◄ نظام مهندسی ► پرسش و پاسخ

◄ نظام مهندسی ► پرسش و پاسخ

• ضمن مطالعه کامل مطالب، با محتواي آن موافقم.

رای: 12 63.2%
  • ضمن مطالعه کامل مطالب، با محتواي آن مخالفم.

رای: 1 5.3%
  • نظر خاصي در مورد مطالب ارائه شده ندارم!

رای: 6 31.6%

• مجموع رای دهندگان
    19

reza1107

کاربر فعال مهندسی عمران ,
سلام دوستان ، من ترم دوم عمران هستم ، می خواستم بدونم اصلا قضیه نظام مهندسی چیه ؟ یعنی بعد از فارق شدن از تحصیل دوباره باید بریم یه جا دیگه امتحان بدیم ؟ اصلا یه توضیح کلی میشه یکی بده منو از این نادانی در بیاره ؟

ممنونم ....

درود برشما
بعداز
فارغ شدن ازتحصیل وگذشت 3سال ازمدرک کارشناسی میتونید درآزمون محاسبات و نظارت نظام مهندسی ساختمان شرکت کنید
درصورت قبولی واخذپروانه اشتغال به کار درپایه3 ،هر استان متراژی روبه هرنفر اختصاص میده(مثلا8000یا5000مترمربع) و هرمترمربع هم برای خودش براساس گروه بندی ساختمان ها قیمت داره.
زمانیکه 4سال ازپایه3 و5 ازپایه 2 بگذره میتونید ارتقاء پایه بدین.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
دوستان منظور از کد اصلی چیه ؟
موقعی که گفته میشه به شما کد اصلی تعلق میگیره یعنی مشکلی واسه ارتقا پایه در اجرا نظارت ومحاسبه وجود نداره ؟ درسته ؟

فرقش اینه که کد فرعی نمیتونه برای هییات مدیره نظام مهندسی شهرش کاندید بشه

saeed_azsh88

عضو جدید
سلام
از دوستانی که اطلاع دارن لطفا جواب بدن
من فوق لیسانس عمران سازه های هیدرولیکی هستم. سه سال هم از لیسانس عمران-عمران من گذشته و می خوام عضو سازمان نظام مهندسی استانمون بشم. یه جایی شنیدم میگفتن چون رشته ارشدت با سازه نمیخونه ممکنه بهت ندن یا محدودیت هایی داشته باشن واست. حالا من نمیدونم چیکار باید کرد. اگه نگم که مدرک فوق لیسانس دارم حل میشه یا اونا با استعلام مدرک لیسانسم پی به این موضوع میبرن؟
اگه این موضوع صحت داشته باشه ...... عوض اینکه یه ذره امتیاز بیشتر باشه واسه ما که دوسال هم رفتیم ارشد خوندیم بدن میان یه محدودیت هم میذارن
الان تو یک بخشنامه جمله عکس آپلود شده رو دیدم. قسمت قرمز رنگ برام مبهمه. اگه رشته اصلی عمران- عمرانه پس نباید برای گرفتن کد اصلی مشکلی داشته باشم همینطوره؟
باتشکر از همه دوستان

پیوست ها

• Snap_2014.05.07_11h09m40s_001.jpg
    Snap_2014.05.07_11h09m40s_001.jpg
    16.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش توسط مدیر:

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام
از دوستانی که اطلاع دارن لطفا جواب بدن
من فوق لیسانس عمران سازه های هیدرولیکی هستم. سه سال هم از لیسانس عمران-عمران من گذشته و می خوام عضو سازمان نظام مهندسی استانمون بشم. یه جایی شنیدم میگفتن چون رشته ارشدت با سازه نمیخونه ممکنه بهت ندن یا محدودیت هایی داشته باشن واست. حالا من نمیدونم چیکار باید کرد. اگه نگم که مدرک فوق لیسانس دارم حل میشه یا اونا با استعلام مدرک لیسانسم پی به این موضوع میبرن؟
اگه این موضوع صحت داشته باشه........ عوض اینکه یه ذره امتیاز بیشتر باشه واسه ما که دوسال هم رفتیم ارشد خوندیم بدن میان یه محدودیت هم میذارن

باتشکر از همه دوستان

با سلام
درمورد عضویتتون در نظام مهندسی ، محدودتی در رشته ی عمرانتون وجود نداره و میتونید عضو بشید .
درمورد پروانه اشتغال هم ، چون مدرک کارشناسیتون ، عمران-عمران هست ، پس میتونید بدون مشکل ، اقدام به شرکت در آزمون کنید و در هر سه رسته( اجرا- نظارت و محاسبات ) شرکت کنید .
هرکس بهتون گفته چون ارشدتون سازه نیست، نمیتونید شرکت بهتون اطلاعات اشتباه داده .

درضمن ، از یک مهندس بعیده با این لفظی شما صحبت کردید ، حرف بزنه !!( با اجازه من ، جمله رو حذف کردم !)

با تشکر

saeed_azsh88

عضو جدید
با سلام
درمورد عضویتتون در نظام مهندسی ، محدودتی در رشته ی عمرانتون وجود نداره و میتونید عضو بشید .
درمورد پروانه اشتغال هم ، چون مدرک کارشناسیتون ، عمران-عمران هست ، پس میتونید بدون مشکل ، اقدام به شرکت در آزمون کنید و در هر سه رسته( اجرا- نظارت و محاسبات ) شرکت کنید .
هرکس بهتون گفته چون ارشدتون سازه نیست، نمیتونید شرکت بهتون اطلاعات اشتباه داده .

درضمن ، از یک مهندس بعیده با این لفظی شما صحبت کردید ، حرف بزنه !!( با اجازه من ، جمله رو حذف کردم !)

با تشکر

نه منظورش این نبود که گرایش سازه باشه منظورش این بود که شما رفتی گرایش آب و از سازه فاصله گرفتی. در ضمن تو اینترنت خیلی ها با این موضوع مشکل دارن. یکی از فامیلای ما کاردانیش نقشه برداری بود کارشناسیش عمران- عمران فکر کنم. الان فقط نظارت بهش میدن و محاسبه نمیتونه شرکت کنه.
شما مطمئنین اصلا به ارشد ربطی نداره و من میتونم تو هر سه رسته پروانه بگیرم؟
در مورد اون لفظی که گفتین فکر نکنم لفظ بدی باشه. چون تو این چند روزه دیدم خیلی ها با این پروانه مشکل دارن از خوندن ارشد هم پشیمون شدم. اعصابه دیگه. باز هم معذرت.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
نه منظورش این نبود که گرایش سازه باشه منظورش این بود که شما رفتی گرایش آب و از سازه فاصله گرفتی. در ضمن تو اینترنت خیلی ها با این موضوع مشکل دارن. یکی از فامیلای ما کاردانیش نقشه برداری بود کارشناسیش عمران- عمران فکر کنم. الان فقط نظارت بهش میدن و محاسبه نمیتونه شرکت کنه.
شما مطمئنین اصلا به ارشد ربطی نداره و من میتونم تو هر سه رسته پروانه بگیرم؟
در مورد اون لفظی که گفتین فکر نکنم لفظ بدی باشه. چون تو این چند روزه دیدم خیلی ها با این پروانه مشکل دارن از خوندن ارشد هم پشیمون شدم. اعصابه دیگه. باز هم معذرت.

ببینید قضیه ی کاردانی فرق داره .
اگر شما ، کارشناسی پیوسته عمران-عمران باشید ، ارشدتون هر کرایش باشه ، مشکلی نداره ، ولی اگر کاردانی و کارشناسی ناپیوسته باشید ، فقط نظارت و اجرا دریافت میکنید و محاسبات منوط بر داشتن ارشد سازه یا زلزله هستش .

وقتی کارشناسی ناپیوسته هستید ، رشته ی شما غیر مرتبط با رشته ی اصلی میشه و محاسبات به شما تعلق نمیگیره .

saeed_azsh88

عضو جدید
ببینید قضیه ی کاردانی فرق داره .
اگر شما ، کارشناسی پیوسته عمران-عمران باشید ، ارشدتون هر کرایش باشه ، مشکلی نداره ، ولی اگر کاردانی و کارشناسی ناپیوسته باشید ، فقط نظارت و اجرا دریافت میکنید و محاسبات منوط بر داشتن ارشد سازه یا زلزله هستش .

وقتی کارشناسی ناپیوسته هستید ، رشته ی شما غیر مرتبط با رشته ی اصلی میشه و محاسبات به شما تعلق نمیگیره .

بله من کارشناسی پیوسته عمران عمران هستم. پس حله. فقط یک سوال دیگه. شرمنده. من تازه از ارشد تسویه حساب کردم گواهی هم تا یکماه دیگه میدن. صبر کنم اونو بدن ببرم واسه ثبت نام یا همین کپی کارشناسی رو ببرم. امتیاز خاصی که قائل نمیشن واسه ارشد؟ منظورم سنوات و اینجور چیزاست.
باز هم بینهایت ممنونم

khalaj_mohsen

عضو جدید
سلام دوستان.
من میخواستم سایت نظام مهندسی ثبت نام کنم یه سوال داشتم:
محل تولد و صدور شناسنامه من تهران هست. ولی همیشه ساکن کرج بوده و هستم. میخوام برای نظام مهندسی تهران ثبت نام کنم (به توصیه دوستان مهندسم). میخواستم بدونم که برای ثبت نام در سایت، اگر محل سکونتم رو تهران (آدرس خونه داییم) بزنم مشکلی پیش نمیاد؟ (البته چون متولد تهرانم فکر میکنم سایت نظام مهندسی مدرک معتبر دال بر تملک یا استجاره خانه در تهران نمیخواد)
ممنون میشم پاسخ بدین.

سلام به مهندسین عمران،یه سوال:ایا برای شرکت در ازمون نظام مهندسی حتما باید لیسانس عمران داشت؟منظورم اینه که میشه لیسانس یه رشته دیگه باشه ولی فوق یکی از گرایش های عمران باشه؟
ممنون میشم پاسخ بدین.

khalaj_mohsen

عضو جدید
سلام دوستان.
محل تولد و صدور شناسنامه من تهران هست. ولی همیشه ساکن کرج بوده و هستم. میخوام برای نظام مهندسی تهران ثبت نام کنم (به توصیه دوستان مهندسم). میخواستم بدونم که برای ثبت نام در سایت، اگر محل سکونتم رو تهران (آدرس خونه داییم) بزنم مشکلی پیش نمیاد؟ (البته چون متولد تهرانم فکر میکنم سایت نظام مهندسی مدرک معتبر دال بر تملک یا استجاره خانه در تهران نمیخواد)
ممنون میشم پاسخ بدین.
کسی میتونه جوابم رو بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

AmooSaeid

عضو جدید
سلام دوستان.
ممنون میشم پاسخ بدین.

مهندس الان بچه های تهران دارن در به در دنبال پارتی و اجاره نامه و ... میگردن که برن عضو نظام البرز بشن ، حالا شما روی چه منطقی میخوای بیای تهران من نمیدونم !!!
به هر حال چون محل صدور شناسنامتون تهران هست نیاز به اجاره نامه و ... نداره ، به راحتی میتونید بیاید عضو بشید.
نظام تهران مثل البرز نمیاد بازدید محل تا مطمئن بشه شما ساکن هستید یا خیر. مشکلی ندارید برای عضو شدن و تایید محل سکونت.

اما به دلیل کثرت اعضا نظام تهران هم از نظر امکانات رفاهی و هم از نظر کار شرایط نامناسبی داره ... به همین دلیل قیمتی که برای حقوقی کردن پروانه‌تون بهتون
میدن برای کرج خیلی بیشتر از تهران هست. برای مثال : طراحی و نظارت پایه 3 تاسیسات برقی توی تهران پارسال 3.5 ملیون بود اما بچه های کرج تا 7-8 تومن هم داده بودن.

پیشنهاد میکنم عضو نظام البرز بشید.

آخرین ویرایش:

reza1107

درودبرشما
سازمان بعضی ازشهرها وشهرستان ها استعلام میکنن.یعنی مامور خودشون رومیفرستن به محل سکونت قیدشده.واز همسایه ها و همچنین ازساکنین منزل مورد نظر سوال میکنن.واگرهمسایه ها شمارونشناسن تایید نمی کنن.

آخرین ویرایش:

reza1107

چرا هیچ کسی جواب سوال منو نمیده؟:cry:

درودبرشمادوست عزیز
برای گرفتن پروانه اشتغال بکار کارشناسی ارشد،هیچ تاثیری نداره.
بنده دقیقا اطلاعی ندارم اما فکرمیکنم شرط اصلی داشتن مدرک کارشناسی عمران باشه.
میتونید بایه تماس به امورعضای سازمان شهرتون این مساله رو بپرسین.

khalaj_mohsen

عضو جدید
چرا هیچ کسی جواب سوال منو نمیده؟:cry:
سلام. تو این فروم هم راجع بهش بحث شده. فکر میکنم که متاسفانه نمیشه. هرچند تمام مهندسی عمران نظام مهندسی نیست و کار برای مهندس عمران در زمینه های مختلف وجود داره

آخرین ویرایش توسط مدیر:

leila9948

عضو جدید
سلام دوستان چند نکته رو این روزهای آخر بگم برا آزمون مفید است:

1-سعی کنید تمام مباحث رو حتی شده به صورت روزنامه وار بخونید
2- حتما برا خودتون یه فهرست واژه درست کنین

3- سوال های سال قبل رو حتما مرور کنید نزدیک 30 درصد الی 50 درصد سوالات مشابه سالهای گذشته است.

4- برای روز امتحان حتما به فکر یه صندلی دیگر به غیر از صندلی خودتون برا گذاشتن کتابا ضروری است (اگر کلاس یا سالن صندلی نبود بردن موکت و نشستن روی زمین مفید است)

5- اصلا روی سوالات سخت وقت نگذارید مهمترین اصل تو امتحان زمانه

6- به خدا توکل کنید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ZohrehSalem

عضو جدید
سلام
خواهش ميكنم من رو راهنمايي كنيد
دوستان كسي از تاريخ آزمون بعدي اطلاع داره؟ اخرين فرصت براي ثبت نام در سايت نظام براي شركت در دوره بعدي آزمون ها چه تاريخي هست؟ و اينكه سمت غرب كلاس هاي آموزشي ميشناسيد يا خير؟با سپاس

mehrce

کاربر ممتاز
سلام
خواهش ميكنم من رو راهنمايي كنيد
دوستان كسي از تاريخ آزمون بعدي اطلاع داره؟ اخرين فرصت براي ثبت نام در سايت نظام براي شركت در دوره بعدي آزمون ها چه تاريخي هست؟ و اينكه سمت غرب كلاس هاي آموزشي ميشناسيد يا خير؟با سپاس

با سلام خدمت دوست گرامی
تا اونجا که من اطلاع دارم تاریخش تعیین نشده ولی دوستانی که تجربه دارن میگن با توجه به اینکه آزمون خرداد انجام شده ، باید دی و بهمن آزمون بعدی باشه ولی هیچ چیزی معلوم نیست.
در مورد کلاس هم ، من نمیشناسم و فکر نکنم نیاز باشه.
با تشکر

ZohrehSalem

عضو جدید
با سلام خدمت دوست گرامی
تا اونجا که من اطلاع دارم تاریخش تعیین نشده ولی دوستانی که تجربه دارن میگن با توجه به اینکه آزمون خرداد انجام شده ، باید دی و بهمن آزمون بعدی باشه ولی هیچ چیزی معلوم نیست.
در مورد کلاس هم ، من نمیشناسم و فکر نکنم نیاز باشه.
با تشکر

دست شما درد نكنه دوست عزيز

civil.scholar

عضو جدید
دوستان یه سوالی در مورد نحوه اخذ پروانه دارم .
برای اخذ پروانه بعد از قبولی باید چه مراحلی رو طی کنم ؟ بیشتر میخوام ببینم با این وضعیت من بعد از درخواست مدارک توسط نظام مهندسی به من پروانه میدن یا خیر ؟
من الان دانشجوی ارشد هستم ( کارت پایان خدمت ندارم )
سابقه کاری هم شاید کلا 6 ماه داشته باشم

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
دوستان یه سوالی در مورد نحوه اخذ پروانه دارم .
برای اخذ پروانه بعد از قبولی باید چه مراحلی رو طی کنم ؟ بیشتر میخوام ببینم با این وضعیت من بعد از درخواست مدارک توسط نظام مهندسی به من پروانه میدن یا خیر ؟
من الان دانشجوی ارشد هستم ( کارت پایان خدمت ندارم )
سابقه کاری هم شاید کلا 6 ماه داشته باشم

سلام
دوست عزیز ، اولین کاری که باید بعد از قبولی انجام بدید، با مراجعه به نظام مهندسی ساختمان ، مدارک مورد نظر ( اعم از شناشنامه(اصل و کپی) کارت ملی (اصل و کپی) ، دو قطعه عکس ، تسویه حساب با نظام مهندسی ، مبلغ 6هزار تومن به حساب نظام مهندسی ، سابقه کار از محل کارتون که باید به امضای دونفر مهندس پایه 1 برسه یا هم اگر از ادارات دولتی هست ، باید فرم مربوطه رو پر کنید . ( درمورد پایان خدمت فکر کنم ، موقع ثبت نام در نظام مهندسی ، خدمت وظیفه کنترل میشه )

مدارکتون رو تحویل میدین و حدود یک ماه بعد ، پیگیر پروانه اتون میشید .

با تشکر

civil.scholar

عضو جدید
سلام
دوست عزیز ، اولین کاری که باید بعد از قبولی انجام بدید، با مراجعه به نظام مهندسی ساختمان ، مدارک مورد نظر ( اعم از شناشنامه(اصل و کپی) کارت ملی (اصل و کپی) ، دو قطعه عکس ، تسویه حساب با نظام مهندسی ، مبلغ 6هزار تومن به حساب نظام مهندسی ، سابقه کار از محل کارتون که باید به امضای دونفر مهندس پایه 1 برسه یا هم اگر از ادارات دولتی هست ، باید فرم مربوطه رو پر کنید . ( درمورد پایان خدمت فکر کنم ، موقع ثبت نام در نظام مهندسی ، خدمت وظیفه کنترل میشه )

مدارکتون رو تحویل میدین و حدود یک ماه بعد ، پیگیر پروانه اتون میشید .

با تشکر

ممنون ولی بیشتر هدفم اینه که ببینم دانشجو که کارت پایان خدمت نداره و داره از معافیت تحصیلی استفاده میکنه وضعیت پروانش چطور میشه ؟
آخه یه جا خوندم نوشته بود فقط تا پایان مدت تحصیل پروانه میدن ، یه جا دیگه هم نوشته بود فقط با کارت پایان خدمت

hamidshahsavandi

عضو جدید
با سلام به دوستان عزيز
من مدرك كارشناسي تكنولوژي عمران-عمران دارم. نظارت را تازه قبول شدم. آيا مي تونم براي محاسبات شركت كنم؟
لطفا راهنمايي كنيد. ممنون

mohammad.elmi

عضو جدید
با سلام به دوستان عزيز
من مدرك كارشناسي تكنولوژي عمران-عمران دارم. نظارت را تازه قبول شدم. آيا مي تونم براي محاسبات شركت كنم؟
لطفا راهنمايي كنيد. ممنون

سلام.تا جايي كه براي خودم پرسيدم بستگي به مدرك كاردانيتون هم داره(من كارهاي عمومي بودم كارشناسي هم عمران عمران كه گفتند ميشه)
البته ازكسي شنيدم به تكنولوژي عمران محاسبه نميدن به كارداني هم ربطي نداره چي باشه
اما بازم دقيق از نظام مهندس استانتون سوال كنيد
به حرف مااكتفا نكن
چون اكثرا مهندس بلد نيست بگه نميدونم غرورش اجازه نميده
حاضره 1ساعت برات چرت وپرت ببافه اما نگه متاسفانه تخصصي ندارم از جاي درستش سوال كنيد
البته سنوات كاردانيت براي محاسبه حساب نميشه بايد فيكس3سال ازكارشناسيت بگذره
موفق باشي

mostafafarahani

عضو جدید
همکاران سلام
از دوستان با تجربه تر سوالی داشتم، میخواستم بدونم با این روند جدید ارجاع کار نظارت ، سالی چند متر به هر ناظر پایه 3 میرسه؟
ممنون

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
همکاران سلام
از دوستان با تجربه تر سوالی داشتم، میخواستم بدونم با این روند جدید ارجاع کار نظارت ، سالی چند متر به هر ناظر پایه 3 میرسه؟
ممنون

سلام
برای من که امسال (سال 93) همش یه کار اونم 305 متر !!
حالا شما حساب کن ، فوق فوقش میشه 1000 متر !!

reza1107

همکاران سلام
ممنون

تاالان کُشتم خودمو1500مترزدم.:wallbash:
نهایتاً تاآخرسال بشه2000متر.

آخرین ویرایش:
بالا