◄[ پرســــش و پاســــخ ]► طراحي ؛ ساخت ساره هاي بتني و مسائل پيرامون آن

◄[ پرســــش و پاســــخ ]► طراحي ؛ ساخت ساره هاي بتني و مسائل پيرامون آن

• بله

رای: 13 92.9%
  • خیر

رای: 1 7.1%
  • نمیدونم

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    14

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
1-قرار دادن نقشه همراه با کد ارتفاعی
http://uplod.ir/qpczke0j60u3/eng.pdf.htm

اولین کاری که باید انجام بدید بررسی نقشه هست:
الف-سازه چند طبقست؟
ب-آیا کد ارتفاعی زده شده؟آیا آکس ها زده شده؟
پ-قرار گیری ستون های طبقات با هم یکسان هست؟
ت-آیا ابعاد مقاطع مناسب هست یا خیر؟مثلا معمار نیاد برای یک سازه 8 طبقه ابعاد ستون رو 40*40 بگیره؟
ث-اندازه ی آکس ها بیش از اندازه ی مجاز (معمولا 7 تا 7.5) نباشه؟
د-ستون های اطراف راه پله وارد محوطه ی راه پله نباشند اگر هم بود به مالک تذکر بدند.
ذ-ببیند که وسط سازه داکتی وجود داره یا نه؟اگه داره باید لحاظ شه
ط-چیزی که بسیار اهمیت داره اینه که ببینین آسانسور وسط تیر نباشه که خیلی از معمارا این اشتباهو میکنن

نقشه بالا رو دانلود کنید تا شروع به کار کنیم

آخرین ویرایش:

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه.
چه فکر عالی. انشاء الله بتونیم یه سری آموزش خوب در ابن تاپیک برای طراحی سازه بتنی داشته باشیم.

خب باید بگم علاوه بر موارد بالا باید ببینیم سیستم مقاوم در برابر بار جانبی در دو راستا چی هستند و مواردی همچون محل پروژه ، نوع خاک ، نوع دال ، و کاربری سازه که البته سیستم مقاوم و نوع خاک و نوع دال معمولا توسط مهندس محاسب مشخص میشه که خوب شرایطی داره که باید بررسی بشن.
بعدش باید جانمایی مهاربند ها مشخص بشند تا با طرح معماری کمترین تداخل رو نداشته باشه.
همون طور که دوستمون آقای
Moein فرمودند بعد از بررسی ستون ها و اکس ها باید بریم سراغ تیر ریزی و بعدش جهت تیرریزی تیرهای فرعی.

خب انشاء الله تا اینجا انجام بدیم تا بعدش بریم سراغ بارها و ....

آخرین ویرایش:

Moein.B

معرفی پروژه
------------------------------------------------
نوع سقف:تیرچه و بلوک
بلوک مصرفی در سقف:پلی استایرن
جنس دیوار ها:سفال تیغه ای
مصالح نماسازی:آجر نما-سنگ
عیار بتن:330 کیلوگرم سیمان در متر مکعب
نوع میلگرد طولی اسکلت و فنداسیون:A3
نوع میلگرد طولی تیرچه ها:A2
نوع میلگرد عرضی (خاموت ها):A2

------------------------------------------------------
فرضیات طراحی:
نوع خاک:تیپ 2
نوع تحلیل:استاتیکی معادل/ P-D (پی دلتا)
مقاومت فشاری بتن:
f 'c = 210kg/cm²
وزن مخصوص بتن:
2500 kg/m³
وزن مخصوص فولاد:
795 kg/m³
مدول بستر خاک:
Ks = 2.4 kg/cm³

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
مشخصات سازه:
نوع اسکلت ساختمان:بتنی
سیستم باربر ثقلی:سقف تیرچه بلوک - قاب بتنی
سیستم باربر جانبی درجهتX:قاب خمشی
سیستم باربر جانبی درجهتY:قاب خمشی
تعداد طبقات:2
کاربری:مسکونی
محل احداث:استان همدان
ارتفاع ساختمان:6.3
شکل پذیری متوسط

--------------------------------------------------------------------------------
آیین نامه های مورد نیاز:
بارگذاری ثقلی و زلزله:مبحث ششم مقررات ملی ساختمان(1385)
طراحی بتنی (اسکلت و فنداسیون):مبحث نهم مقررات ملی ساختمان( 1388)

آخرین ویرایش:

ياسين!

عضو جدید
سوال؟؟در مورد بتن

سوال؟؟در مورد بتن

سلام چه محدوده اي از مقاومت فشاري معمولاً براي بتن در سازه ها در نظر گرفته ميشه؟؟

alirezamiri

عضو جدید
دوست عزیز اگه بالای نرم افزار نگاه کنی عکس قفل میبینی که بعد از تحلیل بسته میشه اگه می خوای تغییراتی بدی باید حتماً قفل رو باز کنی همین

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دليل استفاده از بتن مسلح شده چيست؟

دوست من بتن رو اگه مسلح نكني يا نشده باشه دركشش حتما ضعيف ميشه. مقاومت كششي بتن حدود

10% مقاومت فشاري اون هستش

اما بتن مسلح شده وقتي كه تنش هاي كششي بيشتر از مقاومت كششي مد نظر باشه بيشتر مورد استفاده

قرار ميگيره

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام چه محدوده اي از مقاومت فشاري معمولاً براي بتن در سازه ها در نظر گرفته ميشه؟؟

مقاومت فشاري بتن استفاده توي سازه ها معمولا بين 20 MPa تا 50 MPa تغيير مي كنه دقت كن

كه بتن با مقاومت هاي بيشتر از 130 MPa ازش استفاده ميكنن..

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
و آيا مقاومت فشاري تنها عامل مقاومتي مورد نظر مي باشد؟ ممنون

نه اصلا !!

البته درسته كه در اولا درست كردن بتن مقاومت فشاري مبناي شروع ثبت نتايج آزمايشي و

تحقيقي محسوب مي شد. اما زماني استفاده از بتن براي كف ها زياد شد مقاومت خمشي

هم مورد توجه قرار گرفتنش معمولاً براي يك بتن مشخص امكان برقراري ارتباط بين اندازه مقاومت

فشاري و خمشي وجود داره يادت نره كه شرايط رطوبتي نمونه در مدت آزمايش تأثير خيلي زيادي

بر مقاومت خمشي در مقايسه با مقاومت فشاري داره

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام دليل استفاده از بتن مسلح شده چيست؟

سلام
من که مکانیک خوندم برای اتخاب مصالح مستحکم برای جاهایی که نیاز به استحکام بیشتر باشه استفاده کردیم
کف سردخانه که توی پروژه م استفاده کردم;)ولی رشته شما رو نمیدونم

Moein.B

به نام خدا
بارگذاری رو هم براتون انجام دادم و براتون قرار میدم
فایل به صورت pdf هست
http://uplod.ir/euk95h9mtd79/book1.pdf.htm

-------------------------------------------------------------------
از دوستان خواهش می کنم تا تاپیک اولشه بیانو ببینند و همزمان با ما انجام بدند- وقتی شلوغ بشه دیگه هیچکی حال خوندن نداره
این نقشرو خود بنده در عرض 3 ساعت انجام دادم-واقعا طول نمیکشه

amin_masihzadeh

عضو جدید
محاسبه سازه های بتنی با سقف پس تنیده (کابلی)

محاسبه سازه های بتنی با سقف پس تنیده (کابلی)

سلام دوستان.کسی در مورد محاسبه ساختمانهای بتنی با سقف پس تنیده(کابلی) اطلاعاتی داره؟نحوه محاسبه چطوریه؟نرم افزارهای مورد نیازش etabs و safe و adapt هست.کمک کنید.

م.زهتاب

عضو جدید
علاقمندان به فن آوری نوین حتما بخونن

علاقمندان به فن آوری نوین حتما بخونن

دیروز سقفی به نام یوبوت رو معرفی کردم که در طراحی سازه بسیار میتونه کمک کنه. البته خیلی خلاصه. امروز صنعتی بسیار پیشرفته را معرفی میکنم. نام این فن اوری (R.B.S) نام داره. اگه کسی خواست بگه براش توضیح بدم

رضادهیار

عضو جدید
با سلام خدمت شما مهندس عزیز ضمن تشکر اگه زحمتی نیست نیاز به توضیح شما راجع به این نمونع را دارم وایا ر جنوب کشور جواب گو هستش یا نه در خصوص بازار کار برا کارهای عمرانی در گرگان هم می خواستم بدونم اخه من خانمم همشهری شماست اصرار زیادی داره بریم گرگان من از بازار کارش خبر ندارم با تشکر

م.زهتاب

عضو جدید
با سلام خدمت شما مهندس عزیز ضمن تشکر اگه زحمتی نیست نیاز به توضیح شما راجع به این نمونع را دارم وایا ر جنوب کشور جواب گو هستش یا نه در خصوص بازار کار برا کارهای عمرانی در گرگان هم می خواستم بدونم اخه من خانمم همشهری شماست اصرار زیادی داره بریم گرگان من از بازار کارش خبر ندارم با تشکر

سلام مهندس عزیز. درباره بازار کار گرگان باید بگم دو حالت داره اگه پیمانکار باشی و کارت خوب باشه بسیار عالیه ولی اگه بخوای واسه کسی دیگه کار کنی معمولیه و اگر صاحب سبک نوینی باشی از همه چی بهتره.درباره سیستم ار.بی.اس باید بگم که خونه پیش ساخته است. یعنی خونه در کارخونه مونتاژ و بر روی فونداسیون از قبل آماده شده پیاده میشه.بسیار پیشرفته و قیمت بالاستو ولی از نظر سرعت اجرا همتا نداره. در جنوب هم قابل استفاده است

Parvix

عضو جدید
Nu ?

Nu ?

سلام دوستان گل:gol::gol:

یه سوال دارم... من دارم به ستون طراحی میکنم .... رسیدم به قسمتی که باید Nu ها رو برای فرمول دلتا s حساب کنم (روش تشدید لنگر )

مشکلم اینجاست که قاب، 5 دهانه داره و من دارم یکی ستون های میانی رو طراحی میکنم ... واسه زیگما Nu ..... باید Nu ستون های چپ و راست رو هم حساب کنم ؟

(آخه من فقط ستون رو واسه قاب با یه دهانه (2 تا ستون )طراحی کردم که یکی از ستون ها فشاری میشد و ضریب زلزله رو مثبت میگرفتم و یکی دیگش منفی و ستون کششی...حالا گیج شدم:w20: )

نمی دونم درست توضیح دادم یا نه ....؟:redface:

کمــــــــــــــــــــک
:crying2:

Parvix

عضو جدید
خودم به این نتیجه رسیدم که برای ستون چپی و ستون راستی Nu جداگانه حساب کردم و از تحلیل سازه هر کدوم از ستونها که کششی بود

ضریب زلزله رو منفی و فشاری رو هم مثبت گرفتم و در آخر هر سه Nu ها رو جمع کردم....

نمیدونم درسته یا نه .... !!!!

(دوستان طراح کمـــــــــــــــک...! من هنوز شک دارم:()

شهنور

عضو جدید
سوال درمورد سازه های بتنی و فولادی

سوال درمورد سازه های بتنی و فولادی

1-سلام آیا حذف کشش خاک در safe حتما باید انجام بشه؟

شهنور

عضو جدید
3-آیا طراحی ستون بتنی با عرض کم و طول زیاد با ستون معمولی یکسان هستش؟ و آیا عملکرد ستون دارند یا دیوار برشی؟ خیلی ممنون از شما دوستان:gol:

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
1-سلام آیا حذف کشش خاک در safe حتما باید انجام بشه؟

سلام .

بستگي داره دوست من در صورتی که احتمال کشش وجود داشته باشه باید انجام بدي.

.::2- آیا مرجع کاملی برای طراحی سازه lsf می شناسید؟

به تازه گي ها آیین نامه طراحی و اجرای سازه های فولادی سبک درست شده و منتشرش

كردن در ضمن میتوني از کتاب Cold formed steel design نوشته Wei-Wen Yu که ترجمه فارسی

اون هم هستش استفاده كني.

3-آیا طراحی ستون بتنی با عرض کم و طول زیاد با ستون معمولی یکسان هستش؟ و آیا عملکرد ستون دارند یا دیوار برشی؟ خیلی ممنون از شما دوستان:gol:

مهندس دقت كن كه نسبت طول و عرض مقطع بتنی از یک حدی نباید بیشتر باشه اگر وقت كرديد

صفحات 9-20 (مبحث 9 ايين نامه ملي ساختمان) نگاه كن اگه محدودیت آیین نامه ای رعایت شده

باشه چاره نداري بايد مانند ستون عادی در نظر بگيري.

sami saiedi

عضو جدید
ﺑﺎ ﺍﻳﻦ ﻭﺟﻮﺩ ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ ﺑﺘﻦ ﺁﺭﻣﻪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻳﻚ ﮔﺰﻳﻨﻪ ﻗﺎﺑﻞ ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ ﺑﺮﺍﻱ ﺳﺎﺧﺖ ﺑﺴﻴﺎﺭﻱ ﺍﺯ ﺳﺎﺯﻩﻫﺎﻱ ﻛﻮﭼﻚ ﻭ ﺑﺰﺭگ ﻣﺤﺴﻮﺏ ﻣﻲﮔﺮﺩﺩ؛ ﺑﻪ ﻃﻮﺭﻱ ﻛﻪ ﺷﺎﻳﺪ ﺑﺘﻮﺍﻥ ﺍﺯﺁﻥ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻣﻬﻢﺗﺮﻳﻦ ﻣﺎﺩﻩ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﻲ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺑﺎ ﻛﺎﺭﺑﺮﺩﻱ ﻓﺮﺍﮔﻴﺮ ﺩﺭﺗﻤﺎﻡ ﺩﻧﻴﺎ ﻧﺎﻡ ﺑﺮﺩ ......

برای مشاهده ادامه مطلب به لینک زیر بروید :

http://www.omranhami.com/بتن-آرمه-1/

omranhami.com/بتن-آرمه-1/​

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
تو تهران تقاطع اتوبان شهید همت واتوبان شهید حقانی-پارک طالقانی -باغ موزه دفاع مقدس

با سلام . سپاس بخاطر پست مفیدتون
ممنون میشیم به این موارد هم پاسخ بدید :

1 نحوه ی محاسبه و با چه نرم افزاری محاسبه اش انجام میشه

2 نحوه ی بارگذاری اش و نیروهای وارد بر سازه

3 تعیین کننده ترین نیرو ها ، بار باد ، زلزله یا بار ثقلی

4 نحوه ی ارائه نقشه های سازه ای

5 درصورت امکان قرار دادن عکس از نقشه ها ی سازه ای

ببخشید زیاد شد .

با تشکر