◄[ تیـــــر مفصـــــلی پيش ساخته بتنی ]►

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
وقتي يك چشمه به تنهايي داريم يعني تيرچه از 2 طرف امتداد پيدا نكرده و وقتي چشمه ها در كنار هم هستند براي چشمه هاي مياني كليه تيرچه ها از 2 طرف ممتد ميشن . تقريبا اكثر تيرچه ها 2 سر ممتد حساب ميشن . تيرچه هاي كناري يك سر ممتد هستن . تيرچه هاي واقع در كنسول اگر چشمه ديگه اي از 2 طرف در امتدادشون نباشه 2 سر ساده هستن .

این حرف شما به شرطیه که شما بخوای تیرچه هات ساده نباشند !!!! برای همین ممتد بودنش باید با میلگرذ دو تیرچه رو به هم بدوزی ، در واقع با حساب سخن شما توی تیرریزی شطرنجی ما تیرچه هامون یک سر گیردار یک سر مفصل باید طراحی بشه !!!

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
این حرف شما به شرطیه که شما بخوای تیرچه هات ساده نباشند !!!! برای همین ممتد بودنش باید با میلگرذ دو تیرچه رو به هم بدوزی ، در واقع با حساب سخن شما توی تیرریزی شطرنجی ما تیرچه هامون یک سر گیردار یک سر مفصل باید طراحی بشه !!!

2 سر ساده بودن با 2 سر مفصل بودن فرق داره . تيرچه اي كه بتنش رو همزمان با بتن تير ميريزي چطور ميتونه 2 سر مفصل باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟ تعريف مفصل چيه ؟؟؟؟؟ :)

ضمنا موضوع ممتد بودن يا ساده بودن تيرچه تاثيري در طراحي تيرچه نداره . فقط براي ضخامت سقف كاربرد داره .

بعدشم اون آرماتور دوخت در سازه هاي فلزي استفاده ميشه نه بتني . در سازه هاي بتني تيرچه از 2 طرف داخل تير بتني ميشينه و نيازي به آرماتور دوخت نداره .

ضمنا تعريف تيرچه ممتد اينه كه يك تيرچه در همون امتداد از اون انتها وجود داشته باشه و ارتباطي به وجود يا عدم وجود آرماتور دوخت نداره ..

يك تيرچه يك تير 2 سر گيرداره فرق نميكنه كه از 2 طرف تيرچه ديگه اي در امتدادش باشه يا نباشه ...

آخرین ویرایش:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
2 سر ساده بودن با 2 سر مفصل بودن فرق داره . تيرچه اي كه بتنش رو همزمان با بتن تير ميريزي چطور ميتونه 2 سر مفصل باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟ تعريف مفصل چيه ؟؟؟؟؟ :)

ضمنا موضوع ممتد بودن يا ساده بودن تيرچه تاثيري در طراحي تيرچه نداره . فقط براي ضخامت سقف كاربرد داره .

بعدشم اون آرماتور دوخت در سازه هاي فلزي استفاده ميشه نه بتني . در سازه هاي بتني تيرچه از 2 طرف داخل تير بتني ميشينه و نيازي به آرماتور دوخت نداره .

ضمنا تعريف تيرچه ممتد اينه كه يك تيرچه در همون امتداد از اون انتها وجود داشته باشه و ارتباطي به وجود يا عدم وجود آرماتور دوخت نداره ..

يك تيرچه يك تير 2 سر گيرداره فرق نميكنه كه از 2 طرف تيرچه ديگه اي در امتدادش باشه يا نباشه ...

از نظر من هیچ فرقی بین دو سر ساده و مفصل نیست ، نمیدونم شما چه علاقه ای دارید اصرار کنید هر سازه بتنی کاملاً گیردار هستش ! آیا اون 5 سانت بتن روی تیرچه که با پتک به راحتی خورد میشه مبنای اظهار نظر شماست ؟!
دوم اینکه اگر مایل بودید دیتیل تیرچه بلوک و براتون قرار بدم :)
سوم اینکه شما چطوری تیرچه طراحی میکنید ؟!

reza2011

عضو جدید
از نظر من هیچ فرقی بین دو سر ساده و مفصل نیست ، نمیدونم شما چه علاقه ای دارید اصرار کنید هر سازه بتنی کاملاً گیردار هستش ! آیا اون 5 سانت بتن روی تیرچه که با پتک به راحتی خورد میشه مبنای اظهار نظر شماست ؟!
دوم اینکه اگر مایل بودید دیتیل تیرچه بلوک و براتون قرار بدم :)
سوم اینکه شما چطوری تیرچه طراحی میکنید ؟!

اصرار ندارم . واقعيت اينه . در سازه بتني اتصال مفصل نداريم . جز تير پيش ساخته . براي طراحي تيرچه از جدول استفاده ميكنم . ولي بطور كل تيرچه به عنوان يك تير 2 سر گيردار طراحي ميشه .
شما مختاري تيرچه رو ميتوني بصورت تير 2 سر مفصل طراحي كني .

اگه تيرچه رو 2 سر مفصل طراحي ميكني اصلا ديگه نيازي به آرماتور منفي هم نداري ... همون آرماتورهاي سفره پاييني كافيه واست ديگه ... مقرون به صرفه هم ميشه واست .... :)

نخير شما اون 5 سانت بتن رو ميبيني ولي اون 25 سانت بتن رو نميبيني :D.... ظاهرا بهتره خودت يك مراجعه اي به دتايل سقف تيرچه بلوك كني برادر ... :)

ضمنا نيازي به دتايل تيرچه ندارم عزيز .. اگه اينجور چيزا رو بخوام خودم به يك اشاره پيدا ميكنم .:D

ضمنا بهتره يك مراجعه اي به جزوات زمان دانشگاهي هم بكني چون فكر ميكني تيرچه 2 سر ساده معنيش تيرچه 2 سر مفصله ... در حالي كه تيرچه 2 سر ساده تيرچه اي هست كه از 2 طرف غير ممتد هست .

آخرین ویرایش:

r.z.khormizy

عضو جدید
آقای مهندس این نوع تیرچه را شما به صورت دو سر مفصل در طراحی لحاظ می کنید خواهش می کنم با کلمات بازی نکنید

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مهندس جان لطف كن نقل قول كن كه بفهميم با كي بودي ... با من بودي يا مدير ؟ :D

میشه بفرمایید اون جدول چطوری طراحی شده ؟! با چه فرمولی ؟! میشه دستی یه تیرچه طراحی کنی برای من ببینم چطوری طراحی میکنی ؟! یعنی شما تیرچه رو دوسر گیردار میگیری ؟!

reza2011

عضو جدید
میشه بفرمایید اون جدول چطوری طراحی شده ؟! با چه فرمولی ؟! میشه دستی یه تیرچه طراحی کنی برای من ببینم چطوری طراحی میکنی ؟! یعنی شما تیرچه رو دوسر گیردار میگیری ؟!

مطمئني بتن 2 رو پااس كردي ؟ :biggrin: كتاب طاحوني رو ببين تا ياد بگيري . اگه پيدا نكردي بگو تا صفحش رو هم بهت بگم .:)

reza2011

عضو جدید
من کتابم قدیمیه ، اسم فصل و عنوان بحث و بگو / 463 من روش قاب معادل برای محاسبه لنگر خمشی ناشی از بار قائمه !

عنوان بحث رو مگه نميدوني ؟؟؟ طراحي تيرچه بلوك ... تقريبا ميشه اواخر كتاب ... اونجا كه ضوابط تيرچه طراحي سقف تيرچه بلوك رو گفته

زماني كه بتن 2 رو پااس ميكردي تيرچه بلوك رو به شما نگفتن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه جدول نداشته باشي تيرچه رو چجور طراحي ميكني ؟ نكنه 2 سر مفصل ميگيري ؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
عنوان بحث رو مگه نميدوني ؟؟؟ طراحي تيرچه بلوك ... تقريبا ميشه اواخر كتاب ... اونجا كه ضوابط تيرچه طراحي سقف تيرچه بلوك رو گفته

زماني كه بتن 2 رو پااس ميكردي تيرچه بلوك رو به شما نگفتن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه جدول نداشته باشي تيرچه رو چجور طراحي ميكني ؟ نكنه 2 سر مفصل ميگيري ؟

آره پیداش کردم ، توی کتاب اینطوریه ولی ما مرجعمون کتاب و جدول نبود ؛ جزوه ای بود که استادمون درس میداد هیچ رفرنسیم نداشتیم ، در ثانی ، بله دو سر ساده میگرفتیم ، به هر حال لنگری که تولید میکنه توی وسط دهانه بیشتر از مقداریه که برای دو سر گیردار اندازه گیری میشه :) راستی نکنه شما هم جزو اون دسته دانشجوهایی بودید که جزوه باز امتحان میدادید ؟! :)

reza2011

عضو جدید
آره پیداش کردم ، توی کتاب اینطوریه ولی ما مرجعمون کتاب و جدول نبود ؛ جزوه ای بود که استادمون درس میداد هیچ رفرنسیم نداشتیم ، در ثانی ، بله دو سر ساده میگرفتیم ، به هر حال لنگری که تولید میکنه توی وسط دهانه بیشتر از مقداریه که برای دو سر گیردار اندازه گیری میشه :) راستی نکنه شما هم جزو اون دسته دانشجوهایی بودید که جزوه باز امتحان میدادید ؟! :)

دروس تخصصي مثل بتن 1 و 2 هميشه جزوه باز بودن ولي هيچ وقتم يادم نميااد اون جزوه كمكي بهم كرده باشه ... :biggrin:

حالا بالاخره قبول كردي يا نه ؟ عجب استادي ... يا خداااااا ...

آخرین ویرایش:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دروس تخصصي مثل بتن 1 و 2 هميشه جزوه باز بودن ولي هيچ وقتم يادم نميااد اون جزوه كمكي بهم كرده باشه ... :biggrin:

حالا بالاخره قبول كردي يا نه ؟ عجب استادي ... يا خداااااا ...

نه ، مال ما جزوه بسته بود :) به هر حال شما درست میگی ، توی کتب گیردار تصور کرده دال یک طرفه رو ، ولی خوب ، به ما اونطوری یاد دادن دیگه :) چیکار کنیم !

r.z.khormizy

عضو جدید
برای طراحی تیرچه بلوک بهتر است از نشریه های برنامه و بودجه نظیر 82و.....استفاده شود که در آن به صراحت دو سر مفصل و یا ساده در نظر گرفته شده است.

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
والله زمان ما همه ی جزوه بسته بود ، فقط میشد آیین نامه برد سر جلسه ! :( سر طراحی تیرچه هم خوب تیرچه طراحی میکردیم دیگه ، ممان و برش و کشش و فشار و آرماتور بالا و پایین ... زیگزاگاش و تست کن و .... :(

ixabedi

کاربر فعال
تیرچه بصورت دو سر مفصل طراحی میشه ولی در اجرا دو سر تیرچه یه اتصال نیمه صلب داره

رضا طاهری

عضو جدید
تیر مفصلی

تیر مفصلی

سلام دوستان.تیر مفصلی به صورتی اجرا میشه که طول مهاری آن کمتر از طوتل مهاری مستقیم باشه