10 نکته آموزشی در عکاسی با موبایل

fantastic.fati

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز


عكاسی رشته ای است كه علاقه مندان زیادی در سراسر دنیا دارد. هر كسی سعی می كند با استفاده از دوربینی كه در اختیار دارد شروع به عكاسی كند و لحظه های خاطره انگیزی را ثبت كند.

شاید فكر كنید برای ورود به دنیای حرفه ای عكاسی خرید یك دوربین پیشرفته از ضروریات باشد اما باید بدانید كه این روزها خیلی ها معتقدند كه بهترین دوربین، دوربینی است كه همراه دارید. با استناد به همین اصل خیلی ها شروع كردند با استفاده از دوربین تلفن همراه خود به ثبت سوژه های مختلف و بدین ترتیب عكاسی با تلفن همراه تبدیل به یك رشته از عكاسی شده است.

هم اكنون دوربین iPhone 4 پرطرفدارترین دوربین در سایت فیلكر است و جالب است بدانید كه دوربینهای حرفه ای در رتبه های بعدی قرار دارند.

در این نوشته قصد داریم شما را با دنیای عكاسی با تلفن همراه و نكات ظریف آن آشنا كنیم.

تلفن خود را بشناسید.در عكاسی با موبایل سرعت عمل مهم است. به همین دلیل باید به خوبی با گوشی خود آشنا باشید. یك راه سریع برای اجرای دوربین بیابید. اگر از iPhone استفاده می كنید می توانید از دكمه Home‌ جهت راه اندازی دوربین گوشی استفاده كنید. اگر هم از گوشی های آندروئید استفاده می كنید می توانید از برنامه QicCam برای ساخت یك میانبر بر روی Home screen‌ استفاده كنید. علاوه بر سرعت عمل در راه اندازی دوربین تلفن همراه باید با سرعت شاتر و زمانبندی دوربین نیز آشنا باشید.

به نورپردازی توجه كنید.یكی از نكاتی كه باید به آن توجه كنید نورپردازی است. نور كم می تواند بهترین كار شما را تبدیل به بدترین كار كند. اگر در محیط بسته عكس می اندازید قانون اصلی عكاسی مبنی بر پشت به نور بودن عكاس را رعایت كنید. نور در پشت سوژه آنرا تاریك خواهد كرد. به این نكته هم توجه كنید كه پس از نورپردازی خوب باید سعی كنید دوربین را بی حركت نگاه دارید. یك حركت كوچك می تواند تصویر را مات كند. برنامه های كمكی زیادی برای رفع این مشكل نوشته شده اند از جمله Pro Camera برای iPhone‌ كه علاوه بر امكانات بسیار، امكانی جهت جلوگیری از لرزش دارد.
كاربران آندروئید می توانند از Camera 360‌ استفاده كنند.
در عكاسی خیابانی به نور توجه كنید ولی لازم نیست همه قوانین را رعایت كنید. گاهی با توجه به سوژه ای كه در نظر دارید، عكاسی روبروی خورشید نیز می تواند تصاویر خارق العاده ای را خلق كند. برای مثال تصویر زیر كه توسط الكساندر كسلار گرفته شده است را ببینید.

از بزرگنمایی دیجیتال پرهیز كنید.

حتما تا به حال متوجه این موضوع شده اید كه بزرگنمایی دیجیتال تنها تصویر را بزرگتر می كند و این باعث می شود تصویر پیكسل-پیكسل نشان داده شود. تا آنجا كه ممكن است از این امكان استفاده نكرده، سعی كنید به سوژه نزدیك تر شوید.

تركیب بندی را مورد توجه قرار دهید.
قبل از عكس انداختن درباره تصویری كه می خواهید آنرا ثبت كنید كمی فكر كنید. قانون سه گانه را مورد توجه قرار دهید. عناصر مهم تصویر را در در راستای خطوط قرار دهید تا تصویری قوی تر داشته باشید.

در مورد پس زمینه تصویر بیاندیشید.

دوربین های تلفن همراه معمولا توانایی جداكردن موضوع از پس زمینه را ندارند. برای رفع این مشكل می توانید از سوژه در مقابل پس زمینه ای ساده عكس بگیرید و یا همه تصویر را به سوژه اختصاص دهید. گاهی هم می توانید این قوانین را نادیده بگیرید. برای مثال در عكاسی خیابانی تصویری شلوغ می تواند صحنه زیبایی را خلق كند.

نرم افزارهای زیادی را بر روی گوشی همراه خود داشته باشید.

گاهی اعمال كردن یك ***** بر روی یك عكس می تواند جلوه بسیار زیبایی به آن تصویر بدهد. برای این كار هم تعداد بسیار زیادی نرم افزار برای گوشی های مختلف وجود دارد. از جمله معروفترین این نرم افزارها می توان به Instagram‌ اشاره كرد.

به یك تصویر قناعت نكنید.

از سوژه چند تصویر مختلف بگیرید. به یك تصویر قناعت نكنید. بدین ترتیب از كیفیت عكس اطمینان حاصل خواهید كرد.

نكات جدید را آزمایش كنید.
زوایای مختلفی را امتحان كنید. گاهی یك زاویه جدید می تواند تصویر بسیار جالبی را خلق كند. امتحان كردن نكات جدید هیچ مشكلی را پیش نخواهد آورد.. سعی كنید خلاقانه فكر كنید. چیزهای متفاوتی را امتحان كنید.

لنز دوربین را تمیز نگاه دارید.تمیز كردن لنز دوربین عكاسی معمولا فراموش نمی شود اما تمیز كردن لنز دوربین تلفن همراه به راحتی فراموش می شود. اثر انگشت می تواند كیفیت تصویر را مخدوش كند. با یك پارچه نرم میكروفیبر لنز دوربین را تمیز كنید. از دستمال كاغذی برای این كار استفاده نكنید زیرا احتمال خراشیده شدن لنز دوربین وجود دارد.

داشتن لوازم جانبی ضرری ندراد.تهیه كردن لوازم جانبی برای تلفن همراه ضرری ندارد اما الزامی هم نیست. اگر نیاز به پایه ای دارید تا تلفن همراه را ثابت نگاه دارد می توانید از GorillaMobile استفاده كنید. از PhotoJojo‌ هم می توانید انواع لنز را كه قابلیت اتصال به تلفن همراه را دارند تهیه كنید. حتی می توانید با استفاده از این وسیله لنزهای دوربین های SLR را به آی فون متصل كنید.
 

Similar threads

بالا