◄[ ديوار بــــــرشي فولادی ]► پرسش پاسخ

samba1373

عضو جدید
اینم دیوار برشی جدیده که به گفته ی مهندس محاسبش تا حالا تو ایران اجرا نشده!!!
خود ساختمون تو مشهده..

به نظر شما عیبی داره یا نه؟

DSC_0009.jpgDSC_0010.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
اونوقت مشهد واسه کدوم کشوره؟!!!:w20:
اگه توو مشهد خودش اجرا کرده دیگه چرا ادعا میکنه که توو ایران اجرا نشده؟!!:biggrin:
طرح جالبی بود من تا حالا ندیدم
کسی که طراحی کرده بهتر میدونه که از نظر سازه ای و اقتصادی بادبند بهتره یا این دیوار فولادی
توو اسکلت فلزی دیوار برشی بتنی اجرا میشه و اینکه این از جنس خود اسکلت هست از مزایای این طرح به حساب میاد البته این نظر منه

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه توو مشهد خودش اجرا کرده دیگه چرا ادعا میکنه که توو ایران اجرا نشده؟!!:biggrin:
کسی که طراحی کرده بهتر میدونه که از نظر سازه ای و اقتصادی بادبند بهتره یا این دیوار فولادی
توو اسکلت فلزی دیوار برشی بتنی اجرا میشه و اینکه این از جنس خود اسکلت هست از مزایای این طرح به حساب میاد البته این نظر منه

فكر كنم تو كشور ايران باشه..!;)
اماجدا ديوار برشي جالبي هستش منم تا حالا اين چنين نديده بودم

mehrce

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
دیوار برشی فولادی که چیز عجیبی نیست ولی این سوراخها واسه چیه؟ کسی میدونه؟

Hamid MB

مدیر تالار زنگ تفریح
مدیر تالار
کاربر ممتاز
حالا ما که طراحش نیستیم ولی اگه قرار دیوار برشی باشه اونم فولادی اینهمه سوراخ !!!! شایدم به خاطر شکل پذیری و هماهنگ کردنش با تغییر شکل ستون و این بحثا باشه !! جل الخالق :D

samba1373

عضو جدید
منظورم این بود که واسه اولین بار داره اجرا میشه!

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
باید روی طراحیش کار کرد تا بشه نظر داد
اما اگه بتونه نیروی زلزله رو مهار کنه فکر کنم وزنش کمتر از دیوار برشی بتنی بشه و این خودش ی پون مثبته
در مورد سوراخ هام فکر کنم اون قسمتها توی تحمل نیرو تاثیری نداشتن و به خاطر کمتر شدن وزن این کارو کرده باشه ( البت فقط در حد ی فرضیه ست )

e l e n d i l

عضو جدید
این دیوار ها ( البته این نوع سوراخدار رو من اطلاعات دقیق ندارم هنوز )

ولی این دیوار ها بحثشون از 1990 مطرح شد و جنبه های تئوری قضیه مطرح شد و ب اجرا هم درومد

وزن کمتر از CSW + ضخامت کمتر از اون ها باعث شد ک SSW یا همون دیوار برشی فولادی در سازه های فولادی بیشتر مورد توجه قرار بگیره

یکی از اساتیدمون ( ک فوق دکتری زلزله از برکلی دارن ) هم همیشه ذکر میکنن که

بهتره تو سازه فولادی دیوار برشی فولادی یا باقی موارد برای باربری جانبی
و
در سازه بتنی دیوار برشی بتنی استفاده شه

بتن با بتن
فولاد با فولاد

رفتار بهتری دارن ب دلیل اینکه از ی جنس هستن و سایر موارد

mehrce

کاربر ممتاز
اما اگه بتونه نیروی زلزله رو مهار کنه فکر کنم وزنش کمتر از دیوار برشی بتنی بشه و این خودش ی پون مثبته
در مورد سوراخ هام فکر کنم اون قسمتها توی تحمل نیرو تاثیری نداشتن و به خاطر کمتر شدن وزن این کارو کرده باشه ( البت فقط در حد ی فرضیه ست )

دیوار برشی فولادی ، تحت زلزله شدید ورقش کمانش میکنه و قسمتی تحت کشش قرار میگیره. خوب در اون صورت این سوراخا باعث تمرکز تنش و ضعیف عمل کردن دیوار نمیشه؟
ssw2.jpg

در دیوار برشی فولادی این کشش ها به قدری مهم هستند که در مدل کردن آنها در sap به جای استفاده از area از المانهای مورب مفصلی استفاده میشه.
توضیح این مطلب در نشریه 360 خودمون اومده و البته من تو سایت خودم هم توضیحات این نشریه رو قرار دادم :
http://elm24.com/2013/02/19/%D9%85%D8%AF%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%B4%DB%8C-%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-sap/

بوگاتی رنسانس

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیوار برشی فولادی ، تحت زلزله شدید ورقش کمانش میکنه و قسمتی تحت کشش قرار میگیره. خوب در اون صورت این سوراخا باعث تمرکز تنش و ضعیف عمل کردن دیوار نمیشه؟
مشاهده پیوست 152211

در دیوار برشی فولادی این کشش ها به قدری مهم هستند که در مدل کردن آنها در sap به جای استفاده از area از المانهای مورب مفصلی استفاده میشه.
توضیح این مطلب در نشریه 360 خودمون اومده و البته من تو سایت خودم هم توضیحات این نشریه رو قرار دادم :
http://elm24.com/2013/02/19/%D9%85%D8%AF%D9%84-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%B4%DB%8C-%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-sap/
والله من محاسبه ای نکردم ، فقط حدثی زدم ک اونم نوشتم در حد یه فرضیه ست
توی تیر لانه زنبوری هم تقریبا اتفاق مشابهی می افته ، یعنی اونجا با تقویت محور ضعیف شاهد ایجاد سوراخهای 6 ضلعی هستیم
منم بر اسا اون تیر ، این فرضیه رو دادم ، که اگر بخوام نظریه اش کنم ، باید محاسبات لازمو انجام بدم :)

Hamid MB

مدیر تالار زنگ تفریح
مدیر تالار
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 152211

دقیقا .... نظر منم همین بود ... البته نمیشه یه طرح همینطوری بیخودی مطرح بشه ,و تایید حتما دلایلی داشته ولی به عنوان یه مثال اگه بخوایم بگیم مثه اینه که یکی برداره دیافراگم سقفو سوراخ سوراخ کنه بگه سقف جدید کشف کردم :D

mehrce

کاربر ممتاز
والله من محاسبه ای نکردم ، فقط حدثی زدم ک اونم نوشتم در حد یه فرضیه ست
توی تیر لانه زنبوری هم تقریبا اتفاق مشابهی می افته ، یعنی اونجا با تقویت محور ضعیف شاهد ایجاد سوراخهای 6 ضلعی هستیم
منم بر اسا اون تیر ، این فرضیه رو دادم ، که اگر بخوام نظریه اش کنم ، باید محاسبات لازمو انجام بدم :)

:smile:دوست عزیز، نظر منم فرضیه است دیگه!:biggrin:
حتما یه علتی داشته که این کارو کرده. داریم بحث میکنیم شاید تونستیم نظریه اش کنیم!:biggrin:

mehrce

کاربر ممتاز
تو بحث تحقیقات دیدم که سوراخ ایجاد میکنن. ولی برای این بوده که اگه لازم شد سوراخ ایجاد کنیم،ببینیم اثرش چیه.
مثلا دیوار برشی فولادی برای LSF رو تو دانشگاه برکلی که آزمایش کردن یه سوراخ به قطر 4 اینچ به شکل زیر توش ایجاد کردن و بعد تحت آزمایش قرار دادن تا ببینن اگه به هر دلیلی (مثلا عبور لوله کشی یا تجهیزات دیگه)لازم شد سوراخ ایجاد بشه ، حالا ببینیم اثرش چیه.
SSW-3.jpg

engineer2

عضو جدید

من هم با حرف شما موافقم،چون بعضی قسمت های این دیوار فولادی تحمل باری نبوده حذف کرده،البته یک سوال برام پیش اومد:چرا سوراخ ها رو زیگزاگی نذاشته و همه در یک ردیف و ستون هستن؟

mehrce

کاربر ممتاز
سلام دوستان.
با توجه به مقاله "تعیین ضریب رفتار دیوار برشی فولادی با درنظر گرفتن اثرات بازشو" که در سومین کنفرانس ملی زلزله و سازه مطرح شده، بازشو در دیوار برشی فولادی باعث افزایش ضریب رفتار شده. در این مقاله با مدل سازی قاب دیوار برشی در نرم افزار ABAQUS منحنی پوش و ضریب رفتار بدست آمده است. پس بازشو در دیوار برشی باعث عملکرد بهتر سازه شده است. البته در این مقاله یک بازشو در هر مدل قرار داده شده و گفته شده است که بعضی مواقع که مجبور به ایجاد بازشو باشیم.
البته یه ایرادی که میشه به این مقاله گرفت اینه که هیچ اثری از تنش های بوجود اومده در صفحه دیوار برشی نیست و فقط منحنی پوش سازه رسم کرده.
اگر نتایج این مقاله درست باشد و تمرکز تنش های موجود که ایشان بررسی نکردند مشکلی بوجود نیاورد، میتوان گفت که سوراخ های ایجاد شده در این دیوار برشی که دوستان عکسشو قرار دادند به خاطر عملکرد بهتر این نوع از دیوار برشی می باشد که البته وزن هم کم شده است.
نظر شما چیه؟

خود مقاله رو در لینک زیر برای دانلود قرار دادم :
دانلود مقاله

آخرین ویرایش:

seresty

عضو جدید
با سلام
جزییات(مقاله) این آزمایش که عکسشو گذاشی رو(دیوار برشی فولادی موجدار با بازشو) اگه مقدوره بدید.با تشکر

eng shahram

عضو جدید
ورق برشی موجب سختی زیاد میشه به همین دلیل المانهای مرزی بار زیادی رو تحمل میکنن و به همین دلیل ابعاد المان مرزی زیاد میشه که برای جلو گیری ار زیاد شدن ابعاد باید سختی ورق رو کاهش داد که یکی از راههاش سوراخ کردن ورق هست

بالا