◄[ پرســــش و پاســــخ ]► طراحي ؛ ساخت ساره هاي بتني و مسائل پيرامون آن

• بله

رای: 13 92.9%
  • خیر

رای: 1 7.1%
  • نمیدونم

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    14

nastaran.r

عضو جدید
سوال در مورد نرم افزار آباکوس

سوال در مورد نرم افزار آباکوس

سلام به همگی. هیچکدوم از دوستان تا بحال با نرم افزار آباکوس کار کرده؟ یه سوال دارم در مورد مدل کردن پیچش تیر بتنی مسلح

farzaneh*memary

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
درخواست کمک : طراحی تیر بتنی

درخواست کمک : طراحی تیر بتنی

می شه راه حل این سوالو بنویسین ؟!

Untitled.jpg
من طول ترم نتونستم بخونم، 5شنبه هم امتحان سازه های بتنی دارمو نمی تونم اینو حلش کنم (سوال خیلی مهمیه برای امتحان) :( می شه کمکم کنین بی زحمت، خییییلی ممنون :w27:

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
خدمت خانم خودم ...:) بخش اول : طراحي مقطع تير و ميلگردهاي طولي :

توضيح 1 : Mu يعني ممان ضريب دار ناشي از بارگذاري

توضيح 2 : من شرايط محيطي رو با توجه به شهر محل سكونت شما اردبيل در وضعيت شديد فرض كردم و بر اساس آيين نامه بتن ايران در اين شرايط ميزان كاور برابر با 5 سانتي متر خواهد شد .

توضيح 3 : لطفا به شكل زير هم توجه كنيد كه براي تعيين پارامتر رو بالانس ميتونيد از روابط موجود در شكل زير استفاده كنيد . توضيح اينكه چون مقدار Fc شما در جدول موجود نيست بايستي با كمك روش درون يابي خطي

مقدار رو بالانس رو بدست آورد .

آخرین ویرایش:

hamedata1

عضو جدید
طراحی ستون بتنی

طراحی ستون بتنی

سلام
توی طراحی یه ستون بتن با مشکل بر خوردم
تو آیین نامه یه جا هست که گفته

در ستونها باید رابطه مقابل برقرار باشد(20-4-2):

کد:
[LEFT][I]P[/I] ≥ 0.15*0.65* [I]fc[/I]*b[I]*h*10­[SUP]-3[/SUP][/I][/LEFT]
حالا مشکل اینه که من حد اقل ابعاد ستون رو گرفتم(25*25) ولی بازم رابطه ی بالا برقرار نمیشه!
کد:
[I]83[/I] ≥ 0.15*0.65* [I]25[/I]*[I]250*250*10­[SUP]-3[/SUP]=152[/I]
یعنی نیروی محوری ستون خیلی کمه!

کسی میدونه باید چی کنم؟
ممنون

meysam_7

عضو جدید

من یک پروژه طراحی سازه های بتنی دارم که برای طراحی با نرم افزار etabs و طراحی دستی آن نیاز به کمک دارم لطفا کمک ام کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

afshinpapi

عضو جدید
کجای کار مشکل داری؟به نظر من اگه مشکلات پروژتو به صورت لیست وار بنویسی بهتره چون هر کسی تو هر بخش که بتونه کمکت میکنه.

id4idme

عضو جدید
اصلاح باز کردن قفل بعد از تحلیل سازه در ایتبس

اصلاح باز کردن قفل بعد از تحلیل سازه در ایتبس

بچه ها این اصطلاح باز کردن قفل توی ایتبس یعنی چی؟؟
یعنی چی که میگن بعد از تحلیل سازه(Run analysis) باید قفل سازه باز بشه؟؟
وقتی قفله چه معنی ای داره؟
بعد از باز شدن قفل چه خصوصیتی پیدا میکنه سازه؟؟

b0yka

عضو جدید
سلام دوست عزیز
با اجرای دستور Run Analysis عملیات تحلیل انجام میشه و برنامه ، هندسه تغییر شکل یافته سازه رو تحت بار مرده نمایش می دهد

----------------------------------------------
http://civil4u.ir

آخرین ویرایش:

id4idme

عضو جدید
من run analysis رو زدم و سازم رو تحلیل کردم.حالا می خوام ضریب ترک خوردگی دیوار برشیم رو بدم،یه جا خوندم که باید اول قفل سازه باز بشه تا بعدش بتونم ضریب ترک خوردگی دیوار برشی و ستون های متصل به اونو وارد کنم!الان منظورشون از اینکه قفل باید باز بشه چیه؟همین.

Diamond.B

عضو جدید
من run analysis رو زدم و سازم رو تحلیل کردم.حالا می خوام ضریب ترک خوردگی دیوار برشیم رو بدم،یه جا خوندم که باید اول قفل سازه باز بشه تا بعدش بتونم ضریب ترک خوردگی دیوار برشی و ستون های متصل به اونو وارد کنم!الان منظورشون از اینکه قفل باید باز بشه چیه؟همین.

-------------------------
دوست عزیز بعد از اینکه انالیز می کنید قفل میشه و بعدش نمیتونی تغییراتی بدی برای همین قفل سازه رو باید باز کنی که دوستمون آدرسشو داد

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
برای شروع کارت اول باید نیروهای وارده رو حساب کنی
خیلی کم و محدود توضیح میدی ، اول بگو چه سازه ایه ، اگه ساختمونه چندطبقه است ؟؟؟؟؟؟ تا بشه بیشتر توضیح داد

hami1130

عضو جدید
پروژه های بیخود دانشگاه رو بده بیرون انجام بدن! محاسبات دستی به دردت نمیخورن دیگه هیچکس الان با دست نمیشینه محاسبه کنه ساختمونو مهندس! فقط استادای قدیمی دانشگاهها از این انتظارا دارن!

meysam_7

عضو جدید
ساختمان بتنی 5 طبقه (6سقف)،کاربری آن مسکونی،سقف:تیرچه و یونولیت،دیوار: آجری ،زمین:نوع4، شهر: فریدونکنار ، نیاز به طراحی دیوار برشی نیست.
اگر تونستم نقشه را به صورت عکس می فرستم.
با تشکر فراوان که راهنمایی ام کرده اید.

دانشجو137

عضو جدید
بتن آرمه

بتن آرمه

سلام.دانلود حل المسائل سازه های بتن آرمه مستوفی نژاد جلد 2را می خواستم.

دانشجو137

عضو جدید
بتن آرمه

بتن آرمه

سلام.دانلود حل المسائل سازه های بتن آرمه مستوفی نژاد جلد 2را می خواستم.

mohammad_acivil

عضو جدید
سلام
توی طراحی یه ستون بتن با مشکل بر خوردم
تو آیین نامه یه جا هست که گفته

در ستونها باید رابطه مقابل برقرار باشد(20-4-2):

کد:
[LEFT][I]P[/I] ≥ 0.15*0.65* [I]fc[/I]*b[I]*h*10­[SUP]-3[/SUP][/I][/LEFT]
حالا مشکل اینه که من حد اقل ابعاد ستون رو گرفتم(25*25) ولی بازم رابطه ی بالا برقرار نمیشه!
کد:
[I]83[/I] ≥ 0.15*0.65* [I]25[/I]*[I]250*250*10­[SUP]-3[/SUP]=152[/I]
یعنی نیروی محوری ستون خیلی کمه!

کسی میدونه باید چی کنم؟
ممنون

ظوابط مربوط به اعضای فشاری یعنی ستون ها برای این مقطع از درجه اعتبار ساقط بوده و شما بایستی مقطع رو با ظوابط حاکم بر تیر ها تحلیل و طراحی کنید چون نیروی محوری تعیین کننده نخواهد بود
ستون تیر گون بوده و ظوابط حاکم بر تیرها مد نظر است (طبق نظر ایین نامه)
( از نیروی محوری تیرها صرف نظر میشود تیر ها همواره دارای نیروی محوری هستند)
موفق باشید

آرماتور انتظار دال‌پله

آرماتور انتظار دال‌پله

براي راه‌پله بتني كه فقط بصورت دال طراحي و اجرا مي‌شود (بدون تير ميان طبقه يا تير كناري) چند "آرماتور انتظار" از ستون بايد خارج كرد و در چه جهت‌هايي ؟! ممنون ميشم اگر ديتايل يا عكسي در اين زمينه داريد بگذاريد
اگر ممكنه در مورد آرماتور‌هاي انتظار "دال پله" از فونداسيون نيز راهنمايي بفرماييد

reza2011

عضو جدید
دوست عزيز آرماتور انتظاري كه از ستون خارج ميشه براي تير نيم طبقه هست ... دقيقا هم به تعداد آرماتور سفره بالا و سفره پايين تير نيم طبقه ... البته اگر تير نيم طبقه رو بخوايد بتني اجرا كنيد .

براي دال پله هم ميتونيد ريشه مورد نياز به تعداد سفره پايين و بالا روي آرماتورهاي طولي پيش بيني كنيد ... اين آرماتورها بصورت طولي و با رعايت طول وصله در همپوشاني با آرماتورهاي فونداسيون قرار ميگيرد . البته اين آرماتورها بايد به شكلي باشند كه قسمتي كه خارج از فونداسيون قرار ميگيره داراي زاويه شيب پله نسبت به افق باشه كه پس از بتن ريزي فونداسيون و قالب بندي رمپ پله روي قالب قرار بگيرند و سپس ميگردهاي سفره اصلي بالا و پايين داراي اورلپ معادل با طول انتظار با آنها باشد . طول اين آرماتورهاي انتظار معادل با 2 برابر طول همپوشاني براي اون سايز ميلگرد هست چون در واقع داراي 2 همپوشاني هستيم اول همپوشاني با ميلگرد طولي فونداسيون و دوم ميلگرد سفره دال پله ...

آخرین ویرایش:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

چرا قبل از اینکه run کنید ، ضریب ترک خوردگی رو اعمال نکرده بودید ؟؟ دلیل خاصی داشت ؟؟

atbina

عضو جدید
سلام، نرم افزار برای محاسبه نیروی اعضا نیاز به بارگذاری (توسط کاربر) و تشکیل ماتریس سختی (توسط نرم افزار) داره، وقتی انالیز انجام بشه دیگه نمیشه ابعاد مقاطع یا به طور کلی مواردی که نتایج تحلیل با تعییر انها عوض می شه رو تغییر داد چون ماتریس سختی و در نتیجه نیروی اعضا باید عوض بشه و نیاز داره قفل باز بشه تا با انالیز مجدد ماتریس سختی و در نتیجه سهم نیرو هایی المان ها دوباره مشخص بشه. حتما هم به گوشتون خورده که مقطع تحلیل و طراحی باسد یکی باشه....

موفق باشید.

Moein.B

دستیار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص مباحث اجرایی
طراحی سازه بتنی دو طبقه به کمک ایتبز و سیف

طراحی سازه بتنی دو طبقه به کمک ایتبز و سیف

به نام خدا
داشتم دعا میخوندم که دیدم اگر بیام این تاپیکو بزنم ارزشش خیلی بیشتره
همونطور که از اسم تاپیک مشخصه میخواییم یک سازه دو طبقه ی بتنی رو طراحی کنیم
من یکسری توضیحاتو میدم و خودم انجامش میدم و از دوستانم هم میخوام که انجام بدن
هر سری که انجام میدم براتون عکس مربوطه رو قرار میدم
این تاپیک هر هفته دوبار آپدیت میشه
از دوستان میخوام منو در این تاپیک یاری بدن
از دوستان طراح میخوام روش هایی رو که با روش من متغایر هست رو بیان کنند تا استفاده کنیم.

لطفا اسپم قرار ندید و فقط بحث های مربوطه رو بیان کنید
از دوستان میخوام یکسری چیز هایی رو که میگیم رو خلاصه نویسی کنند و اگر میتونند جدول تهیه کنند.متشکرم