◄[درخواست هاي خودتان را پيرامون درس سازه هاي بتني فقط در اين تاپيك مطرح كنيد ]►

◄[درخواست هاي خودتان را پيرامون درس سازه هاي بتني فقط در اين تاپيك مطرح كنيد ]►

• عالی

رای: 1 50.0%
  • خوب

رای: 1 50.0%
  • بسیار خوب

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    2

coma

عضو جدید

م.كمالي

عضو جدید
يك سوال در مورد پيچش

يك سوال در مورد پيچش

با سلام
در چه موقع كنترل پيچش روي تير بتني انجام ميگيرد؟ بصورت عملي تير بايد در چه شرايطي باشد تا كنترل پيچش الزامي گردد؟
متشكرم

kianiran

عضو جدید
معمولاً در دو حالت باید پیچش در تیر بتنی کنترل شود :
اول - در حالتی که تیر بصورت ربع دایره یا قطاع دایره کنسول شود و تحت خمش و پیچش همزمان واقع گردد
دوم - یک تیر کنسول از تیر بتن آرمه بیرون زده باشد
ضمناً در برنامه etabs در تقاطع تیر با تیر نیز لنگر پیچشی ایجاد میشود که واقعی نبوده و باید در بخش release ها پیچش ان آزاد گردد

Dez.Fuli

عضو جدید
فرموله کردن محاسبات شالوده های با برون محوری دو طرفه !

فرموله کردن محاسبات شالوده های با برون محوری دو طرفه !

در کتاب اصول مهندسی ژئوتکنیک براجا، ترجمه آقای طاحونی جلد دوم:
در فصل سوم صفحه 174 در مورد ظرفیت باربری شالوده های با برون محوری دو طرفه بحث شده است.
در این قسمت 4 حالت مختلف توضیح داده شده که در حالت اول تمام محاسبات به صورت کامل ارائه شده ولی در سه قسمت بعدی محاسبه خروج از مرکزیت های دو طرفه L1/L L2/L , B1/B , B2/B به جدول ارجاع داده شده است و داده ها از جداول مذکور قابل استخراج است.
.
.
.
من دنبال فرموله کردن این قسمتها هستم.
کسی تا حالا این کار رو انجام داده که من رو هم راهنمایی کنه؟!
یا منبعی که فرمول های کامل محاسبات فوق الذکر رو داشته باشه بهم معرفی کنه؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
در کتاب اصول مهندسی ژئوتکنیک براجا، ترجمه آقای طاحونی جلد دوم:
در فصل سوم صفحه 174 در مورد ظرفیت باربری شالوده های با برون محوری دو طرفه بحث شده است.
در این قسمت 4 حالت مختلف توضیح داده شده که در حالت اول تمام محاسبات به صورت کامل ارائه شده ولی در سه قسمت بعدی محاسبه خروج از مرکزیت های دو طرفه L1/L L2/L , B1/B , B2/B به جدول ارجاع داده شده است و داده ها از جداول مذکور قابل استخراج است.
.
.
.
من دنبال فرموله کردن این قسمتها هستم.
کسی تا حالا این کار رو انجام داده که من رو هم راهنمایی کنه؟!
یا منبعی که فرمول های کامل محاسبات فوق الذکر رو داشته باشه بهم معرفی کنه؟
یعنی میخواید با نرم افزار این کارو انجام بدید؟مثلا یه فایل اکسل که بتونه محاسبات رو انجام بده؟

coma

عضو جدید
سلام یک فایل طراحی فونداسیون به زبان اصلی( انگلیسی)براتون میزارم که خیلی کامل و همراه با مثال هم است امیدوارم مفید باشه

پیوست ها

• Eng. khalid Footing-design.rar
    1.6 مگایابت · بازدیدها: 0

giggle

عضو جدید
درخواست راهنمایی

درخواست راهنمایی

من یه چند تا سوال کوچیک ار یه مهندس عمران دارم واقعا پردرآمد ترین گربیش عمران چیه
؟؟؟؟؟؟؟:eek::)

kheir khah

عضو جدید
سلام خوبین در جواب دوستم باید بگم که مهندسی راه پر دردسره همیشه تو ناکجا آباد ها باید باشی بین راه ها... عمران ساختمان هم درامدش خوبه هم تو شهر تره عمران آبم معمولا سد و کانال آب و تصفیه خونه اینچیزاست اما ساختمان خودت هم می تونی با سرمایه خودتم کار انجام بدی .

valentino

عضو جدید
نیاز به یک گزارش کامل در ارتباط با پروسه کامل ساخت ساختمان دارم

نیاز به یک گزارش کامل در ارتباط با پروسه کامل ساخت ساختمان دارم

سلام دوستان
من برای یک بخشی از سمینارم نیاز به مراحل کامل ساخت یک ساختمان از ابتدا (فونداسیون و خاکبرداری) تا انتها (نما و تو کاری) دارم
اگر کسی مطلبی در این باره داره برام ایمیل کنه
ممنون
pahlevan68@gmail.com

alaaaa

عضو جدید
راهنمایی درباره پی یک سازه بتن آرمه با 3 طبقه و یک پیلوت

راهنمایی درباره پی یک سازه بتن آرمه با 3 طبقه و یک پیلوت

من نیاز به کمک از طرف مهندس عمران های عزیز دارم.
امکان داره که یه سازه بتن آرمه با 4 سقف در پی به نحوی طراحی بشه که میزان حداقل آرماتور پی که همون 0.0035 باشه رعایت نشه مثلا این عدد 0.0026 بیاد؟ وقتی هم بپرسی چرا ،دلیل نداشته باشن و فقط بگن نقشه از کنترل در اومده( البته این رو هم بگم که آخر سر خودشونم قبول می کردن یه کوچولو ،اشکال های نقشه خیلی زیاده)
زمین از نظر هندسی به نسبت 1 به 3 است تقریبا.
ابعاد زمین 13.85*5.10 متر و 2 آکس عمودی و 3 آکس افقی داده شده.
در مقطع پی 120*75 سانتیمتری که به صورت نواری طراحی شده 7 آرماتور 20 در بالا و 7 آرماتور 20 در پایین داده شده. البته تقویتی هاش هم از آرماتور 25 هستش.
حالا سوال اینه که برای همچین سازه ای باید میزان آرماتور بره بالا یا اینکه ابعاد پی کوچک تر بشه؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
من نیاز به کمک از طرف مهندس عمران های عزیز دارم.
امکان داره که یه سازه بتن آرمه با 4 سقف در پی به نحوی طراحی بشه که میزان حداقل آرماتور پی که همون 0.0035 باشه رعایت نشه مثلا این عدد 0.0026 بیاد؟ وقتی هم بپرسی چرا ،دلیل نداشته باشن و فقط بگن نقشه از کنترل در اومده( البته این رو هم بگم که آخر سر خودشونم قبول می کردن یه کوچولو ،اشکال های نقشه خیلی زیاده)
زمین از نظر هندسی به نسبت 1 به 3 است تقریبا.
ابعاد زمین 13.85*5.10 متر و 2 آکس عمودی و 3 آکس افقی داده شده.
در مقطع پی 120*75 سانتیمتری که به صورت نواری طراحی شده 7 آرماتور 20 در بالا و 7 آرماتور 20 در پایین داده شده. البته تقویتی هاش هم از آرماتور 25 هستش.
حالا سوال اینه که برای همچین سازه ای باید میزان آرماتور بره بالا یا اینکه ابعاد پی کوچک تر بشه؟

سلام
این مقدار 0.0035 بر اساس کادام آیین نامه است؟
با توجه به اینکه مقدار حداقل آرماتور طولی در فنداسیون نواری (برابر0.002bh) میباشد
به نظر میرسد مقطع یزگ و آرماتور زیاد است
البته باید موقعیت و کاربری را در نظر گرفت

samfire

عضو جدید
slmo

slmo

.bebinin baazi az hade aghalaye ayin nameiro mishe ba reayate chan ta band khaseo vije kamtar az on meghdar gerf vali in yeki ro na.ini ham ke gofi bayad meghdare armatora bishtar she ya masahate pey bastegi be kheyli chiza dare mese vazne sazato type zaminet

saberx

عضو جدید
سوال درباره بتن

سوال درباره بتن

میشه یکی بگه رابطه ی مقاومت مشخصه بتن با مقاومتی که در طرح اختلاط بدست میاد ومقاومت محاسبه شده چیه؟

ali_60

عضو جدید
هردو مقاومت فشاری بتن که مقاومت مشخه بر اساس ازمونهای استوانه ای و مقاومت در طرح اختلاط بر اساس میانگین حداقل سه نمونه مکعبی یا استوانه ای بتن بعد از اختلاط

م.كمالي

عضو جدید
میشه یکی بگه رابطه ی مقاومت مشخصه بتن با مقاومتی که در طرح اختلاط بدست میاد ومقاومت محاسبه شده چیه؟
با سلام دوست عزيز

مقاومت مشخصه بتن مقاومتي هست كه يك طراح براي سازه اي كه طراحي ميكنه در نظر ميگيره بعد در اجرا ميان اين مقاومت رو به آزمايشگاه ميدن كه طرح اختلاط براي اين مقاومت رو ارائه بده و زماني كه يك سازه داره اجرا ميشه جهت كنترل از بتني كه ريخته ميشه نمونه ميگيرن و در آزمايشگاه اين نمونه شكسته ميشه تا مقاومت بر اساس مقاومت طراحي و طرح اختلاط ارائه شده باشه .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
راهنمای طراحی دیوارهای حائل (نشریه 308)

به حجم 15 مگابایت​

در فرمت پی دی اف (pdf)​
لینک دانلود :​
http://tec.mporg.ir/saman/Zavabet/download.aspx?fname=CODE308.pdf

reza2011

عضو جدید

دوست عزيز اگر سئوال يا درخواستي داري بايد در تالار درخواست ها مطرح كني . ضمنا همين سئوالات شما در اين تاپيك پرسيده شده و من به زودي جواب بعضي هاش رو ميدم .... لطف كن تاپيك جداگانه نزن و فقط از طريق همين تاپيك جواب سئوالات رو پيگيري كن . موفق باشي .

zahra.civil

عضو جدید
آموزش طراحي ساختمان بتني نا منظم ( تحليل ديناميكي)

آموزش طراحي ساختمان بتني نا منظم ( تحليل ديناميكي)

دراین فایلی که اینجا میذارم ساختمان نامنظم بتنی با نرم افزارETABS مدلسازی شده است.امیدوارم استفاده کنید.

http://www.4shared.com/office/lZ6-sI8u/Learning_Etabs_Dynamic.html

پیوست ها

• Learning Etabs Dynamic.pdf
    7.4 مگایابت · بازدیدها: 0

tara_baran

عضو جدید
کمک کنید(درس سازه های بتنی)

کمک کنید(درس سازه های بتنی)

1-چه شکلی از اشکال زیر برای ستون بتنی مناسب تر است ؟(با ذکر دلیل) 1.مستطیل 2.دایره 3.شش ضلعی
2_شرایط مناسب برای بتن ریزی در هوای گرم را توضیح دهید.1-عمل اوری 2-جلوگیری از پوکی بتن
3-بتن در مناطق ساحلی چه خصوصیاتی باید دارا باشد.
4-حداقل و حداکثر میزان میلگرد در سازه های زیر از ایین نامه بتن ایران(ابا)استخراج کنید
1.تیر ها و پل ها
2.ستون ها
3.دیوار برشی
4.دال بتنی
5.فونداسیون
5_بحث شکل پذیری در سازه های بتنی؟
من نیاز مبرمی به جوابه این سوالات دارم تا هفته دیگه لطفا به من کمک کنید و در صورت دانستن سوالات به من کمک کنید

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
1-چه شکلی از اشکال زیر برای ستون بتنی مناسب تر است ؟(با ذکر دلیل) 1.مستطیل 2.دایره 3.شش ضلعی
2_شرایط مناسب برای بتن ریزی در هوای گرم را توضیح دهید.1-عمل اوری 2-جلوگیری از پوکی بتن
4-حداقل و حداکثر میزان میلگرد در سازه های زیر از ایین نامه بتن ایران(ابا)استخراج کنید
1.تیر ها و پل ها
2.ستون ها
3.دیوار برشی
4.دال بتنی
5.فونداسیون
من نیاز مبرمی به جوابه این سوالات دارم تا هفته دیگه لطفا به من کمک کنید و در صورت دانستن سوالات به من کمک کنید
خوش امد میگم به شما دوست تازه وارد
جهت رسیدن به تمامی جوابها پیشنهاد میکنم به کتاب سازه های بتن ارمه(دو جلد)دکتر مستوفی نژاد مراجعه کنید

tara_baran

عضو جدید
خوش امد میگم به شما دوست تازه وارد
جهت رسیدن به تمامی جوابها پیشنهاد میکنم به کتاب سازه های بتن ارمه(دو جلد)دکتر مستوفی نژاد مراجعه کنید

من کتابشو ندارم و تا هفته ی دیگه اونقدر کارای تحویل رو سرم ریخته که دارم دیوونه می شم :cry:

reza2011

عضو جدید
1.تیر ها و پل ها
2.ستون ها
3.دیوار برشی
4.دال بتنی
5.فونداسیون

تارا جان چون رشتتون معماري هست من تا حدي در پاسخ سئوالات كمكتون ميكنم :

سئوال اول :

هر 3 شكل ستون مناسب هستند وليكن اجراي ستون مستطيل شكل داراي سهولت بيشتري هست . زيرا قالب آن فراوان يافت شده و به سادگي هم نصب ميشود . در ستونهايي كه نام برديد هر چه از سمت راست به سمت چپ ميرويم به دليل سخت شدن و پيچيده شدن شكل قالب هزينه قالب بندي و اجرا افزايش مي يابد . مثلا در ستون با مقطع دايره حتما بايد خاموت دورپيچ رعايت شود . بنابر اين من فكر ميكنم از نظر كارايي هر 3 ستون يكسان هستند . وليكن از نظر هزينه اجرايي مسلما ستون با مقطع مستطيل انتخاب اول ميباشد . ستونهاي گرد عموما در ساختمانهايي با كاربري عمومي استفاده ميشوند . زيرا در چنين ساختمانهايي در لابي ها ستون ديده ميشود از اين رو ستون با مقطع دايره داراي زيبايي بيشتري ميباشد . ستون با مقطع 6 ضلعي به دليل خيلي خاص بودن شكل خود داراي هزينه قالب بند بسيار بالاتري نسبت به ستون با مقطع گرد ميباشد .

سئوال دوم :

براي پاسخ اين سئوالت كافيه به اين سايت مراجعه كني كه بتن ريزي در هواي گرم رو بطور بسيار جامع و كامل مورد بررسي قرار داده .

سئوال سوم :

بتن‌ريزي در مناطق ساحلي خليج فارس و درياي عمان

در مناطق ساحلي خليج فارس و درياي عمان ضمن رعايت ضوابط بتن‌ريزي در هواي گرم موارد زير نيز بايد مراعات شود:

مصالح مناسب به شرح فوق انتخاب و نسبتهاي اختلاط چنان تعيين گردند كه از مصرف سيمان زياد احتراز شده و نسبت آب به سيمان و نفوذپذيري كاهش يابد.

از سيمان مناسب با گرمازايي كم، سيمان پرتلند نوع 2 و يا نوع 1 با پوزولان و يا سيمانهاي پرتلند آميخته پوزولاني يا روباره‌اي و يا ساير سيمانهاي پوزولاني استفاده شود. مقدار پوزولان بستگي به نوع آن و موقعيت محيطي سازه دارد.

مقدار كلريدهاي آب مصرفي بايد كمتر از 500 قسمت در ميليون باشد. ساير خصوصيات آب مصرفي بايد با جدول 4-5 مطابقت داشته باشد. ميزان كل كلريد قابل حل در آب در بتن سخت شده 28 روزه، ناشي از تمامي مواد تشكيل دهنده بتن نبايد از مقادير جدول 4-18 تجاوز نمايد.

استفاده از آب نمكدار بويژه آب دريا براي شستشوي سنگدانه‌ها، تهيه و عمل آوردن بتن مجاز نمي‌باشد.

حداكثر نسبت آب به مواد سيماني (سيمان به علاوه مواد پوزولاني و يا روباره‌اي) 4/0 باشد.

سنگدانه‌هاي مصرفي به ويژه سنگدانه‌هاي ريز بايد به نحوي مناسب شسته و تميز شوند تا با مقادير مندرج در جداول 4-1 و 4-3 مطابقت داشته باشند.

حداكثر جذب آب سنگدانه‌هاي مصرفي در بتن، براي سنگدانه‌هاي درشت به 5/2 درصد و براي سنگدانه‌هاي ريز به 3 درصد محدود مي‌شود.

براي كاهش نفوذپذيري بتن، مخلوط بتن تازه بايد از تراكم كافي برخوردار باشد و براي تأمين اين منظور از افزودنيهاي كاهنده قوي آب استفاده مي‌شود.

در صورت استفاده از مواد افزودني شيميايي، پوزولانها و مواد افزودني شبه‌سيماني اين مواد بايد با مشخصات بند 4-2-4 مطابقت داشته باشند. استفاده از مواد افزودني بايد با تأييد دستگاه نظارت باشد.

نحوه نگهداري و انبار كردن ميلگردها بايد به صورتي باشد كه از آلوده شدن آنها به مواد زيان‌آور جلوگيري شود.

مصرف ميلگردهاي آلوده به مواد يا املاح زيان‌آور (مانند كلريد سولفات) و ميلگردهايي كه تا حد پوسته شدن زنگ زده باشند، مجاز نيست.

سيمهايي كه براي بستن يا نگهداري آرماتورها در محل، به كار مي‌روند بايد به طرف داخل قالب خم شوند تا از ميزان پوشش بتن روي آرماتور كاسته نشود.

پوشش بتني ميلگردها بايد مطابق جدول 4-9، شرايط محيطي فوق‌العاده شديد، باشد.

سئوال چهارم :

میزان میلگرد در مقطع تير بتني با كميتي به نام رو تعيين ميشود كه برابر است با نسبت A/BD كه A مويد ميزان سطح مقطع فولاد در مقطع و B و D موئد عرض و ارتفاع مقطع ميباشند .

مقادير حداكثر اين كميت از اين جدول تعيين ميشود :

مقدار حداقل اين كميت نيز برابر است با نسبت j 1.4/Fyكه Fy تنش تسليم ميلگرد مصرفي در بتن ميباشد .

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

براي ستون اگر ستون فقط داراي بار محوري باشد از طريق رابطه زير حداكثر فولاد محاسبه ميشود :

و اگر ستون علاوه بر بار محوري داراي ممان خمشي نيز باشد با استفاده از نمودارهاي اندر كنش طراحي مقدار فولاد تعيين ميشود .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

در دالها همانند تيرها حداكثر فولاد از جدول تعيين ميشود و حداقل ميلگرد برابر با آرماتور حرارتي در نظر گرفته ميشود .

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

در فونداسيون هم دقيقا همانند تيرها عمل ميشود .

براي ديوار برشي به صفحات 638 و 639 و 640 از كتاب طراحي ساختمانهاي بتن مسلح نوشته طاحوني مراجعه كنيد .

سئوال پنجم :

[SUP]شكل پذيري در سازه هاي بتن آرمه [/SUP]

موفق باشي عزيزم . :)