◄[ درخواست هاي خودتان را پيرامون طراحي سازه هاي فولادي فقط در اين تاپيك مطرح كنيد ]►

◄[ درخواست هاي خودتان را پيرامون طراحي سازه هاي فولادي فقط در اين تاپيك مطرح كنيد ]►

• نرم افزار هاي ساده و كويا و كوتاه ؟

رای: 0 0.0%
  • نرم افزار هاي قابل درك ساده و روان چيست؟

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    0
  • نظرسنجی بسته .

kianiran

عضو جدید
سوال : در بند 8-2 آیین نامه 2800 ذکر شده که تنش مجاز در اعضای مهاربندی باید با ضریب B کاهش یابد

سوال : در بند 8-2 آیین نامه 2800 ذکر شده که تنش مجاز در اعضای مهاربندی باید با ضریب B کاهش یابد

در بند 8-2 آیین نامه 2800 (صفحه 97)ذکر شده که تنش مجاز در اعضای مهاربندی باید با ضریب B کاهش یابد ولی در ویرایش جدید مبحث دهم مقررات ملی ساختمان (1387) این موضوع ذکر نگردیده و بنظر میرسد دیگر لازم نیست رعایت شود . نظر دوستان طراح سازه در این مورد چیست ؟

kianiran

عضو جدید
CBr

CBr

با مراجعه به کتاب های روسازی به جداولی دست می یابید که بر اساس مساحت بار (
سطح اتکای چرخ خودرو یا لیفتراک) و CBR کف بستر ضخامت دال و تسلیح آنرا می دهد .
دقت کنید میلگرد عمومی کف دال زیاد مهم نیست . مهم اولا درز بندی قطعات (حدود 3در 3متر) و سپس میلگردهای صاف و روغن زده شده داخل لوله های پلی اتیلن (نمره 20)است که غلاف ان در یک قطعه و میلگرد آن در قطعه مجاور قرار می گیرد تا در محل درز دالها نیروی برشی قائم منتقل گردد و همزمان امکان انبساط و انقباض دالها با کشیده شدن میلگرد از داخل غلاف فراهم گردد. برای میلگرد عمومی کف دال از آجدار نمره 14 یا 16 هر 20 سانت کفایت میکند ولی چون مرجع آن دستم نیست نمیتوانم قطعی بگویم

alibascpmbok

عضو جدید
برنامه اكسل ساده طراحي تير هاي كمپوزيت

برنامه اكسل ساده طراحي تير هاي كمپوزيت

:smile:نرم افزار دستي فايل اكسل طراحي تير هاي كمپوزيت جهت تكميل طراحي سقفها كمپوزيت به دوستان علاقه مند: alibasseri.cv.eng@gmail.com or ali_basseri@yahoo.com;)

پیوست ها

• compositeپروژه محاسبه س&.rar
    25.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

schwarzreiter

عضو جدید
سلام عزیز منظورت این تیرچه هایی هستش که به جای عضو بتنی زیری از صفحه فولادی استفاده کرده ؟
خوشحال میشم اگه بیشتر توضیح بدی

hamidelahi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شاپور طاحونی یا LRFD دکتر ایرانی

شاپور طاحونی یا LRFD دکتر ایرانی

سلام دوستان.میخواستم بدونم تو طراحی تیرهای فولادی بیشتر از کتاب شاپور طاحونی استفاده میشه یا LRFD دکتر ایرانی?
یکی براساس تنش مجاز طراحی میکنه
یکی هم براساس نهایی طراحی میکنه

golbaghaly

عضو جدید
سوال در مورد استفاده از مهاربند یا قاب خمشی در سازه فولادی

سوال در مورد استفاده از مهاربند یا قاب خمشی در سازه فولادی

سلام.

ببخشید دوستان من یه سوال داشتم! برای پروژه فولاد یه پلان دارم که استادمون گفته در مورد سیستم های مقاوم جانبی اون اول بحث کنیم و مطالعات رفتاری و اقتصادی رو در نظر بگیریم و یه سیستم انتخاب کنیم!
من خواستم با توجه به اقتصادی تر بودن مهاربند هم محور از این سیستم در تمام سازه استفاده کنم ولی نمی دونم که برای استفاده از قاب خمشی چه شرایطی باید داشته باشیم؟ انتخاب سیستم برای سازه چطوریه؟ به پلان سازه بستگی داره و یا به موقعیتش؟؟؟

ممنون می شم کمکم کنید!

omiyan

عضو جدید
سلام.​

ببخشید دوستان من یه سوال داشتم! برای پروژه فولاد یه پلان دارم که استادمون گفته در مورد سیستم های مقاوم جانبی اون اول بحث کنیم و مطالعات رفتاری و اقتصادی رو در نظر بگیریم و یه سیستم انتخاب کنیم!
من خواستم با توجه به اقتصادی تر بودن مهاربند هم محور از این سیستم در تمام سازه استفاده کنم ولی نمی دونم که برای استفاده از قاب خمشی چه شرایطی باید داشته باشیم؟ انتخاب سیستم برای سازه چطوریه؟ به پلان سازه بستگی داره و یا به موقعیتش؟؟؟​

ممنون می شم کمکم کنید!​
سلام نمیدونم میتونم کمک کنم یا نه ولی سعی میکنم
اول اینکه توصیه میکنم که کتاب فولاد شاپور طاحونی روخوب بخونید چون جواب یک سری از سوالهاتون اونجاست .
در مورد انتخاب سیستم قاب خمشی نمیدونم ساختمونتون چند طبقه است ؟ ولی در مورد مهاربندها باید بگم استفاده از مهاربندهای ضربدری برای ساختمانهای دارای چند طبقه خیلی خوب جواب میده ولی برای ساختمانهای تا 3 طبقه میتونید از مهاربندهای v استفاده کنید که مقرون به صرفه ترند البته برای ساختمانهای با طبقات زیاد چون برش زیادی رو به تیر وارد میکنند اصلا مقرون به صرفه نیستند من این رو خودم چک کردم .

golbaghaly

عضو جدید
ساختمون من 3 طبقه اس!پلان هم متقارنه ولی در جهت X پنجره دارم نمی خوام قاب خمشی باشه آخه باید مسائا اقتصادی رو هم در نظر بگیرم! البته این نظر منه! چون قاب اقتصادی مقرون به صرفه نیس برای ساختمان 3 طبقه!این فایلی که می زارم نظر یکی از اساتیدم بود! گفت طرفای پله هم مهاربند می شه بزاری!

ممنون می شم نظرتون رو هم بدید.بادبندی.jpg

omiyan

عضو جدید
ساختمون من 3 طبقه اس!پلان هم متقارنه ولی در جهت X پنجره دارم نمی خوام قاب خمشی باشه آخه باید مسائا اقتصادی رو هم در نظر بگیرم! البته این نظر منه! چون قاب اقتصادی مقرون به صرفه نیس برای ساختمان 3 طبقه!این فایلی که می زارم نظر یکی از اساتیدم بود! گفت طرفای پله هم مهاربند می شه بزاری!

ممنون می شم نظرتون رو هم بدید.مشاهده پیوست 47732

سلام برای انتخاب جای مهاربندها اختیار عمل با خود طراح است بطورکلی در مسیر تیغه هایی که سرتاسری هستند میتوانید از مهار بندها استفاده کنید که اطراف پله ها به دلیل نبود بازشو پنجره مکان مناسب زیادی پیدا میشود در قسمتهایی هم که پنجره دارید میتوانید از مهاربندهای v باز یا برعکس آن استفاده کنید و چون ساختمانتان سه طبقه است از نظر اقتصادی نیز به صرفه خواهد بود . من پیشنهاد میکنم از دو سیستم مهاربند v و ضربدری تواما استفاده کنید . اطراف راه پله ضربدری و در دیوارهای پیرامونی v استفاده کنید در تیغه های جدا کننده واحدها هم میتوانید از مهاربند ضربدری که مقرون به صرفه ترین مهاربند است استفاده کنید . در ضمن در دیوارهای همسایه ها نیز که پنجره ندارید نیز به همین منوال است البته استفاده زیاد از مهار بند نیز باعث صلبیت بیش از حد سازه تان میشود که با مدل کردن میتوانید به نتایج درستی برسید . ببخشید اطلاعات من خیلی قدیمی است و از درسهایی که 10 سال پیش آموختم دارم سعی میکنم کمکی کرده باشم . بیشتر سعی کنید .

golbaghaly

عضو جدید
folad-Model_000.jpg
اتفاقا اطلاعات عالی دادین.ممنون از لطفتون.
با چند نفر که مشورت کردم گفتن که این کارو بکنم که در جهت Y که مهاربند هم محور می زاریم ولی در جهت X دور اتاقک پله بزاریم که بازم اقتصادی می شه. از طرفی یکی از اساتیدم میگفت که چون پنجره های تهویه حمام که در پاسیو باز می شه کوچیکه اونجا هم می شه بادبند هم محور گذاشت
عکس رو پیوست می کنم

golbaghaly

عضو جدید
شکل پذیری؟

شکل پذیری؟

سلام دوستان

برای تعیین شکل پذیری و اینکه بدونیم سازه تا چه حد شکل پذیری داره بهم گفتن تو آیین نامه 2800 نوشته!بخونی می فهمی!من که زیر و رو کردم خبری نبود!

ساختمان فولادی 3 طبقه با سیستم قاب ساختمانی ساده و مهاربندی هم محور در هر دو جهت با ضریب بازتاب 6.
ساختمان مسکونی با اهمیت متوسط و زمین هم نوع 3 و لرزه خیزی هم متوسطه!

شکل پذیری؟؟؟

golbaghaly

عضو جدید
محاسبات ساختمان-مبانی مقدماتی

یه فایل خیلی عالی از یکی از اساتید خودم دارم که تو جهاد دانشگاهی تدریس کردن گویا!!! استاد نوید سیاه پلو

در مورد محاسبات و مبانی مقدماتی برای طراحی سازه هستش! به من که خیلی کمک کرد و باعث شد دید کلی خوبی بهم بده!

به امید فعالیت بیشتر!!!

آخرین ویرایش:

golbaghaly

عضو جدید
سلام برای انتخاب جای مهاربندها اختیار عمل با خود طراح است بطورکلی در مسیر تیغه هایی که سرتاسری هستند میتوانید از مهار بندها استفاده کنید که اطراف پله ها به دلیل نبود بازشو پنجره مکان مناسب زیادی پیدا میشود در قسمتهایی هم که پنجره دارید میتوانید از مهاربندهای v باز یا برعکس آن استفاده کنید و چون ساختمانتان سه طبقه است از نظر اقتصادی نیز به صرفه خواهد بود . من پیشنهاد میکنم از دو سیستم مهاربند v و ضربدری تواما استفاده کنید . اطراف راه پله ضربدری و در دیوارهای پیرامونی v استفاده کنید در تیغه های جدا کننده واحدها هم میتوانید از مهاربند ضربدری که مقرون به صرفه ترین مهاربند است استفاده کنید . در ضمن در دیوارهای همسایه ها نیز که پنجره ندارید نیز به همین منوال است البته استفاده زیاد از مهار بند نیز باعث صلبیت بیش از حد سازه تان میشود که با مدل کردن میتوانید به نتایج درستی برسید . ببخشید اطلاعات من خیلی قدیمی است و از درسهایی که 10 سال پیش آموختم دارم سعی میکنم کمکی کرده باشم . بیشتر سعی کنید .

در یک جهت که دو سیستم نمی شه قرار داد.

من فایل رو ضمیمه کردم ببنید تائید می کنید!؟؟
در جهت Y بادبند ضربدری و در جهت X دور باکس پله!!!

خودم حس می کنم درست نیست با توجه به مرکز جرم! خیلی متقارن نمی شه!

MEHDI759

عضو جدید
سلام
ميتونيد تو ETABS كار كنيد و جاي بادبنداتون رو چند بار جابجا كنيد هر كدوم بهتر جواب داد همونو بذاريد ...

golbaghaly

عضو جدید
ممنون از راهنمایی تون ولی پروژه من کاملا دستیه! و باید با دست انجام بدم و همین طوری هم توجیه کنم برای استادم!
ممنون می شم نظرتون رو در مورد پلان بادبندی شده بدید!

rasool.civil

مدیر بازنشسته
مشاهده پیوست 47882
اتفاقا اطلاعات عالی دادین.ممنون از لطفتون.
با چند نفر که مشورت کردم گفتن که این کارو بکنم که در جهت Y که مهاربند هم محور می زاریم ولی در جهت X دور اتاقک پله بزاریم که بازم اقتصادی می شه. از طرفی یکی از اساتیدم میگفت که چون پنجره های تهویه حمام که در پاسیو باز می شه کوچیکه اونجا هم می شه بادبند هم محور گذاشت
عکس رو پیوست می کنم
سلام
به نظر من بادبند ها تو ضلع شرقی غربی رو از دهانه های وسط به کنار منتقل کن و فقط تو همکف تو دهانه های وسطی بذار باشن چون دهانه های کناری به نظر کوچیکتر هستن(درسته؟فاصله بین ستونها؟؟)تو دهنه بزرگ خود پروفیل بادبند هم تپل میشه
بعد دوباره اون وسط تو ضلع شرقی غربی و همینطور شمالی و جنوبی پاسیو هم بادبند بذار

omiyan

عضو جدید
در یک جهت که دو سیستم نمی شه قرار داد.

من فایل رو ضمیمه کردم ببنید تائید می کنید!؟؟
در جهت Y بادبند ضربدری و در جهت X دور باکس پله!!!

خودم حس می کنم درست نیست با توجه به مرکز جرم! خیلی متقارن نمی شه!
در یک جهت عرض نکردم . در دو جهت استفاده کنید و مقایسه کنید

hamidkurd

عضو جدید
کمک در مورد اجرای سقف دال بتنی در سازه های فلزی

کمک در مورد اجرای سقف دال بتنی در سازه های فلزی

سلام و خسته نباشید به همه ی دوستان و مهندسای باشگاه

لطف کنید من رو در مورد اجرای سقف دالی در سازه های فلزی کمک کنید
ضخامت و اینکه روی تیر قرار میگیره یا داخل تیر و چطور مهار میشه و ...:redface:

بالا