✿◕ ‿ ◕✿ 10 رکورد دست نیافتنی دنیای فوتبال ✿◕ ‿ ◕✿

*** s.mahdi ***

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
[h=1][/h]
طرفداری: همیشه عناوینی هستند که به دست آوردنشان یک رکورد به حساب می آید. کسب سه گانه، قهرمانی بدون شکست در یک فصل و سایر موارد نیز از این دست عناین هستند که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

قهرمانی جام جهانی در قاره ای دیگر

تا کنون 19 دوره جام جهانی برگزار شده است و تنها سه تیم موفق شده اند خارج از قاره خود به قهرمانی برسند؛ دو قهرمانی از این سه قهرمانی در جام جهانی جهانی اخیر در کره و ژاپن 2002 و آفریقای جنوبی 2010 رقم خورده است. اما قبل از آن هرگاه تورنمنت در اروپا یا آمریکا تیم هایی قهرمان شده اند که متعلق به آن قاره بوده اند، به جز یک مورد؛ در جام جهانی 1958، برزیل موفق شد در فینال با شکست 5-2 میزبان سوئد را شکست دهد و به قهرمانی برسد.

به پایان بردن یک فصل بدون شکست

به پایان بردن یک فصل بدون شکست یک دست آورد جاودانه خواهد بود. کاری که در ایتالیا سه تیم پروجا (1978/79)، میلان (1991/92) و یوونتوس (2011/12) انجام داد اند. البته دو مورد آخر بسیار برجسته تر هستند، چرا که پروجا موفق به قهرمانی در سری آ نشد.

در ترکیه نیز گالاتاسارای نیز در فصل 1985/86 یک فصل بدون شکست را پشت سر گذاشت، پاناتینایکوس در یونان تیم بدون شکست فصل 1963/64 بوده است و اینترناسیونال برزیل نیز در سال 1979 بدون شکست باقی ماند.

در انگلستان اما توپچی ها لندن فصل 2003/04 را بدون شکست به پایان رساندند تا لقب "شکست ناپذیران" را از آن خود کنند. در اسپانیا رکورد شکست ناپذیری تنها به 20 بازی متوالی می رسد و تیمی یک فصل کامل را بدون شکست به پایان نرسانده است.دو قهرمانی متوالی در لیگ قهرمانان اروپا

حتی نسل طلایی بارسلونا گواردیولا و بایرن مونیخ قدرتمند هم نتوانستند برای دو دوره متوالی قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شوند. اما در ورژن قبلی این رقابت ها. آ.ث میلان موفق شد در فصل های 1988/89 و 1989/90 برای دو بار متوالی قهرمان شود. کاری که پیشتر توسط ناتینگهم فارست، لیورپول، بایرن مونیخ، آیاکس، اینتر، بنفیکا و البته رئال مادرید انجام شده بود.

اما از سال 1992/93 هیچ باشگاه موفق به کسب دو قهرمانی متوالی در لیگ قهرمانان اروپا نشده است.کسب سه گانه

تنها هفت باشگاه موفق شده اند که در لیگ داخلی، جام حذفی داخلی و لیگ قهرمانان اروپا و در یک فصل قهرمان شوند. اولین بار سلتیک در سال 1967 اولین تیمی بود که موفق به کسب سه گانه شد و آخرین بار بایرن مونیخ در فصل 2012/13 این کار را انجام داد.

سایر تیم هایی که موفق به کسب سه گانه شده اند عبارتند از: آیاکس (1972)، آیندهوون (1988)، منچستر یونایتد (1999)، بارسلونا (2009) و اینتر میلان (2010).دریافت توپ طلا بدون بازی کردن در باشگاه بزرگ

حتی اگر بازیکن بزرگ یک باشگاه مشهور اروپا هم باشید، دریافت توپ طلا برای شما آرزویی بزرگ است. مخصوصا اکنون که این عنوان در تسخیر بازیکنان دو باشگاه رئال مادرید و بارسلونا است و در 15 سال گذشته بازیکنان این باشگاه موفق شده اند 10 بار این عنوان را کسب کنند. میلان، یوونتوس و لیورپول و منچستر یونایتد از دیگر باشگاه هایی هستند که در این مدت برنده توپ طلا را معرفی کرده اند.

هرچند شاید فکر کنید بروسیا دورتموند تیم بزرگی است اما ماتیاس سامر موفق شد در سال 1996 با کسب توپ طلا به عنوان بازیکن دورتموند به این عنوان دست یابد؛ پیش از او ژان پیره پاپین از مارسی در سال 1991 نیز موفق به دریافت این جایزه شده بود.دریافت توپ طلا به عنوان یک مدافع

مدافع آتزوری تنها فردی است که در دو دهه اخیر موفق به دریافت توپ طلا شده است؛ زمانی که ماتیاس سامر در سال 1996 توپ طلا را دریافت کرد به عنوان یک بازیکن آزاد بازی می کرد. اما کاناوارو در حالی موفق به کسب این عنوان شد که موفق شده بود با ایتالیا به قهرمانی جهان برسد.شکست دادن ژوزه مورینیو در خانه

تیم های ژوزه موریینیو معمولا در خانه نمی بازند. چه در رئال مادرید و چه در چلسی آن ها در خانه معمولا یا برنده اند و یا در نهایت کار به تساوی کشیده می شود. اولین شکست خانگی مورینیو در لیگ برتر چندی پیش برای اولین بار توسط گاس پویت و شاگردانش در ساندرلند رقم خورد.شکست دادن تیم های زلاتان در کورس قهرمانی

معمولا زلاتان در هر باشگاهی که حضور داشته است موفق به قهرمانی در لیگ مربوطه شده است. او از سال 2003 تا 2013 هشت قهرمانی در لیگ های داخلی را در چهار لیگ مختلف تجربه کرده است.

کار او با قهرمانی آیاکس در اردویژه آغاز شد و با قهرمانی یوونتوس، اینتر، بارسلونا و میلان ادامه پیدا کرد. او در آخرین باشگاه خود موفق به کسب عنوان قهرمانی با پاریسن ژرمن شد.قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و لیبرتادورس

تعداد زیادی از بازیکنان آمریکا جنوبی در اروپا بازی می کنند، اما تعداد کمی از آن ها موفق به قهرمانی در دو جام باشگاه های آمریکا جنوبی (لیبرتادورس) و لیگ قهرمانان اروپا (چمپیونز لیگ) شده اند.

این بازیکنان عبارتند از، کافو (سائو پائولو/ میلان)، خوان پابلو سورین (ریور پلاته/ یوونتوس)، دیدا (کروزیرو/ میلان)، کارلوس توز (بوکا جونیورز/ منچستر یونایتد)، والتر ساموئل (بوکا جونیورز/ اینترمیلان) و رونالدیینیو (اتلتیکو مینیرو/ بارسلونا)به ثمر رساندن بیش از 30 گل در سری آ

رسیدن به 30 گل اتفاقی که در فصل های اخیر لیگ های انگلستان و اسپانیا رخ داده است. اما رسیدن به این تعداد گل در فوتبال دفاعی ایتالیا کار آسانی نیست. تنها بازیکنان کمی موفق شدند که 30 گل در یک فصل را برای تیم خود به ثمر برسانند.

ادینسون کاوانی و آنتونی دیناتاله نیز در سال های اخیر با به ثمر رساندن 29 گل تا نزدیکی این رقم پیش رفتند، اما موفق به، به ثمر رساندن این تعداد گل نشدند. آخرین بار در فصل 2005/06 لوکا تونی موفق شد با به ثمر رساندن 30 گل برای فیورنتینا به این رکورد برسد. قبل از او اما آنتونیو والنتین در فصل 1956/59، 33 گل را به ثمر رسانده بود.


 
بالا