( خزش - سایش- حرارت - انالیز کوپله تنش و حرارت ) انجام بدی اباکوس هست که خیلی کم هستن کسایی که مسلط به این
شبیه سازی ها باشن
برا خوردگی یکم در مورد نرم افزار comsol تحقیق کن - ظاهرا قابلیت بیشتری نسبت به نرم افزار های دیگه داره (ظاهرا خوردگی شیمیایی رو هم انجام میده )

نرم افزار های مثل سالید و کتیا و ... قابلیت های زیادی دارن ولی قدرت تحلیل در این حد رو ندارن و فقط روی مدل سازی روشون حساب کن
از Cosmos سالید بی اطلاعم ولی تحلیل کتیا ضعیفه ولی اگه نرم افزار simdesigner رو روش نصب بشه - تحلیل های فوق العاده ای از شبیه سازی های دینامیکی
و حتی استاتیکی میده - اما دامنه تحلیل اش نسبت به نرم افزار هایی مثل اباکوس و انسیس کمتره

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
فقط میتونم بگم بهترین نرمافزاری که بخوای شبیه سازی های اینچنینی ( خزش - سایش- حرارت - انالیز کوپله تنش و حرارت ) انجام بدی اباکوس هست که خیلی کم هستن کسایی که مسلط به این
شبیه سازی ها باشن
برا خوردگی یکم در مورد نرم افزار comsol تحقیق کن - ظاهرا قابلیت بیشتری نسبت به نرم افزار های دیگه داره (ظاهرا خوردگی شیمیایی رو هم انجام میده )

نرم افزار های مثل سالید و کتیا و ... قابلیت های زیادی دارن ولی قدرت تحلیل در این حد رو ندارن و فقط روی مدل سازی روشون حساب کن
از Cosmos سالید بی اطلاعم ولی تحلیل کتیا ضعیفه ولی اگه نرم افزار simdesigner رو روش نصب بشه - تحلیل های فوق العاده ای از شبیه سازی های دینامیکی
و حتی استاتیکی میده - اما دامنه تحلیل اش نسبت به نرم افزار هایی مثل اباکوس و انسیس کمتره

زنده باشی... با سپاس از پاسخ شما. روی همون آباکوس کار می کنم:) ممنون

• Like

upriser

عضو جدید
سلام دوستان. برای طراحی های هوایی و هوانوردی مخصوصا هواپیما چه نرم افزاری رو پیشنهاد میکنید؟ من تا حد مدلینگ ساده autocad و solidworks بلدم اما احساس میکنم catia کلا یه چیزه دیگست! آیا واقعا همینطوره؟ برای آنالیز های سازه ایی و آیرودینامیکی کدوم نرم افزار مناسب تره؟

تعریف انواع مواد و بافت های لایه ایی مثل چوب و فیبر کربن با کدام نرم افزار بهتر و دقیق تره؟ آیا میان این تعداد نرم افزار های مختلف طراحی و آنالیز نرم افزاری مخصوص طراحی و آنالیز هوایی برای استفاده در ایران وجود داره؟ تا حد امکان مایلم که آنالیز ها را با همان نرم افزار طراحی انجام بدم و نیازی به ansys و... نداشته باشم مگر اینکه تفاوت در دقت و کیفیت فاحش باشه... ansys خودش یه پروژست.... :confused:

آخرین ویرایش:

hrvahedi

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
این سوالی که خیلی ها می پرسن که کتیا بهتر یا سالید ورکس یا انورتور یا میکانیکال یا خود پرو انجنیر
بزرگترین دلیلی که در ایران این سوال مطرح می شود این است که نرم افزار ارزان قیمت است.وما می توانیم به راحتی تهیه کنیم. واز قابلیت های نرم افزار ها به طور کامل استفاده نمی کنم
نرم افزار ها نسبت به فعالیت های مجموعه ها تهیه می شود .برای کمپانی بزرگ کمپانی کوچک
برخی نرم افزار ها برای این که قابلیتت بیشتر وارزان قیمت باشد در یک مجموعه گرد می آورندد مانند کتیا که با این همه قابلیت برخی محیط هاش درست کار نمی کنه یا با نرم افزار تخصصی مشابه آن محیط قابل مقایسه نیست.
مانند محیط ماشیکاری در مقایسه با پاور میل یا مسترکم
مانند محیط تحلیل
دلیل گرد آوری همان ارزان بودن نرم افزار می باشد
ونرم افزار کتیا برای شرکت های که می خواهند تمام یک محصول را از بدو ایده تا پدیده کردن ان مستند سازی کنند بهتر است.ولی خود این کار خیلی زمان بر می باشد پس یک کمپانی با نیروی انسانی بیشتری را می طلبد
نرم افزار سالید ورکس برای کارگاه های نسبتن کوچک تهیه شده است با قیمت ارزان وبا افزودن پلاگین ها این نرم افزار می توان به قدرت مندی بیشتری دست یافت حتی قویتر از سایر نرم افزار ها ومجموعه ان پلاگنی که نیاز دارد را تهیه می کند

mohammad roshani

عضو جدید
همه میدونن که کتیا از سالید خیلی قویتره ولی کار کردن با سالید راحت تره. اما به نظر من اگه میخوایین وقت بذارین بهتره که روی کتیا سرمایه گذاری کنین.من خودم دارم کتیا یاد میگیرم.

mehdi amiry

عضو جدید
همه میدونن که کتیا از سالید خیلی قویتره ولی کار کردن با سالید راحت تره. اما به نظر من اگه میخوایین وقت بذارین بهتره که روی کتیا سرمایه گذاری کنین.من خودم دارم کتیا یاد میگیرم.

اینی که شما می فرمایید کتیا قویتره معیار خوبی نیست(قویتره، یعنی چی؟). چندتا مثال بزن تا ما هم مطلع بشیم. شاید داری اشتباه می کنی.

fariborz.yahyavi

عضو جدید
سلام دوستان .من بیشتر از ده ساله که با این نرم افزارها کار می کنم از سالید گرفته تا NX باید بگم بسته به کار مورد نظر هر کدوم از این نرم افزارها بهتر و راحتتر عمل می کنند.در ماشین سازی ومونتاژ،سالید بسیار حرفه ای تر از کتیا،در سطح سازی کتیا بهتر و کامل تر از سالید عمل می کنه.در مُدلینگ و طراحی ونقشه گیری سالید بسیار بهتر از کتیا عمل می کنه،ماشین کاری کتیا برای قطعه سازی مناسب تر از سالید کم یا DELCAM FOR SOLID هست.در کل توانایی نرم افزار بستگی به تلاش شما داره که چقدر به آن مسلط باشید.در خاتمه نرم افزار NX را پیشنهاد می کنم که از تمام نرم افرارهای معرفی شده کامل تر

mehdi amiry

عضو جدید
سلام دوستان .من بیشتر از ده ساله که با این نرم افزارها کار می کنم از سالید گرفته تا NX باید بگم بسته به کار مورد نظر هر کدوم از این نرم افزارها بهتر و راحتتر عمل می کنند.در ماشین سازی ومونتاژ،سالید بسیار حرفه ای تر از کتیا،در سطح سازی کتیا بهتر و کامل تر از سالید عمل می کنه.در مُدلینگ و طراحی ونقشه گیری سالید بسیار بهتر از کتیا عمل می کنه،ماشین کاری کتیا برای قطعه سازی مناسب تر از سالید کم یا DELCAM FOR SOLID هست.در کل توانایی نرم افزار بستگی به تلاش شما داره که چقدر به آن مسلط باشید.در خاتمه نرم افزار NX را پیشنهاد می کنم که از تمام نرم افرارهای معرفی شده کامل تر

من با قسمت ماشینکاری NX کار میکنم، واقعا محشره

بالا