◄[ تیـــــر مفصـــــلی پيش ساخته بتنی ]►

r.z.khormizy

عضو جدید
سلام اکر کسی اطلاعاتی در مورد تیر مفصل بتنی و دتایل اجرایی آن داره ارائه کنه لطفا

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اتفاقاً داریم رضا جان ، تیرهای پیش ساخته بتنی و پل های پیش ساخته بتنی همه مفصلی هستند .

r.z.khormizy

عضو جدید
خیر غیر از پیش ساخته هم داریم و معمولا میان میلگرد های بالا و پایین را به صورت ضربدری در نقطه خاصی جابجا می کنند و در آن نقطه مفصل ایجاد می کنند ولی من میخواستم دتایل اجرایی آن را ببینم معمولا من در محاسباتم جایی که اتصالات تیر به تیر است و باربر نیست یکی رو مفصل میدم

reza2011

عضو جدید
خیر غیر از پیش ساخته هم داریم و معمولا میان میلگرد های بالا و پایین را به صورت ضربدری در نقطه خاصی جابجا می کنند و در آن نقطه مفصل ایجاد می کنند ولی من میخواستم دتایل اجرایی آن را ببینم معمولا من در محاسباتم جایی که اتصالات تیر به تیر است و باربر نیست یکی رو مفصل میدم

اون اشتباهه عزيز . به جز در تيرهاي پيش ساخته در تيرهاي بتني در جا اتصال مفصلي نداريم ... كليه اتصالات خمشي هست چه در محل اتصال ميلگرد قرار بدي و چه مقدار اون رو در محل اتصال به صفر برسوني باز هم اتصال صلب محسوب خواهد شد . همين .;)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
mafsal.jpgالبته بازم شرمنده ، اگر به صورت ضربدری اجرا بشه مفصلی هستش ، به این دو شکل میشه :

که شماره 1 اتصال مفصلی ستون به پی و 2 تیر مفصلیه .

ببخشید با Paint بهتر از این بلد نبودم :)

reza2011

عضو جدید
مشاهده پیوست 82758البته بازم شرمنده ، اگر به صورت ضربدری اجرا بشه مفصلی هستش ، به این دو شکل میشه :

که شماره 1 اتصال مفصلی ستون به پی و 2 تیر مفصلیه .

ببخشید با Paint بهتر از این بلد نبودم :)

مدير جان اتصال مفصلي يعني ممان منتقل نميشه معنيش اين نيست كه ممان تحمل نميشه ... خوب به حرف من دقت كني ميفهمي كه اوني كه كشيدي ممان رو تحمل نميكنه . همون تير در زلزله ممان در اتصالش وارد ميشه و به سرعت گسيخته ميشه .

miladmolavi

عضو جدید
مدير جان اتصال مفصلي يعني ممان منتقل نميشه معنيش اين نيست كه ممان تحمل نميشه ... خوب به حرف من دقت كني ميفهمي كه اوني كه كشيدي ممان رو تحمل نميكنه . همون تير در زلزله ممان در اتصالش وارد ميشه و به سرعت گسيخته ميشه .
این که مهندس رضا میفرمایند به نظر من درست نیست ، این که ممان توسط این اتصال تحمل نمیشود کاملا درست می باشد اما باید کمی دقت کنیم که آیا این اتصال ممان را انتقال میدهد یانه؟
به نظر بنده به محض انتقال لنگر از تیر به ستون در یک لحظه در ناحیه اتصال لنگر ایجاد میشود ، این لنگر توسط این ناحیه نمیتواند تحمل شود یعنی اینکه بتن در قسمت کششی دچار ترک میشود به محض ایجاد ترک بازوی لنگر کاهش می یابد(چون در این ناحیه فولاد کششی نداریم) از طرفی هم در این مقطع مقاومت خمشی کاهش می یابد و این روند تا جایی ادامه پیدا میکند که اتصال دیگر نمیتواند لنگر بزرگی را انتقال دهد بنابراین به نظر بنده این اتصال مفصلی است

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
رضا جان کسی هم نگفت اینها پایداره :) یا مشکلی نداره ، غرض گفتن این بود که همچین چییزی هم هست :) به اینصورتم هست . من در مورد درستی یا غلطیش حرفی نزدم .

miladmolavi

عضو جدید
به نظر بنده
در صورتی که تیر به صورت مفصلی تحلیل و طراحی شود مشکلی در پایداری ایجاد نمیشود

reza2011

عضو جدید
این که مهندس رضا میفرمایند به نظر من درست نیست ، این که ممان توسط این اتصال تحمل نمیشود کاملا درست می باشد اما باید کمی دقت کنیم که آیا این اتصال ممان را انتقال میدهد یانه؟
به نظر بنده به محض انتقال لنگر از تیر به ستون در یک لحظه در ناحیه اتصال لنگر ایجاد میشود ، این لنگر توسط این ناحیه نمیتواند تحمل شود یعنی اینکه بتن در قسمت کششی دچار ترک میشود به محض ایجاد ترک بازوی لنگر کاهش می یابد(چون در این ناحیه فولاد کششی نداریم) از طرفی هم در این مقطع مقاومت خمشی کاهش می یابد و این روند تا جایی ادامه پیدا میکند که اتصال دیگر نمیتواند لنگر بزرگی را انتقال دهد بنابراین به نظر بنده این اتصال مفصلی است

من با نظر شما مخالفم مهندس جان . در بحراني ترين نقطه تير يعني تكيه گاه حجم ميلگرد به صفر رسيده و اين تير حتي در بار ثقلي هم جواب نخواهد داد . اتصال مفصلي در تير بتن در جا وجود ندارد .

reza2011

عضو جدید
به نظر بنده
در صورتی که تیر به صورت مفصلی تحلیل و طراحی شود مشکلی در پایداری ایجاد نمیشود

مهندس جان شما ميتوني هر بلايي سر سازه در مدل سازي بياري ولي اين دليل نميشه كه اتصال مفصلي باشه . بتن شما در جا با ستون ريخته ميشه چطور انتضار اتصال مفصلي داري از اين اتصال ؟ غير ممكن هست .

reza2011

عضو جدید
البته منظور از مفصلی چیه ؟!

مفصل يعني در اتصال ممان منتقل نميشه ... :)

در اون دتايلي كه شما ارائه دادي به دليل بتن در جا كمي گيرداري وجود داره و باز هم ممان منتقل ميشه . يعني با صفر رسوندن سطح مقطع ميلگرد نميتوني اتصال مفصلي ايجاد كني . اين تئوري كاملا غلط هست . به دليل وجود بتن كمي گيرداري وجود داره و در صورت بروز ممانهاي سنگين اتصال گسيخته خواهد شد .

miladmolavi

عضو جدید
مفصل يعني در اتصال ممان منتقل نميشه ... :)

در اون دتايلي كه شما ارائه دادي به دليل بتن در جا كمي گيرداري وجود داره و باز هم ممان منتقل ميشه . يعني با صفر رسوندن سطح مقطع ميلگرد نميتوني اتصال مفصلي ايجاد كني . اين تئوري كاملا غلط هست . به دليل وجود بتن كمي گيرداري وجود داره و در صورت بروز ممانهاي سنگين اتصال گسيخته خواهد شد .
من در مورد پایداری این تیر با شما موافقم و نظر قبلی خودم را اشتباه میدانم
ولی هنوز اعتقاد دارم این اتصال نه لنگر انتقال میدهد و نه مقاومت در برابر لنگر دارد(دلیل را در تاپیک قبل عرض کردم)
از نظر تئوری مفصلی میشود اما این در حالی است که در یک ناحیه به شدت ترک خورده باید برش زیادی از این تیر مفصلی به ناحیه ای از تیر که سمت ستون است منتقل شود که این دلیل گسیختگی میشود نه لنگر ایجادشده

ZAREYI NEJAD

عضو جدید
مهندس جان در سازه های بتنی اصلا اتصالات مفصلی نداریم .و تمام اتصالات تبرهای اصلی به ستون صلب هستن و قرار دادن میلگردها به صورت ضربدری دلیل بر مفصلی شدن اتصال نمیشه. همانطور که میدونید این اتصالات اگه میلگرد هم نداشته باشن باز هم صلب هستن.میلگرد در بتن فقط نقش مسلح کردن بتن رو داره.:cool:

آخرین ویرایش:

ZAREYI NEJAD

عضو جدید
مهندس جان در سازه های بتنی اصلا اتصالات مفصلی نداریم .و تمام اتصالات تبرهای اصلی به ستون صلب هستن و قرار دادن میلگردها به صورت ضربدری دلیل بر مفصلی شدن اتصال نمیشه. همانطور که میدونید این اتصالات اگه میلگرد هم نداشته باشن باز هم صلب هستن.میلگرد در بتن فقط نقش مسلح کردن بتن رو داره.:cool:

آخرین ویرایش:

reza2011

عضو جدید
مهندس جان در سازه های بتنی اصلا اتصالات صلب نداریم .و تمام اتصالات تبرهای اصلی به ستون صلب هستن و قرار دادن میلگردها به صورت ضربدری دلیل بر مفصلی شدن اتصال نمیشه. همانطور که میدونید این اتصالات اگه میلگرد هم نداشته باشن باز هم صلب هستن.میلگرد در بتن فقط نقش مسلح کردن بتن رو داره.:cool:

فرمايش شما رو اصلاح ميكنم ... مهندس جان در سازه های بتنی اصلا اتصالات مفصل نداریم :D

reza2011

عضو جدید
من در مورد پایداری این تیر با شما موافقم و نظر قبلی خودم را اشتباه میدانم
ولی هنوز اعتقاد دارم این اتصال نه لنگر انتقال میدهد و نه مقاومت در برابر لنگر دارد(دلیل را در تاپیک قبل عرض کردم)
از نظر تئوری مفصلی میشود اما این در حالی است که در یک ناحیه به شدت ترک خورده باید برش زیادی از این تیر مفصلی به ناحیه ای از تیر که سمت ستون است منتقل شود که این دلیل گسیختگی میشود نه لنگر ایجادشده

ممان باعث گسيختگي ميشه . شما در اين حالت بايد توجه كني كه مقدار ممان در اتصال تغيير نكرده تنها تغييري كه ايجاد شده اينه كه اون حجم ممان تحمل نميشه . به عبارتي شما گيرداري رو ايجاد كردي پس ممان ايجاد شده در اتصال وارد ميشه ولي تحمل نشده و به دليل نبودن ميلگرد بتن به سرعت خرد خواهد شد .

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه
اینکه ما هرچیزی رو روی کاغذ و ذهنمون بتونیم ترسیم کنیم ملاک نمیشه که در واقعیت هم اون وجود داشته باشه.
گفتن اینکه سازه بتنی اتصال مفصلی داره کاملا خنده دار هست.
اولین چیزی که به همه ما در علم عمران گفتن پایداری سازه و اتصالات سازه بوده،یه سازه بتنی با اتصال مفصلی اصلا وجود خارجی نداره.
لطفا تفاسیری رو که از ذهنمون تراوش میکنه رو جهت اشاعه مطالب نادرست بکار نبریم.
ممنونم.

miladmolavi

عضو جدید
سلام به همه
اینکه ما هرچیزی رو روی کاغذ و ذهنمون بتونیم ترسیم کنیم ملاک نمیشه که در واقعیت هم اون وجود داشته باشه.
گفتن اینکه سازه بتنی اتصال مفصلی داره کاملا خنده دار هست.
اولین چیزی که به همه ما در علم عمران گفتن پایداری سازه و اتصالات سازه بوده،یه سازه بتنی با اتصال مفصلی اصلا وجود خارجی نداره.
لطفا تفاسیری رو که از ذهنمون تراوش میکنه رو جهت اشاعه مطالب نادرست بکار نبریم.
ممنونم.
با احترام خدمت دوست عزیزم
به نظرمن ایجاد چنین فضای مجازی به دلیل این است که بحث های علمی بین دانشجویانی امثال بنده و اساتیدی چون دوستان عزیزم اتفاق بیافتد لذا لازمه دانشجو بودن امثال بنده اشتباه در برداشت های علمی است ، ما در اینجا کتاب بتن نمینویسیم که نظرات اشتباه گفته نشود
من هم اگر دلیل قانع کننده ای ببینم حتما اشتباه خود را در سایت کتمان نخواهم کرد
باتشکر

miladmolavi

عضو جدید
ممان باعث گسيختگي ميشه . شما در اين حالت بايد توجه كني كه مقدار ممان در اتصال تغيير نكرده تنها تغييري كه ايجاد شده اينه كه اون حجم ممان تحمل نميشه . به عبارتي شما گيرداري رو ايجاد كردي پس ممان ايجاد شده در اتصال وارد ميشه ولي تحمل نشده و به دليل نبودن ميلگرد بتن به سرعت خرد خواهد شد .
ضمن تشکر
بله نظر شما درست است
بنابراین با اجازه شما به اصلاح و نتیجه گیری میپردازم
اتصال مفصلی یعنی اینکه تیر در ناحیه اتصال به ستون به صورت صلب عمل ننماید و به عبارت ساده زاویه تیر نسبت به ستون قائم باقی نماند حال سوال اینجاست که اتصال فوق الذکر دارای این عملکرد است یانه
با توجه به پیوستگی کامل تیر به ستون اتصال صلب است ، در صورتی که بار تیر به حدی برسد که اولین ترک کششی در تیر ایجاد شود بازوی لنگر در ان ناحیه کاهش می یابد این یعنی افزایش نیروی فشاری و کششی در این مقطع از تیر ناشی از لنگر تیر
با توجه به غیر مسلح بودن این ناحیه و افزایش نیروی کششی ترک ها افزایش یافته و دوباره بازوی لنگر کاهش می یابد ، تار خنثی پاییین میرود و ناحیه ی فشاری تیر هم کاهش می یابد این روند تا گسیختگی کامل تیر در این ناحیه ادامه می یابد ، لذا اصلا این تیر تیر پایداری نیست
با تشکر از همه دوستان بالاخص مهندس رضا

amir-

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظرمن ایجاد چنین فضای مجازی به دلیل این است که بحث های علمی بین دانشجویانی امثال بنده و اساتیدی چون دوستان عزیزم اتفاق بیافتد لذا لازمه دانشجو بودن امثال بنده اشتباه در برداشت های علمی است ، ما در اینجا کتاب بتن نمینویسیم که نظرات اشتباه گفته نشود
باتشکر
بله حق باشماست،فضای مجازی فرصتی برای تبادل اطلاعات و جویا شدن از کاستیها و ارتقا اطلاعات و... هست.ولی اینکه یه چیز رو بگیم که نتونیم هیچ دلیل مستندی جهت دفاع ازش بیاریم هم زیبنده نیست.و ممکن است سایر عزیزانی که تازه قدم در این علم گذاشته اند باعث دوگانگی در اموختن مطالب شوند.
دلیلی برای موضوع مورد بحث بیان نمیکنم چون بوسیله سایر دوستان مطرح شده و تکرار مکررات میشود.
و اگر دلیل موثقی جهت رد نظرم مطرح نمایید با کمال میل پذیرا هستم.

miladmolavi

عضو جدید
بله حق باشماست،فضای مجازی فرصتی برای تبادل اطلاعات و جویا شدن از کاستیها و ارتقا اطلاعات و... هست.ولی اینکه یه چیز رو بگیم که نتونیم هیچ دلیل مستندی جهت دفاع ازش بیاریم هم زیبنده نیست.و ممکن است سایر عزیزانی که تازه قدم در این علم گذاشته اند باعث دوگانگی در اموختن مطالب شوند.
دلیلی برای موضوع مورد بحث بیان نمیکنم چون بوسیله سایر دوستان مطرح شده و تکرار مکررات میشود.
و اگر دلیل موثقی جهت رد نظرم مطرح نمایید با کمال میل پذیرا هستم.
دوست من سخن شما درست است ، که ممکن است بعضی از تازه واردها گمراه شوند اما این در صورتی است که بنده دلایل مستند دیگران را نمیپذیرفتم و به راحتی اشتباه خود را بیان نمیکردم ، یک بار دیگر تمام ارسال ها را بخوانید اگر دلیلی برای گمراهی کسی دیدید ممنون میشوم آن را برای من هم بفرمایید
باتشکر

reza2011

عضو جدید
باتشکر

جناب مهندس هدف خدايي ناكرده اين نيست كه بگيم كه اشتباه ميكنه كي نميكنه كي استاده كي استاد نيست . هرگز . جمع كاملا دوستانه هست و خيلي دوستانه با هم بحث ميكنيم . من در اين بحث به ظرفيت بالا و همچنين شخصيت بالاي شما پي بردم .

براي شما آرزوي موفقيت ميكنم .

دوست عزيزم امير هم يك كوچولو تند باقضيه برخورد كردن . به هر شكل برخي اساتيد و همچنين برخي كتابها مطالبي رو به غلط به دانشجويان و مهندسين ارائه ميكنند . اين عزيزان با اين تصور غلط ادامه ميدن تا يك همچين جايي كه بحث ميشه و اميدوارم اطلاعات صحيح رو كسب و در ترويج اون هم كوشا باشن .

r.z.khormizy

عضو جدید
ببخشید ولی از منظور اصلی خارج نشید قطعا این راه حل را در کتاب دکتر رهایی هم ارائه شده و ضمن اینکه هدف در این تیر جلوگیری از گیرداری تیر است شما در عمل به هر قسمت یک سازه مفصل فلزی هم که نگاه کنید مفصلی صرف نیست به تیرچه هم نگاه کنید تو آیین نامه گفته طراحی با فرض تیر دو سر ساده اجرا شود ولی عملا همه با ور دارند که کمی گیرداری دارد .نکته دیگر اینکه حرکت ضربدری در قبل از تکیه گاه صورت می گیرد و عملا ما در تیرمان یک مفصل خمشی پیش از تکیه گاه اجرا می کنیم و سازه نیز پایداری خود را دارد.

reza2011

عضو جدید
ببخشید ولی از منظور اصلی خارج نشید قطعا این راه حل را در کتاب دکتر رهایی هم ارائه شده و ضمن اینکه هدف در این تیر جلوگیری از گیرداری تیر است شما در عمل به هر قسمت یک سازه مفصل فلزی هم که نگاه کنید مفصلی صرف نیست به تیرچه هم نگاه کنید تو آیین نامه گفته طراحی با فرض تیر دو سر ساده اجرا شود ولی عملا همه با ور دارند که کمی گیرداری دارد .نکته دیگر اینکه حرکت ضربدری در قبل از تکیه گاه صورت می گیرد و عملا ما در تیرمان یک مفصل خمشی پیش از تکیه گاه اجرا می کنیم و سازه نیز پایداری خود را دارد.

دوست عزيزم تيرچه 2 سر ساده معنيش مفصلي بودن نيست . بلكه تيرچه 2 سر ساده به تيرچه اي اطلاق ميشه كه از 2 طرف امتداد پيدا نكرده باشه . :)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوست عزيزم تيرچه 2 سر ساده معنيش مفصلي بودن نيست . بلكه تيرچه 2 سر ساده به تيرچه اي اطلاق ميشه كه از 2 طرف امتداد پيدا نكرده باشه . :)

تیرچه دو سر ساده همون مفصلی خودمونه ! حداقل توی این 5 سالی که من دارم کار میکنم اینطوری بوده ،چون تیرچه ای نداریم که بخواد امتداد پیدا کنه برادر من !

reza2011

عضو جدید
تیرچه دو سر ساده همون مفصلی خودمونه ! حداقل توی این 5 سالی که من دارم کار میکنم اینطوری بوده ،چون تیرچه ای نداریم که بخواد امتداد پیدا کنه برادر من !

وقتي يك چشمه به تنهايي داريم يعني تيرچه از 2 طرف امتداد پيدا نكرده و وقتي چشمه ها در كنار هم هستند براي چشمه هاي مياني كليه تيرچه ها از 2 طرف ممتد ميشن . تقريبا اكثر تيرچه ها 2 سر ممتد حساب ميشن . تيرچه هاي كناري يك سر ممتد هستن . تيرچه هاي واقع در كنسول اگر چشمه ديگه اي از 2 طرف در امتدادشون نباشه 2 سر ساده هستن .