ArcGIS << GIS >> و سوالات مربوط به آن

mostapha007

عضو جدید
درباره جی آی اس

درباره جی آی اس

آمار و اطلاعات موجود نشان می دهد که در سالهای گذشته GIS در زمره ی رشد یابنده ترین بخشهای صنعت تکنولوژی اطلاعات با رشد سالانه ای بالاتر از ۱۵ درصد بوده است . حل مسائل و کمک به تصمیم گیریها یکی از دلیل اصلی موفقیت GIS در عرصه های مختلف بوده است .
نرم افزار GIS برای جمع آوری . ذخیره سازی و تجزیه و تحلیل داده هایی طراحی شده است که موقعیت جغرافیایی مشخصه اصلی و مهم آنها محسوب می شود .
GIS با توان تجزیه و تحلیل توام داده های فضایی و غیر فضایی می تواند برنامه ریزان و تصمیم گیران به ویژه کسانی که با متغیر های مکان دار مانند عوارض مرزی در ارتباط هستند را به میزان قابل توجهی یاری دهد .
نگاه به GIS نگاهی فراتر از یک مجموعه ی صرفا" نرم افزاری و یا سخت افزاری کامپیوتری است .
برخی دانشمندان GIS را یک سیستم جا به جایی داده های فضایی می دانند و برخی دیگر آنرا فقط به مفهوم بانک داده های فضایی میشناسند . گروهی دیگر نیز GIS را یک سیستم اطلاعات فضایی اتوماتیک برخوردار از منابع اطلاعاتی غیر فضایی میدانند .
-سیستمهای اطلاعات جغرافیایی یک سیتم کامپیوتری است که حداقل چهار زیر سیستم اساسی در رابطه با داده های زمین مرجع دارد.
۱- زیر سیستم ورودی داده ها
۲- زیر سیستم ذخیره و بازیابی داده ها یا زیر سیستم مدیریت داده ها
۳-زیر سیستم پردازش و تجزیه و تحلیل داده ها
۴- زیر سیستم خروجی اطلاعات
و حال نخستین پرسشی که ممکن است برای هر فرد در مواجهه با GIS مطرح شود این سوال است که چرا از GIS استفاده میکنیم ؟ در پاسخ باید گفت GIS مجموعه ای است که از امکانات و قابلیت های ویرایشی و به هنگام سازی سریع داده ها که روش های سنتی فاقد آن هستند .
تاریخچه ی GIS :
بنیاد GIS در کانادا و در سال ۱۹۶۴ بوده است و در سال ۱۹۷۰ روشهای تحلیل فضایی مورد استفاده ی GIS توسعه ی قابل ملاحظه ای پیدا کرد .
از اواخر دهه ی هفتاد تا اواسط دهه ی هشتاد میلادی پیشرفتهای سخت افزاری در زمینه ی کامپیوتر و رشد شتابنده ی آنها تاثیرات وسیعی بر تحولات GIS گذاشت .
GIS در نیمه ی دوم ۱۹۸۰ بسیاری از کاربردهای جاری مربوط به خود را نشان داد و در این دوره به صورت یک دانش پویا و سریع در حال رشد ظاهر شد .
بالاخره در سالهای دهه ی ۱۹۹۰ علاوه بر تحولات پردازشگرها ی کامپیوتری تحولات چشمگیری در نرم افزار های سیستم های اطلاعات جغرافیایی بوجود آمد .

saharjingil

عضو جدید
سلام.اون لینک rapidshare درباره نحوه نصب،error میده.
می شه درباره کاربرد GIS در مدیریت بحران و پدافند غیرعامل توضیح بدین؟
ممنون

msc87

عضو جدید
EXTENTION

EXTENTION

سلام بچه ها از EXTENTION های ARC GIS 9.3 اطلاعات بدهید
سلام دوست عزیز
Extention های ArcGIS یکسری برنامه های نوشته شده با استفاده از ArcObject و زبانهایی مثل C# و...هستند که برای یکسری کاربردهای خاص از شون استفاده میشه....

نمیدونم منظورتون رو درست متوجه شدم یا نه ولی اگه بازم سوالی بود بفرمایید:gol::gol::gol:
موفق باشید

RSZ69

عضو جدید
انجمن علمی ژئوماتیک

انجمن علمی ژئوماتیک

سلام دوستان ، می خوام لینک سایت انجمن علمی ژئوماتیک دانشگاه علم و صنعت ایران رو براتون بگذارم . این دانشگاه یکی از قطب های اکادمیک نقشه برداری ایرانه . در کل سایت خوبیه ، مطالب علمی جالبی داره ، من که خوشم اومد ازش :
www.Geomaticiust.ir

sargazim

عضو جدید
سلام،
یه سوال درباره نصب ArcGIS روی windows 7 در laptop دارم..
من قبل از اینکه به نصب خود ArcGIS برسم به مشکل برمی خورم و اون اینه که وقتی که می خوام تنظیمات licence manager رو تنظیم کنم و توی configure services سرویس را با مشخصات جدیدش ذخیره کنم و save service رو می زنم به من این error رو میده:
Failed to Change FLEXlm license server. You need to be an administrator to perform this function.
permission ها و مالکیت های فولدرهای مربوطه رو هم full control کردم اما درست نشد و با اینکه کاربری که باهاش نصب رو انجام می دم یک administrator هست بازم این خطا رو دریافت می کنم..
اگر تجربه ای در این زمینه دارید ممنون میشم کمکم کنید..

ahmadpm

عضو جدید
درخواست منابع ارشد GIS

درخواست منابع ارشد GIS

سلام دوستان، اگه ممکنه منابع ارشد GIS رو بهم بگید.
البته این رشته در دو گروه «فنی و مهندسی، مهندسی عمران- نقشه برداری» و «علوم انسانی» ارائه میشه.
گروه علوم انسانی بیشتر مد نظر منه، اما منایع هر دو هم باشه بهتر:gol:

ahmadpm

عضو جدید
سلام،
یه سوال درباره نصب ArcGIS روی windows 7 در laptop دارم..
من قبل از اینکه به نصب خود ArcGIS برسم به مشکل برمی خورم و اون اینه که وقتی که می خوام تنظیمات licence manager رو تنظیم کنم و توی configure services سرویس را با مشخصات جدیدش ذخیره کنم و save service رو می زنم به من این error رو میده:
Failed to Change FLEXlm license server. You need to be an administrator to perform this function.
permission ها و مالکیت های فولدرهای مربوطه رو هم full control کردم اما درست نشد و با اینکه کاربری که باهاش نصب رو انجام می دم یک administrator هست بازم این خطا رو دریافت می کنم..
اگر تجربه ای در این زمینه دارید ممنون میشم کمکم کنید..

تا جایی که اطلاع دارم برای استفاده در ویندوز 7 نیاز به نسخه 3 دارید.
بنده هم در نصب نسخه 2.9 روی 7 مشکلات لایسنس منیجر رو داشتم.

sahebgharani200

عضو جدید
کمک کمک فور فوتی

کمک کمک فور فوتی

با عرض سلام می خواستم اگه ممکنه یه توضیحی درباره ی GIS فازی و نحوه ی کاربرد منطق فازی در GIS،مدل کردن و adapte کردن مدل های فازی بهم بدین چون من خیلی تو اینترنت گشتم و مقاله های انگلیسی و فارسی زیادی رو بررسی کردم ولی هیچ کدوم به صورت جامع توضیح نداده بودن که مدل کلی که استفاده کردن چی بوده، چطوری منطبق با خواستشون؛اون مدل و تطبیق دادن و اینکه اصلا چه طور اون مدل رو توی GIS پیاده کردن و فرآیند کارشون چه طور بوده

sargazim

عضو جدید
سلام
یه سوال درباره ArcGIS دارم،خیلی حیاتی هست،واسه تکمیل پایان نامم نیاز دارم، اگه میدونید کمکم کنید، ممنون میشم..
من با استفاده از روش های درونیابی نقشه ی پراکنشی بدست آوردم که به شکل یک مستطیل با رنگهای مختلف میشه، بعد نقشه شهر تهران رو باید روی اون نقشه مستطیلی بندازم، حالا میخوام قسمتهای اضافی نقشه مستطیلی که خارج از تهران افتاده رو حذف کنم، اما نقشه مستطیلی که من دارم shape فایل نیست، بلکه بصورت یک لایه هست.
چطور میتونم قسمتهای اضافی رو حذف کنم، خیلی فوریه.. پیشاپیش ممنون..

sargazim

عضو جدید
یه سوال دیگه هم دارم، برای تبدیل مختصات از UTM به طول و عرض جغرافیایی و بالعکس باید چکار کنم؟ اطلاعاتی که می خوام تبدیل کنم زیاده در حدود 10000 داده... منظورم اینه که نمیشه یکی یکی وارد کرد،اگه راهی بم معرفی کنید ممنون میشم..

eghlimy

عضو جدید
مقدمه¬ای بر GIS

مقدمه¬ای بر GIS

مقدمه
برنامه ریزی جهت هر نوع کاری نیازمند داشتن اطلاعات مربوط به آن کار است که این نیازمندی در مورد برنامه ریزی برای استفاده های انسان از سرزمین نیز صادق است.

پیوست ها

• GIS.doc
    141 کیلوبایت · بازدیدها: 0

khanum gol

عضو جدید
یه سوال دیگه هم دارم، برای تبدیل مختصات از UTM به طول و عرض جغرافیایی و بالعکس باید چکار کنم؟ اطلاعاتی که می خوام تبدیل کنم زیاده در حدود 10000 داده... منظورم اینه که نمیشه یکی یکی وارد کرد،اگه راهی بم معرفی کنید ممنون میشم..
سلام.جسارتا زیاد مطمئن نیستم.اما فک میکنم برای تبدیل اینها باید از arctool boxاقدام کنید.

eghlimy

عضو جدید
arc scan in gis

arc scan in gis

khanom gol jan age in faylo bekhoni mifahmi vase che naghshe hayi khobe va mishe bahash kar kard

پیوست ها

• ArcScan_for_ArcGIS_Tutorial (1).pdf
    1.7 مگایابت · بازدیدها: 0

S-SO

عضو جدید
با سلام
خوشحالم كه امروز اين سايت رو ديدم ،:smile:من تازه عضو شدم اميدوارم بتونم از عضو شدن در اين سايت نهايت استفاده رو داشته باشم .

bobo_pooya

عضو جدید
کمک فوری

کمک فوری

دوستان من نقشه شهر رشت رو برای استفاده در نرم افزار ARC GIS نیاز دارم.
آیا کسی این نقشه رو در اختیار داره؟
لطفا کمک کنید.
pooya3332944@gmail.com

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سازمان داره ولی باید از ارگانی ،جایی نامه داشته باشی.به شخص عادی نقشه نمیدن.در ضمن باید طول و عرض جغرافیایی بدی وگرنه بنویسن آقا نقشه شهر رشت رو میخوایم،نمیدن

درسته مگه شما برای ارگان یا اداره ای نمی خوای نقشه برداری کنی؟

esmaelyazdani

عضو جدید
با تشکر
من برای پایان نامه می خوام
پروژه در مورد مکان یابی هست.
اگه شهرداری یا اداره ثبت یا یکی از کارشناسان دادگستری آشنا داری بگو یه نامه بزنه واسه سازمان .نامه رو که بدی 10 تا 15 روز بعد بهت میدن نقشه رو.موفق باشی

simiar

عضو جدید
قسمت شهرسازی شهرداری ها و سازمان نظام مهندسی ، مسکن و شهرسازی روی همه ی سیستماشون دارن و کافیه یه دوست اونجا داشته باشی. چیز مشکل و مهمی نیست اگه آدمای خوبی باشن به راحتی با یه درخواست شفاهیمی تونن برات رو فلش بریزن.

valentino

عضو جدید
با تشکر
من برای پایان نامه می خوام
پروژه در مورد مکان یابی هست.

اگر برای پایان نامه می خوایی از استادت یه نامه بگیر با مهر دانشگاه بیا بهت می دن
اگرم توی سازمان اشنا داری یا دانشجوهای سازمان از دوستانت هستن به اونا بگو بگیرن که با اونا نصف قیمت حساب می کنن

m-a-n

عضو جدید
يه سوال

يه سوال

با سلام

درمورد gisيه مقدار اطلاعات تكميلي ميخوام.ممنونم كسي راهنماييم كنه