◄[ کنسول« اضافه كردن آن به ساختمان بتنی ساخته شده ]► ارائه مطلب و پرسش پاسخ«

oiviid

عضو جدید
سلام
یک ساختمان بتنی که تمام اسکلتش ساخته شده و کفش هم ریخته شده می خواد یک کنسول بهش اضافه بشه حدودا 1.5 متر. چه جوری میشه اینکارو کرد؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
سلام
یک ساختمان بتنی که تمام اسکلتش ساخته شده و کفش هم ریخته شده می خواد یک کنسول بهش اضافه بشه حدودا 1.5 متر. چه جوری میشه اینکارو کرد؟
یک بار مجبور به تخریب یک تیر پس از اجرا شدیم که با بتن با عیار بالا و چسب بتن، دوباره بتن ریزی کردیم و خدا رو شکر جواب گرفتیم.
حالا هم فکر می کنم شما می تونید با تخریب، کنسول رو اضافه کنید.
البته که این نظر منی ه که تازه درسم تموم شده!

omiyan

عضو جدید
سلام

سلام ، اگر در نقشه اولیه چنین کنسولی پیش بینی نشده بود از این کار صرفنظر کنید و اگر در زمان اجرا فراموش کرده اید، حتما با طراح اولیه و یا با چند طراح با تجربه قضیه رو مطرح کنید و کار درست رو انجام بدید . فکر کنم مجبورید از کاشت میلگرد و استفاده از چسب اپوکسی ( چسب بتن ) استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام دوست عزیز

اون طوری که من شنیدم کنسول از سال 87 یا 88 غیر قانونی هست و از اون سالها به بعد در صورت اجرا باید جریمه خیلی سنگینی بدهید.

reza2011

عضو جدید
به نظر من بهتره كنسول رو فلزي اجرا كنيد . ولي قبلش بايد در محل اتصال تير به ستون در روي ستون يك صفحه انتظار قرار بديد . با توجه به اينكه ستون اجرا شده بايد صفحه رو روي ستون با استفاده از بولت و مهره مخصوص درست همانند يك صفحه ستون كه روي فونداسيون بعد از بتنريزي نصب ميكنيد نصب نماييد . بعد روي صفحه تير كنسول رو با استفاده از اتصال گيردار روي صفحه متصل ميكنيد . در جهت احتياط بهتره يك دستك كششي هم براي اطمينان از پايداري كنسول اجرا كنيد .

اميدوارم مفيد واقع بشه .

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
به نظر من بهتره كنسول رو فلزي اجرا كنيد . ولي قبلش بايد در محل اتصال تير به ستون در روي ستون يك صفحه انتظار قرار بديد . با توجه به اينكه ستون اجرا شده بايد صفحه رو روي ستون با استفاده از بولت و مهره مخصوص درست همانند يك صفحه ستون كه روي فونداسيون بعد از بتنريزي نصب ميكنيد نصب نماييد . بعد روي صفحه تير كنسول رو با استفاده از اتصال گيردار روي صفحه متصل ميكنيد . در جهت احتياط بهتره يك دستك كششي هم براي اطمينان از پايداري كنسول اجرا كنيد .

اميدوارم مفيد واقع بشه .

سلام
منم با اين دوستمون موافقم، كنسول فلزي بهتر هست !! روشي هم كه دوستمون گفتن ، كامل و درست هست .

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام دوست عزیز

اون طوری که من شنیدم کنسول از سال 87 یا 88 غیر قانونی هست و از اون سالها به بعد در صورت اجرا باید جریمه خیلی سنگینی بدهید.

دوست عزيز
تا جايي كه من اطلاع دارم ، اجراي كنسول براي ساختمانهايي كه درصد تراكم 70% دارند ، ممنوع هست و جريمه ميخواد در صورت اجرا !!
ولي براي بقيه اشكالي ندارد .

reza2011

عضو جدید
دوست عزيز
تا جايي كه من اطلاع دارم ، اجراي كنسول براي ساختمانهايي كه درصد تراكم 70% دارند ، ممنوع هست و جريمه ميخواد در صورت اجرا !!
ولي براي بقيه اشكالي ندارد .

منظور از درصد تراكم 70% چيه ؟ لطف كنيد كمي توضيح بديد .

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
منظور از درصد تراكم 70% چيه ؟ لطف كنيد كمي توضيح بديد .

دوست عزيز ، منظور از تراكم 70% ، يعني اينكه 70 درصد مساحت زمين(البته نحوه محاسبه 70% ، از طول زمين محاسبه مي شود !!) ، زيربنا و باقي زمين به عنوان فضاي باز در نظر گرفته مي شود كه البته ذكر اين نكته لازم هست كه اين ميزان درصد براي ان دسته از زمين ها داده مي شود كه قطعه بزرگ و ابعاد بزرگتري دارند . اما معمولا ماكزيموم مقدار 65% ( در اين ميزان تراكم ، كنسول فقط در يك قسمت ساختمان در نظر گرفته ميشود !! يعني فقط قسمت كوچكي تحت عنوان بالكن ميتوان استفاده كرد )و معمول 60% (در اين ميزان تراكم ، قسمت شمالي يا جنوبي(به ندرت) به عنوان بالكن تعبيه مي شود ) هست . البته اگر متراژ زمين 100 متر مربع باشد ، ميتوان تراكم 100% گرفت !! يعني كل زمين ، به عنوان ساختمان در نظر گرفته شود .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
کل نظرات رو خوندم
دوستمون که گفتن اگه در طراحی منظور نشده نباید اجرا بشه صحیح فرمودن
ولی بقیه دوستان نظراتی دادن که جای سوال داره
کنسول مثل تیر یه سر گیردار عمل میکنه...
با این حساب ممان حاصل رو چیکار میکنید؟؟
میشه گیردار بودن رو با اتصال پلیت به سازه اصلی(راهکار دوستان)حل کرد؟؟
مرسی از همه

..:: civil ::..

عضو جدید
کل نظرات رو خوندم
مرسی از همه

سلام
من هم موافقم
البته دیده بودم بادبند تو ساختمون بتنی رو به صورت base plate اتصالشو ایجاد می کنند تو مسائل مقاوم سازی اما اون بررسی میشه
نمی دونم فرضا اگه از ابتدا در نظر گرفته شده باشه این اتصالی که شما به ستون با استفاده از بلت و فلان ایجاد میکنید بعدش بازم این ستونه تموم نیروهای قبلیو میتونه تحمل کنه؟

توضیح بدین ممنون میشیم

reza2011

عضو جدید
کل نظرات رو خوندم
مرسی از همه

جناب مهندس امير بايستي خدمتت عرض كنم كه وقتي اتصال تير فلزي روي پليت بصورت گيردار اجرا بشه در آن صورت ممان از طريق اتصال به پليت و از پليت به ستون منتقل خواهد شد . پس مشكلي ايجاد نميشه ...

reza2011

عضو جدید
سلام
من هم موافقم
البته دیده بودم بادبند تو ساختمون بتنی رو به صورت base plate اتصالشو ایجاد می کنند تو مسائل مقاوم سازی اما اون بررسی میشه
نمی دونم فرضا اگه از ابتدا در نظر گرفته شده باشه این اتصالی که شما به ستون با استفاده از بلت و فلان ایجاد میکنید بعدش بازم این ستونه تموم نیروهای قبلیو میتونه تحمل کنه؟

توضیح بدین ممنون میشیم

شما ستون رو براي ممان هاي سنگين زلزله طراحي ميكني ... چطور ممكنه كه ممان ناچيز ناشي از كنسول رو جواب نده ... فقط نگراني زماني هست كه در تركيب با بارهاي زلزله جواب نده ... در اين صورت بهتره يكبار در نرم افزار چك بشه . ولي چيزي كه در عمل اتفاق ميافته اينه كه كسي چك نميكنه و اجرا ميكنه . به نظر من قريب به 99% جواب ميده و نيازي به چك با نرم افزار هم نيست . ضمنا همونطور كه عرض كردم براي پايداري هر چه بيشتر كنسول دستك كششي هم بهتره اجرا بشه .

ح-عابدینی

عضو جدید
سلام
دوست عزیز ؛ دوست خوبمان آقای عاشق عمران به مطلب خوبی درباره مازاد بر تراکم بخوبی اشاره کردند ودر ضمن اگر چنانچه مجوز های قانونی قبلا اخذ نشده باشد (رضایت همسایه های مجاور اگر کنسول به طرف حیاط باشد ومجوز از اداره برق وشهرداری اگر به طر ف کوچه یا خیابان باشد)الزامیست.
و از نظر فنی اگر چناچه طراح کنسول در نظر گرفته باشد ولی اجرا نشده است دوستمان روش نصب پلیت و اجرای فلزی کرده بودند به نظر بنده این روش برای کنسول 1.5 متری جواب نمی دهد این روش برای کنسول 0.5 یا 0.75 سانتی مناسب است .ودر کل نظر قطعی را مهندس طراح میدهد باطراحی مجدد.

reza2011

عضو جدید
سلام
دوست عزیز ؛ دوست خوبمان آقای عاشق عمران به مطلب خوبی درباره مازاد بر تراکم بخوبی اشاره کردند ودر ضمن اگر چنانچه مجوز های قانونی قبلا اخذ نشده باشد (رضایت همسایه های مجاور اگر کنسول به طرف حیاط باشد ومجوز از اداره برق وشهرداری اگر به طر ف کوچه یا خیابان باشد)الزامیست.
و از نظر فنی اگر چناچه طراح کنسول در نظر گرفته باشد ولی اجرا نشده است دوستمان روش نصب پلیت و اجرای فلزی کرده بودند به نظر بنده این روش برای کنسول 1.5 متری جواب نمی دهد این روش برای کنسول 0.5 یا 0.75 سانتی مناسب است .ودر کل نظر قطعی را مهندس طراح میدهد باطراحی مجدد.

البته منظور شما كنسول 50 سانتي و 75 سانتي بود كه من تصحيح ميكنم فرمايش شما رو . ولي ميتونم بپرسم چرا با استفاده از كنسول فلزي نميشه براي طول 1.5 متر جواب گرفت ؟

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
جناب مهندس امير بايستي خدمتت عرض كنم كه وقتي اتصال تير فلزي روي پليت بصورت گيردار اجرا بشه در آن صورت ممان از طريق اتصال به پليت و از پليت به ستون منتقل خواهد شد . پس مشكلي ايجاد نميشه ...
دوست گرامی شما فقط در مورد اتصال تیر به پلیت میتونی گیرداری رو اجرا کنی....
ایا نباید اتصال پلیت به ستون هم گیردار باشه تا این مکانیزم انجام بشه...؟؟؟؟؟؟
چطوری پلیت رو به ستون رو گیردار اجرا میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما ستون رو براي ممان هاي سنگين زلزله طراحي ميكني ... چطور ممكنه كه ممان ناچيز ناشي از كنسول رو جواب نده ... فقط نگراني زماني هست كه در تركيب با بارهاي زلزله جواب نده ... در اين صورت بهتره يكبار در نرم افزار چك بشه . ولي چيزي كه در عمل اتفاق ميافته اينه كه كسي چك نميكنه و اجرا ميكنه . به نظر من قريب به 99% جواب ميده و نيازي به چك با نرم افزار هم نيست . ضمنا همونطور كه عرض كردم براي پايداري هر چه بيشتر كنسول دستك كششي هم بهتره اجرا بشه .
چطوری میتونید به این راحتی بگین ممان ناچیز ؟؟؟؟؟؟؟
اگه ناچیزه پس تو طراحی نباید در نظرش بگیریم دیگه؟؟؟؟
خواهشا با این کلمات اذهان عموم رو از مسئله پرت نکنید......

reza2011

عضو جدید
چطوری میتونید به این راحتی بگین ممان ناچیز ؟؟؟؟؟؟؟
اگه ناچیزه پس تو طراحی نباید در نظرش بگیریم دیگه؟؟؟؟
خواهشا با این کلمات اذهان عموم رو از مسئله پرت نکنید......

اولا صفحه جزيي از ستون ميشه .. اين حرف جنابعالي يعني چي كه اتصال صفحه به ستون بايد گيردار باشه ؟؟؟؟ ببينم مگه اتصال صفحه به ستون ميتونه مفصلي هم باشه ؟؟؟

در مورد ممان هم بايد بهت بگم كه كنسول دستي طراحي ميشه نه توسط نرم افزار و خيلي خنده داره اين حرفت كه فكر ميكني ممان ناشي از يك كنسول ميتونه حالت بحراني تري رو واسه ستون ايجاد كنه ... ظاهرا شما خيلي تجربه اي در طراحي نداري . پس بهتره در مورد اذهان عمومي نسخه نپيچيد . بعد از حداقل 2 - 3 تا طراحي حساب كار دست مياد .

ح-عابدینی

عضو جدید
باسلام به دوست خوبم جناب مهندس رضا ؛ از انجایی که پلیت توسط رول بلت به ستون متصل میشود وطول رول بلتی که بتوان در ستون تعبیه کرد بیشتر از 10 سانت نیست ولنگر حاصل از کنسول 1.5 متری به اضافه بار مرده وزنده زیاد میشود برش در نقطه اتصال که همان تکیه گاه است اتفاق می افتد.

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولا صفحه جزيي از ستون ميشه .. اين حرف جنابعالي يعني چي كه اتصال صفحه به ستون بايد گيردار باشه ؟؟؟؟ ببينم مگه اتصال صفحه به ستون ميتونه مفصلي هم باشه ؟؟؟

در مورد ممان هم بايد بهت بگم كه كنسول دستي طراحي ميشه نه توسط نرم افزار و خيلي خنده داره اين حرفت كه فكر ميكني ممان ناشي از يك كنسول ميتونه حالت بحراني تري رو واسه ستون ايجاد كنه ... ظاهرا شما خيلي تجربه اي در طراحي نداري . پس بهتره در مورد اذهان عمومي نسخه نپيچيد . بعد از حداقل 2 - 3 تا طراحي حساب كار دست مياد .
دوست گرام من اسمی از مفصلی نبردم،شما چطوری با جوش پلیت به میلگرد ستون(نظر خودتون تو پستهای قبل)میتونی گیرداری رو درنظر بگیری؟؟ایا مقاومت جوشتون میتونه جوابگوی ممان و بقیه نیرو ها باشه؟؟؟؟
و همچنین من در مورد حالت بحرانی حرفی نزدم(شما عادت داری حرف دهن مردم بزاری؟)...
گفتم که در علم عمران ناچیز ها رو نباید نادیده گرفت....
ناچیز معنی نداره وقتی میخوایم طراحی (چه باا دست و چه نرم افزار)کنیم...
ولی شما به راحتی داری میگی ناچیزه پس بیخیالش......

reza2011

عضو جدید
باسلام به دوست خوبم جناب مهندس رضا ؛ از انجایی که پلیت توسط رول بلت به ستون متصل میشود وطول رول بلتی که بتوان در ستون تعبیه کرد بیشتر از 10 سانت نیست ولنگر حاصل از کنسول 1.5 متری به اضافه بار مرده وزنده زیاد میشود برش در نقطه اتصال که همان تکیه گاه است اتفاق می افتد.

ممنون جناب عابديني ...

reza2011

عضو جدید
دوست گرام من اسمی از مفصلی نبردم،شما چطوری با جوش پلیت به میلگرد ستون(نظر خودتون تو پستهای قبل)میتونی گیرداری رو درنظر بگیری؟؟ایا مقاومت جوشتون میتونه جوابگوی ممان و بقیه نیرو ها باشه؟؟؟؟
و همچنین من در مورد حالت بحرانی حرفی نزدم(شما عادت داری حرف دهن مردم بزاری؟)...
گفتم که در علم عمران ناچیز ها رو نباید نادیده گرفت....
ناچیز معنی نداره وقتی میخوایم طراحی (چه باا دست و چه نرم افزار)کنیم...
ولی شما به راحتی داری میگی ناچیزه پس بیخیالش......

عزيز دل ظاهرا چند تا از پستهاي قبلي منو خوندي با اين پست قاطي كردي ... اوني كه گفتم با جوش در مورد زير سازي نما روي ديوار برشي بود كه صفحه انتظار قبل از بتن ريزي در آن كار گذاشته نشه ... در مورد اتصال پليت به سطح ستون عرض كردم كه صفحه با استفاده از بولت و مهره در روي سطح ستون نصب ميشه نه با جوش به ميلگرد . در ضمن من نميگم كه ناچيزها رو ناديده بگيريد ولي علم طراحي بيان ميكنه كه كليه المانها براي بحراني ترين حالت طراحي ميشه . بعد از چند نمونه طراحي به تدريج در خواهيد يافت كه مورد اخير حالت بحراني تري ايجاد نخواهد كرد . شما المانهاي سازه اي رو با ضريب اطمينان بالا طراحي ميكني و تا اين حد بايستي قضاوت مهندسي هم داشته باشي كه نگران لنگر ناشي از يك كنسول 50 تا 75 سانتي نباشي . ولي مشكلي نيست شما ميتوني يكبار هم با در نظر گرفتن ممان حاصل از كنسول بر روي ستون طراحيت رو دوباره انجام بدي و بعد چك كني ببيني آيا سايز المانها تغيير خواهد كرد يا خير ؟

شما لطف كن يك پروژه به همين صورت انجام بده و يكبار بدون در نظر گرفتن كنسول طراحي كن و بعد كنسول رو لحاظ كن و دوباره طراحي كن و بعد نتايج رو در 2 حالت مقايسه كن . بعد لطف كن نتيجه كار رو در همينجا هم اعلام كن ممنون ميشم.

reza2011

عضو جدید
سلام
من هم موافقم

توضیح بدین ممنون میشیم

خانم مهندس خدمتتون بايستي عرض كنم كه اجراي مهاربند فلزي در يك قاب بتني كه شايد در بعضي جاها هم مشاهده بشه 100% اشتباه و بر خلاف اصول مهندسي هست . شما در آين نامه 2800 هم تركيب قاب بتني و مهاربند فلزي نميبينيد .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
عزيز دل ظاهرا چند تا از پستهاي قبلي منو خوندي با اين پست قاطي كردي ... اوني كه گفتم با جوش در مورد زير سازي نما روي ديوار برشي بود كه صفحه انتظار قبل از بتن ريزي در آن كار گذاشته نشه ... در مورد اتصال پليت به سطح ستون عرض كردم كه صفحه با استفاده از بولت و مهره در روي سطح ستون نصب ميشه نه با جوش به ميلگرد . در ضمن من نميگم كه ناچيزها رو ناديده بگيريد ولي علم طراحي بيان ميكنه كه كليه المانها براي بحراني ترين حالت طراحي ميشه . بعد از چند نمونه طراحي به تدريج در خواهيد يافت كه مورد اخير حالت بحراني تري ايجاد نخواهد كرد . شما المانهاي سازه اي رو با ضريب اطمينان بالا طراحي ميكني و تا اين حد بايستي قضاوت مهندسي هم داشته باشي كه نگران لنگر ناشي از يك كنسول 50 تا 75 سانتي نباشي . ولي مشكلي نيست شما ميتوني يكبار هم با در نظر گرفتن ممان حاصل از كنسول بر روي ستون طراحيت رو دوباره انجام بدي و بعد چك كني ببيني آيا سايز المانها تغيير خواهد كرد يا خير ؟

شما لطف كن يك پروژه به همين صورت انجام بده و يكبار بدون در نظر گرفتن كنسول طراحي كن و بعد كنسول رو لحاظ كن و دوباره طراحي كن و بعد نتايج رو در 2 حالت مقايسه كن . بعد لطف كن نتيجه كار رو در همينجا هم اعلام كن ممنون ميشم.
دوست عزیز با فرض استفاده از بولت و مهره هم، باز به اون مقاومتی که انتظار داری نمیرسی(دوستمون عابدینی اشاره کردن به بعضی از دلایلش)

بله علم عمران بحرانی ترین حالت رو درنظر میگیره و چه بسا این ناچیزها درنهایت یه حالت بحرانی رو ایجاد کنن،پس نمیشه همینطور بگیم ناچیز.(جهت اطلاع بگم که چرا به ناچیز انقدر بها میدم:زمانی که ما طراحی رو انجام میدادیم تو دوران دانشجویی و مخصوصا پروژه های پایانی اساتید مربوطه به قدری تاکید داشتن، که ما تو تمام محاسبات باید تا 4رقم اعشار رو لحاظ میکردیم،شاید در نگاه اول جالب نباشه ولی در انتها معلوم میشد که کلی اختلاف با فرض اولیه(درنظرنگرفتنناچیزها)بوجود میومد)
مطمئن باشد که تغییر خواهد کرد;

در مورد طراحیم باید بگم که نه وقتش رو دارم و نه حال و هوای طراحی رو(چون یکم ازش دور شدم و بیشتر با اجرا سرکار دارم)...

میتونیم بحث رو بذاریم تا سایر دوستان بیان و نظرشون رو اعلام کنن
مرسی از همه

reza2011

عضو جدید
دوست عزیز با فرض استفاده از بولت و مهره هم، باز به اون مقاومتی که انتظار داری نمیرسی(دوستمون عابدینی اشاره کردن به بعضی از دلایلش)

بله علم عمران بحرانی ترین حالت رو درنظر میگیره و چه بسا این ناچیزها درنهایت یه حالت بحرانی رو ایجاد کنن،پس نمیشه همینطور بگیم ناچیز.(جهت اطلاع بگم که چرا به ناچیز انقدر بها میدم:زمانی که ما طراحی رو انجام میدادیم تو دوران دانشجویی و مخصوصا پروژه های پایانی اساتید مربوطه به قدری تاکید داشتن، که ما تو تمام محاسبات باید تا 4رقم اعشار رو لحاظ میکردیم،شاید در نگاه اول جالب نباشه ولی در انتها معلوم میشد که کلی اختلاف با فرض اولیه(درنظرنگرفتنناچیزها)بوجود میومد)
مطمئن باشد که تغییر خواهد کرد;

در مورد طراحیم باید بگم که نه وقتش رو دارم و نه حال و هوای طراحی رو(چون یکم ازش دور شدم و بیشتر با اجرا سرکار دارم)...

میتونیم بحث رو بذاریم تا سایر دوستان بیان و نظرشون رو اعلام کنن
مرسی از همه

امير جان آقاي عابديني گفتن كه كنسولهاي 1.5 متري با اين روش جواب نميده نه اينكه هيچ كنسولي با اين روش جواب نده .. ضمنا اكثر كنسول هايي كه ما در اجرا باهاش سر و كار داريم زير 1 متر هست . ضمنا دوستان عزيز ديگه و همچنين خود شما اگر روش بهتري براي اجراي كنسول داريد ميتونيد بيان كنيد تا ما هم استفاده كنيم .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
امير جان آقاي عابديني گفتن كه كنسولهاي 1.5 متري با اين روش جواب نميده نه اينكه هيچ كنسولي با اين روش جواب نده .. ضمنا اكثر كنسول هايي كه ما در اجرا باهاش سر و كار داريم زير 1 متر هست . ضمنا دوستان عزيز ديگه و همچنين خود شما اگر روش بهتري براي اجراي كنسول داريد ميتونيد بيان كنيد تا ما هم استفاده كنيم .
مهندس جان منم گفتم دوستمون به بعضی از دلایلش اشاره کردن و کنسول 1.5متری هم بحرانی تر از بقیس ولی دلیل نمیشه که 1یا .5 یا .75 مشکل زا نباشه..
جهت اجرا من تو اولین پستم تو این تاپیک گفتم که اگه توی طراحی اعمال نشده کنسول،بهتره که اجرا نشه ولی اگه قراره بدون در نظر گرفتن طراحی حتما اجرا بشه راستش ایده منطقی به ذهنم نمیرسه که بتونه جوابگو باشه و ایمنی و کارایی لازم رو داشته باشه...
اگه اساتید نظری دارن خوشحال میشم جوابگو باشن...

..:: civil ::..

عضو جدید
خانم مهندس خدمتتون بايستي عرض كنم كه اجراي مهاربند فلزي در يك قاب بتني كه شايد در بعضي جاها هم مشاهده بشه 100% اشتباه و بر خلاف اصول مهندسي هست . شما در آين نامه 2800 هم تركيب قاب بتني و مهاربند فلزي نميبينيد .

سلام

توی درس فولاد پیشرفته جهت مقاوم سازی داره کار میشه ضمنا مقالات ژورنال ها رو چک بفرمایید میبینید مردم دارن مقاله میدن موضوع تز ارشد دکتری هست از خونه نمیشه دانلود کرد چون اکانت ندارم اما رفتم دانشگاه وقت شد یکیشو دانلود میکنم میذارم واستون

منظور بنده اون پیچ مهره ای هست که ستون رو سوراخ میکنید ؟چیکار میکنید ؟اتصالش به چه صورت هست؟ ضمنا اینجا کسی دعوا نداره ما گفتیم یادمون بدید نگفتیم شما اشتباه می فرمایید!!!
توی یه ورق بزرگ فلزیم یه سوراخ فقط کافیه که 20 25 درصد مقاومت کم شه منظورم اینه آیا این باعث نمیشه ستونه دیگه مقاومت نکنه؟کسی در مورد ممان ایجاد شده از کنسول چیزی نگفت چون من تو صحبتم گفتم فرضا که در نظر گرفته شده باشه و فقط تو اجرا یادشون بره ! ضمنا این گیر داری هم خوب کاش دقیق بفهمیم چه طوری ایجاد میشه؟
شما مهربانتر سوال رو جواب بدین همه هم خوشحال میشن از اطلاعات شما استفاده کنند آقای مهندس رضای بزرگوار
دوستان این مطلب رو از یک پروفسور بزرگ که درس مهندسی زلزله رو ارائه میدن حتما می پرسم که هم خودم یاد بگیرم هم اینجا برای دوستان عزیز بذارم

موفق باشید

reza2011

عضو جدید
سلام

توی درس فولاد پیشرفته جهت مقاوم سازی داره کار میشه ضمنا مقالات ژورنال ها رو چک بفرمایید میبینید مردم دارن مقاله میدن موضوع تز ارشد دکتری هست از خونه نمیشه دانلود کرد چون اکانت ندارم اما رفتم دانشگاه وقت شد یکیشو دانلود میکنم میذارم واستون

منظور بنده اون پیچ مهره ای هست که ستون رو سوراخ میکنید ؟چیکار میکنید ؟اتصالش به چه صورت هست؟ ضمنا اینجا کسی دعوا نداره ما گفتیم یادمون بدید نگفتیم شما اشتباه می فرمایید!!!
توی یه ورق بزرگ فلزیم یه سوراخ فقط کافیه که 20 25 درصد مقاومت کم شه منظورم اینه آیا این باعث نمیشه ستونه دیگه مقاومت نکنه؟کسی در مورد ممان ایجاد شده از کنسول چیزی نگفت چون من تو صحبتم گفتم فرضا که در نظر گرفته شده باشه و فقط تو اجرا یادشون بره ! ضمنا این گیر داری هم خوب کاش دقیق بفهمیم چه طوری ایجاد میشه؟
شما مهربانتر سوال رو جواب بدین همه هم خوشحال میشن از اطلاعات شما استفاده کنند آقای مهندس رضای بزرگوار
دوستان این مطلب رو از یک پروفسور بزرگ که درس مهندسی زلزله رو ارائه میدن حتما می پرسم که هم خودم یاد بگیرم هم اینجا برای دوستان عزیز بذارم

موفق باشید

خانم مهندس سلام و عرض ادب و احترام ... نميدونم چرا تصور كرديد كه من خدايي ناكرده قصد دعوا دارم ؟ هرگز اينطور نيست . اينجا يك انجمن هست و ما همگي با هم دوست و همكاريم و هم من و هم بقيه دوستان اومديم اينجا تا نظرات و اطلاعات خودمون رو به اشتراك بزاريم و در حد توان مشكلات هم رو حل كنيم ... من هم عضو كوچكي از اين مجموعه هستم بدون هيچ ادعايي . شما هم استاد من هستيد .

در ارتباط با سئوالتون متوجه نشدم دقيقا كه سوراخ داخل پليت چه ارتباطي به مقاومت ستون داره ؟ شايد شما منظورتون سوراخي هست كه در داخل ستون براي نصب پليت ايجاد ميشه كه در اون صورت بايد بگم كه سوراخ تاثير چنداني در مقاومت ستون نخواهد داشت . پس اصلا لازم نيست نگران اين موضوع باشيد .

شما خودتون ميگيد كه سوراخ در يك ورق فلزي باعث 20 درصد افت مقاومت ميشه ... خب اين دليلش روشنه چون سوراخ در مقطع ايجاد ميشه و مسلما سطح موثر در برابر تحمل نيرو كاهش پيدا ميكنه ولي در مورد ستون سوراخ در داخل مقطع ايجاد نميشه كه بخواد باعث افت مقاومت در ستون بشه . به عبارت ديگه سوراخ در بدنه و روي سطح ستون ايجاد ميشه .

شما وقتي صفحه رو به ستون نصب ميكنيد انگار كه قراره روي يك ستون فلزي اتصال تير رو بصورت گيردار روي ستون اجرا كنيد دقيقا به همون شكل اتصال گيردار رو با استفاده از ورق بالايي و ورق پاييني و ورقهاي برشي 2 طرف جان اجرا ميكينيد .

اميدوارم جواب سئوالات شما رو داده باشم . اگر سئوالي داشتيد در خدمتم . با تشكر از توجهات كامل شما به بحثها .

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
لطفاً نیش و کنایه به هم نزنید . این بحث رو مهم میکنم توی تالار اصلی به عنوان بحث هفته ، تا 5 شنبه لطفاً با دلیل و مدرک هر کدوم حرفمون رو اثبات کنیم . همه طرفه میگند حرف ما درسته :)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
به نظر خود بنده حرکت درستی نیست ... البته میشه با همون قضیه اجرای صفحه با پیچ و رول بولت تیر فلزی به سازه بتنی اضافه کرد ، من خودم به شخصه دیدم ولی ستون باید برای همون ممان و برش هم طراحی شده باشه یا اینکه جواب بده ، که اصولاً جواب نمیده ، در نهایت اگر یکی از دوستان یک آنالیز دستی یا خروجی Etabs برامون قرار بدند بسیار عالی میشه :) فکر نکنم بیشتر از 10 دقیقه وقت ببره طراحی یک قاب مثلاً 2 طبقه ...

بالا