◄[ساخت يه ساختمان فرضي]► گفتگو و تبادل نظــــر

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
توي اين تاپيك ميخوايم با كمك همديگه مراحل ساخت يه ساختمون فرضي رو طي كنيم ولي نياز به مشاركت همه داره حتي ادماي بي تجربه مثل من كه اگه چيزي از جايي شنيدن بيان بگن
ساختمون از اين قرار كه يه ساختمون كلنگي بوده كه بصورت معمول توي ايران يعني غير مهندسي تخريبش كرديم اقا مصطفي گفت بايد نقشه بكشيم ما هم اندازه ي ابعاد رو داديم به يه معمار اونم به ما نقشه يه ساختمون 3 طبقه رو داد حالا بقيش رو شما بگيد......
جدي بيان شركت كنيد به من ياد بديد كه در اينده كه خواستم يه ساختمون واقعي درست كنم به مشكل نخورم از تجربه شما هم استفاده كنم(دستتون درد نكنه);)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
رفتی شهرداری و نظام مهندسی؟!
حالا باید 1مهندس طراح طراحی کنه و پی رو به ما معرفی کنه و بعد شروع به رنگ ریزی برای گودبرداری کنیم!!
طراح ها بیان توضیح بدن که طراحی چه شرایطی داره.
لطفاً قبل نظر 1طراح مرحله بعد رو توضیح ندین که حذف میشه!!:w27:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
شهرداري و نظام مهندسي براي چي؟ من نميدونم ببين هيچكدوم از بچه ها نرفتن؟:smile:
اگه منظورت براي جواز ساخته اره اونو گرفتم ولي نظام مهندسي؟;)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين كار رو انجام داديم حالا دنبال يه مهندس طراحيم كه بياد پي رو طراحي كنه;)
ولي انگاري مهندسا علاقه ي به ساخت ندارن

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
:) به ، خوب ببخشید من حواسم به اینجا نبود ، مهندس طراح میاد نقشه معماری رو میگیره ، بارگذاری میکنه ، تیر و ستون و اتصالات و پی رو طراحی میکنه ، توی طراحی پی آخرین قسمتی هست که محاسبه میشه ولی خوب اولین قسمتی هست که اجرا میشه ....

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اقايون ببخشيد من خوب بلد نيستم ولي فكر كنم بايد الان گود برداري رو شروع كنيم;)

خوب اگه نقشه دستت اومده و دیگه همه چی ردیف شده و کار رسیده به اجرا بله ، شروع میکنی به خاکبرداری ، یک سازه نگهبان هم با هماهنگی طراح تهیه میکنی برای استفاده باسه دیوار همسابه که نیاد پایین ، بعد شروع میکنی به خاکبرداری :) دیگه بسته به نقشه حالا 1 متر 2 متر 4 متر 10 متر خاکبرداری داری :) و اجرای سازه نگهبان برای دیوار همسابه که خدای نکرده نیاد پایین .

En-mechanic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام valkano جان
مثل همیشه تاپیکهات عالی و پربار هستند
ولی به نظر من اگه میخواهید در آینده ساختمان بسازید علاوه بر داشتن علم مهندسی طراحی و ساخت و دویدن دنبال پایان کار و دادن خلافیهای متعدد به شهرداری منطقه و چرب کردن سیبیل بعضی افراد و مشخص کردن اینکه آیا ساختمان کلنگی مربوطه 100 تا صاحاب نداشته باشه و میراثی نباشه،اول باید خودتون 1)وجدان 2)وجدان 3)وجدان داشته باشید و یه لحظه خودتونو بزارید جای اونایی که میخوان در آینده در آن ساختمون زندگی کنند تا مثل ساختمان اخیر در تهران فرو نریزه
ببخشید رک گفتم
سعادتمند باشید

rahajo0on

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها مهندس نقشه برداری این وسط کاری نمی کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:surprised:

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
هنوز نه!!!
هنوز کار محاسبات و رنگ ریزی رو کسی قبول نکرده!!!
یکی بگه طراحی بر چه اساسیه و چطور اینکار رو می کنند!!!

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اقا سپهر ما الان داريم گود برداري ميكنيم يعني كارمون اشتباه بوده ؟ تازه ديوار هاي كمكي رو هم زديم

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
آهان، گود برداری، درسته!!!
فکر کردم منظورت پی کنیه!!!
ببخشید!!!
این همه مهندس طراح داریم، پس کجایین؟!
می خواین 1 شماره حساب بدین تا ما پول جمع کنیم، بیان اطلاعات بدن!!!!:cool:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اينا رو نميدونم ما ميخوايم يه ساختمون 3 طبقه بسازسيم
در مورد خاكشم بگم كه محكمه:D
خسته نباشي

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
خوب حالا طراح باید بیاد نظر بده که پی ما چه جوریه، نیاز به شمع هست یا نه و ....
1طراح یا سال آخر کارشناسی عمران پیدا کن!:biggrin:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چشم دارم ميرم يه مهندس طراح گير بيارم راستي اقا مصطفي نميتونه؟;)

جونم :) بعلت کشیدن دندون عقل تا همین الان به حالت احتضار بودم :) حرف از طراحی شد ، اگه شما میخواید روند طراحی رو یاد بگیرید که چه کاری به خاکبرداری بود :) اگه روند اجرا رو میخواید بدونید که خوب از اجرا بگم ؟ :)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
سلام مصطفی جان.
فقط تخته گاز تا آخر نرو، از زمین بکر بدون خار و خاشاک شروع کن تا اول پی کنی اطلاعات بده!!
در مورد پی و طراحی و چقدر حفر کنیم و شمع می خوایم یا نه!!!
انواع پی رو من آدرس می دم بچه ها برن بخونن!!!
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=22128

S.R.Arshi

عضو جدید
َ

َ

ما زمینو با جواز ساخت خریدیم.
یعنی حدود 20 شیت نقشه تایید شدهء شهرداری که موظفیم عین اونارو پیاده کنیم
شما که زمین خریدین جدا از فیش ها و کارای دیگه.
باید نقشه معماری و سازهای براتون بکشن بدین شهر داری تایید کنه.
بعد تخریب یه سری مصالح بدرد بخورو میفروشین.
بعد هم از رو نقشه هایی که دارین حساب میکنین قدر باید برین پایین.
حجم خاک برداری هم حساب میکنین بعد با یه پیمانکار برای خاک برداری قرارداد میبندین.
بستگی به جاش بین متری 5000 تا 10000 میگیرن.
فقط چندتا نکته:
1.سعی کنید مجبور نشید درخت قطع کنید که جریمه داره.
2.سعی کنید در کمترین زمان خاک برداریو انجام بدین چون از شبی 10000 تومان تا 50000 تومان باید به مامورا رشوه بدین.
3.دعا کنید به سنگ بزرگ نخورید.
اینجا اطرافش باز بود و احتیاجی به سازه نگهبان نبود

سعی میکنم با پیشرفت کار گازارش بدم ولی نمیتونم قول بدم
موفق باشید

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام مصطفی جان.
فقط تخته گاز تا آخر نرو، از زمین بکر بدون خار و خاشاک شروع کن تا اول پی کنی اطلاعات بده!!
در مورد پی و طراحی و چقدر حفر کنیم و شمع می خوایم یا نه!!!
انواع پی رو من آدرس می دم بچه ها برن بخونن!!!
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=22128

من کجا تخت گاز رفتم ؟ :) در مورد طراحی که خوب شما باید کل ساختمون رو طراحی کنی تا نیروهای وارده به Base محاسبه بشه ، بعد با استناد یه این نیروها میزان پی و ابعاد و میلگردهای اون مشخص بشه ، بعد از محاسبات اولیه و وجود نیروها مشخص میشه که آیا شمع ( پی عمیق ) نیاز هست یا خیر ، اگر شما نیروی منفی داشته باشید و یا اینکه زمین بسیار نرم و آبرفتی داشته باشید مجبورید از پی ها عمیق استفاده کنید ، این شمع ها دو وظیفه دارند ، یا نیرو رو به زمین سنگی منتقل کنند ، یا با ایجاد اصطکاک بین شمع و خاک از بلند شدن پی در هنگام اعمال نیروهای معکوس یا بقول معروف Uplift جلوگیری کنند :)

در مورد اینکه چه نوع پی هم لازمه ، منفرد با شناژ ، نواری یا گسترده همه به نوع خاک بستر و نیروهای وارده به پی بستگی داره ، هرچه زمین نرم تر باشه ، پی ابعاد بیشتری پیدا میکنه و به سمت نواری یا گسترده میل میکنه ، همینطور هرچقدر نیروی وارده بیشتر باشه ، در مورد اندازه ارتفاعی پی هم نباید خست به خرج داد ، اصولاً دو رابطه آیین نامه ای میزان مهار میلگرد و یک مورد دیگه که یادم نمیاد معیار اصلی ضخامت هستند که حدود 40 سانتیمتر میشه ولی برای اینکه شما توی پی مشکل برش نداشته باشید حدود 80-90 گرفته میشه ، به هر حال تمام وزن ساختمون روی پی قرار میگیره .
در مورد اجرای اون : شما یک نقشه از طراح دارید که محل پی رو مشخص کرده ، اگر ساختمون عظیم باشه یا چندین طبقه زیر زمین داشته باشه که شما باید با وسائل مکانیکی مثل لودر و ... خاکبرداری کنید ، ولی به منظور تسطیح نهایی و رسیدن به ارتفاع مورد نظر حدود نیم متر آخر خاکبرداری دستی انجام میشه ، در کناره ها هم همینطور ، هم باید دستی باشه و هم شیبدار تا ریزشی ایجاد نشه ، اگر جا برای شیب نبود باید حتماً سازه نگهبان هم اجرا بشه ، این سازه نگهبان خودش دنیایی هستش که از گفتن توی اینجا من رو معذور بدارید و به کتاب مربوطه به نام سازه های نگهبان شهرداری تهران مراجعه کنید ، اصولاً باید خرپا باشه که دیوارهای همسایه رو نگه داره ، این سازه نگهبان بیشتر برای خاکبرداری هایی که شما بیشتر از پی همسایه و پایینتر از اون میخواید کار کنید لازم هستش .

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه ما بخوايم توي ديوارمون از پنل استفاده كنيم توي اندازه ي و محاسبات تفاوتي ايجاد ميشه چون توي نمايشگاه مسئولش ميگفت با اين پنل ها ميشه 3 طبقه رو ايجاد كرد حالا ميخواستم بدونم پي براي سازه با جنس هاي متفاوت متفاوت ميشه؟
ممنون از شركت كردنت اقا مصطفي;)

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
در مورد کناره ها باید اضافه کنم در بعضی مواقع، به جای شیب دار، پله ای اجرا میشود.
جالبه که در اکثر مواردی که 1نفر غیر مهندس می خواد سازه ی نگهبان اجرا کنه، اون رو به دیوار همسایه تکیه می ده اما در واقع این تکیه باید به خاک همسایه ی مجاور داده بشه!!
چون اگه دیواری بخواد بریزه با 2تا تیرآهن نمیشه نگهش داشت اما میشه در مقابل تخریب و روانی خاک پی مبارزه کرد!!!

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اگه ما بخوايم توي ديوارمون از پنل استفاده كنيم توي اندازه ي و محاسبات تفاوتي ايجاد ميشه چون توي نمايشگاه مسئولش ميگفت با اين پنل ها ميشه 3 طبقه رو ايجاد كرد حالا ميخواستم بدونم پي براي سازه با جنس هاي متفاوت متفاوت ميشه؟
ممنون از شركت كردنت اقا مصطفي;)

بله ، حتماً فرق میکنه ، ببین این پنل ها خوب هیچ چی نیستند ، یک پلاستوفوم 5-10-15 سانتی که دو طرف مش دارند و این مش ها به هم متصل شدند و با وجود ملات ماسه سیمان در دو طرفش کار یک دیوار آجری رو با صلبیت بیشتر انجام میدند ، شاسی اونها هم بر پایه قوطی ایجاد میشه ، قوطی های 40 * 80 یکی از پرکاربردترین قوطی های دیوارهای 3dpanel هستش ، بعدش هم اینکه پی ساختمون هم گفتم ، رابطه مستقیم با نیروهای وارده داره ، پی ای که برای یک ساختمون 3 طبقه پیش ساخته اجرا میشه شاید نهایتاً ابعادی حدود 50*50*50 داشته باشد ، حدودی میگم معیار دقیق نیست ، ولی برای 3 طبقه معمولی فولادی یا بتنی این اندازه ممکنه به 1.2*1.2*70 هم برسه ! اصولاً وزن ساختمون همیشه مهم بوده ، این دیوارها مهمترین کاری که انجام میدند کاهش دادن وزن هستش که خوب تاثیر مستقیمی در همه چیز طراحی داره :)

پ.ن. شما وزن این دیوارها رو نپرسیدی ؟ اینها و ورق های کناف ؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در مورد کناره ها باید اضافه کنم در بعضی مواقع، به جای شیب دار، پله ای اجرا میشود.
جالبه که در اکثر مواردی که 1نفر غیر مهندس می خواد سازه ی نگهبان اجرا کنه، اون رو به دیوار همسایه تکیه می ده اما در واقع این تکیه باید به خاک همسایه ی مجاور داده بشه!!
چون اگه دیواری بخواد بریزه با 2تا تیرآهن نمیشه نگهش داشت اما میشه در مقابل تخریب و روانی خاک پی مبارزه کرد!!!

خوب من گفتم ، اگر شما از سطح پی مجاور پایینتر نرید مشکلی نداره :) در کل هم اینکه شما 4 تا تیر چوبی بذارید و با گچ سفتش کنید به دیوار همسایه فقط به درد ساکت کردن افکار انسان های فضول عامی میخوره و اصلاً قانونی نیست :)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
:)

پ.ن. شما وزن این دیوارها رو نپرسیدی ؟ اینها و ورق های کناف ؟
نه نپرسيدم فقط يه سوال ديگه اينكه اين پنلها هيچ مضراتي نداره چون همش ازش دارن تعريف ميكنن؟
خوب حالا براي ادامه ساختمونمون بايد چيكار كنيم؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
نه نپرسيدم فقط يه سوال ديگه اينكه اين پنلها هيچ مضراتي نداره چون همش ازش دارن تعريف ميكنن؟
خوب حالا براي ادامه ساختمونمون بايد چيكار كنيم؟

نه معایب نداره اگر درست اجرا بشه خیلی هم خوبه :) خوب این که نمیشه من هی بیام بگم ! شما هم بگید حداقل ، دیگه دوزار که باید بلد باشید ، یا حدس که میتونید بزنید ؟ ما یه استادی داشتیم همیشه بهمون میگفت دیگه دوران ماتیک و سرخاب سفیداب برای شما تموم شده که اومدید این رشته ، راه میرید باید چشتون به ساختمون نیمه کاره باشه نه دختر مردم :) راستم میگفت بنده خدا :)

mahroo

عضو جدید
اول که نقشه معمار.بعد بره نظام مهندسی.تایید که شد.بره برای نقشه کشی محاسبه که در حیطه کاری شماس.بعد نقشه کشی مکانیکو تاسیسات و برق.بعر از تایید سازمان.شروع کنید بسازید

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حالا دوزار چيه:biggrin:
چشم من يه سري كارگر با لودر اوردم داريم طبق طراحي گود برداري ميكنيم با توجه به جنس خاك و وزن كم ساختمونمون نيازي به ديوار كمكي نيست از پي همسايه پايينتر نيميريم فقط يه زحمتي بتن ريزي كي انجام ميشه؟

به داری تند میریا :) وایسا عامو :) حالا که گود برداریتو کردی ، یه نقشه بردار با دوربین میاری تا برای ابعد و اندازه پی رو رو زمین با گچ در بیاره ، بعد که روی زمین مدل شد ، از تو لیستوفر میلگرد سفارش میدی برات بیارند ، آرماتور بند میاری چند تا برای میلگرد میبورند و میدوزند و خم میکنند و اجرا میکنند ، دوباره نقشه بردار و میاری تا محل قرار گیری بولت ها و صفحه ستون رو برات در بیاره ، با ریسمون مشخص کنه و آرماتور بند حالا بولت و صفحه ستون رو سر جاش بذاره ، بعدش که اونم گذاشتند حالا میری قالب بند میاری برات قالب بندی کنه ، آخرین قیمتی که دارم فلزی متری 5.5 بود ، متر مربعی ها ! قالب بند هم که قالب رو بست باز هم کلیه بست ها و نقاط و با کمک همون نقشه برداره که حالا دفه سومه میاد سر پروژه چک میکنی که ردیف باشه ، میری یه قرار داد با یه شرکت بتن ساز میبندی با تراک برات بتن بیارند ، اسماً گرون تموم میشه ولی رسماً به صرفه تره ، خیالتم راحت تره ، کارتم تند تر انجام میشه :) اگه پی خیلی بزرگ نباشه به 2-3 تراک کارت راه میوفته و بتن ریزی میکنی و ویبره میکنی بتنت رو روی صفحه ستون رو بعدش پاک میکنی و 7 روز صبر میکنی :) برای خالی نبودن عریضه و محکم کاری 2-3 تا نمونه هم از بتن میگیری که داشته باشی پس فردا اگه جواب نداد دهان بتن ریز رو بتونی سرویس کنی :) البته یکمی آب میخوره برات ولی خیالت راحتتره که قرص و جونداره یا نه ، بعد 7 روزم قالب و باز میکنی ، دوباره نقشه بردار و میاری برات چک میکنه نقاط و که آب از آب تکون نخورده باشه و رواداری ها مجاز باشه :) بسه تا همینجا ؟ :)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
آخ راستی یادم رفت :(قبل از اینکه آرماتور بند بیاری باید یک 10 سانتی بتن مگر بریزی ، اسمش بتن مگره ولی کلاً یک ملات ماسه سیمان عیار 150 کافیه براش :) اونو میریزی 2-3 روز بعد آرماتور بند و میگی بیاد :)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
براي چي اينو بايد بريزيم؟ كار خاصي توي كسب مقاومت انجام ميده؟
ارماتور بند چه ويژگي داره ؟اصلا تحصيلات داره؟

بهش میگند بتن پاکیزه ، برای این ریخته میشه که بتن پی از روی خاک زیر جدا باشه ، من هی میام اینجا یه چیز جدید یادم میاد ، باید بعد از خاکبرداری ، خاک کف کوبیده و تسطیح بشه :)
آرماتور بند هم خوب ، تحصیلات نه نمیخواد داشته باشه :) فقط بتونه نقشه رو بخونه که چه میلگردی رو چطوری با چقدر خم و چقدر Overlap در بیاری و بندازه رو هم دیگه که با نقشه بخونه کافیه :)

foad_sallakh

عضو جدید
ساختمون سازی

ساختمون سازی

:cool:
من خوب بلد نیستم ولی برای پی باید زمین سفت باشه تا نشست نکنه برای همینم زمین رو خوب میکوبن {بعد از گود برداری}

راستی اول ایمنی بعد کار
:warn::)

آخرین ویرایش: