◄[ کنسول« اضافه كردن آن به ساختمان بتنی ساخته شده ]► ارائه مطلب و پرسش پاسخ«

reza2011

عضو جدید
به نظر خود بنده حرکت درستی نیست ... البته میشه با همون قضیه اجرای صفحه با پیچ و رول بولت تیر فلزی به سازه بتنی اضافه کرد ، من خودم به شخصه دیدم ولی ستون باید برای همون ممان و برش هم طراحی شده باشه یا اینکه جواب بده ، که اصولاً جواب نمیده ، در نهایت اگر یکی از دوستان یک آنالیز دستی یا خروجی Etabs برامون قرار بدند بسیار عالی میشه :) فکر نکنم بیشتر از 10 دقیقه وقت ببره طراحی یک قاب مثلاً 2 طبقه ...

من از گفته شما تعجب ميكنم ... تا اونجاييكه در طراحي ETABS ياد گرفتيم براي طراحي كنسول هميشه بصورت دستي با استفاده از بار ثقلي كنسول رو طراحي ميكرديم و هيچگاه هم لنگر متمركزي براي ستون لحاظ نميشد . حالا شما ميگي اصولا جواب نميده يعني با اطمينان كامل ميگي كه جواب نميده ولي من 180 درجه نظرم با شما تفاوت داره و ميگم 100% جواب ميده ... ضمنا اگر قراره دوستان يك نمونه كار رو انجام بدن و نتيجش رو بتونيم مقايسه كنيم لطفا به جاي 2 طبقه يك سازه 5 طبقه رو مدل و در 2 حالت طراحي كنن . چون اينجوري بيشتر مثال با واقعيت جور در مياد .

ولي من شرط ميبندم كه جواب ميده ;):d اميدوارم ساير مهندسين عزيز هم در بحث شركت كنن تا به نتيجه دلخواه برسيم .

فرض كنيد طول كنسول يك متر و كف كنسول هم بار 540 كيلوگرم در هر متر مربع و بار زنده 200 كيلوگرم در هر متر مربع كه جمعا به عدد 740 ميرسيم . با فرض قرارگيري كنسول در يك دهانه 3 متري به شدت بار 2220 كيلوگرم در هر متر و به عبارتي بار فشاري معادل 2.2 تن و ممان 2.2 تن در متر ميرسيم . اين ممان در حدود يك صدم ممانهاي زلزله محسوب ميشه ... چطور ستوني كه ممانهاي زلزله رو طراحي ميكنه قادر به تحمل اين ممان يا نيروي فشاري نخواهد بود ؟

ضمنا اشتباهي كه دوستان زياد مطرح ميكنن اينه كه نيروهاي وارده از كنسول به ستون بصورت ممان و برش بر ستون هست در حاليكه نيروهاي وارده يك نيروي فشاري و يك ممان متمركز بر ستون هست . اين نظر من بود . حالا بقيه دوستان نظر بدن ... با تشكر

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من از گفته شما تعجب ميكنم ... تا اونجاييكه در طراحي ETABS ياد گرفتيم براي طراحي كنسول هميشه بصورت دستي با استفاده از بار ثقلي كنسول رو طراحي ميكرديم و هيچگاه هم لنگر متمركزي براي ستون لحاظ نميشد . حالا شما ميگي اصولا جواب نميده يعني با اطمينان كامل ميگي كه جواب نميده ولي من 180 درجه نظرم با شما تفاوت داره و ميگم 100% جواب ميده ... ضمنا اگر قراره دوستان يك نمونه كار رو انجام بدن و نتيجش رو بتونيم مقايسه كنيم لطفا به جاي 2 طبقه يك سازه 5 طبقه رو مدل و در 2 حالت طراحي كنن . چون اينجوري بيشتر مثال با واقعيت جور در مياد .

ولي من شرط ميبندم كه جواب ميده ;):d اميدوارم ساير مهندسين عزيز هم در بحث شركت كنن تا به نتيجه دلخواه برسيم .

فرض كنيد طول كنسول يك متر و كف كنسول هم بار 540 كيلوگرم در هر متر مربع و بار زنده 200 كيلوگرم در هر متر مربع كه جمعا به عدد 740 ميرسيم . با فرض قرارگيري كنسول در يك دهانه 3 متري به شدت بار 2220 كيلوگرم در هر متر و به عبارتي بار فشاري معادل 2.2 تن و ممان 2.2 تن در متر ميرسيم . اين ممان در حدود يك صدم ممانهاي زلزله محسوب ميشه ... چطور ستوني كه ممانهاي زلزله رو طراحي ميكنه قادر به تحمل اين ممان يا نيروي فشاري نخواهد بود ؟

ضمنا اشتباهي كه دوستان زياد مطرح ميكنن اينه كه نيروهاي وارده از كنسول به ستون بصورت ممان و برش بر ستون هست در حاليكه نيروهاي وارده يك نيروي فشاري و يك ممان متمركز بر ستون هست . اين نظر من بود . حالا بقيه دوستان نظر بدن ... با تشكر

خوب من هم کنسولم رو توی Etabs مدل میکردم نه دستی ، دلیلی نداره دستی وارد کنم وقتی همه کاراشو کامپیوتر انجام میده ، در مورد نیروهای وارده باید دقت کنید که ما فقط بحث نیروی وارد به ستون رو نداریم بلکه میزان سختی ، اتصالات و غیره هم باید در نظر گرفته بشه .

..:: civil ::..

عضو جدید
خانم مهندس سلام و عرض ادب و احترام ... نميدونم چرا تصور كرديد كه من خدايي ناكرده قصد دعوا دارم ؟ هرگز اينطور نيست . اينجا يك انجمن هست و ما همگي با هم دوست و همكاريم و هم من و هم بقيه دوستان اومديم اينجا تا نظرات و اطلاعات خودمون رو به اشتراك بزاريم و در حد توان مشكلات هم رو حل كنيم ... من هم عضو كوچكي از اين مجموعه هستم بدون هيچ ادعايي . شما هم استاد من هستيد .

در ارتباط با سئوالتون متوجه نشدم دقيقا كه سوراخ داخل پليت چه ارتباطي به مقاومت ستون داره ؟ شايد شما منظورتون سوراخي هست كه در داخل ستون براي نصب پليت ايجاد ميشه كه در اون صورت بايد بگم كه سوراخ تاثير چنداني در مقاومت ستون نخواهد داشت . پس اصلا لازم نيست نگران اين موضوع باشيد .

شما خودتون ميگيد كه سوراخ در يك ورق فلزي باعث 20 درصد افت مقاومت ميشه ... خب اين دليلش روشنه چون سوراخ در مقطع ايجاد ميشه و مسلما سطح موثر در برابر تحمل نيرو كاهش پيدا ميكنه ولي در مورد ستون سوراخ در داخل مقطع ايجاد نميشه كه بخواد باعث افت مقاومت در ستون بشه . به عبارت ديگه سوراخ در بدنه و روي سطح ستون ايجاد ميشه .

شما وقتي صفحه رو به ستون نصب ميكنيد انگار كه قراره روي يك ستون فلزي اتصال تير رو بصورت گيردار روي ستون اجرا كنيد دقيقا به همون شكل اتصال گيردار رو با استفاده از ورق بالايي و ورق پاييني و ورقهاي برشي 2 طرف جان اجرا ميكينيد .

اميدوارم جواب سئوالات شما رو داده باشم . اگر سئوالي داشتيد در خدمتم . با تشكر از توجهات كامل شما به بحثها .

سلام

مرسی از لطفتون
آره منظورم اون سوراخهایی بود که رو ستون ایجاد میکنند ! راستش نه دیدم نه می دونم چی میشه اما توی self-centering system ها یعنی اون ساختمون هایی که رو یه پا می ایستند و از روی زمین موقع زلزله بلند میشن راستش اون سمتی که ستون روی اون قسمت می ایسته یه همچین اتصالی داره که خورد نشه! بعد اونجا استاد می فرمودن برین ببینید قلوه کن(اصطلاح ایشون بود) نمیشه البته اون جا علتش وزن سازه بود فکر کنم یعنی یه جورایی به علت این سوراخها احتمال نداره یه تیکه از ستون بره؟ منظور من از اون ورق فولادی همین مشابه سازی بود نه سوراخهای روی اون ورق! میگم مثل همون ورقها که ما بررسی می کنیم که بر اثر سوراخها یه تیکش نره این اون طور نمیشه؟ البته تو ذهن من هست من ندیدم جایی !!! اما شنیدم برای مقاوم سازی این جور اتصالات هست!

ممنون از جواباتون ایشالله ما هم یاد بگیریم
(خدایی بالا خیلی مهربون تر جواب دادین با آرامش خوندم!مرسی:smile:
خدا خیر به همه بده که میان تا ما هم که زیاد تو اجرا نیستیم چیزی یاد بگیریم...احسنت )

reza2011

عضو جدید
سلام

مرسی از لطفتون
آره منظورم اون سوراخهایی بود که رو ستون ایجاد میکنند ! راستش نه دیدم نه می دونم چی میشه اما توی self-centering system ها یعنی اون ساختمون هایی که رو یه پا می ایستند و از روی زمین موقع زلزله بلند میشن راستش اون سمتی که ستون روی اون قسمت می ایسته یه همچین اتصالی داره که خورد نشه! بعد اونجا استاد می فرمودن برین ببینید قلوه کن(اصطلاح ایشون بود) نمیشه البته اون جا علتش وزن سازه بود فکر کنم یعنی یه جورایی به علت این سوراخها احتمال نداره یه تیکه از ستون بره؟ منظور من از اون ورق فولادی همین مشابه سازی بود نه سوراخهای روی اون ورق! میگم مثل همون ورقها که ما بررسی می کنیم که بر اثر سوراخها یه تیکش نره این اون طور نمیشه؟ البته تو ذهن من هست من ندیدم جایی !!! اما شنیدم برای مقاوم سازی این جور اتصالات هست!

ممنون از جواباتون ایشالله ما هم یاد بگیریم
(خدایی بالا خیلی مهربون تر جواب دادین با آرامش خوندم!مرسی:smile:
خدا خیر به همه بده که میان تا ما هم که زیاد تو اجرا نیستیم چیزی یاد بگیریم...احسنت )

خانم مهندس منظور شما رو از ساختمانهاي كه روي يك پا مي ايستند رو متوجه نشدم ولي در مورد سوراخ بازم خدمتتون عرض ميكنم كه سوراخ زماني در يك مقطع موثر و سبب كاهش ظرفيت باربري مقطع خواهد شد كه سوراخ در درداخل مقطع موثر بر نيرو و به عمق طول المان ايجاد بشه . در ستون اگر سوراخ در مقطع ستون اجرا بشه و چنانچه عمق سوراخ در تمام طول ستون ادامه پيدا كنه در ان صورت قطعا ظرفيت باربري ستون كاهش پيدا ميكنه . البته شنيدم كه در كشورهاي پيشرفته مانند ژاپن تكيه گاه زير سازه از نوع غلطكي بوده و به همراه هر حركت زمين ناشي از زلزله ساختمان روي تكيه گاه خود حركت در 2 امتداد را خواهد داشت كه بدين صورت هيچ خسارتي به ساختمان وارد نخواهد شد . ضمنا در بحث زلزله بسيار به ميراگرها توجه خاص ميشود كه انرژي زلزله را به شدت مستهلك ميكنه به گونه اي كه مقدار رسيده به المانهاي سازهاي به مقدار بسيار بسيار ناچيز خواهد رسيد .

ضمنا اطمينان خاطر ميدم كه من آدم بسيار شاد و خوش اخلاق و مهربوني هستم ... ( برخلاف تصور شما ) :biggrin:

موفق و سربلند باشيد .

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نتیجه این بحث چی شد ؟ بالاخره میشه یا نه ؟

reza2011

عضو جدید
نتیجه این بحث چی شد ؟ بالاخره میشه یا نه ؟

قرار شد دوستان زحمت بكشن با نرم افزار در 2 حالت مدل كنن . ولي من بازم ميگم ميشه خوبم ميشه ... اين دوستان عزيز ما حوصله نميكنن تا 1 دقيقه صبر كنن تا يك پست عكساش لود بشه اونوقت انتظار داريد بشينن ساختمون رو در 2 حالت مدل كنن ؟؟؟ من كه بعيد ميدونم كسي اين كارو بكنه ...

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اگر دوستان صبر نمیکنند ، خوب کم تحملی عادت ما ایرانیهاست ... نرسیده به ماشین جلویی بوق میزنیم ، مگه نه ؟ :) باری به هر جهت بخش های جدید به زودی اضافه میشه ، امیدوارم تالار یه تکونی بخوره ...

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از اونجایی که دوستان آخرش جوابی ندادند ، از تالار اصلی به قسمت طراحی سازه های فولادی منتقل میشه .

laneban

عضو جدید
دوستان سلام
همانند این مسئله را در سال 1355 در پارچین با نقشه هایی که از آلمان آمده بود بعنوان یک دستک که بعنوان بازوی جر|ثقال باباری بیش از یک کنسول 1.5متری بود انجام دادیم وتاکنون نیز پایدار است.
ستونی بتنی مثلا 50x50 سانتیمتر را درنظر بگیرید که به آن وررق 80X45 سانتیمتر وتیر فلزی با دستک که گفته شد نصب شده باشد ممان ایجاد شده روی ورق بصورت فشار وکشش خواهد بود که بوسیله سطح پایین ورق وبلت ها بالابه ستون منتقل میشود .سوله های پیش ساخته بتنی(دهانه 12 متر) که درکنجها جهت اتصال از بلت استفاده میشود نیز در ایران ساخته شده است . خود من با دکتر قلیبافیان در مورد کنده شدن بتن برای این ممانهای زیاد صحبت کردم واز اسپرال برای جلوگیری از این موضوع استفاده شد. موضوع مهم در ترکیب سازه ها مثلا فولاد وبتن ( ستون بتنی وتیر فولادی) نا برابری مدول الاستیسیته(E) است .پس با احتیات ودرصورت اجبار شدنی است.

miladmolavi

عضو جدید
دوست عزیز فکر میکنم شما واژه ضریب اشغال را بادرصد تراکم اشتباها ذکر کرده اید
به عنوان یادآوری با یک مثال موضوع را روشن میکنم مثلا ضریب اشغال ساختمانی 60 درصد است و شهرداری تراکم 180 درصد را در جواز شما ذکر میکند این یعنی سه طبقه میتوانید برای ساختمانتان در نظر بگیرید یعنی درصد تراکم تقسیم بر درصد اشغال

8558

عضو جدید
کل نظرات رو خوندم
دوستمون که گفتن اگه در طراحی منظور نشده نباید اجرا بشه صحیح فرمودن
ولی بقیه دوستان نظراتی دادن که جای سوال داره
کنسول مثل تیر یه سر گیردار عمل میکنه...
با این حساب ممان حاصل رو چیکار میکنید؟؟
میشه گیردار بودن رو با اتصال پلیت به سازه اصلی(راهکار دوستان)حل کرد؟؟
مرسی از همه

آره عزیز میشه. صفحه فلزی رو با ضخامت و ابعاد مناسب و همچنین با تعداد سوراخ مناسب توسط تفنگ هیلتی محکم کنید به ستونی که از قبل اجرا شده. بهتره ما بین پلیت و ستون بتنی از چسبنده های تو بازار هم استفاده کنی. اگه مدل ریاضی کنسولتو طراحی کنی میبینی مقدار زیادی از نیرو توسط دستک کششی تحمل میشه. مابقی لنگر هم توسط بولت هایی که پلیت و به ستون چسبوندن به ستون منتقل میشه. حتما محل اتصال تیر فلزی و پلیت رو با جوش نفوذی به صورت صلب اجرا کن

کاش میشد سرنوشت رو از سر نوشت............... کاش میشد آرزوها رو از نو نوشت

rezafreeheart

عضو جدید
سلام. ازون جایی که تخریب بتن، حتی طبق اصولی ترین روش، باعث ضعیف شدن مقطع می شود، بنظر من راه مناسبی نیست.
پس دست نگه دارید تا من روش تحقیق کنم و بهتون بگم.فعلا.

Saman2010

عضو جدید
با درود به همگی
تقریبا اکثر نظرها درست میباشد،
اما توجه داشته باشید که :‌در ساختمان های با سازه بتونی ، اضافه کردن کنسولها میتواند از طریق مرکب یا وصله فلزی استفاده کرد .
به طوری که پس از محاسبات بارهای وارده بر روی صفحه ، بلت ها و تیر های فلزی( آی پی ای)، صورت پذيرد .
در روش اول : میتوان صفحه ها را به کمک بلت ها بر روی ستون متصل کرد (چسبان بلت ها به دو روش استفاده از چسب هیلتی و یا ... و به روش کاشت انکر بلت صورت میگیرد)
در روش دوم : برای سازه هایی ست که سقفهای آنها به صورت دال، کامپوزیت و یا عرشه مرکب اجرا شده باشد .
در این روش دیگر از بیس پلیت استفاده نمیکنیم ، با استفاده از تسمه و با کاشتن تسمه بر روی سقف مقطع آی خودمان را از سمت بال بر روی تسمه جوش میدهیم . مثلا اگر ۸۰ سانت کنسول نیاز داشتیم ، تسمه مان باید ۱۸۰ سانت باشد ، که ۱۰۰ سانت آن بر روی سقفمان میشیند و ۸۰ سانت آن میشود کنسول . (تمامی ابعاد و اندازه هایی که گفتم به صورت مثال بود و ضخامت تسمه ، سایز تیرآهن و بلت ها همگی بار محاسباتی دارد )
و اما در مورد اجرای کنسول که برخی فرمودند از یک سالی غیر مجاز شده:
باید عرض کنم که کنسول میتواند هم اضافه کردن بنا باشد مثل کنسولهای بر گذر و هم میتواند مانند بالکن باشد
برای اجرای کنسول در ساختمانهای جنوبی و شرقی غربی، دارا بودن گذر ۲۰ متری الزامیست البته تا ۸۰ سانت .
و کسانی که میخواهند از ۱۲۰ سانت کنسول استفاده کنند باید ۲۰ متر گذر داشته باشند .
و اما کسانی که هیچ یک از شرایط فوق را نداشتند و در حین اجرای کار کنسول اجرا کنند ، خلاف محسوب میشود و پس رفتن به کمسیونهای بررسی خلاف شهرداری و یا ماده ۱۰۰ مرکز رای به تخریب خواهند گرفت .
اگر زیادی حرف زدم ببخشید .

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با عزض سلام خدمت تمامي دوستان

ايشالا تو روز هاي آينده يه تاپيك مخصوص ( كنسول در ساختمان ) رو ارائه ميكنم چون خيلي اهميت داره

حالابراي شما تصاوير اجراي كنسول بتني گذاشتم كه مشاهده فرماييد.:

بالاخره هيچ‌كدام از اساتيد مدل كردن يا نه ؟!
حالا به نظر شما ميشه: يك كنسول 1 متري فلزي رو وسط يك تير بتني با دهانه 8 متر اجرا كرد ؟؟ (يكطرف كنسول به ستون مي‌رسه اما طرف ديگر به وسط تير ميرسه پس امكان بادبند و دستك ديگه وجود نداره !!)

connection.jpgcontliver.jpg

atbina

عضو جدید
سلام. یه روش که فک کنم هزینه بره، یه سری ابزار های میلگرد مانند هست که با سوراخ کردن بتن چشمه اتصال و کار گذاشتن توش بعد از کش اومدن یه سری زائده داره که باز میشه و به محل اتصال میچسبه

mortezasam

عضو جدید
با توجه به اینکه در موقعیت ساختمان شما قرار ندارم اما یه راه حل هم میشه گفت استفاده از کمرکش برای ستون می باشد.در صورت تمایل میتونم فایلشو براتون ایمیل کنم

بالا