BTSها چگونه کار می کنند ؟

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
در این تاپیک سعی می شود نکات مهم در مورد آنتن ها و سیر عملکرد انها در اختیار شما گذاشته شود
مطالب نوشته شده یا حاصل اطلاعات فردی است یا منابعی که در ادامه ذکر می شود

برای دریافت امواج از شبکه های ارتباطی و ارسال آن به گوشی های تلفن همراه نیاز به نصب آنتن هایی است که آنها را BTS می نامند. BTS مخفف کلمه Base Tranceiver Station است.

دلایل نصب آنتن های BTS :

تامین پوشش رادیویی در جاده ها یا مناطقی که سیگنال ضعیف است یکی از دلایل نصب آنتن های BTS است .

یکی دیگر از اهداف نصب آنتن BTS از بین بردن ترافیک شبکه است .

نحوه نصب آنتن های BTS

برای نصب آنتن های BTS فواصل معینی در نظر گرفته می شود.

این فواصل بر اساس قواعد خاصی تعیین می شوند که از جمله آنها می توان به ظرفیت آنتن منصوبه ، تعداد مشترکین موجود در هر منطقه و کاهش تشعشات آنتن اشاره کرد .

نزدیک بودن آنتن های BTS باعث کاهش تشعشات می شود به طوریکه در طی یک مسیر چند آنتن BTS برای پوشش دهی نصب می شود .

تعداد آنتن های BTS معمولا در مناطقی که استفاده از تلفن همراه بیشتر است زیاد می شود مثلا در شهر های بزرگ تعداد آنتن های BTS بیشتر از مناطق دیگر است .

اجزای تشکیل دهنده BTS

BTS ها از سلو لهایی تشکیل شده اند که در هر کدام از این سلولها سه سکتور وجود دارد .

اندازه سلولهای آنتن های BTS بستگی به فاصله این آنتن ها دارد .

سلولهای بزرگتر مربوط به آنتن های نزدیک به هم و سلولهای کوچک مربوط به آنتن هایی است که فاصله زیادی از هم دارند .

چهار TRX در هر کدام از این سکتورها فعال می شود که به ازای هر کدام از این TRX ها ارتباط همزمان بین هشت مشترک برقرار می شود .

TRX مخفف کلمه transceiver است و در آنتن های BTS به عنوان فرستنده و گیرنده عمل می کند .

هر آنتن BTS حداکثر از توانایی ارتباط رسانی بین 96 مشترک برخوردار است .

از دیگر اجزاء BTS می توان به پنل اشاره کرد که این پنلها توسط کابل هایی به نام FEEDER به آنتن ها وصل می شود .

شبکه های برتر

یکی از عناصر تشکیل دهنده سیستم سوئچینگ تلفن همراه MSC است که به آن مرکز سرویس های سوئیچینگ نیز گفته می شود که عملکرد راه اندازی مکالمه را انجام می دهد و وظایفی چون ارائه صورت حساب مشترکین نیز بر عهده این مرکز است .

کیفیت مکالمه و تماس مطلوب آنتن های BTS توسط شبکه ای با نام BSC کنترل می شود.

BSC مخفف کلمه Base Station Controller است .

در مسیری که چند BTS در آن وجود دارد هماهنگی لازم بین این آنتن ها برای قطع نشدن تماس را شبکه BSC انجام می دهد .

افزایش تعداد مشترکین تلفن همراه قطعا افزایش آنتن های BTS را به همراه دارد .

لینک

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
برخی ازاصطلاحات

برخی ازاصطلاحات

1- PLMN:
به شبکه ی تلفن همراه PLMN می گویند. PLMN مخفف PUBLC LAN MOBILE NETWORK می باشد.این شبکه از شبکه ی تلفن ثابت یعنی PSTN پیچیده تر است.ارتباطات در شبکه ی تلفن همراه به صورت رادیویی می باشد.

2- MSC
mobile switching center

قسمت اصلی زیر سیستم شبکه، مرکز سوئیچینگ موبایل MSC می‌باشد.

وظیفه سوئیچینگ برعهده MSC است وبه وسیله لینک E۱ با شبکه‌های ثابت و دیتا ارتباط برقرارمی کند

3-BSC
(Base Station Controller )

همانطور كه از اسمش پيداست وظيفه كنترل چند BTS به عهده يك BSC است

4- BTS

Base Tranceiver Station

برای دریافت امواج از شبکه های ارتباطی و ارسال آن به گوشی های تلفن همراه نیاز به نصب آنتن هایی است که آنها را BTS می نامند.

5-VLR
VISITOR LOCATION REGISTER

تجهیزاتی است که محل ذخیره آخرین وضیعت مشترکین در شبکه است بنابر این اطلاعات مربوط به کاربر مهمان(جابه جایی) در این قسمت ذخیره می شود.

6-HLR
HOME LOCATION REGISTER

هر MSC اطلاعات افراد بومی خود را به صورت فایل درون HLR قرار می دهد.

7- ME مخفف MOBILE EQUIPMENT می باشد و همان گوشی موبایل است.

8- SIM مخفف SUBSCRIBER IDENTITY MODULE می باشد و همان سیم کارت است.

9- ME+SIM=MS که MS مخفف MOBILE STATION است.

mahan735

عضو جدید
با سلام
دوست گرامی بحث اصلی چیز دیگه ای بود که اصلا مطرح نشد((طرز کار BTS ها))
لطفا اگه میشه بیشتر در مورد نحوه کار آنها توضیح دهید.

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
با سلام
دوست گرامی بحث اصلی چیز دیگه ای بود که اصلا مطرح نشد((طرز کار BTS ها))
لطفا اگه میشه بیشتر در مورد نحوه کار آنها توضیح دهید.

با سلام
این یک تاپیک اموزشی هست و چون مجبورم خودم تایپ کنم و به علت محدودیت وقتم ارسال ها دیر به دیر هست و سعی کردم ا زپایه مطالب بگذارم
اما اگر طی ماهها دنبال کنید سعی میکنم در مورد سکتورهای انتن ها نحوه ارتباطها و اشکال مختلف ارتباطشون و نحوه ارسال و دریافت به طور مختصر توضیح بدم البته شاید عنوان تاپیک باید کلی تر میذاشتم
البته مطالب گفته شده هم جر نحوه ارتباط طرز کار انتن ها می شود و بخش های مختلف شبکه موبایل براتون گذاشتم و درادامه هم میذارم

مثل این مورد که د ربالا گفتم
چهار TRX در هر کدام از این سکتورها فعال می شود که به ازای هر کدام از این TRX ها ارتباط همزمان بین هشت مشترک برقرار می شود .

TRX مخفف کلمه transceiver است و در آنتن های BTS به عنوان فرستنده و گیرنده عمل می کند .

هر آنتن BTS حداکثر از توانایی ارتباط رسانی بین 96 مشترک برخوردار است .

از دیگر اجزاء BTS می توان به پنل اشاره کرد که این پنلها توسط کابل هایی به نام FEEDER به آنتن ها وصل می شود .

و نحوه ارتباط قطعات ارسال دریافت درسکتورها به صورت قطبی دو قطبی و غیره توضیح میدم

ahmad.e.c.m

عضو جدید
با سلام
ببخشید اگر سوالم نامربوطه ؛
من از یکی از دوستان شنیدم که آنتن bts با تک تک موبایلها
هر 20 ثانیه ( یا شاید هم هر 20 دقیقه ، نمیدونم دقیقا ) پالسهایی
رو میفرسته و دریافت میکنه که اینجوری انتن bts موقعیت تک تک موبایلها رو
تعیین میکنه و میفهمه که مشترکین کجا هستن
این درسته ؟ ممنونم میشم شما از دوستان در این مورد توضیحاتی بدین

mahya72

عضو جدید
با سلاام... ممنون از مطلبی که گذاشتید
ولی ادامه ی BTS چی شد؟

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
با سلام

سلام بر شما
تاخير زياد
ببينيد ما يك بحث احراز هويت داريم و يك بحث توان
احراز هويت در محدوده vlr و hlr هست ....... گوشي كاملا با شبكه در ارتباط هست و در هر بازه زماني يكبار احراز هويت ميشه حتي شما وقتي گوشي خود را خاموش و روشن كنيد مجددا گوشي شما احراز هويت ميشه كه اطلاعات به صورت موقت در vlrو به صورت دائم در hlrثبت هست

بحث توان دايما گوشي از نظر توان و سيگنال دهي با انتن هاي اطراف بررسي مي شود مثلا اگر بين دو خوشه باشيم براي سيگنال دهي قوي تر بررسي ميشه كه با كدام انتن ارتباط برقرار كند

saragon

عضو جدید
با سلام

سلام وقت بخیر دوست عزیز من خودم لیسانس مهدسی مخابرات تموم کردم این حرف کاملا درست است یه بحث خیلی پیچیده ای هست فقط در همین حد بدون که btsسیگنال هایی رو ارسال می کند و گوشی این سیگنال رو دریافت می کند

alireza_tc_eng

عضو جدید
سلام وقت بخیر دوست عزیز من خودم لیسانس مهدسی مخابرات تموم کردم این حرف کاملا درست است یه بحث خیلی پیچیده ای هست فقط در همین حد بدون که btsسیگنال هایی رو ارسال می کند و گوشی این سیگنال رو دریافت می کند
یکی از دلایل این کار در واقع محاسبه باسخ فرکانسی کانال و بهبود عملکرد سیستم متناسب با کانال ارتباطی هست

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
تعیین موقعیت مشترک بر اساس اطلاعات BTS موجود هست و استفاده میشه (علی الخصوص در عملیات های امداد و نجات و...) ولی در بعضی مواقع و علی الخصوص در مناطق کوهستانی که تحت پوشش یه آنتن هستند ممکن هست مکان به اشتباه تعیین بشه.

archilles

عضو جدید
سلام
کسی از دوستان جزوه ای چیزی در مورد لاگ گیری flexi packet داره؟