◄[ مراحل و انجام پروژه بتن آرمه ساختمان فرضی ]► پرسش پاسخ و راهنمايي

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
سلام.
این هم همون طرح عیدانه ای بود که می گفتم.
تا روز های آینده یه نقشه می ذارم و مقدمه ای می چینیم و کم کم با کمک هم ساختمان رو طراحی می کنیم.
گرچه پایه گذار این متد آموزشی جناب والکانو سبز بود در تاپیک ساخت یک ساختمان فرضی، اما از همه ی دوستان تقاضا دارم که کمک کنند تا این مراحل در کمال صحت پیشرفت داشته باشه.
در این تاپیک و پروژه طراحی دستی 2 تیپ ستون و 2 تیپ تیر رو بصورت دستی انجام می دهیم و بعد با استفاده از نرم افزار های طراحی ساختماه جواب ها را کنترل و مقایسه می کنیم.
دوستانی که در ترم جاری این واحد درسی رو دارند بهتر می تونند بهمون کمک کنند.
ممنون میشم تا قبل از ارسال اطلاعات اولیه در این تاپیک پستی نزنید و برای تشکر فقط از امکانات سایت استفاده کنید و پستی غیر از این نزنید.
در هر مرحله کار، تنفسی بسته به اشتیاق و سوالات کاربران خواهیم داشت و لطفاً بنده رو در اجرای زمان بندی و کیفیت بیشتر یاری کنید تا به نتیجه ای مطلوب برسیم.
پرسش سوالات مربوط به بحث اصلی تاپیک مجاز است و سوالاتی مرتبط اما دور تر را در تاپیکی مجزا پیگیری کنید.
با احترام و تشکر، خسروداد، کاربر ساده ی باشگاه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
آیین نامه ها

آیین نامه ها

برای شروع فکر کنم به این آیین نامه ها نیاز داشته باشیم و به همین دلیل اگر کتابش رو دارید، همراه خودتون داشته باشید و اگر نه فایل های PDF رو از این سایت دانلود کنید:
کتب، نشریات، مقررات ملی، ضوابط و .... مهندسی عمران

مبحث ششم مقررات ملی ساختمان، بارهای وارده بر ساختمان
مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان،
فصل نهم مقررات ملی ساختمان، طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه
مبحث پانزدهم مقررات ملی ساختمان، آسانسور ها و پله های برقی
آیین نامه بتن ایران (آبا)
آیین نامه زلزله 2800

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
مقدمه

مقدمه

پلان حاضر، مربوط به ساختمانی 6 طبقه می باشد که کاربری مسکونی دارد و پارکینگ آن در طبقه زیر زمین در نظر گرفته شده است. سقف پارکینگ از کف 2.4 متر می باشد که 1.6 متر آن پایین تر از سطح خیابان قرار دارد و ارتفاع بقیه طبقات آن 2.9 متر می باشد. ارتفاع کل سازه 19.8 متر می باشد و بدون در نظر گرفتن خرپشته، 17.20 متر می باشد. در هر طبقه از این ساختمان؛ یک واحد به ابعاد 21.15 × 10.2 متر و مساحت 217 متر مربع واقع شده است. هر واحد 3 اتاق خواب دارد و در اتاق والدین، سرویس بهداشتی خصوصی تعبیه شده است. پلان مورد نظر، برگرفته از ساختمانی مسکونی، واقع در آفتاب 32 می باشد که نقشه ی معماری آن توسط دفتر فنی موج سوم، مهندس عادل عزیزی تهیه شده است.
ساختمان از نظر موقعیت جغرافیایی، جنوبی بوده و در نمای اصلی آن از سنگ گرانیت استفاده شده است که به کوچه ای 12 متری، محدود شده است و از 2 طرف محدود به همسایه می باشد و از نمای جنوبی، آزاد و با سیمان سفید پوشش داده شده است.
جنس کلیه دیوار های پیرامونی از آجر مجوف می باشد که به ضخامت 20 ساتنی متر چیده شده است و دیوار های داخلی ضخامتی 10 سانتی متری دارند.
از نظر سازه ای؛ در هر دو جهت X و Y سازه سیستم قاب خمشی با دیوار برشی می باشد که 3 عدد از دیوار برشی ها U شکل دور راه پله اجرا شده و ساختمان برای دسترسی راحت تر به سیستم تاسیساتی، از 2 داکت بهره می برد. علاوه بر راه پله، وجود آسانسور نیز دسترسی به طبقات را میسر می سازد و انباری هر طبقه در همان طبقه اعمال شده است.

golbaghaly

عضو جدید
می گم الان ما باید پلان این ساختمون رو بکشیم؟

من یه سوال دارم

از یه نفر شنیدم که توی ساختمون های بتنیه که به طور معمول دیوار برشی رو دور باکس پله می زارن و در مورد ساختمان های فولادی قرار دادن مهاربند دور باکس پله کمی ایجاد مشکل می کنه .

توضیحی در این مورد دارید؟

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
اصلاً به پاسخم مطمئن نیستم، اما در مورد ساختمان های بتنی دور پله شما دیوار هایی داری که کاملاً پرت ه و حتی نمی تونی براش پنجره بزاری و از نظر معماری مکان مناسبی ه که می تونی دیوار برشیت رو اجرا کنی.

golbaghaly

عضو جدید
ممنون.
ولی بیشتر مسئله ی من اینه که این امر تا چه حد توی پروژه های فلزی قابل قبوله!
استاد بتن من میگه تو فلزی ها هم میشه! استاد طاحی فولادم می گه نه این چه حرفیه!!!!!!!!!!!! :(((((

راستی مهندس نگفتی باید چیکار کنیم؟

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
ممنون.
ولی بیشتر مسئله ی من اینه که این امر تا چه حد توی پروژه های فلزی قابل قبوله!
استاد بتن من میگه تو فلزی ها هم میشه! استاد طاحی فولادم می گه نه این چه حرفیه!!!!!!!!!!!! :(((((

راستی مهندس نگفتی باید چیکار کنیم؟
فعلاً مقدمه ماجرا رو گفتم که ذهن ها آماده باشه!
با ارائه نقشه های معماری، ماجرا شروع میشه! :D

rasool.civil

مدیر بازنشسته
می گم الان ما باید پلان این ساختمون رو بکشیم؟

من یه سوال دارم

از یه نفر شنیدم که توی ساختمون های بتنیه که به طور معمول دیوار برشی رو دور باکس پله می زارن و در مورد ساختمان های فولادی قرار دادن مهاربند دور باکس پله کمی ایجاد مشکل می کنه .
توضیحی در این مورد دارید؟
سلام
تو ساختمون بتنی از دیوار برشی استفاده میشه که سختی بالا بره
دیوارهای یو شکل هم سختی زیادی اجاد میکنن پس مناسبن
یکی از دلیلاشم همون که آقا سپهر گفت
ولی تو ساختمون فلزی هرچی فاصله بادبند مثلا تو ضلعشمالی جنوبی از مرکز جرم به یه اندازه باشه(یعنی یه حالت قرینه باشه فاصلشون خیلی بهتر عمل میکنه

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
پلان معماری

پلان معماری

سلام، پلان معماری این ساختمون رو می تونید از لینک زیر دانلود کنید!
اما قبل از هر چیز این رو بگم که شاید در محاسباتی که من قرار میدم، بعضی از اعداد و ارقام متفاوت باشن که این بدلیل تغییراتی ه که استاد راهنمای بنده، جناب مهندس عارف عزیزی دادن و بیشتر از اعداد به روش های محاسبات دقت کنید.
ممنون.

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
وزن واحد حجم سقف و دیوار

وزن واحد حجم سقف و دیوار

با توجه به دیوار های موجود و سقف ها، وزن واحد حجم هر یک از این ها رو در ابتدا محاسبه می کنیم.
مثلاً در یکی از دیوار ها که نمای ساختمان است و از سنگ پوشیده شده، وزن تک تک اعضا رو از مبحث ششم استخراج و در جدول قرار می دهیم.
ابتدا فایل زیر رو دانلود و مشاهده کنید، اگر سوالی نبود تا چند روز آینده محاسبات بار مرده رو قرار می دهیم.

ehsanj3092

عضو جدید
دوستان توجه کنید:
بارهای زنده برای هر فضا با توجه به کاربری آن از مبحث ششم تعیین و در محاسبات منظور شوند. در مورد بالکن ساختمان های مسکونی، حداقل بار زنده گسترده برابر 300کیلوگرم بر متر مربع اعمال گردد.

ehsanj3092

عضو جدید
دوستان دارم رو اکسل بارگذاری های ثقلی کار میکنم وقتی آماده شد براتون میذارم.بنظرخودم چیز توپی از کار درمیاد.اگه هرروز آیینامه ها عوض نشه

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
اتفاقاً عالیه!
فقط لطفاً زمان بندی رو رعایت کنید.
مزیت بزرگ اکسل اینه که تغییرات عددی رو براحتی اعمال و احتمال خطای محاسباتی کم میشه.

ehsanj3092

عضو جدید
فعلا قسمت انتخاب اجزای تشکیل دهنده ی سقف و دیوار ها رو تموم کردم.مشکلم رو ساندویچ پانله که جدیدا اومده

ehsanj3092

عضو جدید
باید مشخصات کلی پروژه، شامل محل زمین، نکات مهم گزارش خاک تیپ زمین و.... از جمله نوع خاک از نظر لرزه ای، تنش مجاز و ضریب عکس العمل خاک برای انواع شالوده ها ذکرگردد.

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
عدم دانلود نشون میده کسی استقبال نکرد؛ اما من ادامه می دم :)

من دانلود کردم دستتون درد نکنه! کارم راحت شد! باید واسه پروژه م خودم حساب میکردم ولی حالا از دیتیل های شما استفاده میکنم!
یه سوالی هم داشتم!
پروژه من سازه بتنی با قاب خمشی داره، 2 طبقه + زیرزمین، مسکونیه و زیربنا هم 450 مترمربع (یعنی 150 مترمربع در سه طبقه)، حالا قبل از طراحی بارمرده خود سازه رو چند کیلوگرم بر مترمربع برای طرح مبنا در نظر بگیرم؟ (همه ی سازه رو میگما! تیر و ستون و فونداسیون و دیوار حائل، سقف هم که تیرچه بلوکه :D )

راستی مقاومت مجاز خاک 2 ه

آخرین ویرایش:

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
من دانلود کردم دستتون درد نکنه! کارم راحت شد! باید واسه پروژه م خودم حساب میکردم ولی حالا از دیتیل های شما استفاده میکنم!
یه سوالی هم داشتم!
پروژه من سازه بتنی با قاب خمشی داره، 2 طبقه + زیرزمین، مسکونیه و زیربنا هم 450 مترمربع (یعنی 150 مترمربع در سه طبقه)، حالا قبل از طراحی بارمرده خود سازه رو چند کیلوگرم بر مترمربع برای طرح مبنا در نظر بگیرم؟ (همه ی سازه رو میگما! تیر و ستون و فونداسیون و دیوار حائل، سقف هم که تیرچه بلوکه :D )

راستی مقاومت مجاز خاک 2 ه
در مرجله بعد محاسبه بار های مرده توضیح داده میشه!
به احتمال قوی 1 شنبه اون قسمت رو براتون می ذارم و البته سعی می کنم روش محاسبه رو مفصل توضیح بدم تا شما هم بتونید پروژتون رو محاسبه کنید.

ehsanj3092

عضو جدید
درمورد دیوار حایل
اگه در پلان بصورت برابر اطراف زیر زمین وجود داشت لازم نیست اطلات رو برای تحلیل به etabs بدی فقط ضخامتشو مثل دال بدست بیار(خواب اون دوستمون برای پروژش)

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
امروز دوشنبه س! بقیه اش و بگووووووووووووووووووووووووووو!

(راستی در مورد اون دیتیل سقف تیرچه بلوک که گذاشتین، زیادی ضخیم نیست؟ حدودا 50 سانت!)

arash_silent88

کاربر فعال
محاسبات کامل پروژه 8 طبقه فلزی یا بتنی

محاسبات کامل پروژه 8 طبقه فلزی یا بتنی

سلام دوستان

کسی محاسبات کامل پروژه 8 طبقه فلزی یا بتنی برای واحد درسی پروژه فولاد و بتن اگه داره ممنون میشم اینجا بگذاره تا من و دوستان دیگه ازش استفاده کنیم.
.
.

.
.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
با توجه به دیوار های موجود و سقف ها، وزن واحد حجم هر یک از این ها رو در ابتدا محاسبه می کنیم.
مثلاً در یکی از دیوار ها که نمای ساختمان است و از سنگ پوشیده شده، وزن تک تک اعضا رو از مبحث ششم استخراج و در جدول قرار می دهیم.
ابتدا فایل زیر رو دانلود و مشاهده کنید، اگر سوالی نبود تا چند روز آینده محاسبات بار مرده رو قرار می دهیم.

پلان معماري دانلود شد ، ولي براي من باز نشد ، بهتر تو اتوكد 2008 به پايين ذخيره كنيد تا براي كسايي كه از اتوكد هاي پايين تر استفاده مي كنند قابل استفاده باشه .
ممنون

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
پلان معماري دانلود شد ، ولي براي من باز نشد ، بهتر تو اتوكد 2008 به پايين ذخيره كنيد تا براي كسايي كه از اتوكد هاي پايين تر استفاده مي كنند قابل استفاده باشه .
ممنون

سلام
فايل معماري رو تونستم باز كنم ، خيلي خيلي ممنون !!
در ضمن در مورد بارگذاري سقف و ديوار ها كلي تشكر ، خيلي به كمكم اومدند.

SHIMA0071

عضو جدید
درخواست پروژه مراحل ساخت اولیه ساختمان تا زمان اتمام ان

درخواست پروژه مراحل ساخت اولیه ساختمان تا زمان اتمام ان

سلام به بچه های فعال عمران امیدوارم یه نفر پیدا بشه به من کمک کنه .... موضوعی که روش کار میکنیم مربوط به درس مصالح ساختمانی هست که گفته شده باید از اول ساخت یه ساختمان باید اونجا باشیم من هم بنا به مشکلاتی با هم گروهی های نامردام ازین پروژه جا موندم گروه ما اول خوب ظیش می رفت اما بعد هر کدام از بچه ها رفتن سی خودشان ومطالب که رفتیم سر ساختمان یکی از بچه ها نمی تونم ارائه بدم چون از گروه بیرون اومدم...............

ravi007

عضو جدید
پلان معماری رو دانلود کردم.
منتظر محاسبات بار مرده هستم.
مرسی از زحماتتون،محاسبات رو که گذاشتید ما هم نظر میدیم راجع بهشون

مهندس ربانی

عضو جدید
آقا دستتون درد نکنه
فقط خواهشا یک پروژه رو تا به انتها پیش ببرید تا یک جمع بندی مناسب داشته باشیم
چون اغلب این کارا رو یاد داریم فقط ترتیب و چگونگیشه که ما رو سر در گم میکنه

بالا