◄[ درخواست هاي خودتان را پيرامون طراحي سازه هاي فولادي فقط در اين تاپيك مطرح كنيد ]►

◄[ درخواست هاي خودتان را پيرامون طراحي سازه هاي فولادي فقط در اين تاپيك مطرح كنيد ]►

• نرم افزار هاي ساده و كويا و كوتاه ؟

رای: 0 0.0%
  • نرم افزار هاي قابل درك ساده و روان چيست؟

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    0
  • نظرسنجی بسته .

atbina

عضو جدید
www.libgen.org
یه سایت روسیه که هر مقاله ای بخای مجانی میده

امیر تنها

عضو جدید
ترکیب بار

ترکیب بار

توی طراحی ،ترکیب بار 0.75(D+L+E)رو داریم ،ک مثلا برای تیر هم تحت بار ثقلی (مرده و زنده )و هم تحت بار جانبیE(از روش پرتال )رفتیم ،ک برای مرده و زنده اگه قاب خمشی بود از روش یک دهم دهانه و اگه مهاربندی بود از ql2/8میریم ،تا اینجا ک درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حالا سوال اصلیم اینه اگه سیستممون مهاربندی بود توی ترکیب بار فقط D+Lرو جایگذاری میکنیم دیگه کاری با E نداریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟درسته؟ولی تو قاب خمشی Eرو هم باهاشون جمع میکنیم؟؟؟؟؟و توی ستون هم همینطوره؟

امیر تنها

عضو جدید
خودم جواب میدم:توی مهاربندی اون دهنه هایی ک بادبند داره باید تحت بار زلزله هم حساب بشه ،ولی بقیه تحت بار مرده و زنده،توی قاب خمشی کلا تحت مرده و زنده و زلزله
با تشکر

نسیم2013

عضو جدید
سلام و یه سوال؟

سلام و یه سوال؟

سلام چرا تو کتابهای طراحی بتنی ذکر شده که فقط ستون هایی که در گوشه قرار دارند تحت خمش دو محوره قرار می گیرن و برای انها روش هایی مثل معکوس بار و منحنی هم بار برای طراحی ذکر شده ، در جالی که به علت یکپارچه بودن اتصال تیر به ستون مسلما همه ستون ها حول هر دو محور خود تحت خمش قرار می گیرند ؟

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام چرا تو کتابهای طراحی بتنی ذکر شده که فقط ستون هایی که در گوشه قرار دارند تحت خمش دو محوره قرار می گیرن و برای انها روش هایی مثل معکوس بار و منحنی هم بار برای طراحی ذکر شده ، در جالی که به علت یکپارچه بودن اتصال تیر به ستون مسلما همه ستون ها حول هر دو محور خود تحت خمش قرار می گیرند ؟

سلام دوست من در ستونهای گوشه لنگر خمشی دو طرفه بیشتر از ستونهای میانی هستش ولی در ستونهای

میانی نیز (اگر در هر دو جهت سیستم قاب خمشی رو داشته باشي) خمش دوطرفه ميتوني بدست بياري

با توجه به بالا بودن لنگر در ستونهای کناری، این ستونها مثال خوبی برای بررسی اندرکنش هستش ولی میانی

حتما بايد كنترل كني..

ياسين!

عضو جدید
سوال؟؟

سوال؟؟

سلام آيا محدوده ميزان هوا در بتن كه معمولاً بين 3 تا 7% حجمي بتن در نظر گرفته ميشه تقريباً براي رسيدن به تمامي اهداف مورد نظر كفايت مي كنه؟

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام آيا محدوده ميزان هوا در بتن كه معمولاً بين 3 تا 7% حجمي بتن در نظر گرفته ميشه تقريباً براي رسيدن به تمامي اهداف مورد نظر كفايت مي كنه؟

اره .. توي خيلي از بتن ها هوا داده شده اين محدوده (بر اساس حجم كل بتن) جوابگو هستش !

توي شرايط محيطي مختلفي داده شده و محدوده هايي بر اساس اندازه هاي مختلف سنگدانه

هاي درشت تعيين ميكنن. و با زياد كردن ميزان ملات مصرفي ميزان حباب هواي بيشتري در نظر گرفته

ميشه دوست من طبق اين دستورالعمل عامل تعيين كننده براي قرار گرفتن حباب هوا در دامنه مجاز

به ميزان افزودني هوا وابسته مي باشد.

نسیم2013

عضو جدید
ستونهاي با مقطع متغير در سوله ها

ستونهاي با مقطع متغير در سوله ها

سلام دوستان ستونهاي با مقطع متغير در سوله ها چگونه طراحي دستي مي شوند؟ در آيين نامه كه بندي مربوط به اين مسئله وجود نداره. چندين مسئله مهم هست كه يافتن طول تكيه گاه جانبي و همچنين ممان اينرسي مؤثر در محاسبه بار مجاز و موارد ديگر كه يا بايد به صورت تقريبي عمل شود و ضعيف ترين مقطع در نظر گرفته شود، كه مسلما اقتصادي نخواهد بود. يا اينكه بايد مرجع آيين نامه اي وجود داشته باشه

عزيز خشمان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان ستونهاي با مقطع متغير در سوله ها چگونه طراحي دستي مي شوند؟ در آيين نامه كه بندي مربوط به اين مسئله وجود نداره. چندين مسئله مهم هست كه يافتن طول تكيه گاه جانبي و همچنين ممان اينرسي مؤثر در محاسبه بار مجاز و موارد ديگر كه يا بايد به صورت تقريبي عمل شود و ضعيف ترين مقطع در نظر گرفته شود، كه مسلما اقتصادي نخواهد بود. يا اينكه بايد مرجع آيين نامه اي وجود داشته باشه

سلام. یک روش منطقی این هستش که در نرم افزار ستون ها و تیرهای قاب رو به صورت تکه مدل كنيد ! مثلا همه تیرها و ستونها رو به چهار قسمت تقسیم کنید و بعد برای آنالیز از آیین نامه AISC2005 استفاده كنيد و روش Direct analysis method را انتخاب كنيد. در روش direct analysis method نیازی به ضریب K نخواهی داشت لازمه اينم بگم که روش LRFD ایران مطابقت خوبی با AISC 2005 داره.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار

سلام
توی نرم افزار ایتبس بخشی وجود داره توش میتونید مقاطع متغیر رو بهش تعریف کنید و توی مدل سوله ازش استفاده کنید . نتیجه اش هم دقیق هست .

با تشکر

leilinnn

عضو جدید
طراحی پایپرک - برای دوستانی که در زمینه نفت و گاز فعالند

طراحی پایپرک - برای دوستانی که در زمینه نفت و گاز فعالند

سلام دوستان
یک پیشنهاد
دوستانی که در زمینه طراحی سازه های صنعتی مثل پلنت های نفت و گاز و معدنی و ... مشغول به کارند خوبه که یک بخش ویژه باز بشه و در زمینه طراحی سازه و بخش سیویل اطلاعاتمون رو با بقیه به اشتراک بگذاریم
من در اینجا یک فایل طراحی پایپرک رو که به عنوان یکی از مهمترین سازه ها در پلنت های پتروشیمی است قرار میدم.
ان شا الله که این بخش توسط مدیر محترم راه اندازی بشه و در دیسیپلین های سازه و سیویل شروع کنیم به گذاشتن اطلاعاتمشاهده پیوست SAP2000 Piperack Tutorial 2010.pdf

astiarcho

عضو جدید
سلام
در طراحی سازه ی ستون های توخالی یا همان h.s.s میتوان بصورت خالی به کار گرفته شوند یا باید درون آن را بتن ریزی کرد؟
برای ستون گذاری دهانه ی 10 متر ی یک مسکونی سه طبقه میتوان از این ستون های استفاده کرد؟ حداکثر و حداقل ابعاد و ضخامت آن چقدر باید باشد؟
ضمنا آیا تیرچه های فلزی قابلیت پوشاندن بر 10 متری را دارند؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام
در طراحی سازه ی ستون های توخالی یا همان h.s.s میتوان بصورت خالی به کار گرفته شوند یا باید درون آن را بتن ریزی کرد؟
برای ستون گذاری دهانه ی 10 متر ی یک مسکونی سه طبقه میتوان از این ستون های استفاده کرد؟ حداکثر و حداقل ابعاد و ضخامت آن چقدر باید باشد؟
ضمنا آیا تیرچه های فلزی قابلیت پوشاندن بر 10 متری را دارند؟

با سلام
ستون های تو خالی که با تیر ورق درست میشن ، با بتن پر نمیشن .
برای ستون گذاری دهنه ده متری ساختمان سه طبقه ، استفاده از این نوع ستون ها ، صرفه ی اقتصادی نداره و میشه با پروفیل های متداول طراحی کرد . ابعاد و ضخامت ها با محاسبات بدست میان .
تیرچه ، حداکثر تا 8 متر رو میتونه پوشش بده ولی برای سازه های فولادی ، از عرشه فولادی یا سقف کامپوزیت استفاده میکنن .

با تشکر
:gol::gol:

sahel70

عضو جدید
◄[ درخواست هاي خودتان را فقط در اين تاپيك مطرح كنيد ]►

◄[ درخواست هاي خودتان را فقط در اين تاپيك مطرح كنيد ]►

سلام دوستان ،کسی معادله حاکم بر جابجایی تیر دو سر آزادو می دونه؟تحت تمامی بارهای وارده

VAHID.MAKU

عضو جدید
سوله گاوداری

سوله گاوداری

سلام خدمت دوستان عمران. ما یه سوله واسه گاوداری میخاییم طراحی کنیم دست به دامن شما شدیم !:gol:
ابعاد سوله مورد نظرمون 12 در 24 متره با ارتفاع 4 متر.من یه طرحی خودم ذهنی کشیدم میخاستم که اشکالاتشونو به کمک شما اصلاح کنم.
فاصله خرپاها از هم دیگه رو 4 متر در نظر گرفتم. یعنی کلا 7 تا خرپا داریم(اگه کم یا زیاده بگین ) ارتفاع خرپا هم 2 متره. یعنی مرتفع ترین جای سقف از زمین 6 متره.
تیر های هم که روی خرپاها نصب میشه به فاصله 1 متر در نظر گرفته شده که اونم اگه فصلش کم یا زیاده بهم بگین.
نمای دید از بالای سوله و او خرپای طراحی شده رو روی یک فایل pdf گذاشتم که واضح تر منظورمو میرسونه.
چون من اصطلاحات شما مهندسای عمرانو بلد نبودم به زبون خودمونی گفتم شما به بزرگی خودتون ببخشید. با تشکر از همتون

پیوست ها

• خرپا.pdf
    228 کیلوبایت · بازدیدها: 0

BIDKALAMEH

عضو جدید
انتقال نیرو ، عمل و عکس العمل در تمامی اجسام با زاویه 45 درجه می باشد وقتی جسم سختی نرمال داشته باشد

asma_rosie

عضو
سلام دوستان،من دارم با نرم افزار pdms یک سکوی فرایندی گازی رو مدل می کنم.ابتدا می خوام قبل از پایپینگ، استراکچرش رو مدل کنم امانمی دونم از کجا شروع کنم.یک سکوی دریایی با 4 طبقه.ممنون میشم در حد مبتدی( رشته من سازه نیست) راهنماییم کنین که از کجا شروع کنم.یکم سر در گم شدم.با سپاس فراوان

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام دوستان،من دارم با نرم افزار pdms یک سکوی فرایندی گازی رو مدل می کنم.ابتدا می خوام قبل از پایپینگ، استراکچرش رو مدل کنم امانمی دونم از کجا شروع کنم.یک سکوی دریایی با 4 طبقه.ممنون میشم در حد مبتدی( رشته من سازه نیست) راهنماییم کنین که از کجا شروع کنم.یکم سر در گم شدم.با سپاس فراوان

با سلام
میخوایید مدل سازی در این نرم افزار خاص باشه ؟؟(نرم افزار pdms)
یا نه توی نرم افزار ایتبس باشه ؟؟

asma_rosie

عضو
با سلام
میخوایید مدل سازی در این نرم افزار خاص باشه ؟؟(نرم افزار pdms)
یا نه توی نرم افزار ایتبس باشه ؟؟
خیلی حرفه ای نمیخوام رو استراکچر کار کنم( کار اصلیم پایپینگه ) در حد رفع نیاز و جهت اطلاع خودم،مایلم با ماژول استراکچر pdms کار کنم

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
خیلی حرفه ای نمیخوام رو استراکچر کار کنم( کار اصلیم پایپینگه ) در حد رفع نیاز و جهت اطلاع خودم،مایلم با ماژول استراکچر pdms کار کنم

ببینید ، این نرم افزار ماژول استراکچر برای مهندسی عمران کاربرد ندارد و فکر نکنم کسی اشنا باشه باهاش ...
ای کاش سوالتون رو در تالار مهندسی شیمی یا مهندسی نفت بیان کنید . فکر کنم دوستان شیمی و نفت بتونند بهتر راهنماییتون کنند .

[h=2]مهندسی شیمی
[/h]
و

[h=2]مهندسی نفت
[/h]

با تشکر

heidaryjame

عضو جدید
باسلام خدمت دوستان عزیز
برای محاسبات یه پله اسپیرال (دورانی) به عرض 1.10 متر و ارتفاع 4متر ازدوستان راهنمایی میخواستم. کف پله بوسیله ورق کارشده که فقط در ابتدا و انتهای +0.00 و +4.00 گیرداری دارد. اگر وزن زنده ومرده پله را حالت اداری درنظر بگیریم برای محاسبات وزق تحتانی (کف پله) چه مراحلی بایدانجام داد. پیشاپیش ازدوستان عزیز بابت راهنماییشون ممنونم.

بالا