◀ بيان سوال های تخصصی مهندسی صنایع

◀ بيان سوال های تخصصی مهندسی صنایع

• بله ولی زیاد مطرح نیست!

رای: 0 0.0%
  • مربوط نیست ولی میشه درموردش بحث کرد.

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    5

bardinova

مدیر بازنشسته

لطفا هرگونه سئوال در رابطه با مباحث مهندسی صنایع را در این تاپیک مطرح کنید . در خصوص درخواستها (مقاله / جزوه / فایل / برنامه و ... ) تاپیکی در زیر تالار جزوات و مقالات مهندسی صنایع ایجاد شده است . پستهای اشتباهی در این خصوص از این تاپیک حذف خواهد شد .

پ.ن : تاپیک قبلی خیلی شلوغ شده بود . برای همین اون تاپیک قفل میشه و از حالت مهم در میاد .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

م.زمانی

عضو جدید
با تشکر از شما ،من می خوام بیشتر راجع به صنایع و بازار کار این رشته بدونم و همین طور مبحث هایی رو که باید یاد بگیرم. اصلا باید از کجا شروع کنم؟

امیر Amir

عضو جدید
با تشکر از شما ،من می خوام بیشتر راجع به صنایع و بازار کار این رشته بدونم و همین طور مبحث هایی رو که باید یاد بگیرم. اصلا باید از کجا شروع کنم؟
با سلام.
باز کار خوبی داره.
مبحث هایی که باید یاد بگیری در طی درس و دانشگاه فرا میگیرید.و کم کم و به مرور زمان علاقه و فیلد کاری و شغلیتون مشخص خواهد شد.
از جایی نمیخواد شروع کنید,درس بخونید,پاس کنید,به واحد های اصلی و تخصصی رسیدین شروع کنید به عملی کار کردن و در کارخانه ها فعالیت کردن,کار در کارخانه هم وحشت ناک و سخت نیست,حتما کارخانه نه,ولی کارخانه تولیدی باشه بهتره.
اگر ترم پایینی و مثلا ترم 2 هستی,زیاد عجله نکن.

با احترام.

bardinova

مدیر بازنشسته

عجله نکنین ! شما بعنوان یک دانشجوی صنایع فرق بزرگی با دانشجوهای دیگه دارین و اون این هست که فعلا برای مشخص کردن فیلد کاریتون خیلی زود هست !!! . همونطور که جناب امیر Amir گفتن بهترین کار الان پاس کردن واحدهای دانشگاهی و رسیدن به دروس تخصصی هست . کمی با گشنگی مبارزه کنین ، اونوقت با میز شام مجللی برخورد میکنین که روی اون کنترل پروژه ، کنترل موجودی ، کنترل کیفیت ، شبیه سازی ، ارزیابی کار و زمان ، تحلیل سیستم و ... گذاشته شده و فقط کافیه شما با ذائقهء خودتون آشنا باشین . عجله نکنین !

nima1006

عضو جدید
"امکان سنجی پیاده سازی ایزو"

"امکان سنجی پیاده سازی ایزو"

دوستان کسی هست که بتونه 1 کتاب در رابطه با "امکان سنجی پیاده سازی ایزو" معرفی بکنه؟ یا اصلا 1کم راهنمایی بده در این زمینه (در جهت پروژه پایانی)
با تشکر

amirest_a2000

عضو جدید
دوست عزیز رشته مهندسی صنایع بازار کار تقریبا اشبا شده ای داره به جز یک گرایش جدید اون که تو ایران اومده به اسم بهداشت حرفه ای یا مهندسی صنایع (ایمنی صنعتی) که بازار کار فعلا خوبی داره تو ایران به دلیل نو بودن و احتیاج به پیشرفت ایمنی کارخانه ها و موسسه ها به این گرایش نیاز بیشتری دارند

bardinova

مدیر بازنشسته
آدیت محصول چیست؟

سازمانهایی که واحد QA دارن (البته منظورم کارخونه هایی هست که تولید انبوه دارن - من دیدم کارخونه هایی که QA ندارن !!!!) برای اینکه اثر بخشی تضمین کیفیت رو بتونن کنترل بکنن ، یه سری آزمایش رو بصورت دوره ای روی چندتا دونه محصول (یا حالا قطعه خاص) انجام میدن تا همه چیز اون رو با چک لیستی که از قبل داشتن چک کنن . اینجوری متوجه میشیم که محصولی که داریم تا چه حد با اون چک لیست که خواستهء مشتری هست هماهنگی داره . با همین آدیت محصول هم میشه اشکالهای انطباقی (مثل ابعاد و اندازه ها) رو پیدا کرد هم اینکه میشه ایرادهای سیستم رو هم میتونه (نه حتما) پیدا کنه .

حالا این وسط چندتا نکته هست که خیلی مهمه . اول اینکه آدیت محصول روی محصول نو و داغ و تازه انجام میشه ! . یعنی محصولی که استفاده شده یا یه مدت زیادی تو انبار خاک خورده رو آدیت نمیکنن . دوم اینکه آدیت برنامه مشخص و منظم داره . نمیتونی یهو بری وسط کارخونه و همه رو غافلگیر کنی و بگی اومدم آدیت کنم !! . باید طبق یه برنامه و بطور دوره ای آدیت انجام بشه (حالا این معنیش این نیست که خارج برنامه نمیشه آدیت کرد ، اما تحت شرایط خاص) . سوم اینکه آدیت محصول ، آدیت محصول هست !!!!! نه چیز دیگه . یعنی نمیشه گفت من آدیت محصول انجام میدم پس دیگه بازرسی حین فرایند نمیکنم ، کنترل نهایی نمیکنم ، یا هر مدل کنترل دیگه . چهارم اینکه آدیت محصول چیز خوبیه ، اما اونجایی جواب میده که کنارش آدیت سیستم و آدیت فرآیند هم انجام بشه . البته اونها دوره های بلند تری داره . مثلا هر 1 ماه یه بار آدیت محصول انجام میشه ، هر سه ماه یه بار آدیت فرایند و هر 6 ماه (یا 1 سال) آدیت سیستم . این هم بگم که مبحث SQFE همین جریان آدیت محصول هست .

درضمن ، منظور از محصول هم این نیست که یه چرخ دنده بدن دست آدم . محصول میتونه خدمت هم باشه ، نرم افزار هم باشه ، موادی که پردازش کردن باشه ، میتونه دانش هم باشه .

آخرین ویرایش:

امیر Amir

عضو جدید
سازمانهایی که واحد QA دارن (البته منظورم کارخونه هایی هست که تولید انبوه دارن - من دیدم کارخونه هایی که QA ندارن !!!!) برای اینکه اثر بخشی تضمین کیفیت رو بتونن کنترل بکنن ، یه سری آزمایش رو بصورت دوره ای روی چندتا دونه محصول (یا حالا قطعه خاص) انجام میدن تا همه چیز اون رو با چک لیستی که از قبل داشتن چک کنن . اینجوری متوجه میشیم که محصولی که داریم تا چه حد با اون چک لیست که خواستهء مشتری هست هماهنگی داره . با همین آدیت محصول هم میشه اشکالهای انطباقی (مثل ابعاد و اندازه ها) رو پیدا کرد هم اینکه میشه ایرادهای سیستم رو هم میتونه (نه حتما) پیدا کنه .

حالا این وسط چندتا نکته هست که خیلی مهمه . اول اینکه آدیت محصول روی محصول نو و داغ و تازه انجام میشه ! . یعنی محصولی که استفاده شده یا یه مدت زیادی تو انبار خاک خورده رو آدیت نمیکنن . دوم اینکه آدیت برنامه مشخص و منظم داره . نمیتونی یهو بری وسط کارخونه و همه رو غافلگیر کنی و بگی اومدم آدیت کنم !! . باید طبق یه برنامه و بطور دوره ای آدیت انجام بشه (حالا این معنیش این نیست که خارج برنامه نمیشه آدیت کرد ، اما تحت شرایط خاص) . سوم اینکه آدیت محصول ، آدیت محصول هست !!!!! نه چیز دیگه . یعنی نمیشه گفت من آدیت محصول انجام میدم پس دیگه بازرسی حین فرایند نمیکنم ، کنترل نهایی نمیکنم ، یا هر مدل کنترل دیگه . چهارم اینکه آدیت محصول چیز خوبیه ، اما اونجایی جواب میده که کنارش آدیت سیستم و آدیت فرآیند هم انجام بشه . البته اونها دوره های بلند تری داره . مثلا هر 1 ماه یه بار آدیت محصول انجام میشه ، هر سه ماه یه بار آدیت فرایند و هر 6 ماه (یا 1 سال) آدیت سیستم . این هم بگم که مبحث SQFE همین جریان آدیت محصول هست .

درضمن ، منظور از محصول هم این نیست که یه چرخ دنده بدن دست آدم . محصول میتونه خدمت هم باشه ، نرم افزار هم باشه ، موادی که پردازش کردن باشه ، میتونه دانش هم باشه .
ارزیابی تامین کنندگان چیست؟

یعنی چی میگن طرف تضمین کیفیت تخصصشه؟ تضمین کیفیت و کنترل کیفیت چه تفاوتی با هم دارند؟

تضمین کیفیت از چند فعالیت و بخش تشکیل میشه؟ مهندسی میگفت من با 40% تضمین کیفیت آشنا هستم!!! مگه تضمین کیفیت یک پک از یک سری فعالیته که کسی بخواد روش اشراف پیدا بکنه؟

bardinova

مدیر بازنشسته
ارزیابی تامین کنندگان چیست؟

یعنی چی میگن طرف تضمین کیفیت تخصصشه؟ تضمین کیفیت و کنترل کیفیت چه تفاوتی با هم دارند؟

تضمین کیفیت از چند فعالیت و بخش تشکیل میشه؟ مهندسی میگفت من با 40% تضمین کیفیت آشنا هستم!!! مگه تضمین کیفیت یک پک از یک سری فعالیته که کسی بخواد روش اشراف پیدا بکنه؟

تعریف کتابی نمیخوام بهت بدم ، QA یه مرحله بالاتر از QC هست . QC روی محصول تعریف میشه و QA روی فرآیند و سیستم . اگه کسی میگه تضمین کیفیت رو تا حدودی بلده اشتباه نمیکنه . توی این تضمین کیفیت از آدیت محصول و فرایند و سیستم گرفته تا ایزو و ممیزی داخلی و تهیه چک لیست تو سطح پایین تا تعریف استراژی و مدارک سیستم و بایگانی و مستند سازی و ... ! . حالا اگه یکی چندتا از اینها رو بلد باشه ، اشکالی نداره . داره ؟

امیر Amir

عضو جدید
تعریف کتابی نمیخوام بهت بدم ، QA یه مرحله بالاتر از QC هست . QC روی محصول تعریف میشه و QA روی فرآیند و سیستم . اگه کسی میگه تضمین کیفیت رو تا حدودی بلده اشتباه نمیکنه . توی این تضمین کیفیت از آدیت محصول و فرایند و سیستم گرفته تا ایزو و ممیزی داخلی و تهیه چک لیست تو سطح پایین تا تعریف استراژی و مدارک سیستم و بایگانی و مستند سازی و ... ! . حالا اگه یکی چندتا از اینها رو بلد باشه ، اشکالی نداره . داره ؟
تهیه SQA و 5S و آدیت محصول میتونه تخصص خوبی باشه؟

SAQ رو چجوری تهیه میکنند؟

SQA بیشتر برای چه نوع محصولی یا صنعت یا فعالیتی تهیه میشه؟ فقط صنایع خودرو؟

Parsa_IE

عضو جدید
پیرو صحبت های دوست عزیز ومدیر محترم Bardinova
باید توجه داشته باشید که فعالیت ها از منظر کیفی به دو گروه تقسیم می شوند(از یک دیدگاه):
1. مهندسی کیفیت
2. مدیریت کیفیت
مهندسی کیفیت :‌ مجموعه ای است از فعالیت های اغلب آماری و کنترل کیفی
مدیریت کیفیت :‌آنچه که در ساختار سازمانی Quality Assurance نامیده می شود مجموعه ای است از فعالیت های اغلب مدیریتی در جهت پایش کیفیت محصولا و فرآیند ها ( در قالب ممیزی ها Audit، ارزیابی ها و ... )،‌ تصمیم گیری ها و استراتژی ها ، مستندات و دستور العمل ها و روش های اجرایی جهت حصول اطمینان از بکارگیری روش های مناسب جهت خلق محصولات با کیفیت ( کیفیت فرآیند برای ارتقای کیفیت محصول که منجر به افزایش توان رقابتی و رضایت مشتریان خواهد شد)

موفق و پیروز باشید

میرکمالی

عضو جدید
سلام یک سوال داشتم
من دریک کارخانه تولید کنتورکارآموزهستم که تولیدپروژه ای دارند(بنابه سفارش دریافتی)که اکثر فرایندتولیددستی است دراین کارخانه چه سیستم زمانسنجی مناسبتراست؟

میرکمالی

عضو جدید
سلام سوال دیگرم درباره این کارخانه تولیدکنتوراین است که سیستم پیاده سازی MRPدراین کارخانه چگونه بایدباشد؟
متشکرم

میرکمالی

عضو جدید
یک سوال دیگرم درباره این کارخانه تولیدکنتوراین است که دراین کارخانه چه سیستم MRPبایدپیاده شود؟
متشکرم

الف-باران

عضو جدید
سلام به همه دوستان

من در یک شرکت پیمانکاری کار میکنم که کار ساخت کارخانه سیمان بر عهده داره.شرکت ما نظم تعریف شدهای نداره و این واسه من سخته :mad:ومی خوام راجع به این قضیه با مدیریت صحبت کنم:cry: که فکری بکنند .یکی از دوستام می گفت bpm.یکی می گفت iso,..از دوستان مخوام راهنماءی بکنند که پیشنهاد چه کاری به مدیریت بدم و خودم انجامش بدم.

mbadri

عضو جدید
hi

hi

سلام سوال دیگرم درباره این کارخانه تولیدکنتوراین است که سیستم پیاده سازی MRPدراین کارخانه چگونه بایدباشد؟
متشکرم
salam
اول درخت محصول رو بکش بعد باتوجه به تعداد سفارش و لید تایم می تونی میزان سفارش وزمان سفارش خرید رو به صورت ساده وابتدایی بدست بیاری;)

mbadri

عضو جدید
سلام به همه دوستان

من در یک شرکت پیمانکاری کار میکنم که کار ساخت کارخانه سیمان بر عهده داره.شرکت ما نظم تعریف شدهای نداره و این واسه من سخته :mad:ومی خوام راجع به این قضیه با مدیریت صحبت کنم:cry: که فکری بکنند .یکی از دوستام می گفت bpm.یکی می گفت iso,..از دوستان مخوام راهنماءی بکنند که پیشنهاد چه کاری به مدیریت بدم و خودم انجامش بدم.
سلام پیشنهاد می کنم با یه نمونه از برنامه mspبری سراغش و براش توضیح بدی که منظم بودن چقدر سود داره بعد پیشنهاد دوره آموزشی این نرم افزار رو بدی والبته اگر رئیس شرکت به این چیزا معتقد نیست بهتره کارتو عوض کنی;)

mbadri

عضو جدید
پیرو صحبت های دوست عزیز ومدیر محترم Bardinova
باید توجه داشته باشید که فعالیت ها از منظر کیفی به دو گروه تقسیم می شوند(از یک دیدگاه):
1. مهندسی کیفیت
2. مدیریت کیفیت
مهندسی کیفیت :‌ مجموعه ای است از فعالیت های اغلب آماری و کنترل کیفی
مدیریت کیفیت :‌آنچه که در ساختار سازمانی Quality Assurance نامیده می شود مجموعه ای است از فعالیت های اغلب مدیریتی در جهت پایش کیفیت محصولا و فرآیند ها ( در قالب ممیزی ها Audit، ارزیابی ها و ... )،‌ تصمیم گیری ها و استراتژی ها ، مستندات و دستور العمل ها و روش های اجرایی جهت حصول اطمینان از بکارگیری روش های مناسب جهت خلق محصولات با کیفیت ( کیفیت فرآیند برای ارتقای کیفیت محصول که منجر به افزایش توان رقابتی و رضایت مشتریان خواهد شد)

موفق و پیروز باشید
سلام احتمالا منظورتون کنترل کیفیت و تضمین کیفیته نه؟؟؟؟؟;)

mbadri

عضو جدید
سلام یک سوال داشتم
من دریک کارخانه تولید کنتورکارآموزهستم که تولیدپروژه ای دارند(بنابه سفارش دریافتی)که اکثر فرایندتولیددستی است دراین کارخانه چه سیستم زمانسنجی مناسبتراست؟
شیوه ساعت-ایستادن (استوپ واچ)رو سر هر کارگر وایسا و زمان مونتاژ رو بگیر واگه ساخت هم داره اونم بگیر سادهست;)

mbadri

عضو جدید
دوستان کسی هست که بتونه 1 کتاب در رابطه با "امکان سنجی پیاده سازی ایزو" معرفی بکنه؟ یا اصلا 1کم راهنمایی بده در این زمینه (در جهت پروژه پایانی)
با تشکر
سلام
امکان سنجی پیاده سازی ایزو معنی خاصی نداره ولی فکر کنم منظورت اینه که تو سازمان های ایرانی پایه واساس درستی برای کار وجود نداره پس ایزو می خواد چیکار هر سازمانی با هر ویژگی می تونه ایزو بگیره به شرتی که الزامات اونو رعایت کنه اگه داری عملی کار می کنی از فرایندها ودید فرایندی ایزو شروع کن ولی اگر تئوریه به سمت تاریخچه و بند های 8گانه ایزو تعریف ها؛الزامات،مستندات ؛سوابق؛فرایندها و..... و ورژن های مختلف اون که توسط کمیته های فنی ارائه شده در زمینه های مختلف رو بحث کن ساده;)

الف-باران

عضو جدید
سلام به همه دوستان

كسي راهنماي نمي كنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:(

امیر Amir

عضو جدید
كسي راهنماي نمي كنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:(
بی خیالش بشو بیا بیرون...

جاییکه به هم وره و شیر تو شیره ارزش کار کردن و کار اموزی نداره...

مدیریت هم اگر چیزی سرش میشد شرکتش اون نمیشد...

شاید هم شرکت نظر تعریف شده ای داره و شما هنوز با سیستم همراه نشدی...

رویه اجرایی...
طرح تجاری...
هیچی شرکت نداره؟

miepower2003

عضو جدید

منظورتون از نامشخص بودن و به هم ريختگی چيه؟
چارت سازمانی نداره ؟
شرح وظايف نداريد؟
به چند نفر بايد جواب پس بديد؟
مجموعه به اهدافش نمي رسه؟
لطف کنيد بيشتر توضيح بديد.

الف-باران

عضو جدید
سلام
ممنون از دوستانی که توجه کردند.برای توضیح بیشتر باید بگم : ما دفتر مرکزی هستیم و کارگاه های مختلفی در جاهای مختلف مثل شمال جنوب و... داریم. من می خوام به طور کامل بر کار سایت دفتر مرکزی مسلط باشه و از وضعیت انبار و کارو... کاملا" آگاه باشیم و روند تعریف شده ای برای کوچکترین کار داشته باشیم ( مرخصی پاداش انبار ، ) و اجرا بشه و در ذهن فقط تعریفش و نداشته باشیم تا وقتی اتفاقی افتاد بدونیم دقیقا" مقصر کی هست و جوابگو باشه.

امیر Amir

عضو جدید
ارزیابی تامین کنندگان

ارزیابی تامین کنندگان

سلام

آیا از ارزیابی تامین کنندگان چیزی میدونید؟

روش ها؟
قواعد؟
کاربرد ها؟
فنون یادگیری؟

موارد استفاده؟

mbadri

عضو جدید
سلام
ارزیابی تامین کنندگان یکی از مواردی که در ممیزی ایزو از شما خواسته می شود تحت این عنوان که چرا تامین کننده ی xبرای خرید انتخاب شده؟ شما باید مستنداتی دال بر اینکه شما با معیارهای مشخص و مصوب اونها رو انتخاب می کنید مثلا قیمت تمام شده خرید یا لید تایم یا کیفیت ویا ترکیبی از این حالت ها
نمیشه روش خاصی رو پیشنهاد کرد ولی می تونید با مشخص کردن چندتا شاخص مهم که مورد توافق مدیریت و واحد خرید می باشد شروع به طبقه بندی تامین کنندگان کنید و بهترینشون رو انتخاب کنید ودلایل محکمی رو هم برای این کارتون داشته باشید.
البته اگر منظورتون از ارزیابی تامین کنندگان ممیزی اونها باشه بحث فرق می کنه;)

امیر Amir

عضو جدید
سلام
ارزیابی تامین کنندگان یکی از مواردی که در ممیزی ایزو از شما خواسته می شود تحت این عنوان که چرا تامین کننده ی xبرای خرید انتخاب شده؟ شما باید مستنداتی دال بر اینکه شما با معیارهای مشخص و مصوب اونها رو انتخاب می کنید مثلا قیمت تمام شده خرید یا لید تایم یا کیفیت ویا ترکیبی از این حالت ها
نمیشه روش خاصی رو پیشنهاد کرد ولی می تونید با مشخص کردن چندتا شاخص مهم که مورد توافق مدیریت و واحد خرید می باشد شروع به طبقه بندی تامین کنندگان کنید و بهترینشون رو انتخاب کنید ودلایل محکمی رو هم برای این کارتون داشته باشید.
البته اگر منظورتون از ارزیابی تامین کنندگان ممیزی اونها باشه بحث فرق می کنه;)
با سلام,
اقا/خانوم بدری

منظور من هم برای ممیزی هست هم برای کارهای عادی شرکت.

البته برای ممیزی هم که باشه خیلی بهتره...

یک بار ممیز دست گذاشت روی یکی از تامین کنندگان قطعات و گفت ایا این تامین کننده موادی که به شما میده ازمایشگاه میفرسته و تاییده برای ارسال داره یا نه؟؟؟

که یک جوری به خیر گذشت:)

امیر Amir

عضو جدید
برای اینکه در یخش تضمین کیفیت فعالتر و مفید تر عمل بکنیم باید چه اطلاعات و مهارتهایی داشته باشیم.